Skocz do zawartości

Boiler Truma B10


witus

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.
Sam użytkuje w/w urządzenie kilka lat. Nie ma w nim nic skomplikowanego - po za elektroniką
U mnie też trzeszczy w zależności od tego jaka jest różnica temperatur pomiędzy wodą wypływającą z boilera a wpływającą do niego.
Wydaje mnie się, że to normalne zjawisko jest i nie zawracałbym sobie tym głowy


Dzięki, to jedno z moich ulubionych urządzeń w przyczepie wiec chciałem, żeby zostało spranwne. Faktycznie to już ponad tydzień działa i nic więcej niepokojącego się nie dzieje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 275
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Teoretycznie tak. Ja i tak bym zmienił na próbę ten zaworek.


Jednak puszczał ten zaworek ... zauważyłem po dłuższej przerwie w używaniu wody. Już leci do mnie do paczkomatu Trumy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj znać, czy przestało trzeszczeć w bojlerze...


Myślę, że to z trzeszczeniem nie ma związku, choć może trochę jak pojawiało się w nim powietrze?! Przynajmniej nie będzie prychał wodą ... ale ewidentne jak wróciłem po kilku godzinach do przyczepy woda wróciła do zbiornika za zaworkiem ...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 ok. Zrozumiałem, że w/w zawór ma coś wspólnego z trzeszczeniem.
...z cofaniem wody, to rozumiem.


Nie wiem jak zbudowany jest boiler, ale jeżeli powietrze dostanie się do niego, to ten dźwięk może być od tego, że w części jego instalacji jest woda, w części nie ma. Obstawiam, że to może być przyczyna bo nie było tych dźwięków w zeszłym roku. Nie zawsze są też te dziweki, właściwie sporadyczne, pewnie tylko wtedy kiedy dojdzie do boilera bańka powietrza, po dłuższym nieużywaniu. Wszystko wyjaśni się wkrótce.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Odświeżę trochę temat udało mi sie w końcu uporać z moim bojlerem B10 Truma lecz pojawił sie kolejny problem a mianowicie z przyłączem gazowym. Doprowadzenie gazu musi być na sztywno poprzez rurkę fi 8mm otwór w przyłączu ma 8mm ale gwint po zewnątrz 14,3mm i nigdzie nie mogę zdobyć takiej nkrętki 

20210116_151352.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, sebka34 napisał:

Odświeżę trochę temat udało mi sie w końcu uporać z moim bojlerem B10 Truma lecz pojawił sie kolejny problem a mianowicie z przyłączem gazowym. Doprowadzenie gazu musi być na sztywno poprzez rurkę fi 8mm otwór w przyłączu ma 8mm ale gwint po zewnątrz 14,3mm i nigdzie nie mogę zdobyć takiej nkrętki 

20210116_151352.jpg

A taka z tego kolana nie podejdzie?

https://allegro.pl/oferta/kolano-skrecane-8mm-conex-do-rur-miedzianych-10038031373?utm_medium=app_share&utm_source=facebook

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, sebka34 napisał:

Trzeba by napisać do sprzedawcy by podał średnicę gwintu wewnątrz nakrętki . I tak właśnie zrobię 

Średnica to jedno , jest jeszcze skok gwintu, ale podejrzewam że będzie taki jak trzeba. Pracując w Uk czesto miałem do czynienia z takimi brakami przy jakiś kominkowych zaworkach i podbierałem własnie takie z kształtek fi 8 , 10 i 12 mm (srednica rury ) . W Krakowskiej Trumie pewnie też byś dostał tą nakrętke.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

I ja mam zamiar  zamontować taką Trumę gazowo elektryczną w nowej przyczepie. Konkretnie Truma 10 BGE. Ale jest jeden problem...wylot spalin z tej trumy odbywa się przez bardzo krótki komin wyprowadzony na zewnątrz, a to wymaga montażu tuż przy ścianie ( z rysunków technicznych wynika, że to dosłownie kilka cm od ściany) No i tu pojawia się problem, bo jedyne miejsce gdzie w ten sposób mogę zamontować taki bojler to bakista pod łóżkiem ( nasza przyczepa to będzie Hobby 400 SFe 2021 żeby mniej więcej powiedzieć o ilości miejsca... )  Ale tam już jest zamontowany fabrycznie zbiornik na wodę ( zamówiliśmy 50 litrowy z pakietem prysznicowym) ) no i jeszcze przewód rozprowadzenia ciepła z piecyka.

Więc mam dwa wyjścia:

1 - przeniesienie zbiornika dalej od ściany, aby zmieścił się boiler no i przeprowadzenie rozprowadzenia ciepła nad nim. Tylko czy takie zawirowanie przewodu rozprowadzenia nie będzie miało wpływu na przepływ gorącego powietrza? Poniżej przesyłam plik z instrukcją do boilera Truma BGE 10 i rzut naszej nowej przyczepy. Co o tym myślicie? jest opcja przesunięcia zbiornika z wodą i wsadzenia w to miejsce Boilera? W fabrycznych opcjach wyposażenia takiego boilera nie przewidują - jedynie Truma 10 litrów ale elektryczna. Samej elektrycznej nie chcę bo TT2 wystarczy. Więc tylko boiler gas- elektric jesli już...

2. Zakup generatora Honda EU 2200i - tego nowego modelu z bardzo cichym czterosuwowym silnikiem. Zaleta tak,że to przydałoby się również do Camper Vana i przyczepy przy wyjazdach na dziko by podładować aku do movera czy właśnie podgrzać wodę w Trumie.

 

truma-watersystems-boiler-bg10-bge10-operating-en.pdf Datenblatt - DE LUXE, 400 SFe.pdf

Edytowane przez pawel1966 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym,  ze będzie dużo nowych dziur w podłodze nowej przyczepy, które będzie trzeba jakoś sensownie uszczelnić  i przedłużonej o jakieś 30-40 cm rurze wlewu to właściwie żaden.  Jest jeszcze rura rozprowadzenia ciepła, która biegnie przez bakistę tuż przy ścianie i ją też trzeb będzie przerabiać. Myslisz, że nie spowoduje to jakiegoś zmniejszenia przepływu powietrza jesli pójdzie ostro do góry i potem ostro w dół aby ominąć trumę i zejść od razu pod drzwiczki bakisty? Nie ma natomiast przeszkód by wyprowadzenie spalin zrobić na tej lewej ścianie obok wlewu wody,  bo nie ma tam okna - a wylot spalin z tego co wyczytałem nie może być wyprowadzony na ścianie w odległości mniejszej niż 50 cm od otworów wentylacyjnych.  Chciałbym bardzo założyć tę gazowo elektryczną trumę choć kosztuje to jak zboże ( chyba coś ok 4500 ( bez montażu i przeróbek instalacji gazowej, wodnej rozprowadzenia ciepła - a ile za to sobie zaśpiewa S camp...ciężko na razie powiedzieć. Niedługo przyjeżdża przyczepa ( byliśmy w Bieruniu w ubiegłą sobotę i pierwsze nowe przyczepy już zjeżdżają na plac) Więc jak przyjedzie to wszystko obejrzę pomierzę i się zastanowimy:) a generator 2,0 kW i solar na dach? może to rozwiąże równie dobrze  sprawę energii przy włóczęgach na dziko czy to zprzyczepą czy samym vanem...sam się zastanawiam bo Honda też swoje kosztuj, właściwie to tyle samo co ten boiler Trumy BGE 10

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jak pisze Daniel, zbiornik możesz przesunąć, kanały wentylacyjne możesz puścić nad bojlerem i nie robić tego kolankami, tylko łagodnie kanał podnosić i opuszczać, jeżeli nie zmieści się nad to puścisz obok też łagodnie - bez kolanek.

Generator niby ok, ale niesie on ze sobą tak samo dużo zalet jak i wad. Bojler na gaz po prostu działa, gaz masz zawsze do lodówki i kuchenki, więc siłą rzeczy bojler działa bezszelestnie bez obsługi. Generator to wożenie paliwa, rozłożenie kabla zasilającego, odstawienie generatora gdzieś dalej od cepy - zabezpieczenie przed kradzieżą. W zasadzie to powtarzasz sytuację zawsze jak chcesz ciepłą wodę bo przecież nie zostawisz go odpalonego non stop 20 m od cepy. To takie rozważania z praktyki. Ale sam generator warto posiadać np. w przypadku wyjazdów w czasie mniejszego nasłonecznienia bo wtedy solar nie doładuje Tobie aku pokładowego i generator dla podładowania możesz załączyć  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.