Skocz do zawartości

Okno dachowe 40x40


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

dzisiaj było dość wietrznie a uchwyty w oknie dachowym nie trzymały jak trzeba.  W rezultacie wiatr porwał mi to okno i teraz będę musiał wymienić. Jeśli macie przyjemne doświadczenia z świetlikiem 40x40 napiszcie proszę będę zamawiał na dniach.

BE60D1DC-C971-4E49-8276-BBAFBD3EFAF3.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy chodzi Ci o wymianę na nowe czy to czy jest sens dokładać okno jako doświetlenie. Ja w tym miejscu Czarkowi odpisałam /miał wątpliwości co do montażu/, że dołożyliśmy na dach jak najbliżej przodu, okienko 30x30.Poszło szybko i dobrze.  Efekt super bo zrobiło się jasno i dodatkowe wietrzenie, zwłaszcza w upały. A Ciebie co interesuje?

Jeżeli wyrwało większą część to tak, trzeba wymienić na nowe. Nie jest to trudne, jak masz trochę smykałki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba chodzi o wymianę (wiatr wyrwał i porwał pokrywę), a nie dołożenie nowego. 

Dałem okno MPK, takie https://www.mpk-kierspe.de/en/caravans-motorhomes/rooflights/vision-series/visionstar-m-pro.html

Daje radę, nie miałem okazji testować w ekstremalnym wietrze otwartego (zawiasy są na jedną stronę), bo zwykle zamykamy, ale jeśli się zamknie, to się zamyka i koniec, żadne z 2 szt. nie odfrunęło, a np. "cug" na podwórku bywa niezły jak w dobrą stronę zawieje. Ma b. szerokie ramki od wewnątrz, więc trzeba mieć pewność, że wejdzie, jeśli obok jest jakaś zabudowa, itp., albo kształtka w suficie łazienki. Trochę trudno dostać się do moskitiery, trzeba zdjąć roletę i moskitierę z całą ramką, co np. w przypadku parkowania pod brzozami, żeby zebrać ten wszędobylski syf, jest lekko wredne (wiadomo, śmiecia z brzóz zawsze naleci). Moskitiera i roleta nie są rolowane, a w harmonijkę (jak wachlarz z kartki papieru -  ^^^^^^^^). Fajnie wygląda (2 takie okienka "odświeżyły" wnętrze cepy na ogląd), mimo że ma taki niewyjściowy kremowobeżowy kolor ramy. Daje sporo światła - transparentna pokrywa. W porównaniu z poprzednimi, zmurszałymi i mlecznymi (zżółkłymi już daszkami) super. 

Wymiana 1,5-2 godziny, z czego najgorsze zmywanie starego uszczelniacza. Ramę starego okna lepiej poświęcić, żeby nie uszkodzić (nie podrapać, nie poryzsować) blachy na dachu, stara prawdopodobnie przy wyjmowaniu będzie pękać i się kruszyć. Przy montażu - okno ma z przodu "nosek" (owiewkę), przy nakładaniu uszczelniacza nie warto nakładać od tej strony za dużo uszczelniacza, bo podegnie ten nosek do góry i średnio to z bliska wygląda (nie dawać pod samą wypustkę z noskiem butylu). Poza tym montaż ok, tylko rama musi być przykręcona do sufitu, więc w sklejkę - 4 wkręty, szeroko względem obrysu okna, więc albo takie okno forever, albo od razu inne, bo później zostaną dziury w suficie..

 

W łazience mam jeszcze jedno do zmiany, bo już plastik skruszał, ale będzie musiało być bardziej klasyczne, podnoszone z 2 rączkami, bo kształtka sufitu łazienki nie "przyjmie" tak dużego okna, poza tym z samą moskitierą bez rolety, i z moskitierą w otwieranej ramce (brzozy...), ale nie wykluczam tego samego producenta, wykonanie przyzwoite.  

 

Fiamma vent - nie przekonują mnie podnośniki tego okna, ani ramka zewnętrzna przewidziana pod przymocowanie wkrętami. 

 

W każdym przypadku pierwszej kolejności sprawdź grubość dachu, do której dane okno jest przewidziane. 

Edytowane przez czyś (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Larysa napisał:

Czy chodzi Ci o wymianę na nowe czy to czy jest sens dokładać okno jako doświetlenie. Ja w tym miejscu Czarkowi odpisałam /miał wątpliwości co do montażu/, że dołożyliśmy na dach jak najbliżej przodu, okienko 30x30.Poszło szybko i dobrze.  Efekt super bo zrobiło się jasno i dodatkowe wietrzenie, zwłaszcza w upały. A Ciebie co interesuje?

Jeżeli wyrwało większą część to tak, trzeba wymienić na nowe. Nie jest to trudne, jak masz trochę smykałki.

Chodzi o wykiane poprzednie zostale zniszczone. Na razie zabezpieczylem rame/otwor szukam zastepczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Chris 66 a czy to okienko można nieznacznie unieść równolegle do dachu tak aby można je zostawić uchylone idąc na wycieczkę i nie obawiać się że w razie deszczu napada nam do środka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli mogę podpowiedzieć: na własnej "skórze" przekonałam się, że nie ma znaczenia jak uchylisz okienko. Jak zacina deszcz to wpadnie do środka. Pojechaliśmy na wycieczkę,  po południu padał deszcz no i dowiedzieliśmy się co to znaczy. Nie zostawiaj okna nawet leciutko uchylone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli będziesz wymieniał całe - kupując zwróć uwagę na 2 rzeczy:   okna występują w wersji z ciągłym rozszczelnieniem oraz bez, druga rzecz to parametr grubości dachu.
Okno które wymieniali kol. czyś i chris66 - wydaje mi się rozsądnym kompromisem jakość -cena
Wyżej w cenie masz  okna na które jeszcze złego słowa nie słyszałem Dometic Heki  Mini - czy warto w tej cenie ocenę pozostawiam każdemu własną :)
Dometic występuje jako z rozszczelnieniem i bez w 2 wersjach funkcjonalnych i dwu grubościach dachu  - podnoszenie dwoma uchwytami tańsze  i podnoszenie jednouchwytowe droższe - gdybś się na nie decydował zwróć uwagę na dobór właściwego dla Twojego zastosowania
Zwróć też uwagę aby w komplecie była dolna część z moskitierą/roletą
Do busa którego klecę - tak się też jeszcze waham właśnie pomiędzy linkowanym MPK a Dometic jednouchwytowym

 

17 godzin temu, czyś napisał:

W łazience mam jeszcze jedno do zmiany, bo już plastik skruszał, ale będzie musiało być bardziej klasyczne, podnoszone z 2 rączkami, bo kształtka sufitu łazienki nie "przyjmie"

jeśli mechanizm jest 100% sprawny rozważ wymianę pokrywy zewnętrznej o ile jest dostępna a cena nie porazi :) bo ceny części zamiennych czasem rządzą si e nielogicznymi prawami. 

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie pojedyncza - jednak przy oknie 40x40 niespecjalnie bym się tym przejmował
To nie jest duża powierzchnia a termikę można nieco poprawić stosując np. wkładkę z 2xAlufox czy podobną kosztująca kilka złotych
Czy komuś takie rozwiązanie diy pasi - to oddzielna sprawa :) 
Jeśli nie pasi - faworytem pozostaje dwuszybowy Dometic Heki Mini - w wersji jednouchwytowej niestety w cenie ok 200zł wyższej od MPK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, mundek28 napisał:

Kolego Chris 66 a czy to okienko można nieznacznie unieść równolegle do dachu tak aby można je zostawić uchylone idąc na wycieczkę i nie obawiać się że w razie deszczu napada nam do środka?

można je uchylić trochę tak żeby nie padało, ale zawiasy są z jednej strony więc otwiera się jak książka

z drugiej strony , otwieranie na 70 stopni ma tą zaletę, że masz praktycznie nieograniczoną dziurę do przewietrzeniaIMG_9317.thumb.JPG.4d20d2b56512b3d321fb0f54b02614a5.JPG

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, smok_wawelski napisał:

Będzie pojedyncza - jednak przy oknie 40x40 niespecjalnie bym się tym przejmował
To nie jest duża powierzchnia a termikę można nieco poprawić stosując np. wkładkę z 2xAlufox czy podobną kosztująca kilka złotych
Czy komuś takie rozwiązanie diy pasi - to oddzielna sprawa :) 
Jeśli nie pasi - faworytem pozostaje dwuszybowy Dometic Heki Mini - w wersji jednouchwytowej niestety w cenie ok 200zł wyższej od MPK

Chyba MPK wyciskane ma jedną szybe a w uchylnym są dwie. 

Jeśli sprzęt na zime to nawet bym się nie zastanawiał żeby kupić jednak z lepszą izolacją.

EDIT

To były okna vision star pro. 

Edytowane przez danielpoz (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, chris_66 napisał:

Uchylne mogę sprawdzić w poniedziałek. Ale chyba jest

Chyba jest a ja zbyt pospiesznie doczytałam w opisie tylko   double-walled frame for improved insulation i przyjąłem to ze dot. skrzynki a nie szyby
Przejrzawszy stronę dokładniej - dochodzę do wniosku że się pomyliłem - przepraszam
W linkowanym opisie jest  u dołu strony podane: 

Cytat

Low profile dome with double glazing (only 80 mm above the roof)
.....
Double-walled frame for improved insulation
High degree of UV protection, thanks to smoked dome glazing material

Krzysiek - jakbyś mógł bez robienia sobie kłopotu potwierdzić to uchylne z zawiasami z 1-nej strony to byłbym wdzięczny
Ty masz je tylko na przyczepie czy na aucie też ?
Cieplej się zaczyna robić więc  pomału trza zakupy zrobić a te 60mm  dachu w tych oknach bardzo mi pasi bo na 43mm z dachem nie wyjdę za czorta a z Dometica  tylko te na 43mm są w sensownej cenie ok 500zł  za  60mm trzeba tę stówę więcej dać  :) 

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.