Skocz do zawartości

Solarne systemy zasilania


robin

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie ja to zrobiłem tak:

1 wyprawa do Castoramy po profil aluminiowy szt 1 - 2m (normalny kontownik 40/40mm) oraz nity aluminiowe zrywane i śruby z nierdzewki szt 8szt. uszczelniacz dekarski na bazie butylu oraz parę :krzykacz:

2 pociąłem kątownik na długość krótszego boku panela + 20cm odatkowo, uciąłem 4 kawałki po 15cm

3 długie kawałki przynitowałem do panela tak aby po 10 cm wystawały po obu bokach

4 wywierciłem z każdej strony po 2 otwory wiertłem fi 6 (pod śruby) przyłożyłem 15cm kawałek do wywierconych otworów ścisnąłem morsem tak żeby się nie ruszało i przewierciłem po jednej dziurze s każdej strony skręciłem śrubami

5 teraz przykładamy liniał (listewkę byle była prosta) dokładnie ustawiamy te krótkie kawałki prosto ściskamy i wiercimy drugie dziury

6 wiercimy również w tych 15cm po trzy otwory ale na drugiej ściance kątownika wiertłem fi 4.5 otwory pod nity mocujące na przyczepie

7 zabieramy wiertarkę uszczelniacz no i panel i na dach przyczepy smarujemy 15cm kawałki uszczelniaczem i przykładamy do dachu wiercimy delikatnie i nitujemy, na koniec na nity nakładamy warstwę uszczelniacza i gotowe

 

Proszę pamiętać o przerwie między panelem a dachem przyczepy panel musi mieć przewiew aby się nie grzał zbytnio ja to zrobiłem jak wierciłem otwory przesunąłem kątownik względem drugiego o 1cm i już.

 

No i mamy mocowanie solidne i szczelne i co najważniejsze odkręcam i ściągam panel jak tego potrzebuje ( a na dachu zostaną tylko te 4kawałki 15cm)

no i wszystko z tego samego materiału ta sama rozszerzalność termiczna

a kabel lepiej jednak przewiercić na bocznej ściance mniej narażone na przecieki.

No to teraz na :policja:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 116
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Proszę pamiętać o przerwie między panelem a dachem przyczepy panel musi mieć przewiew aby się nie grzał zbytnio ja to zrobiłem jak wierciłem otwory przesunąłem kątownik względem drugiego o 1cm i już.

 

To chyba jednak nie jest konieczne. Aczkolwiek ma sens. Fabrycznie w KIPach solary są przyklejane do blachy.

 

Są 2 szkoły jak widać. Ciekawe która lepsza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę Cię zapewnić że to jest konieczne fotoogniwa najlepiej pracują w temp.25-27 'C, potem sprawność im spada

I tak w poprzedniej przyczepce miałem Leżące bezpośrednio na dachu ,a teraz po edukacji i przewertowaniu setek stron wszędzie piszę się o tym aby nie zamykać solara z drugiej strony.

I efekt zdumiewający dobre dni lodówka śmiga z energii słońca i z aku pobiera tylko 2A (tak może śmiga 6 godzin- więcej nie próbowałem bo przecież jeszcze są pompki i inne użądząka na prąd hehe).Więc jest o niebo lepiej wcześniej mogłem zapomnieć o pracy lodówki w ten sposób bo z aku leciało 4,5A.

A w KIPach no cóż nie wiem jakie tam panele stosują może jakieś specjalne?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wprawdzie kiedyś wypowiedziałem się w tym wątku, że cena zestawu solarnego przekracza moje możliwości, ale zawsze można zmienić zdanie, co nie? ;) oto co na to wpłynęło:

 

akumulatory kwasowe intensywnie rozładowywane do minimum szybko tracą swoje walory użytkowe.

ciągłe kupowanie nowych to mimo wszystko spory koszt :ok: .

wielkopojemnościowe akumulatory mają sporą wagę i takie nieustanne wożenie ich do ładowania przestało mnie bawić.

częsty brak prądu w przyczepie wkurza maksymalnie, a mamy przecież tutaj wypoczywać...

 

kupiłem:

aku "żelowy" 100Ah za 630 zł, jest szansa że wytrzyma 10 lat ( wedle danych producenta).

solary 2x40W z regulatorem za nieco ponad 1200 zł, to kilkanaście lat ładowania aku za free

mam to na dachu 3 dni i aku się sam doładowuje, a dni były tylko na poły słoneczne. wszystkim niezdecydowanym polecam taką inwestycję.

 

solar1.jpg

 

solar2.jpg

 

regulator.jpg

 

ps. panele są tylko połączone metalowymi kątownikami i zabezpieczone linką przed wiatrem, bo właściwy montaż zrobię dopiero po wakacjach- ze względu na rozłożony przedsionek dosyć trudno robić coś z prawej strony dachu przyczepy :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

affa, Masz chyba takie same solary jak ja - na szyberdachu. Kupiłem w zeszłym roku i nie narzekam, ale mam tylko 1, do tego jakiś stary akumulator kwasowy, który był już na wyposażeniu przyczepki. Zobaczymy jak bęedzie w tym sezonie, ale w zeszłym prądu mi starczało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja panowie uwazam ze sa one lepsze od tych normalnych, w postacie prostej tafly lustrzanej w koncu w samochodzie zasilaja one wentylatory ktore przewietrzaja kobine, doladowuja akumulator i nowszych autach pracuje na nich lkimatyzacja postojowa, no i w koncu produkowane sa przez fabryke vw audi w wiekszocis przypadkow, a nie chiny jak wiekszosc zwyklych solarow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak poprawnie nazywają sięte solary?

chce poszukać w internecie i wyskakują mi zwykłe :look:

Różnie je nazywają :

1: baterie, ogniwa, panele.

2: słoneczne, solarne, fotowoltaniczne itp.

kombinacje linia 1 + linia 2 daje nazwe

do wyboru do koloru.

Polecam strone

modernhome.pl

może ktoś zna lepsze to poda ja znalazłem tą i na niej bazuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja podam co ja kupiłem i właśnie w tej firmie co link z allegro polecam

 

nie mogę napisać nic o wyższości tych "szyberdachów" nad innymi solarami, ale mogę napisać, że zostawiłem kobietę z dziećmi w przyczepie i nawet jeśli nie wrócę do piątku to wiem, że może jej zabraknąć wody pitnej, ale prądu na pewno nie!

i to jest niesamowite w środku lasu, prawda? :look:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AFFA bardzo dobrze je zamocowałeś z przewiewem Brawo!!!

 

Posmaruj tylko łączenia z dachem jakimś uszczelniaczem dekarskim i będzie dobrze

 

A wszystkich niezdecydowanych namawiam serdecznie na fotoogniwa

 

:look:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.