Skocz do zawartości

Solarne systemy zasilania


robin

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 116
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

HAHAHA to Ja mam lepiej bo oświetlenie mam na 12 volt ale również na 230 volt, zaczynam doceniać Moją starą przyczepkę,jedyny problem nie moge dostać wtyczki podłączanej do przyczepy bo tam nie są bolce okrągłe tylko płaskie ale mam nadzieję że gdzieś spotkam. :zarowka:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale wracając do tematu, czy ktoś może mi odpowiedziec czy jak już zestaw solarny będzie podłaczony i wszystko będzie pięknie chodziło, to jak podłaczę przetwornicę 12/220v do akumulatora i następnie 220 z przetwornicy do gniazda 220 w przyczepie to czy nie będzie jedno z drugim kolidowało? W końcu powstanie obieg zamknięty. Czy dobrze rozumuję?

_________________

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i ja tak właśnie zrobiłem , a następnie podpiąłem 220 v z pola campingowego zapominając że przetwornica chodzi . Efekt : już nie mam przetwornicy / spalona / i na połowie pola bezpieczniki wyleciały :zarowka:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pwtwsw, też kiedyś nad tm się zastanawialem

 

tak na zdrowy rozum to nic nie powinno się stać tyle że będzie niepotrzebna strata energi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko 220v z przetwornicy

 

Przypomniałem sobie, że w poprzedniej przyczepie taki manewr nieświadomie zrobiłem w celu podłączenia wzmacniacza do telewizora. Nic się nie stało bądź co bądź :zarowka:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale wracając do tematu, czy ktoś może mi odpowiedziec czy jak już zestaw solarny będzie podłaczony i wszystko będzie pięknie chodziło, to jak podłaczę przetwornicę 12/220v do akumulatora i następnie 220 z przetwornicy do gniazda 220 w przyczepie to czy nie będzie jedno z drugim kolidowało? W końcu powstanie obieg zamknięty. Czy dobrze rozumuję?

_________________

obwody 12 i 230 V w przyczepie są równoległe, związek między nimi jest taki, że jak jest prąd z sieci 230V to oprócz zasilania urządzeń 230V trafo przetwarza i zasila instalację 12V.

przetwarzanie prądu z akumulatora do sieci 230V (czyli na transformator, a nie do gniazdek) nie powinno nic skomplikować, bo nie zmieniasz obwodów elektrycznych. tyle tylko, że 12V w przyczepie będzie nie z akumulatora, a z transformatora przyczepowego. to wszystko oznacza straty na dwóch przetwornicach, ale jak będziesz miał wydajne solary i nie będziesz przesadzał z poborem energii to może się zbilansować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i ja tak właśnie zrobiłem , a następnie podpiąłem 220 v z pola campingowego zapominając że przetwornica chodzi . Efekt : już nie mam przetwornicy / spalona / i na połowie pola bezpieczniki wyleciały

bo prąd z przetwornicy włączyć trzeba w zewnętrzne gniazdo zasilania, albo dodatkowy przekaźnik zastosować i nic się nie stanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobiłem tak; Mam gniazdko na dyszlu do którego podłączyłem aku. Na postoju wpinam tam wtyczkę i wszystko w p-pie chodzi na aku. p-py a nie na samochodowym. Zamontowałem też przetwornicę i 230 V z przetwornicy wpinam do dodatkowego gniazdka, które jest połaczone z obwodem 230 V przez przekażnik. I tak mam 12 V z aku. a 230 V z przetwornicy i oczywiście z tego samego aku. Transformator p-py wtedy nie pracuje. Jeżeli włączę zewnętrzne 230 V to przekaznik odłączy dodatkowe gniazdo 230 i przetwornica ocaleje.

AdamH

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.