Skocz do zawartości

dodatkowe gniazdka USB przy łóżkach


cicik

Rekomendowane odpowiedzi

czesc,

znowu zacznę od tego ze naprawde nie mam pojęcia o elektryce/elektronice , stąd być może "gupie" pytanie...

W cepie przy łózkach (piętowych i rozkładanym) nie mam gniazdek USB - w ostatniej cepie jaką miałem (z  wypożyczalni - jakaś nowa Hobby) takie były i sie sprawdzały (np. do podładowania telefonu).
Ktoś podpowie czy jest jakiś prosty sposób na montaż takowych ? Przy łóżkach są lampki ... moze od nich "pożyczyć" prąd ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 113
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Da się na pewno tylko trzeba sprawę przemyśleć gdzie takie gniazdo estetycznie zamontować. Na all ... jest dużo gniazd ( ładowarek ) do zabudowy wystarczy wybrać ważne żeby były bez podświetlenia, 2-3 A wystarczy. Sam ostatnio montowałem gniazdo zapalniczki i pożyczyłem prąd z kibelka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, cicik napisał:

naprawde nie mam pojęcia o elektryce/elektronice

Odpowiem moze nie po Twojej myśli ale uważam że na pewno nie powinieneś się brać za to przy napięciu 230v - może się to smutno skończyć.
Podłączenie z 230V - nie jest technicznie skomplikowane ale powinna go robić osoba posiadająca bodaj podstwową wiedzę z zakresu inst. elektrycznych.
Jeśli już koniecznie chcesz - radziłbym tak jak kolega napisał wyżej zakup gotowego modułu ładowarki z gniazdem i podłączenie z 12v które jest napieciem bezpiecznym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, jacek00 napisał:

Było ono pod 230V 

ale rozumiem ze do lampek przy łóżkach (zarówki 12v) kabalami tez idzie :) 12 v ? 

Teraz, smok_wawelski napisał:

Odpowiem moze nie po Twojej myśli ale uważam że na pewno nie powinieneś się brać za to przy napięciu 230v - może się to smutno skończyć.
Podłączenie z 230V - nie jest technicznie skomplikowane ale powinna go robić osoba posiadająca bodaj podstwową wiedzę z zakresu inst. elektrycznych.
Jeśli już koniecznie chcesz - radziłbym tak jak kolega napisał wyżej zakup gotowego modułu ładowarki z gniazdem i podłączenie z 12v które jest napieciem bezpiecznym

odpowiadasz jak najbardziej po mojej mysli ! :) wlasnie dlatego ze sie nie znam to kazda rada (nawet tak zeby sie nie brać bo popsujesz, albo narobisz szkody) jest cenna.
co do 230 vs/ 12 to m. in. dlatego myslę o wpięciu sie w kabelki z lampek (zakładam ze tam wlasnie "idzie" 12v)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja u siebie zamontowałem takie , kupione na all....o , gniazda usb i obudowy , montaż w miar prosty jedyny problem to poprowadzenie instalacji tak by była niewidoczna .

Przykładowa oferta obudowy

https://allegro.pl/oferta/panel-x1-ramka-usb-gniazdo-zapalniczki-obudowa-7319452622

oraz gniazda 12v

https://allegro.pl/oferta/usb-5v-4-2a-gniazdo-samochodowe-ladowarka-12v-z-7984524509

20180419_234434.jpg

20180419_234444.jpg

20180419_234451.jpg

20180419_234506.jpg

Edytowane przez maciej1977 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasami ludzie nie lubią takich przestróg jak napisałem
Nie chodzi tu o szkody materialne - 230V to nie jest wysokie napięcie ale już na tyle wysokie że może być szkoda gorsza bo na życiu lub zdrowiu - stąd była moja przestroga.
Laik nie powinien się po prostu brać za napięcie wyższe niż 24V bo do tej granicy uważane napięcie  jest za bezpieczne, a i za takowe brać się bardzo ostrożnie bo mozna narobić szkód materialnych.
Nie snuje mitów że prąd jest grożniejszy od bomby atomowej ale należy z nim sie po prostu  obchodzić ostrożnie i w miarę swojej wiedzy
Czasem przyczepy mają 2 zasilania i 2 żródła światła w oświetleniu wewnętrznym. 
Bywa i tak że 230v idzie do elektrobloku a wszędzie dalej 12v - zatem trzeba to sprawdzić - sorry nie znam modelu Twojej przyczepy - więc trzeba pytać kogoś z Burstnerem z podobneych lat lub po wyłączeniu prądu rozebrawszy lampę zrobić fotę i tu wrzucić wtedy będzie można więcej pogdybać.
Jeśli potrafisz się bezpiecznie posługiwać miernikiem - możesz to sprawdzić sam nawet najpodlejszym za 20-30zł
Przy 12V - bedzie to najprawdopodobniej prąd stały jak w aucie - zatem istotna jest biegunowość +/- przy podłączaniu urządzeń prądu stałego

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy wyborze gniazdka, a właściwie jest to ładowarka, warto pomyśleć o QC3.0. Może na teraz nie jest potrzebne, ale po następnej wymianie telefonu, może być bardzo przydatne. 

Generalnie też polecam ładowarkę na 12v. Ja zamontowałem z miernikiem napięcia, ale to wg upodobania. Do tego włącznik, żeby nie świeciło cały czas, noi oczywiście bezpiecznik.

Prąd z gniazdka 12v obok.

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Thomas napisał:

ważne żeby były bez podświetlenia

A dlaczego? 

15 minut temu, Pawlusiak napisał:

U mnie sprawdza się taka, wystarczył otwór w ściance i zasilanie 12V.

ladowarka.jpg

Ja mam podobną i jest OK. 

Zasilanie z rozdzielni 12V z bezpiecznikiem. Jeśli wpinamy się w np. lampki, to warto policzyć czy starczy zabezpieczenie, czyli zsumować pobór prądu wszystkich odbiorników na danym zabezpieczeniu i sprawdzić bezpiecznik. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja jeszcze namierzyłem coś takiego. Szybka ładowarka i zintegrowany wyłącznik. Minus - w miejsce wyłącznika mógł by być drugi port USB, ale za to wygląda to estetycznie i mniej dziurawienia.

https://allegro.pl/oferta/usb-3-0-quick-charge-woltomierz-wylacznik-z-7482312257

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza wszystkim proponuję jednak do każdego takiego "zintegrowanego" portu ładowania dać osobny wyłącznik z sygnalizacją załączenia. Pamiętajcie, że każda ładowarka, w tym te montowane "na stałe", to małe przetwornice- układy elektroniczne, będące pod napięciem także wtedy, kiedy nie są używane.. Złośliwość losu pokazuje, że nieraz właśnie takie małe cudeńka mogą być przyczyną usmażenia reszty pojazdu . Dlatego ważne jest, by wyłączać je w czasie, kiedy z nich nie korzystamy.. .

Miłego dnia !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.