Skocz do zawartości

Poszerzenie drzwi wejściowych


Rekomendowane odpowiedzi

8 godzin temu, smok_wawelski napisał:

No dobra a drzwi dwuskrzydłowe powiadacie - wydaje mi sie to sensownym pomysłem  o ile miejsce by pozwoliło z futrynką sobie poradzisz spoko masz zaprawę na poprzedniej budzie z dłubaninką, skrzydła w jakims profilu alu z ocieplniem tez nie wydaja mi sie kosmiczną techniką :)  tylko tu widzę właśnie tez aspekt szczelności aby jedno skrzydło dobrze i szczelnie docisnęło uszczelnienie to to drugie musi byc dobrze zaryglowane i oba skrzydła musza być dość sztywne - uszczelek jest od groma różnych dostępnych tu bym się nie bał, cos na pewno podbierzesz odpowiedniego - w tym rozwiązaniu właśnie koncentrowałbym się na sztywności skrzydeł ,ryglowaniu i pewności docisku.
 

Tutaj ja się wtrącę...:)

Przy drzwiach dwuskrzydłowych istotne jest odpowiednia współpraca uszczelek dookoła drzwi z uszczelką pomiędzy skrzydłami. Aby to dobrze grało, nie wystarczy sam dobór odpowiednich uszczelek, ale również profili na których te uszczelki leżą. Dookoła drzwi byśmy mieli (zakładam) oryginalny profil i oryginalną uszczelkę. Na łączeniu skrzydeł zostaje zaś kombinacja w znalezieniu lub dorobieniu odpowiedniego profila i uszczelki. Ważne jest nie tylko aby uszczelka na łączeniu drzwi dobrze uszczelniała samo łączenie skrzydeł na długości, ale największym wyzwaniem jest miejsce gdzie ta uszczelka zbiega się z uszczelką dookoła drzwi. Jak źle rozwiążemy konstrukcję profili, to może być tak, że uszczelka pomiędzy skrzydłami będzie leżała idealnie, zaś u góry i na dole pomiędzy nią a pozostałe uszczelki włożymy palec.

Druga ogólna kwestia dotycząca nie tylko drzwi dwuskrzydłowych, ale każdych innych...

Żadne uszczelnienie nie jest w 100% pewne. Szczególnie jeśli gdzieś woda się zbiera, to niemal na pewno z czasem przeniknie przez uszczelnienie. Dlatego równie ważną rzeczą są odpowiednie okapniki i progi wodne. Uszczelnienia należy tak projektować, aby swobodnie spływająca woda nie miała się gdzie gromadzić, oraz miała odpływ na zewnątrz. W skrócie to uszczelki są tylko dodatkiem, a swobodnie płynąca woda (oczywiście bez zawirowań, ciśnienia itp) nie powinna wpływać do wnętrza. 

Tak więc @filipert jak pisałeś na początku o zastosowaniu oryginalnych profili na bokach i u góry, to moim zdaniem jak najbardziej dobra droga. Na dolnej krawędzi zastosuj zaś mały próg wodny od strony wnętrza przyczepy, oraz ukształtuj profil tak aby woda która spłynie po pionowych uszczelkach mogła swobodnie wypłynąć na zewnątrz. Jeśli nie będzie jednolitej uszczelki dookoła (tak zakładam), to niech ten próg będzie przesunięty do środka głębiej niż pionowe uszczelki. Wiem że próg wodny nie do końca zgra się z kołami wózka, ale niech to będzie chociaż kilka milimetrów. Cały profil może być lekko wpuszczony w podłogę, tak aby ten próg nie wystawał ponad poziom podłogi. Ważne aby pionowe uszczelki kończyły się niżej.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 112
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Godzinę temu, Piotrekm13 napisał:

Na dolnej krawędzi zastosuj zaś mały próg wodny od strony wnętrza przyczepy, oraz ukształtuj profil tak aby woda która spłynie po pionowych uszczelkach mogła swobodnie wypłynąć na zewnątrz. Jeśli nie będzie jednolitej uszczelki dookoła (tak zakładam), to niech ten próg będzie przesunięty do środka głębiej niż pionowe uszczelki. Wiem że próg wodny nie do końca zgra się z kołami wózka, ale niech to będzie chociaż kilka milimetrów. Cały profil może być lekko wpuszczony w podłogę, tak aby ten próg nie wystawał ponad poziom podłogi. Ważne aby pionowe uszczelki kończyły się niżej.  

Przy drzwiach i tak jest próg aluminiowy w którym lecą rurki z ciepłem i wodą, wiec tu i tak nie jest i nie będzie "na gładko"

IMG_20210408_180858.thumb.jpg.d493fedda3c54a1432fe80fb069bc643.jpg

Dlatego za progiem wzmocnienie podłogi płytą/kratą dodatkowo zniweluje ten uskok.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam, bo jakiś czas temu przerabiałem instalację w swojej przyczepie i nie miałem jak poprowadzić węży koło drzwi (a pod spodem nie chciałem) - musiałem objechać sypialnię dookoła... Nie wpadłem, żeby zrobić taką maskownicę... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Misio napisał:

Bardzo często w przyczepach tak jest to rozwiązywane...

W poprzedniej przyczepie TEC miałem podobny próg. Też metalowy.

A do tematu to jakoś nie widzę oczami wyobraźni tych drzwi z autobusu. Żeby to ładnie grało. 
 

Rozumiem że to wjeżdżanie wózkiem elektrycznym jest absolutnie niezbędne i trzeba te drzwi poszerzyć. 
 

Ostatnio się pojawiły przyczepy z szerokimi drzwiami. Może to by wystarczyło? Może dałoby się przeszczepić albo trochę się w tej przyczepie pomęczyć, dozbierać kasy i kupić jakaś używkę z szerokimi drzwiami. 
 

?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, vrs napisał:

Ostatnio się pojawiły przyczepy z szerokimi drzwiami. Może to by wystarczyło? Może dałoby się przeszczepić albo trochę się w tej przyczepie pomęczyć, dozbierać kasy i kupić jakaś używkę z szerokimi drzwiami. 

Tak, szerokie drzwi staja się coraz popularniejsze.

Pomęczyłem się już w poprzedniej przyczepie :)  ta jest zakupiona konkretnie pod adaptację dla osoby niepełnosprawnej, drzwi to dopiero pierwszy etap (i obawiam się, że najłatwiejszy). Z rozwiązań fabrycznych, to tylko znam LMC przystosowane, ale to był model bardziej pod 2 osoby niż rodzinę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, szerokie drzwi staja się coraz popularniejsze. Pomęczyłem się już w poprzedniej przyczepie   ta jest zakupiona konkretnie pod adaptację dla osoby niepełnosprawnej, drzwi to dopiero pierwszy etap (i obawiam się, że najłatwiejszy). Z rozwiązań fabrycznych, to tylko znam LMC przystosowane, ale to był model bardziej pod 2 osoby niż rodzinę.

 

Poznajesz to LMC? Akurat nie zrobiłem zdjęcia od przodu, ale to IMO ta buda, która była u Wiórka, z rampa itp. d10b5354dc1ff075334fc91ac01cda45.jpg&key=e418476ea46f2fd85de2abaae24c6708fd4244fadc2221abf62de4e6523b2693 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, jacek00 napisał:

Poznajesz to LMC? Akurat nie zrobiłem zdjęcia od przodu, ale to IMO ta buda, która była u Wiórka, z rampa itp. d10b5354dc1ff075334fc91ac01cda45.jpg&key=e418476ea46f2fd85de2abaae24c6708fd4244fadc2221abf62de4e6523b2693 

Układ kibelka i kratki lodówki potwierdzają, tam akurat fatalnie były rozwiązane drzwi, pozostały dzielone a podczas otwierania wyłamywały błotnik...

 

Poniżej zamieszczam trochę inspiracji które pozbierałem w Internecie

 

 

Dethleffs1.jpg

Dethleffs2.jpg

LMC_musica_1.jpg

LMC_NL.jpg

LMC_NL1.jpg

on3.jpg

on5.jpg

on10.jpg

on14.jpg

on18.jpg

on28.jpg

on29.jpg

on30.jpg

on31.jpg

on32.jpg

on33.jpg

on34.jpg

on35.jpg

on47.jpg

on53.jpg

przyczepa-kempingowa-wozek-inwalidzki.jpg

tylne wejscie2.jpg

usa_rulota.jpg

wilk-.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

Układ kibelka i kratki lodówki potwierdzają, tam akurat fatalnie były rozwiązane drzwi, pozostały dzielone a podczas otwierania wyłamywały błotnik...

 

 

Wiesz, u nas takich przyczep praktycznie nie ma, więc w zasadzie ktoś kto szuka takiej budy to nie wyboru. Zresztą nie muszę Tobie tego tłumaczyć Najważniejsze, że ktoś z niej faktycznie korzystał i nawet osoba z niepełnosprawnością może się cieszyć pobytem na kempingu.

 

Swoją drogą polecam kemping w Kozienicach bo jest w całości dostosowany dla osób na wózkach, nawet można zjechać na pomost. W osobnym temacie Commander wrzucił kilka fotek z plaży.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.