Skocz do zawartości

Pasta przewodząca na radiatorze w lodówce - poprawa wydajności


szary11

Rekomendowane odpowiedzi

Oj... Długo...

Zawsze przed wyjazdem włączam dzień wcześniej a do samej lodowki wkładam już schłodzone produkty.

Po mniej więcej 0,5 - 1h od włączenia zaczyna wyraźnie spadać temperatura, ale w pustej lodowce.

Gdy kupię coś ciepłego (np. piwo?) to mija ładnych pare godzin zanim się schłodzi i nie jest to 5 sześciopaków. 

 

To są lodówki absorbcyjne, ich sprawność wynosi w szczycie około 1,5. Jeśli palnik czy grzałki maja 150W to mocy chłodniczej uzyskujemy jakieś 200 - 225W. 

I to przy w pełni sprawnej lodowce.

Teraz weźmy ciepło które sama wytwarza (w naszych pojazdach mocno zabudowana) + ciepło otoczenia z którym musi "walczyć", włóżmy do niej ciepłe produkty, dodajmy np. nie za fajną uszczelkę w drzwiach + "zmęczona" izolacje termiczna, dojść może nie wypoziomowanie i pasta termoprzewodzaca niespełniająca już swojej funkcji...

Teraz dla porównania lodówka domowa kompresorowa.  COP ( współczynnik mocy dostarczonej do mocy otrzymanej ) minimum 3-4 czesto 5 im nowsza tym lepszy. Agregat to 100-150W. Otrzymujemy lekko 0,5kW mocy chłodniczej. Praktycznie nie wytwarza własnego ciepła ( płomień, grzałki), jest w domowych warunkach z swobodnym przepływem powietrza, temperatury rzadko powyrzej 30stopni, brak nasłonecznienia. 

Są lodówki z agregatem 300W i COP 5 co daje 1,5kW mocy chłodniczej. To minimum 7 razy więcej niż nasze absorbcyjne karawaningowe ?

 

Reasumując, cudów nie oczekujmy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 103
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

14 minut temu, Paweł7 napisał(a):

Oj... Długo...

Zawsze przed wyjazdem włączam dzień wcześniej a do samej lodowki wkładam już schłodzone produkty.

Po mniej więcej 0,5 - 1h od włączenia zaczyna wyraźnie spadać temperatura, ale w pustej lodowce.

Gdy kupię coś ciepłego (np. piwo?) to mija ładnych pare godzin zanim się schłodzi i nie jest to 5 sześciopaków. 

 

To są lodówki absorbcyjne, ich sprawność wynosi w szczycie około 1,5. Jeśli palnik czy grzałki maja 150W to mocy chłodniczej uzyskujemy jakieś 200 - 225W. 

I to przy w pełni sprawnej lodowce.

Teraz weźmy ciepło które sama wytwarza (w naszych pojazdach mocno zabudowana) + ciepło otoczenia z którym musi "walczyć", włóżmy do niej ciepłe produkty, dodajmy np. nie za fajną uszczelkę w drzwiach + "zmęczona" izolacje termiczna, dojść może nie wypoziomowanie i pasta termoprzewodzaca niespełniająca już swojej funkcji...

Teraz dla porównania lodówka domowa kompresorowa.  COP ( współczynnik mocy dostarczonej do mocy otrzymanej ) minimum 3-4 czesto 5 im nowsza tym lepszy. Agregat to 100-150W. Otrzymujemy lekko 0,5kW mocy chłodniczej. Praktycznie nie wytwarza własnego ciepła ( płomień, grzałki), jest w domowych warunkach z swobodnym przepływem powietrza, temperatury rzadko powyrzej 30stopni, brak nasłonecznienia. 

Są lodówki z agregatem 300W i COP 5 co daje 1,5kW mocy chłodniczej. To minimum 7 razy więcej niż nasze absorbcyjne karawaningowe ?

 

Reasumując, cudów nie oczekujmy ?

Wiem że cudów nie będzie, mam podobnie u siebie. Nie wiem dlaczego nie instalują kompresorowych , no chyba że chodzi o niezależność na gazie bo na aku kompresorowa raczej długo nie pociągnie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.06.2023 o 09:31, polo63 napisał(a):

Witam. 

Termostat, powinien być między żeberkami radiatora (od wewnętrznej strony lodówki). Pozdrawiam 

Już lodówka działa na campingu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Dodi napisał(a):

Wiem że cudów nie będzie, mam podobnie u siebie. Nie wiem dlaczego nie instalują kompresorowych , no chyba że chodzi o niezależność na gazie bo na aku kompresorowa raczej długo nie pociągnie 

Kiedyś nie było solarów, porządnych akumulatorów, elektryczności na kempingach, itd.

Kumpel ma kompresorową i po 2 dniach stania w pochmurne dni, nie pisząc już o jesieni ma aku 100ah wyczerpane. Wiadomo oświetlenie i trumacombi też swoje pradu zje. Jakieś ładowania telefonow, jakieś TV itp. i okazuje się że potrzebujemy elektrownie ze sobą wozić?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Misio napisał(a):

A niektórzy wożą elektrownie, a lodówkę i tak mają na gaz...

Np. Ty ?

 

Ostatnio oglądałem kampera w którym poprzedni właściciel włożył 5 aku około 100Ah + rozruchowy.

Na dachu chyba ze 4 solary każdy z inne parafii + przetwornica i praktyczne wszytko przerobione na 230V... Nawet oświetlenie część mieszkalnej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie ostatnio (dwa miesiące) przez problemy z gazem w lodówce, lodówka absorpcyjna pracowała na prądzie pewnie z 20dni... oczywiście bez słupka.

Chyba nie da się porównać mojego Osiołka że wspomnianym kamperem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Niedawno wymieniałem pastę za radiatorem. Dzisiaj odpaliłem lodówkę na campingu, zamrażalnik zamarznięty, natomiast w lodówce nie czuć chłodu. Może być to kwestia niewłaściwego montażu radiatora czy gdzie indziej jeszcze szukać przyczyny? Temp w przyczepie w ciągu dnia ok 40 stopni, czuć że lodówka gorąca na obudowie

Wysłane z mojego KB2003 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, mikepi napisał(a):

Niedawno wymieniałem pastę za radiatorem. Dzisiaj odpaliłem lodówkę na campingu, zamrażalnik zamarznięty, natomiast w lodówce nie czuć chłodu. Może być to kwestia niewłaściwego montażu radiatora czy gdzie indziej jeszcze szukać przyczyny? Temp w przyczepie w ciągu dnia ok 40 stopni, czuć że lodówka gorąca na obudowie

Wysłane z mojego KB2003 przy użyciu Tapatalka
 

Obstawiałbym za mało pasty i zbyt mały punkt styku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, mikepi napisał(a):

Niedawno wymieniałem pastę za radiatorem. Dzisiaj odpaliłem lodówkę na campingu, zamrażalnik zamarznięty, natomiast w lodówce nie czuć chłodu. Może być to kwestia niewłaściwego montażu radiatora czy gdzie indziej jeszcze szukać przyczyny? Temp w przyczepie w ciągu dnia ok 40 stopni, czuć że lodówka gorąca na obudowie

Wysłane z mojego KB2003 przy użyciu Tapatalka

Ja miałem to samo zamrażalnik mroził a w lodówce nie było szału wymieniłem starą pastę na nową dałem 30 g było lepiej ale za słabo do kupiłem jeszcze 30 g innej pasty o lepszej przewodności(4,6) GD 900 16 zł położyłem całe 30 g na tamtą paste o słabszej przewodności i jest efekt,jak lodówkę odpalałem tem.w niej była 34 C + po ok.2 godz.w zamrażalniku była temp.ok.0 a lodówce wyraźny chłód ok.12  z tego wniosek musi być pasta o dobrej przewodności i nie żałować ilości ja bym proponował 60 g. bo u mnie ta ilośc dała efekt.Po ok.12 godz.zamrażalnik -15 C lodówka 0,4. z tym że palnik szedł na ful.
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używałem tej pasty, zeszło mi z 2/3 opakowania. Nie pozostaje mi chyba nic innego, jak dokupić opakowanie i jeszcze jej dołożyć

Wysłane z mojego KB2003 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, mikepi napisał(a):

Używałem tej pasty, zeszło mi z 2/3 opakowania. Nie pozostaje mi chyba nic innego, jak dokupić opakowanie i jeszcze jej dołożyć

Wysłane z mojego KB2003 przy użyciu Tapatalka
 

Daj znać co z tego wyszło bo u mnie po wymianie lodówka w upale 35 stopni poniżej 10 stopni nie schodziła.

Chociaż zauważyłem że czym więcej było towaru w lodówce, napoi innych rzeczy i po nocy to się schłodziło to w ciągu dnia o wiele łatwiej można było utrzymać temperature w lodówce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.