Jump to content
bladys

System ładowania akumulatora - zamiast paneli

Recommended Posts

Suzu4x4
2 godziny temu, bladys napisał:

Mam akumulator 105aH. Raczej z rzadka korzystamy na dzikusa (max 2-3 dni). Cepka wyposażona w lodówkę gaz, wodę ciepłą gaz, ogrzewanie gaz. Prąd potrzebny mi w zasadzie jedynie do pompy wody i światła (wszystko Led). Więc chciałem zrobić te Panele raczej "dla zajawki" niż z konieczności. 

pytanie czy musisz mieć koniecznie to ładowanie ?

ile przez te trzy dni oświetlenie i pompka wody pociągnie ci prądu ?

też chciałem kombinować z solarami czy ładowaniem  (bo wszyscy mają) i powiem ci że przez trzy dni nigdy prądu mi nie zabrakło nawet jak non stop chodziło ogrzewanie z Trumavent.

do tego wjazd i wyjazd z posesji zawsze na mowerze, ładowanie telefonów i sporadycznie TV.

a aku mam w przyczepie 75Ah ;)

kojus

Wszystkie problemy rozwiązuje moduł z wiązka 13 pin  Qusar MP5 kupując haka zamontowalismy sobie go.  Jest przystosowany do pełnej wiazki 13 pin. Ma ladowanie aku i stały + oraz niezbędne zabezpieczenia o których wcześniej pisaliscie.  Technicy z Qusara mówili mi, że przewod w przyczepie do ładowania aku to min 2,5. U mnie wszystko pieknie działa. 

bladys

A więc co proponujecie mi :D

MAm przyczepę i samochód z hakiem13pin i z emisją euro6 i wyłączającym się alternatorem w przypadku braku konieczności doładowywania akumulatora samochodu, a także akumulator który planowałem doładowywać z samochodu

danielpoz

Ja już napisałem jak to działa w moim sprzęcie. Kuba za to napisał żebyś przemyślał czy w ogóle tego potrzebujesz. Ja uważam że nie. 

piotrowin
21 godzin temu, bladys napisał:

Po zakupie paneli fotowoltaicznych do przyczepy i przed zamontowaniem sprawdziłem wagę zestawu. Okazuje, się że każdy kg ma znaczenie więc zwróciłem panel.

Jeśli typowy panel jest za ciężki to daj elastyczne, są lekkie.

Zulos

No właśnie - nie rozumiem rezygnacji z paneli. Ja mam 160W panel elastyczny i cały zestaw razem z regulatorem i kablami waży o ile pamiętam 4,5 kg...

Albo nawet mniej...

Edited by Zulos (see edit history)

witus
No właśnie - nie rozumiem rezygnacji z paneli. Ja mam 160W panel elastyczny i cały zestaw razem z regulatorem i kablami waży o ile pamiętam 4,5 kg...
Albo nawet mniej...

Wolałbym akumulator zmniejszyć o połowę, niż rezygnować z paneli.

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Voku

Jak potrzebuje na podróż, 2-3 dni i korzystać jedynie z jakiegoś światła to te panele są bez sensu. Może nie bez sensu, ale da się bez nich wytrzymać. 

danielpoz

Na 2-3dni to nawet ładowanie z auta wydaje się być zbędne. 

witus
Jak potrzebuje na podróż, 2-3 dni i korzystać jedynie z jakiegoś światła to te panele są bez sensu. Może nie bez sensu, ale da się bez nich wytrzymać. 

Ja bym wrzucił żeby przestać myśleć o akumulatorze. Po co zastanawiać się w jakim jest stanie niech to robi słońce.

PolariS

Jak każdy kg ważny w przyczepie to można akumulator wozić w aucie ładować go z gniazda zapalniczki podczas jazdy i podłączać do przyczepy przewodem który podczas jazdy jest w podłączany do gniazda haka. 

Voku

A ja mam tak że jak mam podpiętą wtyczkę w gniazdo 13pin to korzystam z tego z auta, a jak nie mam podpiętej idzie 12V z akumulatora od movera. To wychodzi na to że mam dwa :D 

witus
A ja mam tak że jak mam podpiętą wtyczkę w gniazdo 13pin to korzystam z tego z auta, a jak nie mam podpiętej idzie 12V z akumulatora od movera. To wychodzi na to że mam dwa  

Miałeś rozterki na ostatnim filmie co dorzucić do przyczepy przed sezonem, wrzucaj solar :) też trzymasz przyczepę nie na swojej posesji więc taka ładowarka do aku movera to skarb.

Voku
1 godzinę temu, witus napisał:

Miałeś rozterki na ostatnim filmie co dorzucić do przyczepy przed sezonem, wrzucaj solar :) też trzymasz przyczepę nie na swojej posesji więc taka ładowarka do aku movera to skarb.

Solar od dawna chodzi mi po głowie, ale co sobie o tym pomyślę to stwierdzam że jest mi on zupełnie nie potrzebny. Nie latam na dzikusa, na podróż spokojnie wystarcza mi to co mam, nawet na Częstochowie dawało radę te 3 dni przebiedować bez prądu. A mam aku zaledwie 75Ah.