Skocz do zawartości

Wydajność paneli w grudniu/styczniu


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 59
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

W Poznaniu kawalerki dzisiaj potrafią kosztować po 300 tyś. Mam w planach zainwestować na początku około 70tyś na rozkręcenie (auto+start budowy) i w trakcie budowy przez niecały rok dokładać cyklicznie tyle ile mi pozwolą finanse. Koszt działki i adaptacja domku czy zakup i remont holendra to też zabawa w 100tyś plus myślę.

Z panelami rzeczywiście tyle W może być problem, ale myślę że jakiś zestaw 2x300W wejdzie, a to też powinno wystarczyć. Na zimę i tak trzeba w inny sposób szukać prądu.

Z wagą na 100% będzie ciężko, ale ten gaz wydaje mi się niezbędny do ogrzewania wody+vana, a zbiornik na gaz samochodowy zapewniłby duży komfort.

Na spokojnie wszystko muszę sobie przeliczyć, dzięki wielkie za rady :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Misio napisał:

W Poznaniu kawalerka...oczywiście ale już pewnie z 20-50km od Poznania będzie coś do mieszkania za 100-200tyś...

Michał za 100koła nie ma nic, 150 na wiochach i to do remontu kapitalnego, nie wiem jak u was ale tu ceny oszalały.

7 godzin temu, czyś napisał:

Jak nie pada :) Sypie ciągle.  

Piszę o realiach w kontekście zapytania. Przecież nie będę wystawiał dyżurów przy panelu, z odmrażaczem, szczotką i ściągaczką :)

Chyba u was:D

 No niestety coś za coś, albo prąd albo ciemno i zimno;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak by jeszcze kogoś zainteresowała wydajność alternatora to po 2,5h jazdy akumulator doładował się tak jak na zdjęciach, akumulator był po 30h pracy i ostatnia jego godzina należała do jednej z cięższych,  wszystko prawie na full :-] 

20221211_144839.jpg

20221211_174823.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, peja76 napisał:
4 godziny temu, Misio napisał:

W Poznaniu kawalerka...oczywiście ale już pewnie z 20-50km od Poznania będzie coś do mieszkania za 100-200tyś...

Michał za 100koła nie ma nic, 150 na wiochach i to do remontu kapitalnego, nie wiem jak u was ale tu ceny oszalały.

Tu by budował vana a tu musi odremontować pokój...

Oczywiście że na wiosce - ale jak miał mieszkać na dziko to też przecież nie w centrum miasta... tak samo praca "one line" nie musi być w centrum miasta...

A życie w domu będzie tańsze i prostsze (niż w vanie) tak samo jak jego remont kontra budowa.

 

U nas też ceny chore ale właśnie w miejscach gdzie nie ma "nic" tam można kupić coś za niewielką kasę...szczególnie jak nie masz 2lewych rąk...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkanie jednak jest bardzij trwałe niż van.. Jak ktoś kupi 10-latka, no to ile ten van będzie w stanie jeszcze przetrwać, żeby opłacało się go utrzymywać w dobrym stanie technicznym? (tzn, żeby koszty serwisów eksploatacyjnych nie zaczłęy dtrastycznie przekracać wartości auta): 5lat? max 10 przy dobrych wiatrach. A jeszcze nadciągają wielkimi krokami zakazy dla strych diesli w centrach miast, więc taki van dosyć szybko będzie musiał iść na złom/do sprzedania z dużą stratą.

Mieszkanie będize stać dziesiątki lat (można przyjąć, że dożywotnio), utrzymanie go w dobrym stanie technicznym, czyli jakiś remoncik co 10lat, to będzie tylko ułamek jego wartości.

Edytowane przez Łza Włóczynutka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
W dniu 9.12.2022 o 12:23, Łza Włóczynutka napisał(a):

można, ale mało jest takich punktów - patrz wątek kempingi/camper parki całoroczne. No i są też tam ograniczenia w max. podpiętym obciążeniu.

Trzeba by poguglać czy jest możliwość podpięcia się do ładowarek do aut elektrycznych, tego ciągle będzie przybywać, nawet niewielekie mieściny zaczynają mieć takie punkty. No i one potrafią podać dużo mocy.
 

max ładowarkę DC/DC jaką widziałem to 30A, więc jakieś 20h.. ;) ale może są jakieś mocniejsze, albo można je jakoś łączyć - to już nie wiem.
no i pytanie ile alternator da radę wyprodukować energii na biegu jałowym

Chyba bardziej trzeba by iść imho w kierunku spalinowego generatora 230V, na pewno tańsze to będzie niż pracujący silnik auta przez cały dzień (w dodatku on nie jest za bardzo do tego przystosowany, może się coś stać przy dłuższej takiej eksploatacji)

@Suzu4x4 @filipert Dzięki!

 

W roli wyjaśnienia, ładowarki DC/DC występują również o większym natężeniu niż 30A, niemniej jednak stosowanie mocniejszego sprzętu nie wpłynie dobrze na twój alternator. Aby nie ograniczać natężenia ładowania można zastosować separator 100AH, ale w ten sposób jeszcze bardziej obciążysz swój alternator. Wracając do tematu ładowania solarami zimą, to niestety cudów nie będzie no chyba, że masz w planach wyjazd do Hiszpanii lub Maroko :). W Polsce zimą nie doświadczysz zbyt wiele słońca, a i dzień jest krótki, zimą lepiej sprawdzi się turbina wiatrowa. Jeżeli masz w planach codzienne przemieszczanie się i krótkie zimowe wyjazdy max 3-5 dni to ładowarka DC + solary sobie poradzą. Jeżeli jednak planujesz zaparkować na dłuższy czas to turbina wiatrowa lub generator i stałe podłączenie do sieci będzie najlepszym rozwiązaniem. Poniżej załączam zdjęcie instalacji w moim kamperze 540W 30A 18V +  bateria 280AH LiFePo4, taka instalacja radzi sobie nawet w warunkach zimowych, ale tylko na wyjazdach max 10-14 dni warunkiem jest ładna pogoda, jeżeli nie ma słońca max 3 dni. Jeżeli potrzebujesz dowiedzieć się więcej o tym jak zbudować wydajną instalację solarną w kamperze zapraszam do nas. Mam nadzieję że nieco podpowiedziałem. Pozdrawiam.            

montaż solarów na kamperze..jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.03.2023 o 12:46, Łza Włóczynutka napisał(a):

@CustomVanDlaczego daliście 3 panele zamiast jeden duży o takiej samej mocy?

 

A to dlatego, że jeden panel dużej mocy nigdy nie wygeneruje 30A natężenia, poza tym napięcie w panelach dużej mocy również jest dużo wyższe dla przykładu 500W = 10A x 50V. W instalacji 12V maksymalny prąd ładowania to 14,5V tak więc montując jeden panel dużej mocy powstaje spora strata i taka instalacja jest mało wydajna. Więcej o tym temacie możesz poczytać na naszym forum, [...] . Mam nadzieję, że to wyjaśnia co nie co. Pozdrawiam  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.03.2023 o 13:56, CustomVan napisał(a):
W dniu 2.03.2023 o 13:46, Łza Włóczynutka napisał(a):

@CustomVanDlaczego daliście 3 panele zamiast jeden duży o takiej samej mocy?

 

A to dlatego, że jeden panel dużej mocy nigdy nie wygeneruje 30A natężenia, poza tym napięcie w panelach dużej mocy również jest dużo wyższe dla przykładu 500W = 10A x 50V. W instalacji 12V maksymalny prąd ładowania to 14,5V tak więc montując jeden panel dużej mocy powstaje spora strata i taka instalacja jest mało wydajna. Więcej o tym temacie możesz poczytać na naszym forum, montaż solarów do kampera. Mam nadzieję, że to wyjaśnia co nie co. Pozdrawiam  

Nie zgodzę się z takim stwierdzeniem...

Właśnie panele wysoko napięciowe zimą stanowczo lepiej pracują...

A straty są minimalne stosując dobry regulator MPPT...

A te posty zakrawają mi na auto reklamę :(

Edytowane przez Misio (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Przepraszam jeśli nie w temacie. Mam pytanie dotyczące zasilania przyczepy w energię elektryczną z paneli solarnych. Mianowicie, czy można zastosować w przyczepie Zasilacza Awaryjnego UPS Inwerter Solarny 2000 60 MPPT ( przepraszam, nie potrafię załączyć zdjęć, dlatego podam Nr. Oferty na allegro: 13082951845 ). Bardzo proszę o podpowiedz, z góry serdecznie dziękuję. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 2.03.2023 o 13:56, CustomVan napisał(a):

A to dlatego, że jeden panel dużej mocy nigdy nie wygeneruje 30A natężenia, poza tym napięcie w panelach dużej mocy również jest dużo wyższe dla przykładu 500W = 10A x 50V. W instalacji 12V maksymalny prąd ładowania to 14,5V tak więc montując jeden panel dużej mocy powstaje spora strata i taka instalacja jest mało wydajna. Więcej o tym temacie możesz poczytać na naszym forum, [...] . Mam nadzieję, że to wyjaśnia co nie co. Pozdrawiam

Czy poziom wiedzy w firmach montujących instalacje solarne jest na takim poziomie?
 

W dniu 3.03.2023 o 16:14, Misio napisał(a):

A te posty zakrawają mi na auto reklamę :(

raczej antyreklamę, wyobraź sobie z czym wyjeżdżają klienci tej firmy.. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ktoś czyta nieznający tematu i widzi tekst:

przyjedź do nas - my to Ci zrobimy...

W dniu 5.03.2023 o 18:05, ulislaw napisał(a):

Mianowicie, czy można zastosować w przyczepie Zasilacza Awaryjnego UPS Inwerter Solarny 2000

Można, ale wszystko zależy jaki chcemy mieć efekt końcowy itd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.03.2023 o 13:56, CustomVan napisał(a):
A to dlatego, że jeden panel dużej mocy nigdy nie wygeneruje 30A natężenia, poza tym napięcie w panelach dużej mocy również jest dużo wyższe dla przykładu 500W = 10A x 50V. W instalacji 12V maksymalny prąd ładowania to 14,5V tak więc montując jeden panel dużej mocy powstaje spora strata i taka instalacja jest mało wydajna. Więcej o tym temacie możesz poczytać na naszym forum, [...] . Mam nadzieję, że to wyjaśnia co nie co. Pozdrawiam  

Od kiedy napięcie ładowania to prąd ładowania? Mylisz różne jednostki po prostu i nie rozróżniasz napięcia od natężenia pradu

10 godzin temu, Łza Włóczynutka napisał(a):
raczej antyreklamę, wyobraź sobie z czym wyjeżdżają klienci tej firmy.. 

Ale tu nie ma żadnego poziomu wiedzy, nawet minimalnej. Ktoś mający minimalną wiedzę z zakresu szkoły podstawowej wie co to jest napięcie a co to jest natężenie prądu...

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.