Skocz do zawartości

Zakup akumulatora, solar, regulator i przetwornice. Dethleffs


Teodor2424

Rekomendowane odpowiedzi

Jaką chcesz kupić przetwornice?

Bo moim zdaniem za mały przekrój przewodu...ale jak będzie mała to OK

 

Bezpieczniki możliwie jak najbliżej akumulatora!

np tak

Schowek02.thumb.jpg.4c8fe0c53ef8411703116bf6ec6b7708.jpg

Lub jeżeli będą to te same grubości przewodów to wystarczy jeden...i z niego pójść do przetwornicy, moowera i na listwę bezpiecznikową.

 

Moower nie miałeś 2x60A?

 

Raczej bym polecał zrobić osobne gniazda dla przetwornicy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 83
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Zrobiłem to tak. Podłączyłem aku z regulatorem 6mm2 bo grubszy i tak by nie wszedł w zaciski regulatora. 

Jak narazie wszystko działa, przełącza się automatycznie jeżeli podepnę 230V i na odwrót. Solara jeszcze nie podpinałem i tak jest noc więc nic bym nie sprawdził. 

W aplikacji regulatora ładnie widać każdy pobór i włączony wentylator czy pompka. 

Na ładowarkę dałem bezpiecznik 20A a na regulator 30A

Jestem zadowolony. 

20220922_223043.jpg

20220922_223121.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, lbuster napisał:

Dajesz taka klemę na plus aku:

KLEMA PLUSOWA RENAULT MEGANE II (frauto.pl)

I do tego elegancki ori dekielek za ok. 20 zyla.

Dajesz na środkowy bezpiecznik takiego megaval-a jak np. na rysunku (środkowy szary bezpiecznik 150A, lub trochę mniejszy lub większy - są różne, wg potrzeb), i do niego kręcisz z jednej strony przetwornicę, z drugiej mover (kable z zarobionymi oczkami). Na jednym bezpieczniku - nie korzystasz jednocześnie (nawet przypadkowo raczej nie włączysz) z wbudowanej przetwornicy i movera, albo-albo. Na 2 pozostałe dajesz 2 midivale (najmniejsze są zdaje się 30A)  jako zabezpieczenie przeciwzwarciowe pozostałych obwodów czy nawet  - jeśli wola - solara. 

Wszystko elegancko zabezpieczone, przykręcone na zicher, osłonięte i głowne zabezpieczenia przeciwzwarciowe są na samym akumulatorze, bezpośrednio przy klemie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Teodor2424 napisał:

Wszystko fajnie ładnie ale ja nie mam w tym Volt LiFePo4 wystających trzpieni z akumulatora + - tylko śrubę przykręcana od góry. 

Zgadza się dlatego ja polecę Ci skrzynkę bezpiecznikową midival, z zastrzeżeniem, że ma małe złącza, tutaj pisałem o tym. Nie wiem jak megaval.

12 godzin temu, Misio napisał:

Raczej bym polecał zrobić osobne gniazda dla przetwornicy...

Albo wpięcie do istniejącej instalacji przez automat, lub ręczny przełącznik jak jest zaplanowane u mnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Teodor2424 napisał:

Wszystko fajnie ładnie ale ja nie mam w tym Volt LiFePo4 wystających trzpieni z akumulatora + - tylko śrubę przykręcana od góry. 

Wkręcane słupki do aku? Mają ten plus, że trudniej przy podłączaniu aku pomylić bieguny (różna średnica), a podłączenie aku choćby na chwilę odwrotnie to już szkody. 

 

Edytowane przez czyś (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak Filipert napisał, skrzyneczka midival jest fajna, wklejałem Ci, jak jest u mnie. 

Do przetwornicy bym dał hebel, by Ci nie pobierała prądu, jak jej nie będziesz używał.

Przy regulatorze na wyjściu LOAD na odbiorniki ja dałem bezpiecznik. Nie wiem, czy jest potrzebny, czy regulator ma zabezpieczenia - niech się chłopaki wypowiedzą.

Regulator podłączyłbym bezpośrednio do AKU (nie przez listwy i dodatkowy bezpiecznik), bo w razie odłączenia regulator może się uszkodzić. Duży bezpiecznik przy AKU wystarczy jako zabezpieczenie obwodu.

Do solara według mnie bezpiecznik zbędny, wystarczy hebel. Przewody mają być solarne, bo nie wiem, co tam teraz masz. Przewód 4mm2 to za mało na solar 200-280W. Kup minimum 6mm2, w zależności od długości.

IMO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, filipert napisał:

 Albo wpięcie do istniejącej instalacji przez automat, lub ręczny przełącznik jak jest zaplanowane u mnie

No właśnie to jest dobra opcja tyle tylko jak to zrobić żeby nie było kolizji. Sam ręczny przełącznik? A co się wydarzy jeżeli ktoś przez przypadek przełączy na przetwornice (a ta będzie uruchomiona) i podepnie pod 230v na kempingu? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Teodor2424 napisał:

No właśnie to jest dobra opcja tyle tylko jak to zrobić żeby nie było kolizji. Sam ręczny przełącznik? A co się wydarzy jeżeli ktoś przez przypadek przełączy na przetwornice (a ta będzie uruchomiona) i podepnie pod 230v na kempingu? 

Nie da się

To jest przełącznik albo przetwornica, albo słupek

np. taki automat

image.png.50effcb3ea27c7b290765211b67436a5.png

przykładowy link

trzeba dobrać ampery

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączyłem solar ten co był na dachu, i przy takim dzisiejszym pełnym słońcu oto wskazania.max 33W Raczej panel jest już wykończony czy coś tutaj nie gra? Po przysłonieciu ręka od razu spada na 5W.

Screenshot_20220923-120016.jpg

20220923_120024.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Teodor2424 napisał:

Podłączyłem solar ten co był na dachu, i przy takim dzisiejszym pełnym słońcu oto wskazania.max 33W Raczej panel jest już wykończony czy coś tutaj nie gra? Po przysłonieciu ręka od razu spada na 5W.

Screenshot_20220923-120016.jpg

20220923_120024.jpg

Wymyj go dokładnie to raz. Dwa nie spodziewał się cudów przy takim słońcu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, jacek00 napisał:

Wymyj go dokładnie to raz. Dwa nie spodziewał się cudów przy takim słońcu

trzy, co ma dawać więcej jak akumulator pełny?

@Teodor2424 rozładuj aku i wtedy zobaczysz co może solar + regulator

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aku naładowany, słońce pod koniec września to już nie to, jest nisko, świeci przez cienką warstwę chmur, a panel leży na płasko. 33W mocy z panelu w takich warunkach nie jest złe (33W "z dachu" w tych warunkach - obstawiam normalnie działający [sprawny] panel 100W). Pół metra kwadratowego to przy max nasłonecznieniu i optymalnym kącie padania promieni słonecznych cirka 500-550W, sprawność panelu niech będzie 18%, dawałoby max 90-100W, ale przy takim kącie padania promieni i przez chmurki (częściowo rozproszone światło), na nieoptymalnie "wystawiony" na słońce panel (płasko leżący na dachu) "uzysk" 33W to nie jest mało, raczej normalnie.  

 

Edytowane przez czyś (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, czyś napisał:

Aku naładowany, słońce pod koniec września to już nie to, jest nisko, świeci przez cienką warstwę chmur, a panel leży na płasko. 33W mocy z panelu w takich warunkach nie jest złe (33W "z dachu" w tych warunkach - obstawiam normalnie działający [sprawny] panel 100W). Pół metra kwadratowego to przy max nasłonecznieniu i optymalnym kącie padania promieni słonecznych cirka 500-550W, sprawność panelu niech będzie 18%, dawałoby max 90-100W, ale przy takim kącie padania promieni i przez chmurki (częściowo rozproszone światło), na nieoptymalnie "wystawiony" na słońce panel (płasko leżący na dachu) "uzysk" 33W to nie jest mało, raczej normalnie.  

 

No niby tak. Jednak to słońce nie bylo w tym momencie za chnurami. To tylko takie zludzenie. Na razie nie będę dokładał panela. Zobaczymy co się wydarzy w trakcie wyjazdów, jak sobie poradzi. 

 

Chciałbym tylko jeszcze dowiedzieć się jakie rozwiązanie stosuje się do napędzania gniazdek 230v (obecnych), zamiennie i automatycznie: przetwornica - słupek,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.09.2022 o 11:40, filipert napisał:

Nie da się

To jest przełącznik albo przetwornica, albo słupek

np. taki automat

image.png.50effcb3ea27c7b290765211b67436a5.png

przykładowy link

trzeba dobrać ampery

Jak takie coś działa jaka zasada użytkowania? 

Nie mam za dużo gniazdek orygianlanych ale chciałbym aby tak pozostało. Tylko nie mógłbym podłączyć lodówki pod taki automat bo wyciągnęłaby mi moment aku. 

A co do mojego podłączenia w tym momencie energobloku to mam odpięte przewody od wtyczki od auta, ale kurcze tam było właśnie zasilanie lodówki podczas podróży na 12v.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.