Skocz do zawartości

Boiler Truma B10


witus

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 275
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

3 godziny temu, danielpoz napisał:

Tak jak Daniel pisał jeśli chodzi o rury grzewcze?

 

Zastanów się czy na pewno chcesz wydać ponad 1000zł na grzałkę w bojlerze. Ja się pokusiłem o BGE i to był błąd. 

Dlaczego błąd, poza ceną? Jak się jeździ głównie na kempingi, to chyba bez sensu grzać gazem ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, rolf napisał:

Dlaczego błąd, poza ceną? Jak się jeździ głównie na kempingi, to chyba bez sensu grzać gazem ? 

To po co ten bojler? ?

Ja nie jeżdżę na kempingi i Paweł raczej też często jest na dziko. Więc ja uważam że to błąd w moim przypadku. 

Tak swoją drogą ciekawe jak to wychodzi gdy są liczniki na polu. Ta mniejsza grzałka ma 900W, większa 1800W?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, danielpoz napisał:

Zastanów się czy na pewno chcesz wydać ponad 1000zł na grzałkę w bojlerze. 

Słuszne postawienie sprawy.

17 godzin temu, danielpoz napisał:

Tak swoją drogą ciekawe jak to wychodzi gdy są liczniki na polu.

Dla grzałki 850W

Czas nagrzewania z 15°C na 70°C ok. 25 min*  
 
*w trybie mieszanym gaz/prąd. Tylko gaz ok. 34 min., tylko prąd ok. 45 min.

Czyli gaz (przy deklarowanym 120g/h) to wyjdzie mniej niż 50gr.

Prąd u wyjdzie około 0,6kW a ile to, zł na polu to nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, filipert napisał:
     
 

Czyli gaz (przy deklarowanym 120g/h) to wyjdzie mniej niż 50gr.

Prąd u wyjdzie około 0,6kW a ile to, zł na polu to nie wiem.

Na pewno przynajmniej 3 razy drożej. Wszystko co na prąd, zawsze jest mniej ekonomiczne. Też nie kupowałbym gazowo elektrycznego bojlera. Więcej waży, większe prawdopodobieństwo usterek, więcej kosztuje sam bojler i więcej jego eksploatacja. Na gazie będzie dzialał w każdych warunkach i jak filipert napisał, za ułamek ceny opcji elektrycznej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się nastawiam głównie na kempingi, ale zobaczymy jak wyjdzie. 

Bojler gazowy na pewno się przyda na dłuższych przelotach. A może i na dziko czasem się stanie. 

Ale chyba nawet stając na kempingach lepiej grzać gazem, ten tysiąc różnicy pewnie nigdy się nie zwróci. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, rolf napisał:

Ale chyba nawet stając na kempingach lepiej grzać gazem, ten tysiąc różnicy pewnie nigdy się nie zwróci.

W ogóle opcja porównywania ma sens tylko na kempingach gdzie płaci się za kW.

Jeżeli ktoś jeździ na kempingi gdzie prąd jest wliczony w parcelę albo kosztuje np. 10zł/dobę to pewnie, że ekonomicznie warto grzać elektrycznie.

Bardziej chodzi mi o pokazanie, że jak już używamy gazu w przyczepie to nie widzę sensu nabywania prądożernych grzałek. To samo tyczy się czajnika elektrycznego i grzałek w piecu gazowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

No i zamontowany 

Komin jest jeszcze muszę dokupić ten dekielek na kratkę komin. Nie podoba mi się jak taka dziura jest w przyczepie. Wiem niby woda wleci wyleci ale dla dobrego poczucia psychicznego.  

20210228_103343.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, sebka34 napisał:

No i zamontowany 

Komin jest jeszcze muszę dokupić ten dekielek na kratkę komin. Nie podoba mi się jak taka dziura jest w przyczepie. Wiem niby woda wleci wyleci ale dla dobrego poczucia psychicznego.  

20210228_103343.jpg

Z zazdrością gratuluję ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Bojler sprawdzony w terenie , niby wszystko ok ładnie grzeje po nagrzaniu wyłącza się i ponownie uruchamia po spadku temperatury wody w bojlerze. Natomiast jest jedno małe ale tzn.niskie ciśnienie w kramie po odkręceniu ciepłej wody. Dodam ze pomiędzy pompką a bojlerem na ciepłej i zimnej wodzie nie mam zaworka zwrotnego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór zwrotny jest wymagany dla prawidłowej pracy bojlera Truma B10.

KIedy go zastosujesz, to ciśnienie ciepłej wody na pewno wzrośnie.

 

IMG_20210503_213458.thumb.jpg.42ad9f7e99552b0a6599b7384c8c165e.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak myślałem że brakuje zaworka zwrotnego , lecz miałem obawy co do montażu a dokładnie ze wzrostem ciśnienia w trakcie podgrzewania wody. Ale widzę że nie mam wyjścia.

Dzięki Exen 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, sebka34 napisał:

Pytanie czy w wypadku montażu zaworka zwrotnego nie bedzie wymagany zbiornik wyrównawczy ciśnienia 

Nic się nie dzieje. Zainstalowałem zaraz za pompką i działa od lat bez problemu. Tzn pierwszy tani zaworek się zacinał, wymieniłem na bardziej markowy i już wszystko śmiga jak trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.