Skocz do zawartości

Urzadzenia elektryczne w przednim schowku


Rafał

Rekomendowane odpowiedzi

Solifer Artic, powodzenia ja też do końca nie poznałem tego wszystkiego.tego roku jesienią kupiłem ta przyczepkę i jeszcze z nia na wypadzie nie byłem , że tak powiem na sucho wszystko testowałem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 84
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Witam, ja swoją kupiłem przed zeszłym sezonem i ledwo przyjechała to od razu wyjechała na kemping 78 choć pogoda nie za bardzo dopisała było super, dawniej jeździliśmy pod :ok: i też było super lecz teraz będzie zdecydowanie lepiej . też poznaję dopiero teraz swoją tak dokładniej cały czas na tapecie jest ogrzewanie gazowe nie za bardzo chce grzać za chwilę jadę walczyć dalej z dyszami powietrznymi i pompką cyrkulacyjną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, po wczorajszej walce z ogrzewaniem wiem już że palniki działają w głównej dyszy od pierwszego palnika był kokonik pająka wydłubanie go nie usprawniło i tak pracy piecyka w trakcie czyszczenia przedmuchiwania i wygrzewania wszystkich części piecyka nie zwróciłem tylko uwagi na kanały przez które dostaje się powietrze nad palniki i za chwilę jadę rozebrać ponownie piecyk ażeby szczególną uwagę zwrócić na te kanały czy są drożne w 100%. Jedynie w tym upatruje tak liche działanie piecyka, zbyt małym dopływem powietrza nad palniki.

 

pozdrawiam po powrocie podzielę się spostrzeżeniami

 

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomii

ROZPORZĄDZENIE

MINISTRA INFRASTRUKTURY

 

z dnia 12 kwietnia 2002 r.

 

w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Nie wiem, dlaczego pomyliłeś przyczepę z budynkiem mieszkalnym. Jeżeli zdecydowałeś się przytoczyć odpowiednią normę lub rozporządzenie to podaj takową dotyczącą przyczep a nie budynków. Nie przeglądam instalacji gazowej w mojej chacie więc umieszczenie Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 w tym temacie uważam za nieporozumienie.

W mojej przyczepie fabryka w przednim schowku umieściła obok siebie: 2 butle gazowe z których jedna zasila lodówkę podczas jazdy a więc jest ciągle otwarta, oświetlenie schowka 12 V-, pompkę cyrkulacyjną wody 12 V- oraz akumulator 12 V- z możliwością ładowania o każdej porze. W przekonaniu, że pracownicy fabryki wiedzą o wiele więcej ode mnie na temat przepisów umieszczania i używania urządzeń gazowych i elektrycznych w produkowanych przez siebie przyczepach nie szukam dziury w całym ale używam wszystkich zamontowanych urządzeń z pełnym zaufaniem zgodnie z przeznaczeniem i instrukcją obsługi. Natomiast z dużym dystansem podchodzę do porad forumowiczów - nie fachowców w stylu: moim zdaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, dlaczego pomyliłeś przyczepę z budynkiem mieszkalnym.

 

Nie pomyliłem. Generalnie zasada jest taka że normy to nie przepisy. Wymóg używania normy jest dopiero wtedy gdy jest ona przywołana w rozporządzeniu. Dlatego pytanie Ryśka o normy przyjąłem jako pytanie o ogólne przepisy prowadzenia instalacji elektrycznej i gazowej obok siebie, a że najczęściej te instalacje występują w budynkach stąd to rozporządzenie i wydaje mi się że właśnie o to chodziło Ryśkowi. Nic nie wiem o normie dotyczącej przyczep kempingowych i instalacjach gazowych w nich - zapewne takiej nie ma.

 

Natomiast z dużym dystansem podchodzę do porad forumowiczów - nie fachowców w stylu: moim zdaniem.

Ja z dystansem podchodzę do wypowiedzi w stylu "20 lat tak jeżdżę i nic się nie stało". Jako że zawodowo projektuję instalację gazowe, sporo też jeździłem po kotłowniach gdzie serwisowałem urządzenia grzewcze gdzie paliwem był propan swoje pojęcie na ten temat mam. Gazu się nie boję, ale wiem jaka potrafi być siła eksplozji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomii napisał:

Ja z dystansem podchodzę do wypowiedzi w stylu "20 lat tak jeżdżę i nic się nie stało".

Zgadzam się z tą wypowiedzią bez zastrzeżeń. Do ludzi nie dociera fakt, że coś może zdarzyć się pierwszy raz nawet po 20 latach i to właśnie u nich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

strzeżonego pan Pan Bóg strzeże.

lepiej nie mieszać elektryki z gazem. Ja ostatnio miałem problem z reduktorem i ulatniał się gaz w kufrze i w takim przypadku iskrzenie mogło by wywolać BUM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, żeby nie było - pomysł z przytoczonymi normami nie był BJoe, tylko mój - popisałem, że w budynkach też są normy odległości (bo nie ma - o ile wiem, indywidualnych przepisów dotyczących przyczep). Dlatego też uważam, że przytoczenie w takiej sytuacji norm jest jak najbardziej na miejscu, jako przykładu. Uważasz, że nie są wartościowe opinie forumowiczów typu "moim zdaniem (...) bo nic nie stało się przez 20 lat". Więc ja się z tym nie zgodzę. W sytuacji, gdy ktoś zakłada bzdurnie, że przez 20 lat jeździ na czerwonym, bo jego szwagier tak jeździ i nic, to nie znaczy, że ja też tak mam robić. Dlaczego? Ano wcale nie dlatego, że znam przepisy, ale dlatego, że "moim zdaniem ..." i jest cała masa przykładów do podania. Nawet te przepisy mi nie są do niczego potrzebne, bo mam własną wyobraźnię i boję się wszystkich tych, którzy ślepo wierzą przepisom. Dlatego, dla własnej wiedzy bardzo chętnie słucham tych, którzy mają coś do powiedzenia "moim zdaniem" i przepuszczam to przez pryzmat mojej wiedzy, doświadczeń i wyobraźni. Dodatkowo konsultuję z fachowcami. Z tego właśnie powodu jestem na tym forum, bo chcę poznać zdanie innych, a kiedy się z nim nie zgodzę, pokazać "moim zdaniem", żeby oponent mógł zweryfikować swoje zdanie. Czy wydaje mi się, że taka była idea powstawania różnych forów dyskusyjnych, a w efekcie także i tego????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, żeby nie było - pomysł z przytoczonymi normami nie był BJoe, tylko mój

?????

Bo się troche teraz zagubiłem czemu do tablicy zostałem wezwany :(

a może to znów tag you [you]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, staram się tutaj trochę odseparować kolegów, bo czuję się winny przytoczenia przepisów nie tego tematu. A uważam, że były one jak najbardziej na miejscu, ale zostawmy temat. Jeśli chodzi o moje zdanie, to je przytoczyłem, a wciąganie teraz odpowiedzialności, czemu kto jakie przepisy zacytował - zostawmy na boku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michalc3

(bo nie ma - o ile wiem, indywidualnych przepisów dotyczących przyczep).

Są indywidualne normy wydane w Polsce i po polsku dotyczące przyczep - byłem w posiadaniu takich ale odchodząc z zakładu pracy musiałem je tam pozostawić.

BJoe

Bo się troche teraz zagubiłem czemu do tablicy zostałem wezwany

a może to znów tag you Lepciak

Masz rację - chyba się trochę teraz zagubiłeś.

Dopisuję po przebagrowaniu dokumentów:

Michalc3 aby pogłębić Twoją wiedzę dotyczacą indywidualnych przepisów dotyczących przyczep (nie napisałeś jakich, ale domyślam się, że karawaningowych) odsyłam do Polskiego Komitetu Normalizacji, Miar i Jakości i podaję przykład:

Polska Norma PN-91/E-05009/708 Instalacje elektryczne w kempingach i pojazdach wypoczynkowych.

Czasami warto wysilić się i poszperać zanim wypowie się w temacie który niezbyt dobrze się zna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polska Norma PN-91/E-05009/708

 

Po sesji wybiorę się do biblioteki norm na PW i spróbuję znaleźć w normie dotyczącej instalacji elektrycznych odległości prowadzenia instalacji gazowej.

 

Przypominam że normy nie są konieczne do stosowania jeśli nie zostały wymienione w rozporządzeniu :(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaktualizowaną wersją normy PN/E-05009 jest norma PN-IEC 60364 „Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych”. W rozdziale "Kempingi i pojazdy wypoczynkowe" podane są podstawowe zasady w zakresie ochrony przeciwporażeniowej oraz instalowania przewodów, sprzętu, opraw oświetleniowych i urządzeń rozdzielczych obowiązujące w pojazdach wypoczynkowych, w tym m. in.:

- Przewody wielożyłowe giętkie izolowane, w powłoce izolacyjnej typu OW lub przewody jednożyłowe giętkie typu LgY-750 lub sztywne wielożyłowe typu LY należy instalować w sposób zapewniający ich ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi (prowadzenie przewodów w rurach z materiału izolacyjnego lub na uchwytach izolacyjnych, stosowanie tulejek lub pierścieni uszczelniających przy przechodzeniu przez ścianki). Przekrój żył przewodów nie powinien być mniejszy niż 1,5 mm2. Przewody ochronne jednożyłowe powinny być izolowane tak jak przewody czynne. Połączenia przewodów powinny znajdować się w specjalnie do tego celu przystosowanych skrzynkach (puszkach) chroniących je przed uszkodzeniem. Nie należy umieszczać przewodów w pobliżu lub w pomieszczeniu (przedziale) przeznaczonym do umiejscowienia butli gazowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomii

Przypominam że normy nie są konieczne do stosowania jeśli nie zostały wymienione w rozporządzeniu

Zgadzam się z tym, ale jak chce się coś dobrze doradzić lub samemu wykonać nie znając odpowiednich przepisów to warto poszperać w normach i sprawdzić jak temat jednoznacznie ujęto w pismach urzędowych opracowanych przez fachowców z danej dziedziny.

Kamperfan

Nie należy umieszczać przewodów w pobliżu lub w pomieszczeniu (przedziale) przeznaczonym do umiejscowienia butli gazowej.

Ponieważ we wszystkich przyczepach i kamperach spotyka się przewody elektryczne w pomieszczeniach przeznaczonych do umiejscowienia butli gazowych istnieją jeszcze inne normy które te sprawy regulują bardziej szczegółowo. Nie należy zapominać, że prawo przewiduje również odstępstwa od normy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.