Skocz do zawartości

GasBank i instalacja gazowa


Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, Suzu4x4 napisał:

nieogrzewana bakista + zima + mieszanka = brak ogrzewania prędzej czy później (najczęściej później , tzn tak między 3 a 4 rano   :] )

ale jak chcesz to próbuj , ponoć są tacy którzy całą zimę jadą na LPG  :ok:

Niestety masz 100% racji. W nieogrzewanej bakiście do tego jeszcze zamarznie reduktor. Utopia, butla gasbank tylko w ramach rezerwy, obok klasycznej butli z propanem.

mnie przy ok -25C w poprzednim kamperze letnim zamarzł reduktor - schowek nie był ogrzewany, butla z propanem. Na szybko udało się go ogrzać - albo termoforem albo suszarką odpaloną z agregatu - nie pamiętam już.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 397
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

11 minut temu, maarec napisał:

mnie przy ok -25C w poprzednim kamperze letnim zamarzł reduktor - schowek nie był ogrzewany, butla z propanem. Na szybko udało się go ogrzać - albo termoforem albo suszarką odpaloną z agregatu - nie pamiętam już.

Jakiś rzadki ten propan miałeś chyba ;)

znalem kiedyś jednego gościa który grzał reduktor ręką… :]
 

Edytowane przez vrs (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Suzu4x4 napisał:

i uważaj, zima wciąga :bevil:

Jak szarańcza przestanie z nami jeździć, to będzie można wrócić do zimowych sportów, być może nawet karawaningowo ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, vrs napisał:

Jakiś rzadki ten propan miałeś chyba ;)

znalem kiedyś jednego gościa który grzał reduktor ręką… :]
 

Nie do końca rozumiem - propan był z rozlewni, nie mam jak sprawdzić jakości :P

reduktor zamarzł, tam w schowku było podobnie jak w bakiście przyczepy - a reduktor wiekowy, jak miał w sobie trochę syfu z butli - czemu nie mógł przymarznąć.

Przy dużym zużyciu przy takich temperaturach jak butla schodzi w dobę, to chyba nic dziwnego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie na jakiej zasadzie to działa default_niewiem.gif Jedyne, co mi przychodzi do głowy to ciśnienie, które się jednak minimalnie zmienia z opróżnianiem butli.

 

Na ciśnieniu niemożliwe, bo to w butli jest praktycznie takie samo. Poza tym ciśnienie zmienia się wraz ze zmianą temperatury. Więc to imo nie może być zwykły manometr. Raczej musi tam być jakiś pływak czy coś, podobnie jak w zbiornikach LPG

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.12.2021 o 14:11, lbuster napisał:

Hej.

W wyniku tej dyskusji postanowiłem założyć nowy temat, by w kompozytach nie zaśmiecać.

Bardzo mocno rozważam zakup butli GasBank. W pierwszej wersji był to ten zestaw za 1170 PLN

image.thumb.png.0bb6da846c1fbbe730dfde3b212400b7.png

 

 

Rozumiem że ten zestaw pierwszy może być podłączony pod reduktor mono, brakuje mi tam tylko dodatkowego zaworu przed gniazdem tankowania żeby gaz nie uciekał gniazdem tankowania, bo jak ma to niby działać? Chyba że to jest tylko do tankowania i za każdym razem trzeba odkręcić butle od instalacji przy tankowaniu?
Teoretycznie tak patrząc na ten obrazek to wychodzi na to że można by odkręcić dwie butle na raz? 
I to co piszesz jeśli mają zabezpieczenie to czy potrzebujemy jeszcze węży z zabezpieczeniem?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, jacek00 napisał:

Raczej musi tam być jakiś pływak czy coś, podobnie jak w zbiornikach LPG

Zapewne masz rację ;) 

Godzinę temu, Voku napisał:

brakuje mi tam tylko dodatkowego zaworu przed gniazdem tankowania żeby gaz nie uciekał gniazdem tankowania, bo jak ma to niby działać?

Gniazdo jest zaworem, czyli nie puści z powrotem gazu:

https://carbonzorro.com/pl/products/zawor-tankowania-wlew-typu-polskiego-dish-178.html

Godzinę temu, Voku napisał:

Teoretycznie tak patrząc na ten obrazek to wychodzi na to że można by odkręcić dwie butle na raz? 

Taki jest plan i z tego wynikają (według mnie) duże korzyści :ok:

Godzinę temu, Voku napisał:

I to co piszesz jeśli mają zabezpieczenie to czy potrzebujemy jeszcze węży z zabezpieczeniem?

No właśnie wczoraj grzebałem na stronie i wyszła pewna niekonsekwencja, w sensie, butle są opisane, że posiadają "Zawór ograniczający wypływ gazu: TAK" natomiast poniżej jest link do zestawienia butli i tam już tylko butle z wielozaworem mają ten zawór :( Wczoraj wysłałem do nich maila, by się zdecydowali i dali jasną odpowiedź.

https://carbonzorro.com/pl/products/gasbank-ls-11-kg-butla-z-lekkiej-stali-duplex-z-zaworem-ograniczania-napelniania-do-80-opd-1009.html

1330207531_Wypyw.thumb.jpg.c983b0e411c5e73bd0ddcd0ffc0acccf.jpg

 

Godzinę temu, Voku napisał:

Rozumiem że ten zestaw pierwszy może być podłączony pod reduktor mono

Taki był plan, jednak muszą potwierdzić lub zaprzeczyć wcześniejsze ;) 

Boję się, że mają błąd na stronie i że ta tabela jest prawdziwa. Nawet na zdjęciu butli nie widać tego dodatkowego zaworu (odblokowania). Wtedy cały misterny plan idzie w pinechę z pierwszym schematem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, lbuster napisał:

Gniazdo jest zaworem, czyli nie puści z powrotem gazu:

https://carbonzorro.com/pl/products/zawor-tankowania-wlew-typu-polskiego-dish-178.html

Myślę, że ten jeden zawór nie wystarczy.

W samochodzie jest podwójne zabezpieczenie. Jak wciśniesz tą kulkę w tym zaworze, to zejdzie gaz tylko z przewodów, i więcej nic. Pryśnie tylko przez sekundę, a potem kulka jest luźna. Możesz zrobić eksperyment, jak masz samochód na gaz, tylko albo długi wkrętak, albo dobre rękawice (najlepiej jedno i drugie) bo tam jest ciśnienie i gaz zamraża wszystko. Twarz też z daleka. 

Jak nie dasz dodatkowego zaworu to przy wciśnięciu kulki lub jakiejkolwiek nieszczelności/zabrudzeniu kulki schodzi cały gaz. Tak chyba nie powinno być. 

Edytowane przez Piotrekm13 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @Piotrekm13 za info, czyli trzeba będzie tam zamontować dodatkowy zawór. Ja nie mam żadnego doświadczenia z LPG (diesel rules :) ), więc Twoje doświadczenie cenne :ok:

Edytowane przez lbuster (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, lbuster napisał:

Dzięki @Piotrekm13 za info, czyli trzeba będzie tam zamontować dodatkowy zawór. Ja nie mam żadnego doświadczenia z LPG (diesel rules :) ), więc Twoje doświadczenie cenne :ok:

Nie chciałbym żebyś się mocno tym sugerował, bo nie wiem co przy tych butlach jest. Być może tam już jest jakiś dodatkowy zawór, tylko nie do końca opisany. 

Wiem tylko, że ten zawór tankowania, to zwykła kulka, która pod ciśnieniem gazu jest dociskana. Jak nie ma ciśnienia to kulka lata luźno. Stąd tez lekkie pryśnięcie gazu przy podłączaniu węża do tankowania, bo zostaje wciśnięta ta kulka. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Piotrekm13 napisał:

 

Wiem tylko, że ten zawór tankowania, to zwykła kulka, która pod ciśnieniem gazu jest dociskana. Jak nie ma ciśnienia to kulka lata luźno. Stąd tez lekkie pryśnięcie gazu przy podłączaniu węża do tankowania, bo zostaje wciśnięta ta kulka. 

 

Dokładnie tak jest. Ten zaworek jest do zabezpieczenia instalacji przed zanieczyszczeniem i tyle. 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Piotrekm13 napisał:

Być może tam już jest jakiś dodatkowy zawór, tylko nie do końca opisany. 

W opisie tego zestawu są wymienione elementy i tylko ten zawór jest w tym miejscu:

image.thumb.png.fcec5cd98f7ab56a0ed92f4d6e3c088d.png

Chciałem tam wcisnąć dodatkowo filtr ale nie wiem, czy te elementy da się połączyć czy zamiast zaworu dać ten filtr. Jak na razie jest więcej pytań niż odpowiedzi (o część z nich zapytałem się sprzedawcy). Bo to wejście poniżej to chyba nie służy do tankowania :niewiem:

image.thumb.png.270a0e2fba80b57be4e3f14be84c9081.png

 

Dzięki @danielpoz za potwierdzenie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.