Skocz do zawartości

Nocne ładowanie akumulatorów bez 230V


filipert

Rekomendowane odpowiedzi

To jakie zadanie ma ta złączka to jest jasne, podobnie jasny jest drugi kpl aku 

Ale alternator jest połączony z tym akumulatorem nieprawdaź ? Pytałem, się o to co będzie jeśli rozruchowy jest full i Cyrix przełączy na wyczerpany pokładowy - ile poleci ?
Ok jeśli przyjmujecie założenie że ta złączka będzie włączana tylko na przetwornice - no problem to nie jest przetwornica dużej mocy i prąd nie będzie  duży i to nie jest przypadek o który pytałem   Schemat sugeruje zamienność - przypuszczałem że również  moze być ładowanie z altka żelówki hotelowej  - stąd było moje pytanie.  Tu jeśli rozruchowy byłby full a zelówka pusta ograniczałby prąd z altka tylko przekrój przewodu.  Tego wykluczenia na schemacie nie ma a na schemacie  bazowałem   stąd to niedogadanie, nie doczytałem wcześniej - teraz  wiem że tylko zamienność zasilania hotel/altek  na przetwornice 24v  i ok :)

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 272
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

OK, to teraz i mi się przypomniała wizja z poprzednich stron. Czyli do przetwornicy step-up albo będzie wpięta wtyczka z alternatora albo wtyczka z solara poprzez aku i cyrix.

Nigdy nie będzie ścieżki alternator -> aku pokładowy.

:ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, lbuster napisał:

Czyli do przetwornicy step-up albo będzie wpięta wtyczka z alternatora albo wtyczka z solara poprzez aku i cyrix.

Nigdy nie będzie ścieżki alternator -> aku pokładowy.

Dokładnie tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli 2gi super malunek się przydał
Teraz jest jasno jak słońce.
Widzę że nie tylko mnie ta ewentualność trapiła . Tak to jest jak się nie czyta wątków post za postem to czasem coś ucieka sorry za zamieszanie.
Bezpiecznik od altka daj i po sprawie

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj pobrałem kilka dodatkowych wymiarów z dachu (na czerwono)

IMG_20210411_202220.thumb.jpg.2a3d50fb548fd19cd0748e7e31b17f5d.jpg

Otwiera się pewna opcja i może uda się zdobyć panele elastyczne na korzystnych warunkach. Wtedy, w celu ograniczenia długości kabli myślałem, żeby ułożyć 2 szt na przodzie. Kąt dachu po załamaniu nie jest jest duży ale niestety nie jest to łuk a dość ostre przełamanie i dlatego opcja aby przełamać panel nie wchodzi w grę. Co sądzicie, żeby jeden z paneli był całą płaszczyzną pod innym kątem, dokładnie 10*?

dach_wymiary.thumb.jpg.cd02a82eff11401fd0b527104ba93669.jpg

Czasem jeden panel będzie miał warunki lepsze a czasem gorsze, czy to nie zakłóci pracy przy połączeniu szeregowym?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się bardziej martwił cieniami rzucanymi całą resztą tego co masz na dachu...
Jeśli z natury będą inaczej oświetlone to chyba bardziej połączenie równoległe, o ile mają diody. Choć przy tej różnicy to może nawet nie mieć znaczenia. IMHO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Paweł7 napisał:

Ja bym się bardziej martwił cieniami rzucanymi całą resztą tego co masz na dachu...

Dałeś mi do myślenia... najwyższa jest klima dlatego uciekłem ze środka ale w sumie okienka też coś po południu/z rana przesłonić mogą a antena, choć będzie tylko internetowa, to też jakiś cień rzuci. Reasumując chyba lepiej wydłużyć przewody, niż ponieść straty na zacienianiu.

414758462_dach_solary_flex_2szt_natyl.thumb.jpg.a48ee5021c2c783f0419f65f6ed4b5f8.jpg

24 minuty temu, Misio napisał:

Stanowczo równolegle

To rozumiem, że do zróżnicowanego oświetlenia.

Jeśli będą elastyki, to muszę szeregowo do ładowania 24V.

Edytowane przez filipert (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Paweł7 napisał:

Ja bym się bardziej martwił cieniami rzucanymi całą resztą tego co masz na dachu...
Jeśli z natury będą inaczej oświetlone to chyba bardziej połączenie równoległe, o ile mają diody. Choć przy tej różnicy to może nawet nie mieć znaczenia. IMHO

Apropo diody co one dają w połączeniu równoległym? Warto w to inwestować?  https://allegro.pl/oferta/zlacze-konektor-dioda-15a-mc4-dc-1000v-8438198601

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie @Suzu4x4 podpowiedział w wątku o solarach ciekawą rzecz

Datasheet-Orion-Tr-Smart-DC-DC-chargers-isolated-250-400W-PL.pdf (victronenergy.pl)

@Paweł7, czy to nie jest puszka wszystkomająca o której dyskutujemy?

Myślę o modelu 12/24 - 10A

A tutaj jest tego więcej

Konwertery DC-DC - Victron Energy

Edytowane przez filipert (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.