Skocz do zawartości

System ładowania akumulatora - zamiast paneli


bladys

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 100
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Trochę już nie rozumiem. W serwisie powiedziano mi że to coś zamontują gdzieś w przyczepie i bez ingerencji w samochod (mam pin 13) bedzie ładowało.

Nie mają racji? 

https://sklep.kampi.pl/pl/p/C-System-SLA80-system-ladowania-akumulatora/5495

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam podpinam się pod temat i pytanie, a co gdyby aku był w bagażniku auta, w moim przypadku już po gwarancji więc mogę robić co chcę.

Za

+ aku dodatkowy zawsze doładowany, a nie tylko przez 2-4 tygodnie w roku kiedy jest podpięty do przyczepy, można go wykorzystać na biwaku bez przyczepy.

++ Waga przyczepa jest do750 więc nie chciałbym pakować aku

+ Auto ma miejsce pod 3 rzędem siedzeń, mniejsze niż na koło, cholera wie na co, jak ulał na aku i podłączenia.

Przeciw

- Wada trzeba go przenieść do przyczepy gdy się chce mieć cepkę niezależną od auta, na dłuższy czas - ten scenariusz u mnie nie występuję, większość wyjazdów na dziko albo tanie kempingi gdzie można być z autem podpiętym

- A co gdyby się chciało solary w przyczepie kiedyś zrobić? Czy jak auto jest podpięte to można zrobić tak:

do przyczepy prąd idzie przez 13 pin gniazdo, oraz drugie gniazdo z przyczepy do auta -> do akumulatora taki obieg w kółko? ale pojechałem :P

- Więcej kabli, ale gdyby całą elektrykę zrobić w przyczepie w części mieszkalnej od strony haka to dzieli CIę tylko dyszel, grubego kabla później idzie już rozgałęzienie

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, bladys napisał:

Trochę już nie rozumiem. W serwisie powiedziano mi że to coś zamontują gdzieś w przyczepie i bez ingerencji w samochod (mam pin 13) bedzie ładowało.

Nie mają racji? 

https://sklep.kampi.pl/pl/p/C-System-SLA80-system-ladowania-akumulatora/5495

Wypowiedzialem się wyżej na temat tego przekaźnika, Kristofer zaproponował Ci rozwiązanie.

11 minut temu, leslaw_rzeszow napisał:

taki obieg w kółko? ale pojechałem

Może spróbuj na początek gniazdo haka na kablu podłączone pod akumulator, będziesz sobie przepisał przyczepę pod samochód lub pod akumulator dodatkowy. Do ładowania dodatkowego akumulatora zastosuj przetwornicę step-up o wydajności odpowiedniej do Twojego akumulatora i napięciu ustawionym na 14.5V. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.02.2020 o 21:24, bladys napisał:

Trochę już nie rozumiem. W serwisie powiedziano mi że to coś zamontują gdzieś w przyczepie i bez ingerencji w samochod (mam pin 13) bedzie ładowało.

Nie mają racji? 

https://sklep.kampi.pl/pl/p/C-System-SLA80-system-ladowania-akumulatora/5495

W Twoim przypadku nie mają. To może się sprawdzać w kamperze, ale też nie zawsze i jedynie przy akceptacji pewnych niedoskonałości tego sprzętu. Użycie tego w zestawie "samochód - przyczepa" zapewni w pewien sposób jedynie dopływ napięcia z instalacji samochodu, do akumulatora w przyczepie, nic poza tym. Nie jest to równoznaczne z możliwością naładowania tegoż akumulatora. Aby tak było, prąd i napięcie muszą mieć odpowiednie parametry (musi być zapewniona charakterystyka ładowania wymagana dla typu zastosowanego akumulatora)! Wspomniane przez Ciebie urządzenie nie zapewnia tego w żaden sposób. Po prostu w ogóle nie wpływa na to, co otrzymujesz na końcu obwodu, gdzie podłączony jest akumulator przyczepy. No, może poza możliwym dodatkowym spadkiem napięcia, który w pewnych sytuacjach mógłby wystąpić, a jest niepożądany. Dodatkowo nie nadaje się zupełnie do akumulatorów innych, niż te standardowe, z płynnym elektrolitem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Kristofer napisał:

W Twoim przypadku nie mają. To może się sprawdzać w kamperze, ale też nie zawsze i jedynie przy akceptacji pewnych niedoskonałości tego sprzętu. Użycie tego w zestawie "samochód - przyczepa" zapewni w pewien sposób jedynie dopływ napięcia z instalacji samochodu, do akumulatora w przyczepie, nic poza tym. Nie jest to równoznaczne z możliwością naładowania tegoż akumulatora. Aby tak było, prąd i napięcie muszą mieć odpowiednie parametry (musi być zapewniona charakterystyka ładowania wymagana dla typu zastosowanego akumulatora)! Wspomniane przez Ciebie urządzenie nie zapewnia tego w żaden sposób. Po prostu w ogóle nie wpływa na to, co otrzymujesz na końcu obwodu, gdzie podłączony jest akumulator przyczepy. No, może poza możliwym dodatkowym spadkiem napięcia, który w pewnych sytuacjach mógłby wystąpić, a jest niepożądany. Dodatkowo nie nadaje się zupełnie do akumulatorów innych, niż te standardowe, z płynnym elektrolitem.

Dzięki za rzeczową odpowiedź i odniesienie się do zapytania. A więc pozostają mi 3 rozwiązania:

1. Zostaje tylko na AKU które doładowuje gdy jestem podłączony na 230v

2. Ingeruje w samochód. Podpięcie się bezpośrednio do AKUw samochodzie aby ładować AKU w przyczepie z samochodu.

3. Pakuje solar elastyczny 

Zdecydowanie najpierw zakładam (kupiłem właśnie) woltomierz aby widzieć jak zużywam swój akumulator na bieżąco. I wtedy zobaczę czy wgl jest konieczne zakładanie czegokolwiek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie od czego zacząć chcąc zrealizować plan 2. "Ingeruje w samochód. Podpięcie się bezpośrednio do AKUw samochodzie aby ładować AKU w przyczepie z samochodu"? 

Opcja 1 Aku nr2 zostaje w aucie (mam miejsce) zawsze nocuję razem z autem podpiętym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, leslaw_rzeszow napisał:

Panowie od czego zacząć chcąc zrealizować plan 2. "Ingeruje w samochód. Podpięcie się bezpośrednio do AKUw samochodzie aby ładować AKU w przyczepie z samochodu"?

 

11 godzin temu, leslaw_rzeszow napisał:

Chcę stworzyć to od 0, jest niby nowy AGM Bosch S5 ok.70Ah do dyspozycji, ale to raczej chyba się nie nada?

W takim razie najlepsza opcja jest pokazana tu. Nie wiem, czy się nada. AGM jest OK, również 70 Ah, to niemało, ale wszystko zależy od potrzeb i spojrzenia na kwestię trwałości akumulatora. Jednym wystarcza pojemność 45 Ah na kilka dni, a innym 150 Ah, to zbyt mało nawet na jedną dobę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 zakładam że to co gość tu tłumaczy tez jest ok? I będzie robić tą samą robotę, co ten drogi separator od dometic?

https://www.youtube.com/watch?v=mFfusNex8K4

Edytowane przez leslaw_rzeszow (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, leslaw_rzeszow napisał:

 zakładam że to co gość tu tłumaczy tez jest ok?

https://www.youtube.com/watch?v=mFfusNex8K4

Już pisałem: jeśli dodatkowy akumulator zamontujesz nie w przyczepie, tylko w samochodzie i będzie to akumulator standardowy, a podłączenia będą zrealizowane w odpowiedni sposób, to wszystko powinno być OK. To taki typowy "separator" akumulatorów z zabezpieczeniem przed nadmiernym rozładowaniem accu głównego, to wszystko.

4 godziny temu, leslaw_rzeszow napisał:

 I będzie robić tą samą robotę, co ten drogi separator od dometic?

Niestety, nie!!! I daleko mu do Dometic'a, ponieważ to zupełnie inne urządzenia, inny sposób działania i inny uzyskany efekt.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. to tak najprościej, będzie Dometica szybciej ładował? Warto dopłacić? Co zrobiłbyś na moim miejscu? Samo wykonanie zlecę elektrykowi, chcę ustalić tutaj, jakie zabawki mam kupić i jaki schemat mu dać do wykonania. 

Gniazo rozumiem zmienić na 13pin i pod to będzie, czy jak mam 7pin to może zrobić taką campingową wtyczkę? a czy da radę prąd puszczać z przyczepy do aku w bagażniku gbyby mnie naszła ochota solary flex dołożyć? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.