Skocz do zawartości

System ładowania akumulatora - zamiast paneli


bladys

Rekomendowane odpowiedzi

Doczytałem na stronie dometica  i nawet zgadłem że prąd ładowania na koniec fazy U to 10%.  Jeśli ktoś nie chce kombinować to śmiało można tą ładowarkę polecić, warto dokupić też czujnik temperatury do tego. 

 

Edytowane przez PolariS (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 100
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

@PolariS @Kristofer bardzo dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi. Podsumowując, na pewno nie jestem w stanie panować nad poziomem ładowania, widzę że wnioski są dla AGM takie same jak dla zwyczajnych trzeba by było po rozładowaniu do max 20% podłączyć pod prostownik i na wyjeździe staje się on bezużyteczny, bo na wyjazdy 2-3 dniowe to moze się nada do webasto na wieczór i nic więcej.

Samochodem go nie podładuję bo na pewno nie będą to wyjazdy 4h jazdy stop 1 dzień i znów  4h jazdy, zawsze będzie to szkodliwe dla aku.

Dobra a gdyby tak olać ten 75ah AGMa od Boscha i robić to na LifePo4, wywalamy wszystkie problemy odnośnie aku o którym tu pisaliście. Mało tego 20W wydaje się bardziej racjonalne wtedy (wydatek kosmos), albo aku 24V i urządzenie 1224 20 https://ogrzewania.pl/Dometic-PerfectPower-DCC1224-20 tylko czy nie lepiej za 1300 położyć panele na dachu typu  flex?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, leslaw_rzeszow napisał:

 tylko czy nie lepiej za 1300 położyć panele na dachu typu  flex?

Wreszcie wpadłeś na dobry trop i lepiej nim podążaj ...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reklamka Techtrona - ładna ale to spoko pokazuje co montuje jest ok,  Gorzej umiejscowieniem i z zamocowaniem tego separatora i rozwaliło mnie to GND=gniazdo i darmowy prąd z altka też bym chciał żeby altek za free mi sie kręcił :) 

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pewnie dostał niezły rabat :) co do miejsca to nawet Ja mając prawie żadne pojęcie nigdy bym nie ryzykował spaleniem auta w takim miejscu.

Pytanie moje jest, czy to co ten gość pokazał, można uznać za spoko rozwiązanie jeśli głównym systemem ładowania będzie solar a ładowanie aku to czysty dodatek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bodaj obudowa za 5zł i trytką chwycić - wkurza  mnie taki guru druciarz ale mmpt ma od Victrona z Blutem - fajne regulatory tylko cena...
Mam ten sam dylemat - czy solar a ścisłej regulator mppt nie pogryza się z altkiem - już trochę w którymś wątku dyskutowaliśmy na ten temat - tu jak widać nie sfajczył ale średnio mi się parę stówek uwalić więc drążę temat  na dniach zrobię watek z wstępnym proj mojej instalacji  to myślę że tam ten temat przedyskutujemy.
Drugim takim separatorem jest Cyrix CT od Victrona https://www.victronenergy.pl/upload/documents/Datasheet-Cyrix-ct-120A-230A-PL.pdf  niby też pokazują że się to nie żre ale dedykują mppt Victrona 

spacer.png


Niestety MPPT  Victron do panelu ok 300w to już  cena  ok 1000zł  - MPPT Tracer tańszy - najprawdopodobniej pójdę w Tracera ten ma też fajna opcje dołączanego wyświetlacza wiec nie trza klecić. Tracer 30A+wyświetlacz  to ok 680-700zł więc różnica jest - chcę to wyjaśnić na 100% czy nie pogryzie sie z altkiem żeby paru ładnych stówek nie uwalić

Jeśli chodzi o sam separator - jakoś Cyrix mnie bardziej przekonuje 

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@smok_wawelski to ja chętnie się podłączę pod taki wątek, jest to najsensowniejsze rozwiązanie, zabezpieczeni jesteśmy przed brakiem słońca a jak jest to można stać, jak leje trzeba jechać dalej :P i ładować

Edytowane przez leslaw_rzeszow (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musze to namalować bodaj paroma kreskami bo tak będzie łatwiej gadać i wrzucę 
Zawsze mówiłem że najtańsza ładowarka aku pokładowego to altek  nieraz aku budy ładowałem na krokodyle jak mi gdzie na dziku brakło bo na starym kiosku warzywnym solara nie miałem to popyrkoliłem chwile,  litre ropy spaliłem  i miałem prąd nie tylko w szkle   :) 
ludzie stosowali tez rozwiązania z 2-ma altkami, ale w mojej cytrynie chyba drugi nie wlezie - było nie było dodatkowy aku jednak orze altka i krócej altek 
żyje - nie ma nic za darmo niestety

16 minut temu, leslaw_rzeszow napisał:

, jest to najsensowniejsze rozwiązanie, zabezpieczeni jesteśmy przed brakiem słońca

w vanie to rozwiązanie jest spoko ale w holowniku i budzie konieczne są dodatkowe grube kable i konkretne złacze  przez normalne gniazdo/wtyk tego nie puścisz miedzy akumulatorami  auta i budy - to nieco utrudnia i dodaje kosztów bo takie kabelki i porządne złącze  trochę kosztują

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się że w holownik i cepka jest trudniej, dlatego u mnie ze względu na DMC cepy które mnie ogranicza, nie mogę aku postawić cepce.

Dlatego plan jest że może być tylko w holowniku w bagażniku, jest miejsce pod podłogą idealne na duże aku.

Musi być gniazdo drugie do ładowania cepki oraz jakoś prąd ze solarów trzeba pociągnąć do aku i aku w drugą stronę, to jest dopiero wyzwanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 10.03.2020 o 23:57, leslaw_rzeszow napisał:

to ja chętnie się podłączę pod taki wątek, jest to najsensowniejsze rozwiązanie, zabezpieczeni jesteśmy przed brakiem słońca a jak jest to można stać, jak leje trzeba jechać dalej :P i ładować

@leslaw_rzeszow  mój wątek sie urodził - dyskutujemy TUTAJ - zapraszam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.