Skocz do zawartości

Zakup akumulatora, solar, regulator i przetwornice. Dethleffs


Teodor2424

Rekomendowane odpowiedzi

8 godzin temu, filipert napisał:

pewnie byłby Tracer

7 godzin temu, lbuster napisał:

Mam i złego słowa nie powiem, choć były testy mówiące, że czasami może się pogubić. Ja tego nie zauważyłem, ale żadnych dedykowanych testów nie robiłem ;)

A ja mam Victrona, w Hermanie będę miał Victrona (już kupiony) i zawsze będę go polecał :D

Szczególnie jeżeli kasa nie jest priorytetem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 83
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

4 godziny temu, Teodor2424 napisał:

Z samochodu mam zasilanie wszystkiego nawet lodówka chodzi na 12 z auta. Chciałbym to zachować. Ale napewno ładowarkę 230v pod LiFePo4 tez trzeba by podłączyc i żeby to wszystko było sprzężone. 

To nie jest tak ...

Lodówka może chodzić z 12 V, ale TYLKO podczas zasilania przyczepy z auta i to tylko podczas pracy silnika w samochodzie - wysterowuje się to napięciem - u mnie ten próg to 13 V.

Jak podłączysz bezpośrednio taką lodówkę do akumulatora w przyczepie bez kontroli napięcia zasilania to jest to najprostsza droga do rozładowania tej baterii.

U mnie zasilanie lodówki sterowane jest diodą ograniczającą prąd - jak w aucie wyłączę silnik i alternator przestanie ładować to siłą rzeczy spadnie napięcie w aucie ale także w przyczepie i lodówka - jako ogromny pożeracz prądu - zostanie odłączona od zasilania.

Ja u siebie tak mam, ale każdy robi jak chce ....

Pzdr

Włodek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, BuryKocur napisał:

To nie jest tak ...

Lodówka może chodzić z 12 V, ale TYLKO podczas zasilania przyczepy z auta i to tylko podczas pracy silnika w samochodzie - wysterowuje się to napięciem - u mnie ten próg to 13 V.

Jak podłączysz bezpośrednio taką lodówkę do akumulatora w przyczepie bez kontroli napięcia zasilania to jest to najprostsza droga do rozładowania tej baterii.

U mnie zasilanie lodówki sterowane jest diodą ograniczającą prąd - jak w aucie wyłączę silnik i alternator przestanie ładować to siłą rzeczy spadnie napięcie w aucie ale także w przyczepie i lodówka - jako ogromny pożeracz prądu - zostanie odłączona od zasilania.

Ja u siebie tak mam, ale każdy robi jak chce ....

Pzdr

Włodek

No właśnie jak włączę lodówkę z auta na 12v to czuć po ładowaniu w aucie i obrotach silnika ze jest obciążenie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.09.2022 o 10:36, lbuster napisał:

 

Wybierając regulator 20A raczej takie samo będziesz miał ograniczenie na odbiorniki 12V podłączone na wyjściu regulatora - spokojnie powinno wystarczyć, jeżeli prądożerne odbiorniki podłączysz bezpośrednio do Aku.

Na to akurat jest prosty sposób , wyjście zasilania rególatora wykorzystujesz jako sterowanie przekażnika , a przez przkażnik podpinasz tyle ile da radę przepuścić . Spadek napięcia do zadanej wartości , regulator wyłącza przekażnik i oczywiście odbiorniki .Mam tak zrobione w blaszaku , miałem w przyczepi , działa rewelacyjnie i nie obciąża regulatora .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, adaml61 napisał:

Na to akurat jest prosty sposób , wyjście zasilania rególatora wykorzystujesz jako sterowanie przekażnika , a przez przkażnik podpinasz tyle ile da radę przepuścić . Spadek napięcia do zadanej wartości , regulator wyłącza przekażnik i oczywiście odbiorniki .Mam tak zrobione w blaszaku , miałem w przyczepi , działa rewelacyjnie i nie obciąża regulatora

Nie głupie :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akumulator już kupiłem. Postawiłem na Volt LiFePo4 100Ah /150A

Teraz potrzeba ładowarki która go obsłuży podczas podpięcia pod 230v przyczepy wystarczy 10A czy lepiej dołożyć do 15A,20A?

Mam na oku:

https://wodomania.pl/ladowarka-volt-do-akumulatorow-lifepo4-12v-20a-p-1445.html

Czy jest sens dołożyć do victron? 

https://wodomania.pl/victron-energy-ladowarka-blue-smart-12v-15a-1-p-1447.html

No i panel PV wraz z regulatorem (tutaj stawiam na victron 100/30 - czy wystarczy 100/20?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Teodor2424 napisał:

Akumulator już kupiłem. Postawiłem na Volt LiFePo4 100Ah /150A

Teraz potrzeba ładowarki która go obsłuży podczas podpięcia pod 230v przyczepy wystarczy 10A czy lepiej dołożyć do 15A,20A?

Mam na oku:

https://wodomania.pl/ladowarka-volt-do-akumulatorow-lifepo4-12v-20a-p-1445.html

Czy jest sens dołożyć do victron? 

https://wodomania.pl/victron-energy-ladowarka-blue-smart-12v-15a-1-p-1447.html

No i panel PV wraz z regulatorem (tutaj stawiam na victron 100/30 - czy wystarczy 100/20?

Tak, kup normalną ładowarkę a nie badziew. Wystarczy Ci 10A do Twojego aku. A ten volt będzie szumiał to raz, a dwa że może tak jak ładowarka od Greencell, która rozłądowywuje aku gdy jest podłączona na stałe i nie ma zasilania 230V! 

Ja mam taką ładowarkę victrona: https://allegro.pl/oferta/ladowarka-victron-blue-smart-ip65-10a-12v-blutooth-12037128703

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co daje w ładowarce większy prąd, skoro i tak jest na kempingach podpięty (jak już jest zapłacony) to cała dobę? 

A i czym się różnią te IP22 od IP65 oprócz kształtu i bryzgoszczelnosci? 

Są dwie wersje tego victrona.

Edytowane przez Teodor2424 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co daje w ładowarce większy prąd, skoro i tak jest na kempingach podpięty (jak już jest zapłacony) to cała dobę? 
A i czym się różnią te IP22 od IP65 oprócz kształtu i bryzgoszczelnosci? 
Są dwie wersje tego victrona.
Ta ładowarka ID22 to jest dedykowana do użytku stacjonarnego. Ta z IP65 właśnie bardziej do karawaningu, łodzi itd gdzie urządzenie montujemy na stałe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupował ktoś victrona z Amazon? Jak to jest z gwarancją? Uznają zakupy z zagranicy w pl serwis?

Troche taniej znalazłem 

Ładowarka 15A 659zl

Regulator 100/20  715zl.

Czyl lepiej dołożyć dwie stówy i brać u nas w Pl? 

Screenshot_20220918-223138_Chrome.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupował ktoś victrona z Amazon? Jak to jest z gwarancją? Uznają zakupy z zagranicy w pl serwis?
Troche taniej znalazłem 
Ładowarka 15A 659zl
Regulator 100/20  715zl.
Czyl lepiej dołożyć dwie stówy i brać u nas w Pl? 
Screenshot_20220918-223138_Chrome.thumb.jpg.0e1e1ae591500c15cd9d9a15a79b3889.jpg
Bierz z Amazona
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, jacek00 napisał:
8 godzin temu, Teodor2424 napisał:
Kupował ktoś victrona z Amazon? Jak to jest z gwarancją? Uznają zakupy z zagranicy w pl serwis?
Troche taniej znalazłem 
Ładowarka 15A 659zl
Regulator 100/20  715zl.
Czyl lepiej dołożyć dwie stówy i brać u nas w Pl? 
Screenshot_20220918-223138_Chrome.thumb.jpg.0e1e1ae591500c15cd9d9a15a79b3889.jpg

Bierz z Amazona

Dokładnie, ja też tam kupiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.