Skocz do zawartości

Nocne ładowanie akumulatorów bez 230V


filipert

Rekomendowane odpowiedzi

Coś takiego ;) Ale nie mogę doczytać czy to ma kontrolę ładowania ... i ile to kosztuje...
Jeśli to tylko przetwornica to i tak potrzeba kontrolera który zaopiekuje się AGMami.

2 godziny temu, Voku napisał:

Apropo diody co one dają w połączeniu równoległym? Warto w to inwestować?  https://allegro.pl/oferta/zlacze-konektor-dioda-15a-mc4-dc-1000v-8438198601

Chodzi o to by panele się na wzajem nie obciążały jeśli któryś będzie zacieniony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 272
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

17 minut temu, Paweł7 napisał:

Coś takiego ;) Ale nie mogę doczytać czy to ma kontrolę ładowania ...

Taka około 800zł

Cytat

 

W pełni programowalny

- Algorytm ładowania baterii (konfigurowalny) lub stała moc wyjściowa.

- Zgodność inteligentnego alternatora: mechanizm wykrywania pracy silnika.

Adaptacyjny 3-stopniowy algorytm ładowania: luzem - absorpcja - pływak

• W przypadku akumulatorów kwasowo-ołowiowych ważne jest, aby podczas płytkich rozładowań czas absorpcji był krótki, aby zapobiec przeładowaniu akumulatora. Po głębokim rozładowaniu czas absorpcji jest automatycznie wydłużany, aby mieć pewność, że akumulator jest całkowicie naładowany ponownie.

• W przypadku baterii litowych czas absorpcji jest stały, domyślnie 2 godziny.

• Alternatywnie można wybrać stałe napięcie wyjściowe.

 

źródło

Jest też bez smarta za około 600zł ale tam doczytałem, że napięcie wyjścia regulowane jest potencjometrem, wiec to nie ładowarka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta za 800 rozwiązuje Ci właściwie wszystko... 
Z przetwornicą i dodatkowym kontrolerem byłoby pewnie taniej ale czy wygodniej/lepiej...?
Działanie potencjalnie takie same ale tu masz wszystko dopasowane i kontrolowane apką...
Może da się namierzyć coś podobnego innej firmy i tańsze bo Victron, wiadomo tani nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Paweł7 napisał:

Ta za 800 rozwiązuje Ci właściwie wszystko... 
Z przetwornicą i dodatkowym kontrolerem byłoby pewnie taniej ale czy wygodniej/lepiej...?

Potwierdziłem u dystrybutora, że to jest ładowarka i w aplikacji ustawia się typ akumulatora ładowanego.

Cena (dostałem ofertę nieco poniżej 800) nie zachwyca ale koszty budowy samemu też kilka stówek by pochłonęły a najbardziej mnie przekonuje

23 godziny temu, Paweł7 napisał:

tu masz wszystko dopasowane i kontrolowane apką...

a tego w DIY nie osiągnę ;)

Podobno to jakaś nowość Victrona i dlatego trudno dostępna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, filipert napisał:

Potwierdziłem u dystrybutora, że to jest ładowarka i w aplikacji ustawia się typ akumulatora ładowanego.

Cena (dostałem ofertę nieco poniżej 800) nie zachwyca ale koszty budowy samemu też kilka stówek by pochłonęły a najbardziej mnie przekonuje

a tego w DIY nie osiągnę ;)

Podobno to jakaś nowość Victrona i dlatego trudno dostępna

Jeśli chodzi o wydajność to w DIY będzie prawdopodobnie taka sama, tu cudów bym się nie spodziewał. Tam pewnie też jest przetwornica i kontroler ładowania. Ale posiada "mózg" który tym zawiaduje i jest konfigurowalny telefonem.
Jak dla mnie jeśli jesteś skłonny wydać 800PLN to bym się nie zastanawiał.
Przykręcił bym do jakieś np. aluminiowej blachy tak by można do niej przymocować kabelki, może nawet jakieś dławiki. Chodzi mi o to by przewody nie trzymały się tylko na złączach.

Wracając nieco do problemu z zacienieniem paneli przez to co na dachu.
Tu na tym filmiku 19:30 można zobaczyć jak zacienienie panelu rzutuje na wydajność.
https://youtu.be/YLP1Um3rZiA?t=1216

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Godzinę temu, Paweł7 napisał:

Jakieś decyzje podjąłeś?

Na razie doszło mi trochę roboty nieprzewidzianej z przyczepą i nawet nie mam czasu zająć się solarami a całkowity ich koszt określi dalsze możliwości. 

Tego Victrona namierzyłem właśnie tropem z tamtego wątku. Nastawiłem się na to urządzenie ale z uwagi na koszty pewnie zakupię dopiero na kolejny sezon. Na razie, doraźnie będzie mała przetwornica na 230V i z niej ładowarka którą mamy. A robiąc instalację solarną będzie przełącznik na wyjście 24V wózkowe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Sezon rozpoczęty i trzeba się brać do roboty.

Ostatecznie decyzja pozostała na 2 panele elastyczne 150W. Ponieważ koszt jest spory, to prawdopodobnie drugi panel dokleję w przyszłym roku.

Na razie udało mi się upolować fajny panel używany/powystawowy za 400 zł i teraz kompletuję graty. 

Utknąłem na przełączniku ładowania i może coś podpowiecie.

 

image.png.d563ef9129c0a7fa9c72e265e75c45a4.png

potrzebuję ten żółty element którym będę ręcznie przełączał akumulatory z AKU 12V na zestaw 24V. Przełącznik musi mieć zabezpieczenie np. klucz który będzie wisiał na heblu od solarów tak aby nie było możliwości przełączenia bez wcześniejszego odcięcia zasilania. Przełącznik musi tylko przełączać miedzy akumulatorami bez pozycji "0".

A może ktoś wpadnie na jeszcze prostszą wersję.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Kdl napisał:

Tak, to będzie to.

Zabezpieczeniem może być zdjęcie rączki.

Dzięki za podpowiedź jak to się nazywa, poszukam w obudowie i min 20A ale łatwo nie będzie bo większość ma "0".

Dzisiaj dotarł

W dniu 21.05.2021 o 21:15, filipert napisał:

udało mi się upolować fajny panel używany/powystawowy za 400 zł

niestety ma widoczne spękania ogniw

IMG_20210524_154237.thumb.jpg.dae1315bfabd7d038b884d97276bcc61.jpg

więc pewnie odeślę.

Podłączyłem miernik i przy średnim słońcu dawał na płasko 25V jednak poruszony gubił połowę więc podejrzewam, że może być uszkodzony - jakby go ktoś złamał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, papamila napisał:

teraz już wiesz czemu było tanio,

ale możliwe też uszkodzenie w transporcie.

Byłem w kontakcie ze sprzedającym i robił dla mnie pomiary, raczej by zauważył te rysy, choć z drugiej strony można założyć złe intencje.

Najważniejsze, że zakup przez znany portal z możliwością zwrotu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Finalnie zaryzykowałem i panel został u mnie. Dogadałem się ze sprzedającym i zwrócił większość kasy, zobaczymy, czy ryzyko się opłaciło z mojej strony.

Na dach jedzie inny, nowy panel  elastyczny, tez 150W  i również napięcie 30/25V a ten pozostanie na razie do testów, ustabilizuję go, zepnę w zestaw i zobaczymy jak będzie pracował.

Ponieważ ostatecznie wybór padł na panele elastyczne i na razie będzie obejmował tylko instalację 12V przyczepy, przerzucę tę część dyskusji do wątku o elastykach aby tutaj nie zrobił się bałagan. 

Edytowane przez filipert (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.05.2021 o 20:00, filipert napisał:

Dzięki za podpowiedź jak to się nazywa, poszukam w obudowie i min 20A ale łatwo nie będzie bo większość ma "0".

Ale ogolnie idzie znaleźć ? sa też modułowe na szyne ale takie gorzej zabezpieczyc właśnie przed przypadkowym przełączeniem 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.