Skocz do zawartości

GasBank i instalacja gazowa


Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 10.12.2021 o 18:45, pawel1966 napisał:

Natomiast już w S campie mi powiedzieli, że w Hobby Gas bank z kołnierzem do bakisty nie wejdzie...

To w tych nowych Hobby bakista jest taka niska? Standardowe 11-stki także Ci nie wchodzą? No bo one mają wysokość 595 a GasBank ma 571, więc jest mniejszy ;) 

W dniu 11.12.2021 o 08:58, czyś napisał:

Tylko część użytkowników skusiła się na butle kompozytowe: bo lżejsze, bo widać, ile gazu zostało, bo korzysta z gazu zimą.

Jakby karawaningowcy mieli zapewnioną dostępność tych butli, to po paru latach takiej sytuacji biznes mógłby się rozwinąć. A tak, zwinęli się zanim weszli na szeroki rynek :( Tym bardziej, że karawaning robi się coraz bardziej popularny. Największą zaletą stalowych 11-tek to ich dostępność i przystępność cenowa. Gdyby któryś kompozyt się choćby zbliżył do stalówek, to każdy by wolał targać lekkie i ładne butle zamiast tego złomu. I dlatego zgadzam się, że:

W dniu 11.12.2021 o 08:58, czyś napisał:

Sądzę, że zdecydowana większość użytkowników przyczep (w tym poza forum) nadal jest przy butlach tradycyjnych.

 

W dniu 11.12.2021 o 08:58, czyś napisał:

A propos wytrzymałości laminatów - robi się zbrojenia do betonu z włókna szkalanego. W przybliżeniu, pręt zbrojeniowy fi 8 mm z włókna, odpowiada prętowi stalowemu 12 mm ze zwykłej stali konstrukcyjnej ST3S/ST3Sx.  Nawet stosując dużo lepsze stopy stali, np. 34GS, pręt 12 mm ze zwykłej stali "zamienia się" na fi 10 mm z tej lepszej. Włókno szklane się nie zestarzeje, co najwyżej żywica, tym bardiej że sa to lata pracy pod ciśnieniem.

Ciekawe jest, to co piszesz. Nie neguję, ale jakoś ciężko mi sobie wyobrazić tą wytrzymałość. Ale technologia idzie do przodu, więc pewnie i laminaty mają gigantyczną wytrzymałość. Jednak nadal mnie zastanawia, czy taki laminat jest równie wytrzymały w przypadku punktowego, mocnego nacisku np. wbijanie zaostrzonego prętu w środek butli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 397
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Ja odnośnie zużycia gazu. Odpalone ogrzewanie w czwartek o godzinie 16 - nagrzanie do 20C w środku, na noc zostawione na 8C, rano w piatek na 19C i tak zostało do niedzieli wieczór, na dzień na kilka godzin zmniejszane na 12-14C jak wychodziliśmy z kampera. Butla skończyła się w niedziele o 18tej.

Oczywiście jest to zużycie dla truma combi 6 - z wersji zimowej, czyli piec mocniejszy chyba 6KW.  Przy trumie przyczepowej będzie połowę mniej, tak przynajmniej z doświadczenia.

warto w tym czasie mieć drugą butlę - najlepiej z propanem i duocontrol.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, lbuster napisał:

To w tych nowych Hobby bakista jest taka niska? Standardowe 11-stki także Ci nie wchodzą? No bo one mają wysokość 595 a GasBank ma 571, więc jest mniejszy ;) 

Jakaś taka nieustawna ta bakista...trzeba kombinowac z ustawieniem butli, może i zmieściła by się butla z kołnierzem (ta częśc gdzie kołnierza nie ma musiała by przylegać do ściany grodziowej) ale już reduktor się nie mieści lub butla nie stoi poziomo na podłodze bakisty....takze słabo :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, maarec napisał:

Ja odnośnie zużycia gazu. Odpalone ogrzewanie w czwartek o godzinie 16 - nagrzanie do 20C w środku, na noc zostawione na 8C, rano w piatek na 19C i tak zostało do niedzieli wieczór, na dzień na kilka godzin zmniejszane na 12-14C jak wychodziliśmy z kampera. Butla skończyła się w niedziele o 18tej.

Oczywiście jest to zużycie dla truma combi 6 - z wersji zimowej, czyli piec mocniejszy chyba 6KW.  Przy trumie przyczepowej będzie połowę mniej, tak przynajmniej z doświadczenia.

warto w tym czasie mieć drugą butlę - najlepiej z propanem i duocontrol.

jak staniesz na wygwizdowie przy  minus kilku, ale silnym wietrze to może okazać się że jedna butla  na 48h to mało .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.12.2021 o 09:40, Misio napisał:

Jakoś tu w Małopolsce widzę że dość dużo ludzi używa laminatowych butli (i to restauracje czy domy...)

Jakbym był sąsiadem, to bym się z tego powodu cieszył. Zazdroszczę Ci ;) 

W dniu 11.12.2021 o 09:40, Misio napisał:

Nad morzem też da się je wymienić czyli dla mnie akurat bardzo dobra relacja...

Tobie pasuje, ale co zrobisz jak pojedziesz do Pipidówka Dolnego i spodoba Ci się tamta okolica, że postanowisz zostać kilka tygodni? Fajne jest to, że w domu masz dostęp do tych butli i już na takiej podstawie można się zdecydować na posiadanie takiego zestawu. Przed wyjazdem musisz zaplanować, czy Ci wystarczy 1,2 czy 3 butle z zapasem i jedziesz. Gorzej, jak ktoś nie ma w odległości dziesiątek czy setek kilometrów punktu wymiany :( 

W dniu 12.12.2021 o 00:29, tamtam napisał:

Osobna sprawa jest jakosc lpg, trzeba mieć filtr.

Jesteś kolejną osobą, która o tym pisze. No nic, trzeba będzie ten element bezwzględnie umieścić na schemacie :dzieki:

22 godziny temu, vrs napisał:

A jakbyś sobie zamiast tych butli zamontował jakiś customowy zbiornik na gaz z wyprowadzonym tankowaniem na zewnątrz ? Pewnie będzie miał większa pojemność niż 2 butle i na legalu będziesz to tankował na stacji a nie na „partyzanta”.

Wtedy będzie problem z podmianą butli gasbank na inną z propanem;)

15 godzin temu, Voku napisał:

A idąc po taniości to chyba na początek takie coś wystarczy https://allegro.pl/oferta/gasbank-ls-11kg-zestaw-adapterow-na-europe-opd-10890126706

Pytanie, co potrzebujesz? Dla mnie jedna butla to za mało więc i tak bym musiał wozić drugą stalową, więc jeszcze gorzej, bo jedną tankujesz a drugą wymieniasz. Dla mnie to już jak iść to na całość i masz pojemność dwóch butli bez konieczności przełączania. Tylko na zimę trzeba mieć dodatkową jedną butlę lub więcej z propanem. W przypadku ogrzewanego schowku, jaki masz to chyba nie ma takiej konieczności. Śmiem twierdzić, że ten system właśnie pokazuje swój pełny potencjał w kamperach, gdzie mamy ogrzewanie schowka i często się przemieszczamy ;) 

15 godzin temu, vrs napisał:

Ja bym poszedł po taniości. 

Idź na całość :D

3 godziny temu, Suzu4x4 napisał:

na zimę wolałbym jeden gasbank +  drugą butlę z czystym propanem.

jak przyjdą siarczyste mrozy to LPG może nie wydolić .

Na zimę, nawet jakby LPG wyrobiło, to i tak trzeba mieć zapas na czarną godzinę ;) Nie jeżdżę zimowo i nie mam doświadczenia, ale czy ktoś z Was jeździ w zimę tylko z 2 butlami? Sami pisaliście, że butla może zejść nawet w 1-2 dni.

Godzinę temu, Sebeb napisał:

wg mnie wskaźnik poziomu. Jak zużywam gaz to zmienia się wskazanie....

 

Godzinę temu, jacek00 napisał:

Fajna sprawa. Nie widziałem, że mają taką funkcję.

Pytanie na jakiej zasadzie to działa :niewiem: Jedyne, co mi przychodzi do głowy to ciśnienie, które się jednak minimalnie zmienia z opróżnianiem butli.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, lbuster napisał:

Jedyne, co mi przychodzi do głowy to ciśnienie, które się jednak minimalnie zmienia z opróżnianiem butli.

Tak to chyba działa, bo jak pokazywało mi, że mam jeszcze blisko połowe to podczas tankowania LPG to się potwierdziło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Sebeb napisał:

Tak to chyba działa, bo jak pokazywało mi, że mam jeszcze blisko połowe to podczas tankowania LPG to się potwierdziło.

Tylko jest to w sprzeczności z tym, co pisaliśmy w sąsiednim temacie dot. butli kompozytowych, że dwie połączone butle nie wyrównają swojego stanu :( 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, olas1 napisał:

Panowie, do jakiej realnie temperatury ma szanse działać butla propan-butan? Taka zwykła 11tka ze stacji.  

Temperatura wrzenia to -0,5°C, natomiast butla rozprężając gaz się schładza i @Misio kiedyś napisał, że mu przy kilku (5 czy 7) stopniach przestał butan odparowywać :( 

Z drugiej strony ktoś inny napisał, że mieszanka się trochę inaczej zachowuje i nie będzie tak, że cały butan zostanie.

Tak więc ja bym się nastawiał, że w okolicy zera w nocy większość powinna się jeszcze wypalić, bo za dnia butan zacznie odparowywać. Bywały już noce, że trawa była oszroniona lub spadł śnieg a ja na mieszance dalej jechałem ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, lbuster napisał:

Bywały już noce, że trawa była oszroniona lub spadł śnieg a ja na mieszance dalej jechałem ;) 

Bo Ci się propan wypalał… :]

Moim zdaniem 5-7 *C butla się już mocno szroni. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, vrs napisał:

Bo Ci się propan wypalał… :]

No dokładnie i dlatego jak za dnia temperatura Ci podskoczy do kilku stopni, to butan może dalej działać ;) 

6 minut temu, vrs napisał:

Moim zdaniem 5-7 *C butla się już mocno szroni. 

O i przypomniałeś mi o kolejnym argumentem przemawiającym za powyższym systemem. Zużywając dwie butle na raz, jedna butla będzie odparowywał o połowę mniej gazu, przez co będzie się dwukrotnie wolniej schładzać. Czyli jak przy jednej butli butan może przestać odparowywać przy temperaturze 5-7 stopni to przy dwóch butlach temperatura wrzenia powinna spać do jakichś 3 stopni. Nie wiem, czy można to tak dokładnie liczyć, bo jednak bakista trochę izoluje od otoczenia, czyli ilość rozprężanego gazu w bakiście jest taka sama, jednak obydwie butle schłodzą się tak samo a i większą powierzchnią będą oddawały zimno do otoczenia, przez co dłużej butle będą odparowywać butan przy niższej temperaturze ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, vrs napisał:

@lbuster po długości twoich postów wnoszę że się już na to maksymalnie napaliłeś.

W moim przypadku chyba nie ma rozsądnej alternatywy. I masz rację, dopieszczam szczegóły i zamawiam :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, lbuster napisał:

W moim przypadku chyba nie ma rozsądnej alternatywy. I masz rację, dopieszczam szczegóły i zamawiam :) 

nieogrzewana bakista + zima + mieszanka = brak ogrzewania prędzej czy później (najczęściej później , tzn tak między 3 a 4 rano   :] )

ale jak chcesz to próbuj , ponoć są tacy którzy całą zimę jadą na LPG  :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.