Skocz do zawartości

Kamerka w samochodzie


Azjata

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry, czy macie doświadczenie z wideorejestratorem Garmin Dash Cam 56?

U mnie taki sprzet działał w samochodzie idealnie. 
Jako kamera tylna wykorzystałem Garmin Dash Cam Mini . Jedna z drugą w samochodzie gadały  … rejestracja w aplikacji pokazana, synchronizacja obrazów również dobra. 
Schody się zaczęły jak przeniosłem kamerę tylną z samochodu na tył campera :). Oczywiście nie odrazu w końcu zeszłego roku jeszcze działało ale teraz jakaś masakra :( kamery raz się widzą raz nie … tylna czasami rejestruje czasami nie…. Wrrr chyba to wina Garmina i aktualizacji oprogramowania.

Do tego jak z aplikacji usuniesz kamerę ( a nie jest to trudne :) to musisz mieć dostęp do kamerki - u mnie wiąże się to z rozebraniem obudowy. Na wyjazdach raczej trudne) 

Nawet zastanawiałem się czy na budzie nie umieścić kamery IP (od takiej kamery wykorzystuję obecnie obudowę do Garmina) tak czy inaczej muszę mieć router do neta wiec połączę jedno i drugie. Kamery IP mają pełną rejestracje 24h na karcie, dużo lepszą światłość i możliwość dostosowania kąta patrzenia .

 

68152487-2FDD-4F90-9C82-2BFCD6AF82E5.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 161
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

  • 8 miesięcy temu...

Odświeżam wątek w trochę innym kontekście.

Wiele się mówi o tym, iż w niektórych krajach (chodzi głównie o Austrię) używanie wideorejestratora w samochodzie jest nielegalne. Z grubsza i bez sprawdzonych źródeł - tamtejsze regulacje są najprawdopodobniej takie, że takie nagrywanie traktuje się jak telewizję przemysłową, na którą trzeba mieć koncesję, czy coś podobnego, a jak ktoś nie ma to kilka tysięcy euro kary. Parę lat temu było głośniej o takiej sprawie w której ichniejszy prezes UODO wydał opinię, że - w skrócie - narusza to przepisy RODO. Nie wiem, jak ostatecznie ta sprawa się skończyła.

Czy ktoś z Was spotkał się w Austrii przy okazji jakiejś kontroli czy ważenia, żeby policja, czy ichniejsze ITD zwróciła mu uwagę na kamerkę, nie mówiąc już o mandacie?

Wiem, że niektórzy ściągają kamerkę jak jadą przez Austrię. Ja - jak pewnie większość - tego nie robię.

Sorki, jeśli był już jakiś inny wątek w takim temacie - w tym nie było, sprawdziłem:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja czasem (o ile nie zapomnę) odłączam kabel zasilający, chociaż nie raz zdarzyło mi się przelecieć całą Austrię z aktywną kamerą. Kamerkę nawet jak nie zapomnę odłączyć, to zostawiam na szybie, bo mam ją na stałe przyklejoną. Wiele razy na wjeździe do Austrii sprawdzali nam dokumenty i nikt nigdy nie zapytał o kamerkę mmimo, że jest bardzo widoczna. Oczywiście nie oznacza to, że Ty, albo ja następnym razem nie skończymy z mandatem ;)

Pomijam już fakt, że obok mojej kamerki, w szybie samochodu jest co najmniej jedna kamera zamontowana w fabryce i masa innych czujników, które zbierają przeróżne dane...

Edytowane przez pjetko (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Zulos napisał(a):

Odświeżam wątek w trochę innym kontekście.

Wiele się mówi o tym, iż w niektórych krajach (chodzi głównie o Austrię) używanie wideorejestratora w samochodzie jest nielegalne. Z grubsza i bez sprawdzonych źródeł - tamtejsze regulacje są najprawdopodobniej takie, że takie nagrywanie traktuje się jak telewizję przemysłową, na którą trzeba mieć koncesję, czy coś podobnego, a jak ktoś nie ma to kilka tysięcy euro kary. Parę lat temu było głośniej o takiej sprawie w której ichniejszy prezes UODO wydał opinię, że - w skrócie - narusza to przepisy RODO. Nie wiem, jak ostatecznie ta sprawa się skończyła.

Czy ktoś z Was spotkał się w Austrii przy okazji jakiejś kontroli czy ważenia, żeby policja, czy ichniejsze ITD zwróciła mu uwagę na kamerkę, nie mówiąc już o mandacie?

Wiem, że niektórzy ściągają kamerkę jak jadą przez Austrię. Ja - jak pewnie większość - tego nie robię.

Sorki, jeśli był już jakiś inny wątek w takim temacie - w tym nie było, sprawdziłem:D

Wg mnie to zwykłe urban legend. Bo na tej samej zasadzie nie mógłbyś nagrywać niczego kamerką Go-Pro na stoku narciarskim a jednak ludzie to robią i nikt nikomu niczego nie zabrania.

Poza tym co z autami, które mają wbudowane kamery i nagrywają? Takim autem nie można wjechać do Austrii? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja to też tak traktuje - dlatego nawet nie ściągam i nie odłączam. Co jakiś czas jednak są nowe wrzutki w internetach, chociaż oczywiście bez żadnych konkretów - wskazania do jakiś ustaw, wyroków sądów. Ostatnio wyczytałem, że miałoby być to nielegalne w Austrii, Luksemburgu i Norwegii. Ale znów - zero wiarygodnych źródeł.

Oczywiście to samo jest z nagrywaniem kamerkami przez narciarzy, rowerzystów, czy innych turystów. Naruszeniem dóbr osobistych jest dopiero wykorzystanie wizerunku - opublikowanie go bez zgody nagrywanego i niezgodnie z prawem. Ale RODO to jeden aspekt, a ewentualne traktowanie tego jak telewizji przemysłowej (monitoringu) to insza inszość. Wydaje mi się jednak, że do tego tez nie ma podstaw. Zresztą nie słyszałem właśnie jeszcze nigdy od nikogo bezpośredniej relacji, że spotkała kogoś na ten przykład sugestia funkcjonariuszy jakichkolwiek (policji, celnych, SG) co do zdemontowania kamery.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Zulos napisał(a):

Ale RODO to jeden aspekt, a ewentualne traktowanie tego jak telewizji przemysłowej (monitoringu) to insza inszość. Wydaje mi się jednak, że do tego tez nie ma podstaw. Zresztą nie słyszałem właśnie jeszcze nigdy od nikogo bezpośredniej relacji, że spotkała kogoś na ten przykład sugestia funkcjonariuszy jakichkolwiek (policji, celnych, SG) co do zdemontowania kamery.

Ja w swoim kamperze zastosowałem kamerę CCTV, która rejestruje wszystkie zdarzenia 24h. Uratowało nam to „życie” gdy w Czechach gość z łomem próbował sforsować drzwi. Czy to jest zgodne z RODO …. Nie publikuję twarzy ani osób postronnych w net. Ale czasami warto informować o zdarzeniach i twarzach tych którzy są amatorami czyjejś własności. Policja była twarzą gości bardzo zainteresowana :) i do tego to służy :) B20FFB5C-5FD2-4328-801F-9E67AA49BBDC.thumb.jpeg.677f2ed9debafd329882daa391c4884f.jpeg

w samochodzie mam 2 kamery Garmin i one pracują gdy samochód jest w ruchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, coxWlkp napisał(a):

Ja w swoim kamperze zastosowałem kamerę CCTV, która rejestruje wszystkie zdarzenia 24h. Uratowało nam to „życie” gdy w Czechach gość z łomem próbował sforsować drzwi. Czy to jest zgodne z RODO …. Nie publikuję twarzy ani osób postronnych w net. Ale czasami warto informować o zdarzeniach i twarzach tych którzy są amatorami czyjejś własności. Policja była twarzą gości bardzo zainteresowana :) i do tego to służy :) B20FFB5C-5FD2-4328-801F-9E67AA49BBDC.thumb.jpeg.677f2ed9debafd329882daa391c4884f.jpeg

w samochodzie mam 2 kamery Garmin i one pracują gdy samochód jest w ruchu.

:ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Zulos napisał(a):

:ok:

Kamera IP, router z wifi i kartą do stałego dostępu (między 15 a 30 eur na miesiąc przy danych do 100Gb) przy okazji na wyjeździe można popracować bez specjalnych ograniczeń w transferze ....a dzięki detekcji twarzy jeśli zadziała w kam na camperze masz automatycznie info o zdarzeniu w push. Działa perfekcyjnie na iphone :) . Chcesz to reagujesz ...nie to nie. Porównując Garmina do kamery IP to gdybym miał poprowadzoną skrętkę na przód budy na pewno zainstalował bym jeszcze jedną IP na stałe z przodu. Ale to przy jakiejś modernizacji. Są dwie wady takiej kamery IP - aku i system ładowania musi być wydajny bo kamera + router trochę ciągną, raz w roku trzeba wymienić kartę SD na której jest zapisywany obraz (karty SD szybko ulegają zużyciu). Można oczywiście użytkować taką kartę dłużej ale ulegnie awarii wtedy gdy obraz z kamery będzie potrzebny :). Wcześniej miałem w obudowie od CCTV zainstalowanego Garmina ale z tym był ciągle problem .... a najważniejsza sprawa to to, że Garmin jeśli się do niego logujesz nie zapisuje zdarzenia ... Jest to typowy rejestrator do samochodu nic więcej. W samochodzie działa poprawnie, w Camperze jak dla mnie już nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, pjetko napisał(a):

Ja czasem (o ile nie zapomnę) odłączam kabel zasilający, chociaż nie raz zdarzyło mi się przelecieć całą Austrię z aktywną kamerą. Kamerkę nawet jak nie zapomnę odłączyć, to zostawiam na szybie, bo mam ją na stałe przyklejoną. Wiele razy na wjeździe do Austrii sprawdzali nam dokumenty i nikt nigdy nie zapytał o kamerkę mmimo, że jest bardzo widoczna. Oczywiście nie oznacza to, że Ty, albo ja następnym razem nie skończymy z mandatem ;)

mam dokładnie tak samo. kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt przejazdów przez Austrię z kamerą i nigdy nikt nie zwrócił uwagi. kabel kilka razy odłączyłem ale najczęściej o tym zapominam  :niewiem:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Suzu4x4 napisał(a):

mam dokładnie tak samo. kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt przejazdów przez Austrię z kamerą i nigdy nikt nie zwrócił uwagi. kabel kilka razy odłączyłem ale najczęściej o tym zapominam  :niewiem:

 

Potwierdzam :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
1 godzinę temu, Zulos napisał(a):

Hmmm może dlatego powstał problem, że filmowana była ofiara wypadku … artykuł nie mówi o szczegółach. Rejestratory i kamery CCTV same zbliżeń nie robią, zwłaszcza na ofiary wypadku. Ale podobno jest opinia w PL, że rejestracja tablic rejestracyjnych nie narusza RODO.

Dodatkowo monitoring CCTV jest możliwy jeśli właściciel wykorzystuje go w określonych celach, np. aby zapewnić bezpieczeństwo osób, mienia czy w celu zabezpieczenia tajemnic prawnie chronionych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Zastanawiam się nad montażem kamerki. Właśnie czeka w paczkomacie, więc za miesiąc - dwa będę montował :D Ale nie o tym...

Chodzi o położenie na szybie samochodu. Wydaje się, że najbardziej optymalnie dla jej nagrywania była by okolica lusterka. Ale czy nie jest tak, że patrząc wtedy w lusterko wsteczne i widząc obok ekran kamerki nie ma ryzyka, że będziemy mylili ze sobą dwa obrazy? Czy nie lepiej rozdzielić jedno od drugiego i na przykład kamerkę dać w lewym górnym lub dolnym rogu? Dolny środek rezerwuję na nawigacje i nie chcę tam więcej zaśmiecać miejsca/widoczności.

Zapomniałem dodać... W wybranym modelu prawdopodobnie nie da się całkowicie wyłączyć wyświetlacza. Mogę tylko przełączać przód - tył (dodatkowa kamerka tylna). Dodatkowo chcę go mieć wyświetlacz w zasięgu wzroku, bo ma też działać jako kamerka wsteczna oraz pomocniczo do cofania pod zaczep.

Edytowane przez Piotrekm13 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie ma takiego ryzyka. Szybko się przyzwyczaisz. Zresztą, kamerkę dałem po prawo od lusterka, jest ona ustawiona na to co ma nagrywać, więc ekran nie jest zwrócony wcale w stronę kierowcy, w przeciwieństwie do lusterka, i z miejsca kierowcy normalnie ledwie widać obraz na wyświetlczu kamery. Spokojnie, kamerka nie powinna Ci wejść w paradę z lusterkiem. Bardziej potrafi przeszkadzać i irytować dyndający kabel zasilania, więc jak nie masz zasilania przy lusterku, lepiej zaopatrzyć się w przewód na tyle długi, żeby pociągnąć go po obwodzie szyby, albo zorganizować jakieś zasilanie USB np. przerabiajac z lekka lampę w podsufitce. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.