Skocz do zawartości

Przyczepa czy kamper?


olokup

Przyczepa czy kamper?  

66 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Co byś wybrał?

    • Przyczepę kempingową
      38
    • Kampera
      12
    • Camper vana
      16
    • Micro campera (auto osobowe)
      0


Rekomendowane odpowiedzi

21 minut temu, jacek00 napisał:

Przecież auta też mają zbiorniki na zewnątrz

W autach płynny gaz płynie rurką do parownika i dopiero w parowniku ulega rozprężeniu i z parownika jest pobierana energia potrzebna na odparowanie gazu. Parownik jest wpięty w obieg płynu chłodzącego, który go cały czas ogrzewa i nie pozwala na zamarznięcie parownika. 

W normalnej butli energia na odparowanie gazu jest pobierana z płynnego gazu, dlatego butla się schładza i gaz plynny może sie schodzić tak, że już nie będzie chciał dalej odparowaywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, peja76 napisał:

Wniosek jest taki że najlepiej zrobić tak jak ma @Suzu4x4

Ok, dzięki ty masz to na pewno przetestowane, tyle zimowych wyjazdów to doświadczenie jest.

Wg mnie najlepiej mieć gasbank i drugą butlę z propoanem - i jesteś zabezpieczony :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Misio napisał:

 

Zimowe lpg ma więcej butanu niż w lato, bo zimą lpg ma wyższą energetyczność...ale tak czy siak...jest to stosunek okolo 60 % butanu i tylko 40% propanu...

Na logikę powinno mieć zimą mniiej butanu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Misio napisał:

Jak bedzie w okolicach 0 na butli..

Czyli nawet czasem przy +7 a nawet +10 ta temperatura mocno spada w butli (nawet poniżej 0)

Tak i nie. Wszystko zależy od ilości pobieranego gazu w danym czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale na jaką logikę?

Do spalania w silnikach potrzebujesz jeszcze energię cieplną by utrzymać odpowiednią parametry pracy...A propan ma mniejszą kaloryczność , więc zimą według logiki podawane jest mniej propanu ,  ale te różnice są na poziomie 2-5%...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Misio napisał:

Gorzej jak potrzeba 3-5kg na dobę paliwa...A jedziesz na 5-10 dni...bo zaraz okazuje się że masz 1/2, 3/4 lub więcej butli zalanej nieparujacym butanem...

Zimowe lpg ma więcej butanu niż w lato, bo zimą lpg ma wyższą energetyczność...ale tak czy siak...jest to stosunek okolo 60 % butanu i tylko 40% propanu...

raczej jest odwrotnie :

Cytat

Polska norma przewiduje, że w okresie zimowym należy stosować LPG gatunku B, który zapewnia prężność par na poziomie minimum 150 kPa w temperaturze otoczenia -5 st. C. Zatem zimą w Polsce mieszanina propan-butan to odpowiednio 60–40 proc., natomiast latem (gat. D) jest na odwrót, czyli 40–60 proc. Warto zaznaczyć, że w zimniejszych rejonach Europy są mieszaniny z jeszcze większą zawartością propanu, nawet do 100 proc.

https://autokult.pl/32734,cisnienie-lpg-w-instalacji-gazowej-niemal-wszystko-zalezy-od-temperatury

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, danielpoz napisał:

Tak i nie. Wszystko zależy od ilości pobieranego gazu w danym czasie.

Dokładnie, ale jak włączysz np bojler gazowy, oraz piec by zagrać będę nawet przy +10stopniach na zewnątrz, termometr na butli u mnie potrafi pokazać bardzo szybko -2/-3

 

Można dywagować teoretycznie...Ale jak d... zmarznie, to mniej będzie się wierzyło teorii...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli co, bo zaraz się pogubię a o gazie to wiem tyle że jest w podłodze i naciskają na niego to auto przyśpiesza:D.

Jednak najlepszym rozwiązaniem do Gasbanka aby używać go zimą jest ogrzewana bakkista, lub schowek na butle w kamperze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Misio napisał:

Dokładnie, ale jak włączysz np bojler gazowy, oraz piec by zagrać będę nawet przy +10stopniach na zewnątrz, termometr na butli u mnie potrafi pokazać bardzo szybko -2/-3

 

Można dywagować teoretycznie...Ale jak d... zmarznie, to mniej będzie się wierzyło teorii...

Z tego powodu na takie ciepłe zimy jak teraz jedną butlę mam z propanem. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, peja76 napisał:

 

Jednak najlepszym rozwiązaniem do Gasbanka aby używać go zimą jest ogrzewana bakkista, lub schowek na butle w kamperze.

Dokładnie tak?

Teraz, Misio napisał:

Ja mam 4?

A z mieszanką to ile? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Misio napisał:

Dokładnie, ale jak włączysz np bojler gazowy, oraz piec by zagrać będę nawet przy +10stopniach na zewnątrz, termometr na butli u mnie potrafi pokazać bardzo szybko -2/-3

 

Można dywagować teoretycznie...Ale jak d... zmarznie, to mniej będzie się wierzyło teorii...

ja pisze na podstawie doświadczeń własnych. jak w otoczeniu butli zrobi się ujemna temperatura to zawsze na mieszance w butli zostanie butan i butla się "nie wypali " do końca.

 

1 minutę temu, peja76 napisał:

Czyli co, bo zaraz się pogubię a o gazie to wiem tyle że jest w podłodze i naciskają na niego to auto przyśpiesza:D.

Jednak najlepszym rozwiązaniem do Gasbanka aby używać go zimą jest ogrzewana bakkista, lub schowek na butle w kamperze.

TAK, w przypadku nieogrzewanej bakisty lub schowka w ujemnej temperaturze używanie mieszanki jest bezsensu  bez względu na to czy mas GASBANK czy zwykłą stalową butlę .

Jaki pisałem powyżej czy stalowa czy kompozytowa butla nie ma znaczenia, znaczenie ma to jaki w butli znajduje się gaz.

Gasbanka też możesz zatankować czystym propanem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już się też legutko pogubiłem - uprośćmy: czyli godocie, że GasBank jest dobrym rozwiązaniem właściwie na sezon letni, a na zimowy lepiej być zabezpieczonym w propan, tak???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.