Skocz do zawartości

Zakup akumulatora, solar, regulator i przetwornice. Dethleffs


Teodor2424

Rekomendowane odpowiedzi

8 godzin temu, Teodor2424 napisał:

I tak sobie przychodzę do cepki. Myślę rozgrzana a tutaj taki zonk. Ktoś ma Pomysły?  Podłączona pod 230v ogrzewanie gazowe włączone a plastiki pływają? Fakt faktem dalem ma max z trumatic gazowo. I rury odprowadzające ciepło odpięte z jednego wentylatora ale coś takiego? 

20220921_002248.jpg

20220921_001957.jpg

W sumie ciekawe, że uszkodzeniu uległa ta jedna skrzyneczka, a wszystko pozostałe zostało nienaruszone, nawet te w bezpośrednim sąsiedztwie. 

To jest oryginalna skrzynka czy ktoś ją dołożył? Bo może tu jest pies pogrzebany, że to nie jest dostosowane do jakiś temperatur. Za piecem może być i 70 stopni, więc jeśli to jest z jakiegoś lichego plastiku to się zwyczajnie poddało. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 83
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

8 godzin temu, Teodor2424 napisał:

Fakt faktem dalem ma max z trumatic gazowo. I rury odprowadzające ciepło odpięte z jednego wentylatora ale coś takiego? 

No to całe ciepło poszło do szafy a później prawie wszystko musiało iść wąską szparą z tyłu. 

Dlatego ja przy każdym odpaleniu pieca automatycznie włączam nadmuch, przynajmniej na minimum, by w szafie nie była zbyt wysoka temperatura.

31 minut temu, jacek00 napisał:

To jest oryginalna skrzynka czy ktoś ją dołożył?

Wydaje mi się, że dokładana ;) 

31 minut temu, jacek00 napisał:

Za piecem może być i 70 stopni

Przy max chyba nawet więcej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz jak to wszystko podłączyć. Na dachu narazie solar nieznanego pochodzenia. Wymiary jak na zdjęciach ktoś zgadnie co to i ile ma mocy? 

Jak podłączyć resztę towaru z istniejąca instalacją?

20220921_191635.jpg

20220921_200558.jpg

20220921_200611.jpg

20220921_200626.jpg

20220921_200649.jpg

20220921_200649.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to pospinać. Mam pomysł ale potrzebuje potwierdzenia. 

Regulator podpiąć pod aku

Regulator podpiąć pod PV

Przyczepkę podpiąć pod regulator, tutaj pytanie jak? 

Mam ten biały oryginalny  konwerter zasilacz z AC230v na DC12v i jest tam zacisk Batt. Do tego zacisku jest podpięty kabel od wtyczki samochodowej. 

Są dwie opcje:

1. Podłączam bezpośrednio do zacisku Batt akumulator. (pominięcie funkcjonalności regulatora) 

2. Do zacisku Batt podłączam wyjście Load z regulatora. (regulator w pełni funkcjonalny z pomiarami i danymi) 

Tylko czy to będzie współgrało? Nie będzie jakiś kwiatków jak po podlaczeniu na kempingu przyczepy pod 230v i pełnym słońcu będzie podwójne podanie DC 12v.

No i ładowarka victron bezpośrednio pod zaciski aku. 

20220922_000301.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regulator podpiąć pod aku - Pamiętaj, że każdy przewód wychodzący z klemy + ma mieć odpowiedni bezpiecznik (jak najbliżej klemy).

Regulator podpiąć pod PV - Warto zastosować hebel. Pamiętaj o kolejności, przy podłączaniu pierw AKU, potem solar, odłączając odwrotnie. Przy podłączaniu solara warto go zakryć. Przy wszystkich operacjach odbiorniki powinny być wyłączone.

Przyczepkę podpiąć pod regulator, tutaj pytanie jak? 

Mam ten biały oryginalny  konwerter zasilacz z AC230v na DC12v i jest tam zacisk Batt. Do tego zacisku jest podpięty kabel od wtyczki samochodowej. Zaizoluj przewody od auta :) 

Są dwie opcje:

1. Podłączam bezpośrednio do zacisku Batt akumulator. (pominięcie funkcjonalności regulatora) 

2. Do zacisku Batt podłączam wyjście Load z regulatora. (regulator w pełni funkcjonalny z pomiarami i danymi)  :ok:Chyba sam sobie odpowiedziałeś ;) ;) Tutaj nie podłączasz tylko wysokoprądowych odbiorników typu przetwornica, mover. Pamiętaj tylko, by nie pomylić "+" z "-" !!!

Tylko czy to będzie współgrało? Nie będzie jakiś kwiatków jak po podlaczeniu na kempingu przyczepy pod 230v i pełnym słońcu będzie podwójne podanie DC 12v. Zasilacz/energoblok sam przełącza źródło prądu z priorytetem 230V. Nie będzie żadnych kwiatków, no chyba, że pójdziesz na łąkę :P

No i ładowarka victron bezpośrednio pod zaciski aku. - Pamiętaj, że każdy przewód wychodzący z klemy + ma mieć odpowiedni bezpiecznik (jak najbliżej klemy).

IMHO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz bardziej szczegółowo. 

Jakie bezpieczniki zastosować do poszczególnych akcesorii? Regulator mppt 20A, ładowarka victron 15A.

Dlaczego odłączyć i zaizolować przewód od ładowania z auta? Nie można go zostawić, tylko zastanawiam się co on da i jaka będzie funkcjonalność. 

Sprawdziłem ten stary panel na dachu daje w średnim słońcu 20,7V ciekawe jaką dysponuje mocą? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Teodor2424 napisał:

Jakie bezpieczniki zastosować do poszczególnych akcesorii? Regulator mppt 20A, ładowarka victron 15A.

Dałbym trochę więcej, niż z/do urządzeń może pójść.

11 minut temu, Teodor2424 napisał:

Dlaczego odłączyć i zaizolować przewód od ładowania z auta?

Bo połączysz wyjście na odbiorniki z regulatora do akumulatora samochodu. Jak Aku samochodu będzie słabszy, to popłynie tam duży prąd, którego regulator zapewne nie wytrzyma. Poza tym nie wiem, czy na wyjście na odbiorniki można podać jakieś napięcie :niewiem:

13 minut temu, Teodor2424 napisał:

zastanawiam się co on da i jaka będzie funkcjonalność. 

Sam sobie odpowiedziałeś ;) 

Każde połączenie ma być przemyślane, bo takie podłączanie "a czemu nie" może doprowadzić do niezłego bigosu.

Jakbyś chciał mieć możliwość zasilania przyczepy z AKU samochodu w przypadku padnięcia AKU w przyczepie, to trzeba zastosować dwa przekaźniki samochodowe. Na forum jest wiele schematów, można któryś wykorzystać i przerobić go pod siebie. Jak go tu pokażesz, to będzie można go przeanalizować, byś nie zrobił takiego połączenia jak powyżej ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta skrzynka to raczej mniejsze napięcia...

Bezpieczniki zabezpieczają przewody a nie akcedoria

Więcej może napiszę wieczorem bo tu trochę trzeba popisać, a nie mam teraz czasu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Misio napisał:

Ta skrzynka to raczej mniejsze napięcia...

Bezpieczniki zabezpieczają przewody a nie akcedoria

Więcej może napiszę wieczorem bo tu trochę trzeba popisać, a nie mam teraz czasu...

Do 30A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.09.2022 o 00:23, Teodor2424 napisał:

Właśnie. Wątki czytam już od kilku kilkunastu dni, dziesiątki stron, dziesiatki off topów. Przeczytałem wszystko a i tak nie ma tam konkretnej odpowiedzi. Każdy szuka co innego do innego stylu za inne pieniądze. 

Wydaje mi się że jakie przewody i jakie bezpieczniki, naprawdę było sporo o tym pisane...

W wolniejszej chwili postaram się coś sklecić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.09.2022 o 08:35, filipert napisał:

Tak jak napisał @BuryKocur, tematy mocno wyjaśnione na forum.

Chętnie bym pogawędził od nowa ale są inne obowiązki. Podpowiem jednak kilka spraw:

1. Dokładnie oblicz zapotrzebowanie na energię u Ciebie i określ co będzie pobierać największy prąd (...)

2. Zacznij od rozeznania co masz i zrób swój schemat, wtedy łatwiej będzie ogarnąć podpowiedzi. Tu przykłady schematów:

 

 

no cały ten wątek to skarbnica wiedzy :ok:

(...)

do tego polecam ten wątek

Akumulator LiFePO4 zamiast kwasowego - Elektryka i elektronika - Karawaning.pl

 

Szczerze chciałem pomóc.

Schemat to podstawa, wystarczy paint nawet aby rysować, może być też kartka i ołówek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę chyba przesadziłem. Rozumiecie coś z tego? Tylko przetwornicy jeszcze nie mam i za bardzo nie wiem gdzie miałbym ja wpiąć. Chyba zostałoby tylko utworzenie 1,2gniazda dedykowane tylko dla niej. 

20220922_202908.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.