Skocz do zawartości

Koronawirus - ograniczenia


BDG81

Rekomendowane odpowiedzi

4 minuty temu, kalapan napisał:

dobra - to by było na tyle, już się nawet miałem zabrać za przetłumaczenie tego i sklecenia do kupy oraz przerobienie tego na polskie warunki. Jak widzę - następny bezsens na tym forum...

Ja tam swoje zrobię. Jeśli pomożesz fajnie. Jeśli nie, to nadal zrobię swoje, no może trochę drożej z pomocą tłumacza ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 260
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

1 minutę temu, BDG81 napisał:

no może trochę drożej z pomocą tłumacza

Tłumacz na nic Ci się nie przyda. Z taką interpelacją wystąpiło niemieckie federalne stowarzyszenie i ujęło w nim propozycję ratowania i odpalenia sfery kempingowej w Niemczech w trakcie zarazy. Spora część opisu ma odniesienie do statystyk i warunków panujących w Niemczech. Więc bezsens to w ogóle dosłownie tłumaczyć. Poza tym zerżnąć typowe niemieckie czyjeś tam pismo i uznać je za swoje - to raczej nie rozwiązanie. A już zaproponować coś niemieckiego polskim obecnym władzom - to już by była wręcz potwarz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, kalapan napisał:

Tłumacz na nic Ci się nie przyda. Z taką interpelacją wystąpiło niemieckie federalne stowarzyszenie i ujęło w nim propozycję ratowania i odpalenia sfery kempingowej w Niemczech w trakcie zarazy. Spora część opisu ma odniesienie do statystyk i warunków panujących w Niemczech. Więc bezsens to w ogóle dosłownie tłumaczyć. Poza tym zerżnąć typowe niemieckie czyjeś tam pismo i uznać je za swoje - to raczej nie rozwiązanie. A już zaproponować coś niemieckiego polskim obecnym władzom - to już by była wręcz potwarz.

1. Fajnie jest posiłkować się doświadczeniem największego rynku karawaningowego.

2. Po co mnie obrażasz i piszesz o plagiacie? 

3. Zdziwiłabyś się ile obowiązujących w Polsce przepisów jest niemiecką kalką. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, BDG81 napisał:

1. Fajnie jest posiłkować się doświadczeniem największego rynku karawaningowego.

2. Po co mnie obrażasz i piszesz o plagiacie? 

3. Zdziwiłabyś się ile obowiązujących w Polsce przepisów jest niemiecką kalką. 

1. To by był argument, ale nie dla obecnej władzy.

2. Nie muszę Cię obrażać - to byłby plagiat, skoro chcesz go dosłownie przetłumaczyć. Poza tym ja Ci nie jestem wrogiem - a przyjacielem.

3. Tu się nie licytujmy - bo wiesz jak to jest - nigdy pewnym być nie można.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, kalapan napisał:2. Nie muszę Cię obrażać - to byłby plagiat, skoro chcesz go dosłownie przetłumaczyć. Poza tym ja Ci nie jestem wrogiem - a przyjacielem.

Między tłumaczeniem czyjegoś tekstu a jego wykorzystaniem bez cytowania i wskazania źródła jest przepaść, ale co ja tam wiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam wrażenie, że zanim się dogadacie, ustalicie wersję i wyślecie pismo... a ktoś je przeczyta... to zdąża wszystko otworzyć.  Czekają na nasz vat, pit, cit i zus i jeszcze pewnie coś.

Ja nie do końca jestem optymistą w temacie naszych rodzimych kempingów - na każdym właściciel ustala zasady, przeważnie wygląda to tak - upchnę każdego ,nawet jakby miał stać na boisku, z dużym przedsionkiem " zachodnią przyczepą" powyżej 6,76m itd i nikt mi nie będzie mówił jak będzie lepiej - a już na pewno nie klient :)

spokojnie podchodzę do tematu, za miesiąc wszyscy będziemy "w terenie".

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna moja rada dla tych, którzy w pełni chcieliby wykorzystać ten niemiecki tekst tego ich stowarzyszenia. Zacząłem coś tam tłumaczyć to do momentu konkretów. I tu utknąłem na dobre z tego względu, że nikt z Was nie chciałby przyjąć takich warunków jakie oni tam zamieścili. Podzielili rozruch sezonu na pewne etapy, które właścicielom zwykłych przyczep raczej by się nie spodobały.Może tylko tym, którzy mają nowy w miarę sprzęt z pełnym węzłem sanitarnym i kuchennym.Czyli proste założenie - na kempingach nie korzystamy praktycznie z niczego, nawet z czerpania wody o zrzucie kota wspominał nie będę. Tylko ful wypas sprzęt, który można na stałe podłączyć do poboru wody i kanalizy. Spanie, sranie, mycie , prysznice i gotowanie w budzie. Głównie tyczy się to typowych dla nich gett, których wiele jest w Niemczech i choćby NL. Stali bywalcy najczęściej w stacjonarnych przyczepach czy domkach itd.siedzących wiecznie na dupach i tyle - ten etap miałby zacząć się od początku maja. Drugi etap od połowy maja lub końca maja znowu dla bardziej kasiatych z wypasionym sprzętem i znowu te same przyczepy ze stałymi podłączeniami, ale już nie tak stacjonarnie jak w pierwszym etapie. Tych z nazwijmy to normalnymi przyczepami przewidzieli na czerwiec , albo i nawet lipiec. Ten cały ich tekst zupełnie nie odpowiada polskim warunkom i realiom, więc jakby ktoś chciał płacić jeszcze za jego przetłumaczenie - to zapewniam, że szkoda kasy.

jednym słowem - chyba szkoda czasu... Początek spróbowałem jakoś część po ichniemu, część po swojemu sklecić i wyszedł taki twór, który nie wiem nawet jak nazwać.Jak już napisałem dojechałem do konkretów i utknąłem , bowiem to co tam dalej pisze jest dla 90% naszych nie do przyjęcia, więc nie wiem czy warto to dalej ciągnąć.

 

 

Nieformalne stowarzyszenie pasjonatów turystyki kempingowej w Polsce /Karawaning.pl/

 

 

1.      Wprowadzenie

Globalne rozprzestrzenianie się wirusa Covid-19 oraz ogłoszona 11.03.2020 przez WHO światowa pandemia stanowi nie tylko społeczne, ale i ekonomiczne zagrożenie dla polskiej gospodarki. Kryzys szczególnie dotknął branżę turystyczną, a co się z tym wiąże również sektor kempingowy. Niniejszy dokument stanowi propozycję, na podstawie której można opracować odpowiednie i praktyczne środki bezpiecznego wznowienia działalności turystyki kempingowej w Polsce. Stowarzyszenie nasze stawia czoła swojej społecznej odpowiedzialności i chce wspierać dialog między odpowiedzialnymi podmiotami, takimi jak - operatorzy kempingów, zmotoryzowani turyści, politycy i administracja państwowa. W interesie własnego zdrowia zarówno operatorzy kempingów jak i turyści powinni uczestniczyć we wdrażaniu wszystkich możliwych środków bezpieczeństwa i przestrzeganiu oficjalnych wymagań i zaleceń władz tak państwowych, jak i samorządowych przy wznawianiu aktywności rekreacyjnej w sezonie 2020.

Kiedy można złagodzić środki restrykcji? Kiedy turystyka w Polsce, a zwłaszcza kempingi i pola namiotowe będą miały możliwość wznowienia swojej działalności? Każdy właściciel kempingu zadaje sobie dzisiaj to pytanie, ponieważ od tego zależy ekonomiczne bezpieczeństwo jego,  oraz zatrudnionych tam pracowników. Kwestia ta jest również niezwykle ważna dla korzystających z tej formy wypoczynku, szczególnie po okresie niekiedy całkowitej izolacji związanej z Covid-19. Aby dać naszym firmom kempingowym perspektywę, wymagana jest teraz dyskusja - jak mogłaby wyglądać faza etapowego restartu. Istnieje wiele technicznie uzasadnionych przesłanek, że Polska mogłaby to osiągnąć stopniowo - począwszy od końca kwietnia, jeśli wszystkie ograniczenia będą w pełni przestrzegane. Naturalnie jesteśmy świadomi, że tylko ścisłe przestrzeganie terminów wycofywania restrykcji związanych z Covid-19 pozwoli na skuteczny i bezpieczny powrót do całkowitej normalności.

 

2.      Specyfika polskiego rynku kempingowego

Turystyka kempingowa charakteryzuje się sezonowością niespotykaną w żadnym innym sektorze turystycznym. Około 95 % noclegów na polskich kempingach i polach namiotowych przypada w okresie od kwietnia do października. Klasyczne miesiące  wakacyjne w lipcu i sierpniu stanowią około 50% całkowitej liczby noclegów, przy czym okres ten odpowiada za około 70-80% całkowitego rocznego obrotu ze względu na zróżnicowaną strukturę cen. Aby wiele firm mogło przetrwać ekonomicznie , absolutnie konieczne  jest otwarcie firmy w tym okresie! Jednocześnie pamiętać należy, że ochrona zdrowia ma oczywiście pierwszeństwo przed aspektami ekonomicznymi. To nigdy nie powinno być kwestionowane.

 

3.      Wznowienie działalności kempingowej w Polsce

 

Z dzisiejszej perspektywy oczywiste jest, że wznowienie  turystyki kempingowej w pełnym zakresie nie może nastąpić natychmiast. W związku z tym należy przeanalizować kolejne etapy jej wznowienia. Nasuwają się więc pytania:

a) W jaki sposób można zapobiec zarażeniu osób przed wejściem na kemping?

 b) Jak stworzyć niezbędny dystans społeczny, aby zmniejszyć ryzyko infekcji?

c) Jak można zidentyfikować i odizolować potencjalnie chorych na kempingu?

 

3.1   Ogólne założenia

 

 Należy ściśle  przestrzegać zasad higieny w obszarach największego ryzyka. Operatorzy kempingów mają za zadanie odpowiednio informować i szkolić swoich pracowników, ale także nadzorować gości zgodnie z przepisami na miejscu. Każdy operator musi również sporządzić plan przeciwdziałania pandemii dla lokalnego kempingu, należy to zrobić w ścisłej konsultacji z lokalnymi władzami.

Ponieważ Covid-19 w największym stopniu dotyka osoby starsze, oraz osoby z chorobami przewlekłymi i współistniejącymi - oznacza to, że osoby te należy szczególnie chronić. Jednym ze sposobów takiej ochrony jest podzielenie terenu kempingu dla  odpowiednich grup wiekowych.

Zróżnicowana ocena ryzyka jest przydatna w różnych obszarach kempingu lub w zależności od rodzajów użytkowania. W tabeli 1 znajduje się ocena ryzyka dla centralnych obiektów kempingu zgodnego ze standardami branżowymi. Ryzyko różnych grup gości oceniono w tabeli 2.

Ogólne zasady dotyczące kempingu:  Wakacje na kempingach w Polsce, zarówno z przyczepą kempingową , Kamperem, jak i w wynajętym domku kempingowym są ponadprzeciętnie bezpieczniejsze w porównaniu z innymi rodzajami wakacji. Powodem takiego stanu rzeczy jest przybycie turystów indywidualnymi środkami transportu i sytuacja na kempingach pod względem potencjalnego ryzyka infekcji - szczególnie , jeżeli przedsiębiorcy podejmą niezbędne środki ostrożności w swoich obiektach.

 

3.2   Faza 1 – faza rozruchowa – początek maja

We wczesnej fazie początkowej korzystanie z kempingów powinno być dozwolone na terenie całego kraju dla osób korzystających z zakwaterowania w stacjonarnych domkach letniskowych, wyposażonych we własną sieć sanitarną i zaplecze kuchenne. Dotyczy to również mobilnych i stałych przyczep kempingowych oraz kamperów wyposażonych zarówno w zaplecze sanitarne jak i kuchenne.

 

i tu na tej fazie 1 utknąłem, bowiem to powinna być faza 2. Faza 1 jest w naszych warunkach zupełnie nierealna . Z tego względu nie będę się dalej wysilał, bo jak bym to zgodnie z tamtym tekstem ciągnął dalej, to by na tym forum zaraz kolejna wojna wybuchła...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę Was zniechęcać, a nawet kibicuję, ale przypomina mi się inicjatywa, która była na tym forum a dotyczyła viatoll'a. Rozsyłaliśmy listy do posłów, ministerstw i gdzie się tylko dało aby zwolnić z opłat ruch turystyczny. Zainteresowanie z ich strony prawie żadne, z tego co pamiętam to dostałem jedną czy dwie odpowiedzi w stylu: dziękujemy za zainteresowanie .. bla, bla, bla...ale nie możemy pomóc / to nie w naszej gestii, itp.

Jedyne co mi przychodzi teraz do głowy to jakaś akcja medialna (najlepiej w mediach pro rządowych), ale i tak pewnie zanim coś się uda wskórać, to nastąpi rozluźnienie obostrzeń, a ważniejsze w tym wszystkim jest abyśmy sami zachowywali się w takich miejscach w ten sposób (zachowując wszelkie środki ostrożności), żeby ich nie pozamykali znowu (jak już otworzą)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, smutny napisał:

8. W razie niestosowania się do zasad właściciel kempingu ma prawo do natychmiastowego wezwania naruszających do opuszczenia kempingu niezależnie od pory dnia i niezwłoczny obowiązek zgłoszenia naruszeń do sanepidu i Policji. W takiej sytuacji wynajmujący jest zobowiązany do pokrycia kosztów za cały okres wynajmu wg cennika. 

9. Zakaz wchodzenia na cudzą parcelę - przemieszczanie się tylko po wyznaczonych do tego celu powierzchniach terenu. Na danej parceli mogą znajdować się tylko osoby, które zajmują wytyczony przez właściciela obszar. 

10. Zakaz poruszania się osób niepełnoletnich poza wytyczonym obszarem zajmowanej parceli, bez obecności opiekuna - osoby dorosłej

 

W dniu 14.04.2020 o 13:11, BDG81 napisał:

W najbliższych dniach będą podejmowane zmiany legislacyjne związane z obostrzeniami na tle epidemii. Pomyślałem sobie, że jako środowisko karawaningowe moglibyśmy zgłosić swoje uwagi np. do Departamentu Turystyki w Ministerstwie Rozwoju. Mój pomysł jest taki, żeby otworzyć kempingi, ale z zachowaniem rygorów sanitarno-epidemiologicznych poprzez zmniejszenie ilości przyczep/kamperów i wprowadzenie odległości między nimi wynoszącej 12 m licząc od ściany do ściany pojazdu i max 4 osób na jedną przyczepę/kamper. Campingi będą funkcjonować, co prawda z mniejszą ilością gości, ale jednak. Można nawet zarządzić zamknięcie toalet, bo w końcu większość z nas ma możliwość korzystania z własnego "zaplecza". Co Wy na to?

Jeżeli macie pomysły, piszcie; możemy je przedstawić w Ministerstwie e-mailem.

Czyli tak:

1.Na kempingu stoi rodzinka a następna dopiero dwie parcele dalej.

2. Rodzina 2+3 odpada mogą sprzedawać przyczepy/kampery. 

3. Czas w którym dzieciaki są najbardziej szczęśliwe czyli ta swoboda poruszania się czy na rolkach czy na hulajnogach po terenie kempingu tez odpada. Siedzimy na parceli i się patrzymy w niebo. 

4. Osoby alergiczne oby nie kichały, bo za chwilę wjedzie patrol rzuci na glebę i wyprowadzi z kempingu, potem 30 tys od sanepidu i można wracać do domu. A jeszcze trzeba dopłacić do końca bo akurat kichnąłem w pierwszy dzień a zarezerwowałem na dwa tygodnie. 

5. Ekipa sprzątająca czyści wszystkie sanitariaty co godzinę.

I to wszystko oczywiście za taką samą cenę jak w poprzednim sezonie.

Nie wszyscy mają nowe przyczepy/kampery, zdążają się rodziny większe niż 4 osoby. 

Też jestem za tym żeby zachować wszelkie środki ostrożności i jeżeli będziemy odpowiedzialni to myślę że i bez obostrzeń każdy będzie się pilnował. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam Wasze wypowiedzi i właściwie z każdym zgadzam się po trochu.

Nie widzę nic złego z wykorzystania czegoś, co jest już gotowe, w szczególności, że u nas próżno szukać rozporządzeń przemyślanych i potwierdzających znajomość tematu.  Większość krajów decyduje się na powolny start od maja, pewnie i u nas odpuszczą. Po części zgadzam się z propozycją, którą przygotował  @smutny . Mimo wszystko sprawdziłabym, co jest w kolejnych fazach. @kalapan znajdziesz chwilę, żeby zobaczyć te kolejne fazy i zobaczyć czy da się uzupełnić o coś sensownego propozycję smutnego?

Jestem po rozmowie ze znajomymi, którzy prowadzą hotele. Nie mają żadnych wytycznych i informacji. Rozmawiałam też przed chwilą z panią w departamencie turystyki w Ministerstwie Rozwoju. Nic nie potrafiła powiedzieć. Ostatecznie ustaliłyśmy, że napiszę maila z prośbą o przesłanie szczegółów dotyczących planowanego otwarcia hoteli i innych miejsc hotelowych. Mail już poszedł.

Musimy mieć też świadomość, że bardziej niż kiedykolwiek będzie musieli się pilnować wzajemnie. To w temacie polskiej mentalności. 

Pamiętajmy też, że słowo pisane jest trudne i można nie tak odczytać emocje. Nie potrzebujemy spięć. Cel mamy ten sam. Zależy nam na wyjeździe i bezpieczeństwie najbliższych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.04.2020 o 13:11, BDG81 napisał:

W najbliższych dniach będą podejmowane zmiany legislacyjne związane z obostrzeniami na tle epidemii. Pomyślałem sobie, że jako środowisko karawaningowe moglibyśmy zgłosić swoje uwagi np. do Departamentu Turystyki w Ministerstwie Rozwoju. Mój pomysł jest taki, żeby otworzyć kempingi, ale z zachowaniem rygorów sanitarno-epidemiologicznych poprzez zmniejszenie ilości przyczep/kamperów i wprowadzenie odległości między nimi wynoszącej 12 m licząc od ściany do ściany pojazdu i max 4 osób na jedną przyczepę/kamper. Campingi będą funkcjonować, co prawda z mniejszą ilością gości, ale jednak. Można nawet zarządzić zamknięcie toalet, bo w końcu większość z nas ma możliwość korzystania z własnego "zaplecza". Co Wy na to?

Jeżeli macie pomysły, piszcie; możemy je przedstawić w Ministerstwie e-mailem.

Przypominam tylko powyżej, jaki jest cel tej rozmowy. Wiadomo, że jeżeli obostrzenia zostaną poluzowane to nie będzie sprawy. Ale jeśli tak się nie stanie, to lepiej przygotować "gotowca" i wyjść na przeciw z argumentami, zanim wszystko zostanie wrzucone do jednego worka. O tym "co było kiedyś", możecie zapomnieć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.04.2020 o 13:10, BDG81 napisał:

Maksymalna ilość osób na jeden zestaw - 4

Ograniczenie bez sensu. Od razu wycina rodzinki 2+3 czy więcej, a takich jest całkiem sporo

W dniu 16.04.2020 o 13:10, BDG81 napisał:

Samochody osobowe poza terenem kempingu albo na wydzielonej części przy wjeździe. Ruch dopuszczalny tylko dla potrzeb rozpakowania / zapakowania.

Nie rozumiem czemu ma służyć to ograniczenie

 

5 godzin temu, cosik3 napisał:

Jedyne co mi przychodzi teraz do głowy to jakaś akcja medialna (najlepiej w mediach pro rządowych)

Może to głupie i się nie znam ale z tego co wiem to w Polsce działa Polska Federacja Campingu i Carawaningu. Może jest na forum ktoś kto tam działa i udało by się ich też zainteresować tematem.

Edytowane przez hakamama
uzupełnienie (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.