Skocz do zawartości

Pasta przewodząca na radiatorze w lodówce - poprawa wydajności


szary11

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 103
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

  • 2 miesiące temu...

Ja zacząłem od sprawdzenia, czy uszczelka w drzwiach lodówki rzeczywiście coś uszczelnia. Całą lodówkę pokryłem tworzywem z warstwą aluminium, zwłaszcza pomiędzy radiatorem z tyłu, a ścianą tylną lodówki. Próbowałem też coś wsadzić pomiędzy palnik/komin lodówki, a jej tylną ścianę. Dołożyłem wiatraczki i dodatkową kratkę wentylacyjną. Radiator powiększyłem, a kontakt z rurką chłodzącą polepszyłem i powiększyłem poprzez upychanie cienkiej folii aluminiowej, tak, by udawała lity metal. Efekt chłodzenia nieco się poprawił, ale wiele zależy od wypoziomowania budy. Trzeba też uważać, by materiały izolacyjne, nie zapaliły się od kominka. Osobnym problemem jest mocowanie kuchenki gazowej tuż nad górną ścianą lodówki. Pamiętam, że używałem wełny mineralnej do izolacji takich miejsc.Jak już ktoś zada sobie trud wyjmowania lodówki, to warto obić blachą np. miedzianą elementy budy graniczące z kominkiem lodówki, co da większe szanse, gdyby kominek stanął w ogniu na skutek zalewania go tłuszczem ściekającym z kuchenki położonej często nad lodówką ( miałem taki przypadek). Generalnie walka z lodówką jest dołująca, a wszelkie problemy w tym temacie załatwia prawdziwie zimowy karawaning - wyłącza się lodówkę i korzysta z pojemnika na butlę z gazem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie lodówka nie jest pod kuchenką gazową ale sama siebie też nieźle podgrzewa. Lukę między blatem a lodówką od tyłu uszczelniłem "prostokątnymi" kawałkami wełny mineralnej owiniętej w folię aluminiową. Chodzi o to by ciepło nie wypełniało przestrzeni w której zabudowana jest lodówka. Oczywiście mam też wentylator, jednak zwracam uwagę by nie był za wydajny bo może nadmiernie "przeciągać" powietrze przez komin. Co może skutkować zbytnim wychłodzeniem komina a co za tym idzie zmniejszeniem wydajności lodówki.
Ewidentnie czuję różnicę temperatury blatu nad lodówką po włączeniu wentylatora i gdy nie pracuje.

W dniu 30.10.2022 o 11:43, sosek napisał:

Odkręciłem radiator i pasty brak o ile kiedykolwiek tam była :hmm:

20221030_114025.jpg

To jest folia która ma chronić od potencjalnie skraplającej się wody na radiatorze. Jeśli izolacja termiczna zamoknie jej rezystancja termiczna drastycznie zmaleje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Paweł7 napisał:

To jest folia która ma chronić od potencjalnie skraplającej się wody na radiatorze. Jeśli izolacja termiczna zamoknie jej rezystancja termiczna drastycznie zmaleje.

czyli źle zrobiłem usuwając tą folię z pianki, trzeba będzie wrócić.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, filipert napisał:

czyli źle zrobiłem usuwając tą folię z pianki, trzeba będzie wrócić.

 

Jest tam mało dostępu powietrza i prawdopodobieństwo jest małe, że coś tam się skropli. Jednak jeśli tak się stanie to może być tak jak z zegarkami wodoszczelnymi. woda wleci ale już nie wyleci. Druga strona medalu to taka, że folia ogranicza kontakt pasty z ową potencjalną wodą co na pewno ma wpływ na jej trwałość.  IMHO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, filipert napisał:

czyli źle zrobiłem usuwając tą folię z pianki, trzeba będzie wrócić

Jak ja zmieniałem pastę u siebie to po odkręceniu radiatora żadnej folii nie miałem. Chyba że ktoś wywalił  ją wcześniej. Ale nie sądzę bo u mnie pasty prawie nie było a te resztki które były wyglądały na "zabytkowe"

Edytowane przez kleo77 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, kleo77 napisał:

Jak ja zmieniałem pastę u siebie to po odkręceniu radiatora żadnej folii nie miałem. Chyba że ktoś wywalił  ją wcześniej. Ale nie sądzę bo u mnie pasty prawie nie było a te resztki które były wyglądały na "zabytkowe"

Nie oznacza to, że inni mogą/mają ją usunąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, kleo77 napisał:

Jak ja zmieniałem pastę u siebie to po odkręceniu radiatora żadnej folii nie miałem. Chyba że ktoś wywalił  ją wcześniej. Ale nie sądzę bo u mnie pasty prawie nie było a te resztki które były wyglądały na "zabytkowe"

Może być jeszcze kwestia zastosowanej pianki otwarto lub zamknietokomórkowej.

Ale u mnie to może jeszcze kwestia etapu budowy lodówki, bo na pewno pianka rosła po przykręceniu radiatora. Jak by nie było, odkręcenie i dołożenie folii to będzie 5-10 minut, więc "żadna" robota ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.