Skocz do zawartości

Budowa przyczepki XS – czyli łóżko na kółkach


Skwarek

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 445
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Przewody mają po 1,5mm2 czyli spoko a lampy są ledowe więc prawie nic nie pobierają.
 
1.5 mm do ładowania aku? I to pewnie od komory silnika do lampek? No to nie jest spoko. Do zasilania lodówki to za mało, a co dopiero mówić o ładowaniu aku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgoda ładując bezpośrednio akumulator ołowiowy. Mam akumulator li-ion i on ma swoją ładowarkę z ograniczeniem poboru max do 4A w zakresie napięć od 8-30V i ładuje do napięcia akumulatora 16,2V. W moim wykonaniu będzie pobierał maksymalnie po 2A na przewód. To chyba 1,5 mm2 wystarczy z nawiązką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja 6 lat temu wypożyczyłem cepkę i po jej podpięciu w Maździe 6 co chwilę przepalał mi się bezpiecznik od pozycyjnych. Musiałem włożyć większy, by rozwiązać problem.

Wydaje mi się, że zwiększyłem z 5A na 10A ale głowy nie dam sobie uciąć.

Z tego co czytałem, to ludzie używają przewodu od wstecznego, by zasilać lodówkę w czasie jazdy. Może w tym kierunku powinieneś iść.

W przypadku problemów lepiej nie mieć wstecznego niż pozycji ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, lbuster napisał:

W przypadku problemów lepiej nie mieć wstecznego niż pozycji ;)

Noo.. to ten problem mam z głowy bo wstecznego nigdy w przyczepce nie miałem ;), nawet nie było światełka przeciwmgłowego ale je dorobiłem. Przyczepa ZAPOLICE a właściwie dawca ramy jest z wczesnych lat 80tych a wtedy takie fanaberie nie istniały w naszej produkcji. Jak pisałem gniazdo i wtyk jest 7-mio pinowe  i taki sygnał jak wsteczy tam nie istnieje. Lodówka jest zasilana z akumulatora poprzez przetwornicę 16,2V/12V i jest malutka a jej sprężarka pobiera tylko 40W a włącza się bardzo rzadko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączyłem pudełko z diodami i wszystko jest OK, działa zgodnie z oczekiwaniem.  Jako że moja przyczepka jest chyba najmniejsza na forum, dzisiaj nadałem jej imię XXS i z tej okazji wyciąłem i zamontowałem na tylnej klapie jej znak. ? Nie będzie już tak łyso.

XXS1.jpg

XXS2.jpg

Edytowane przez Skwarek (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.01.2020 o 13:12, Skwarek napisał:

imageproxy.php?img=&key=007cab40b20cff46Obudowy głośników są wykonane zgodnie z rysunkiem

nie widać rysunku :mlot: edit - już znalazłem :swiety:

a zachęcony ładnym brzmieniem bym może coś sobie sklecił takiego

Edytowane przez chris_66 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.02.2020 o 16:26, lbuster napisał:

Z tego co czytałem, to ludzie używają przewodu od wstecznego, by zasilać lodówkę w czasie jazdy.

W czasie jazdy wstecznego? Możesz coś więcej napisać o technice jazdy na wstecznym z przyczepą?  Wydaje mi się że na myśli miałeś przeciwmgłowe. Ale każda przyczepa powinna być w takie światło wyposażona zgodnie z przepisami (nie dotyczy tych zarejestrowanych przed chyba 86r) . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.02.2020 o 17:01, Skwarek napisał:

Noo.. to ten problem mam z głowy bo wstecznego nigdy w przyczepce nie miałem

 

1 godzinę temu, PolariS napisał:

Wydaje mi się że na myśli miałeś przeciwmgłowe.

Sorry, pomerdało mi się :( Miało być przeciwmgielne.

Podsumowując, do ładowania AKU przyczepy chyba lepiej wykorzystać przeciwmgielne niż pozycyjne.

Choć oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest 13 pin ;)

IMO.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, lbuster napisał:

 

Sorry, pomerdało mi się :( Miało być przeciwmgielne.

Podsumowując, do ładowania AKU przyczepy chyba lepiej wykorzystać przeciwmgielne niż pozycyjne.

Choć oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest 13 pin ;)

IMO.

 

No pomysł w moim przypadku jest do bani bo w samochodach przeważnie nie da się włączyć tylnej lampy przeciwmgłowej bez wcześniejszego włączenia przednich lamp przeciwmgłowych jeśli one są na wyposażeniu pojazdu. Jazda w zwykłych warunkach z włączonymi przednimi światłami przeciwmgłowymi jest jednak niemile widziana. Natomiast jazda na światłach mijania jest zalecana a one uruchamiają tylne pozycyjne i z nich obu podbieram prąd. W moich samochodach mam niestety gniazda 7-mio pinowe i nie chce mi się przerabiać bo to inne większe moduły itp. Natomiest 13-pinowe mam w kamperze ale ciąganie nim tej przyczepki jest trochę bez sensu. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, według mnie załączanie pinu od przeciwmgielnego nie musi być inicjowane przez przełącznik świateł przeciwmgielnych ;)

A w przyczepie można zastosować przekaźnik z pstryczkiem-elektryczkiem, by standardowo była załączona ładowarka a w awaryjnej sytuacji (mgła/przegląd) przełączasz obwód na przeciwmgielne ;) 

Jeżeli jednak już zrobiłeś na pozycyjnych i Ci działa, to nie ma sensu tego modyfikować :ok: Pytanie, czy z każdym samochodem będzie działać :niewiem:

W dniu 3.02.2020 o 00:42, chris_66 napisał:

a zachęcony ładnym brzmieniem bym może coś sobie sklecił takiego

Dawaj Krzysiek, ja już skleciłem swoje rozwiązanie, tak więc jak Ty sobie zrobisz, to będę miał dwa razy większe prawdopodobieństwo posłuchania tego sprzętu (o ile dasz posłuchać :P)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, lbuster napisał:

Dawaj Krzysiek, ja już skleciłem swoje rozwiązanie, tak więc jak Ty sobie zrobisz, to będę miał dwa razy większe prawdopodobieństwo posłuchania tego sprzętu (o ile dasz posłuchać :P)

chęci są, czasu brak , może na przyszłą zimę :hmm:

Edytowane przez chris_66 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj choć mokro ale ładna pogoda i postanowiłem zrobić próby "trakcyjne". Przypiąłem maleństwo do starego auta i jazda. Powadzi się jak po sznurku, nie podskakuje, nie drga i nie kiwa się. Obawiałem się trochę, że będzie za lekka i zaciągnięty zaczep będzie miotał nią na zakrętach ( tak kiedyś czasem miałem z KIP-em), ale w porządku. Chyba zmienię światła ledowe na silniejsze bo w słońcu ledwo widać jak świecą. Sprawdzę jeszcze wieczorem.

próba.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.