Skocz do zawartości

Boiler Truma B10


witus

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 275
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

4 minuty temu, sebka34 napisał:

te mi się zacinały .. zamieniłem na trumy teraz 

https://allegro.pl/oferta/zawor-zwrotny-na-weza-10mm-truma-sklep-turismus-pl-10656729245

... ale mną się nie przejmuj często napełniałem zbiornik wodą ze źródełka .. pewnie to szybciej wykańczało mi zaworek. 

Edytowane przez witus (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie 

https://allegro.pl/oferta/zawor-zwrotny-na-weza-10-mm-barwig-sklep-turismus-10656698369

tez są dobre, gdyż można je rozkręcić i zrobić szybki serwis / czyszczenie...

i gotowe... ot tak ooo... ;)

Edytowane przez Exen (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Exen napisał:

Takie 

https://allegro.pl/oferta/zawor-zwrotny-na-weza-10-mm-barwig-sklep-turismus-10656698369

tez są dobre, gdyż można je rozkręcić i zrobić szybki serwis / czyszczenie...

i gotowe... ot tak ooo... ;)

dzięki! sprytne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.03.2021 o 22:07, sebka34 napisał:

No i zamontowany

Gratki :ok:

Podpowiedz, skąd dociągnąłeś gaz? Bo u mnie (jak wiadomo) butla jest w bakiście i rurka z gazem idzie do tyłu przyczepy gdzie jest rozgałęzienie z zaworami na 3 odbiorniki. I zastanawiam się, czy wymieniać to rozgałęzienie z 3 na 4 i ciągnąć gaz z powrotem na przód przyczepy czy zrobić rozgałęzienie przy butli za reduktorem i puścić bezpośrednio do bojlera. No i tu się pojawia dodatkowe pytanie, czy wtedy trzeba stosować zawór? Bo nie mam pomysłu, gdzie go wtedy zamontować :niewiem:

Edytowane przez lbuster (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, lbuster napisał:

Gratki :ok:

Podpowiedz, skąd dociągnąłeś gaz? Bo u mnie (jak wiadomo) butla jest w bakiście i rurka z gazem idzie do tyłu przyczepy gdzie jest rozgałęzienie z zaworami na 3 odbiorniki. I zastanawiam się, czy wymieniać to rozgałęzienie z 3 na 4 i ciągnąć gaz z powrotem na przód przyczepy czy zrobić rozgałęzienie przy butli za reduktorem i puścić bezpośrednio do bojlera. No i tu się pojawia dodatkowe pytanie, czy wtedy trzeba stosować zawór? Bo nie mam pomysłu, gdzie go wtedy zamontować :niewiem:

Hej ja zamontowałem bojler z przodu za bakistą pod łóżkiem .

Moim zdaniem zawór powinien być.

Koszt wymiany listwy zaworów z 3 na 4 jest spory wiec ja postanowiłem dołożyć jeden dodatkowy 

Gaz ciągnąłem z szafki gdzie znajdują się trzy zawory lecz u mnie wyjście pionowe z listwy zaworów było zaślepione zaślepką i dokręcone nakrętką. 

Odkręciłem nakrętkę wygiąłem rurkę fi 10mm 90°o jak najmniejszym promieniu dzieki zasypaniu piaskiem nie zagieła się.  I zamontowałem  kolejny zawór z redukcją 10/8mm i od zaworka leciałem rurką fi 8mm do bojlera. W weekend mogę zrobić zdjęcie jak wykonałem.

Dodam ze rurki miedziane zakupiłem u montera samochodowych  instalacji LPG 

Edytowane przez sebka34 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratki :ok:
Podpowiedz, skąd dociągnąłeś gaz? Bo u mnie (jak wiadomo) butla jest w bakiście i rurka z gazem idzie do tyłu przyczepy gdzie jest rozgałęzienie z zaworami na 3 odbiorniki. I zastanawiam się, czy wymieniać to rozgałęzienie z 3 na 4 i ciągnąć gaz z powrotem na przód przyczepy czy zrobić rozgałęzienie przy butli za reduktorem i puścić bezpośrednio do bojlera. No i tu się pojawia dodatkowe pytanie, czy wtedy trzeba stosować zawór? Bo nie mam pomysłu, gdzie go wtedy zamontować :niewiem:


Wetnij się po drodze w tą rurkę, na wysokości boilera, a dodatkowy zawór umieść przy bojlerze. Tak chyba najprościej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki Sebastian za opis. Natchnąłeś mnie, by ruszyć ten temat, bo tylko ciepłej wody mi brakuje do pełnej niezależności. Jak załączysz zdjęcia, będę Ci bardzo dźwięczny :)

Witus, u mnie rurka gazowa idzie pod podłogą i zastanawiam się, czy tam może być łączenie (na zewnątrz). Wydaje mi się, że tak, bo chyba lepiej, by ewentualna nieszczelność miała ujście na zewnątrz pojazdu. Z drugiej strony tam łatwiej o jakąś iskrę w czasie jazdy :(  Jednak tutaj powstaje problem z tym zaworem, gdzie go zamontować. Bardzo mnie kusi to, co zrobił Sebka34, bo u mnie chyba także przy zaworach jest dodatkowe wyjście zaślepione. A puszczenie dodatkowej rurki z powrotem pod podłogą do przodu przyczepy nie powinno być problemem. 

Podpowiedzcie mi jeszcze proszę, czemu wybraliście Trumę B10. Wiem, że jest najpopularniejsza i przez wielu kupowana, jednak najniższa cena jaką znalazłem to 3100 PLN a do tego chyba trzeba będzie jeszcze dokupić jakieś zestawy montażowe. W jakimś innym temacie była inna terma gazowa w Anglii za chyba jakieś 2000PLN. Czy ta terma B10 jest bezkonkurencyjna, sprawdzona i najwydajniejsza i warto się na nią zdecydować?

Dodam tylko, że mnie interesuje tylko gaz, aktualna elektryczna Truma TT2 jest włączana u mnie może raz w roku i szkoda wozić ten balast ;) Choć z drugiej strony ona ma pojemność 5l a B10 10l, co znowu zwiększa masę :mlot: Pod tym względem cały czas kusi mnie dodatkowy solar i odpowiedni regulator i ogrzewanie termy TT2 ze słoneczka :) Ale cena zbliża się do termy gazowej, a ona działa cały rok, niezależnie od pogody ;)  Tak więc chyba czas wziąć się za generalną przeróbkę instalacji wodnej, ale do tego chyba stworzę oddzielny temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pod podłogą z tego co kojarzę. Czemu zakładasz, że to słaby punkt? Rama te rurki chroni.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, lbuster napisał:

Podpowiedzcie mi jeszcze proszę, czemu wybraliście Trumę B10. Wiem, że jest najpopularniejsza i przez wielu kupowana, jednak najniższa cena jaką znalazłem to 3100 PLN a do tego chyba trzeba będzie jeszcze dokupić jakieś zestawy montażowe. W jakimś innym temacie była inna terma gazowa w Anglii za chyba jakieś 2000PLN. Czy ta terma B10 jest bezkonkurencyjna, sprawdzona i najwydajniejsza i warto się na nią zdecydować?

Przecież kompletną Trumę BGE10 (gazowo elektryczną) nową z UK kupisz za niecałe 2,5k. Nazywa się to Truma Ultrastore 10: https://www.jacksonsleisure.com/caravan-motorhome/truma-ultrastore-bge-10-gas-electric-caravan-10-litre-water-heater-kit/
 

 

 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, jacek00 napisał:

Przecież kompletną Trumę BGE10 (gazowo elektryczną) nową z UK kupisz za niecałe 2,5k. Nazywa się to Truma Ultrastore 10: https://www.jacksonsleisure.com/caravan-motorhome/truma-ultrastore-bge-10-gas-electric-caravan-10-litre-water-heater-kit/
 

No właśnie o to mi wcześniej chodziło, że z Anglii coś było za 2 tysie. Aktualnie według kursu 2400PLN. Niestety teraz widzę, że:

image.thumb.png.6a4f2057c1675cc3f57bb06e2dd8662c.png

 

Dodatkowo nie wiem, ile przesyłka, ewentualne inne koszta (cło?) oraz jak z gwarancją :( Tak więc po podliczeniu to może być już blisko 3100 ;) A elektrycznej grzałki nie potrzebuję, ale jakby dawali gratis to bym wziął ;) 

Są też inne, ale nic na razie nie mogę znaleźć o wysyłce do Europy:

https://www.rainbow-conversions.co.uk/heaters-motorhome-caravan/truma-ultrastore-rapide-10-litre-gas-electric-water-heater.html

https://magnummotorhomes.co.uk/shop/water-heaters/truma-ultrastore-rapid-ge-10-litre-water-heater/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, lbuster napisał:

No właśnie o to mi wcześniej chodziło, że z Anglii coś było za 2 tysie. Aktualnie według kursu 2400PLN. Niestety teraz widzę, że:

image.thumb.png.6a4f2057c1675cc3f57bb06e2dd8662c.png

Tak, wysyłkę lepiej załatwić przez kogoś znajomego ;) Poza tym ten sklep był tylko przykładowy. W UK masz masę sklepów karawaningowych gdzie kupisz ten bojler za jeszcze mniejsze pieniądze. 

Cytat

Dodatkowo nie wiem, ile przesyłka, ewentualne inne koszta (cło?) oraz jak z gwarancją :( Tak więc po podliczeniu to może być już blisko 3100 ;) A elektrycznej grzałki nie potrzebuję, ale jakby dawali gratis to bym wziął ;) 

Cła nie ma, bo to towar wyprodukowany w UE:
https://www.brexit.gov.pl/2021/01/28/import-zakupow-z-wielkiej-brytanii-do-unii-europejskiej/

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, jacek00 napisał:

Tak, wysyłkę lepiej załatwić przez kogoś znajomego ;)

No chyba nie ma innego wyjścia, jak przypomnieć sobie znajomych, którzy tam wyjechali :) Z drugiej strony chciałem kiedyś karawaningowo zwiedzić Anglię, ale chyba nie czas na to i żona woli słoneczko ;) 

Szukałem Truma Ultrastore 10 na angielskich stronach i w żadnym sklepie nie znalazłem informacji o wysyłce do Europy :( W sumie ciekawe, czemu to jest dostępne tylko w Anglii i to po tak atrakcyjnej cenie. Elektryczno-gazowe zaczynają się od 400 funtów czyli trochę ponad 2100 PLN a u nas najtańsze tylko gazowe od 3100 PLN. Dziwny jest ten świat (a może Europa?).

Dzięki za info Jacek :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, lbuster napisał:

No chyba nie ma innego wyjścia, jak przypomnieć sobie znajomych, którzy tam wyjechali :) Z drugiej strony chciałem kiedyś karawaningowo zwiedzić Anglię, ale chyba nie czas na to i żona woli słoneczko ;) 

Szukałem Truma Ultrastore 10 na angielskich stronach i w żadnym sklepie nie znalazłem informacji o wysyłce do Europy :( W sumie ciekawe, czemu to jest dostępne tylko w Anglii i to po tak atrakcyjnej cenie. Elektryczno-gazowe zaczynają się od 400 funtów czyli trochę ponad 2100 PLN a u nas najtańsze tylko gazowe od 3100 PLN. Dziwny jest ten świat (a może Europa?).

Dzięki za info Jacek :) 

To szukaj znajomych, albo firm co realizują wysyłki z UK. Nawet jak zapłacisz 100-200 zł za przesyłkę to wyjdzie Ci i tak dużo taniej niż w PL. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.