Skocz do zawartości

Przyczepa czy kamper?


olokup

Przyczepa czy kamper?  

66 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Co byś wybrał?

    • Przyczepę kempingową
      38
    • Kampera
      12
    • Camper vana
      16
    • Micro campera (auto osobowe)
      0


Rekomendowane odpowiedzi

8 godzin temu, Misio napisał:

My też do znajomych często przyjeżdżam kamperem...

Bywało ze jeździłem do znajomych również z przyczepą - co roku spotykamy się z paroma przyjaciółmi z których część mieszka poza PL - był taki wyjazd że w Ozorkowie nawet nie wjeżdżałem do kumpla na podwórko a stanąłem na miejscu jego Scanii która odwiózł na bazę a tylko prąd mi rzucił przez płot  :) 
Stałem tak 3 dni bo tyle trwał nasz spęd, w którymś roku tez spęd z tymi samymi przyjaciółmi - oni mieszkali w pensjonacie a ja się przywlokłem z budą 
W tym roku na tym przyjacielskim spędzie byłem zielona puszką i  było mi to egal co z budą :) 

 

W dniu 1.10.2021 o 20:38, portier napisał:

Więc wolę (dużo) większą i (dużo) tańszą i bardziej elastyczną przyczepę. Co nie znaczy że ktoś może sobie woleć coś innego?

No właśnie tu w tym "wolę" chyba jest sedno - jeździłem sporo lat Sharanem z przyczepą,  jeżdżę nieskończonym starym  Jumperem który jest tańszy od niejednej budy i obecnie wole go od Sharana z budą.
Nie to ze jest lepszy - oba rozwiązania maja i plusy i minusy ale w obecnym modelu  podróżowania puszka sprawdza się nam lepiej  i po prostu ją wolę - wiec przy wyborze  buda czy kamper a nawet jeszcze  idąc dalej jaki kamper bo van 5,60 przecież  nie równa się 7 metrowej alkowie  należałoby przede wszystkim odpowiedzieć sobie jakie są nasze potrzeby i jaki  model podróżowania chcemy uprawiać oraz jakiego komfortu oczekujemy.
Musimy też odpowiedzieć sobie gdzie chcemy jeżdzić - przecież  jak chcemy jeździć w górskie zadupia Albanii to nawet do Theth nie pojedzie raczej  ktoś z 6-cio metrową przyczepą,  Misiowi Osiołkiem będzie ciężkawo, mnie puszką też ale może dojedziemy ale jeśli już  mówimy o  albańskich górskich zadupiach po szutrach i kamolach to nie pojedzie tam na pewno przyczepa, nie pojedzie też ani Misio Osiołkiem,  ani nie pojadę tam tez ja moją puszką z przednim napędem bo  wtedy potrzebna jest konkretna wyprawówka z 4x4  i wciagarka - natomiast jeśli pojedziemy sobie spokojnie na albańską riwierę czy w cywilizowane albańskie góry do Valbone czy Tamare to dojedziemy tam wszyscy i ten wyprawowy kamper 4x4 też - to jest ta różnica i ograniczenia w możliwościach technicznych pojazdów - i tu nie ma co lepsze i co wole ale jest temat co do czego się nadaje i co jakie ma możliwości.

Buda, kamper czy kampervan - to dylemat odwieczny i nierozstrzygalny choćby tu napisano jeszcze 100 razy tyle argumentów co w tym tasiemcowym wątku  to nie da się jednoznacznie powiedzieć co lepsze bowiem najpierw musimy się zapytać do czego lepsze i zapytać sami siebie co wolimy.
Na tę odpowiedź ma wpływ tyle czynników że nie sposób tego rozstrzygnąć  ogólnie i jednoznacznie

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, smok_wawelski napisał:

Bywało ze jeździłem do znajomych również z przyczepą - co roku spotykamy się z paroma przyjaciółmi z których część mieszka poza PL - był taki wyjazd że w Ozorkowie nawet nie wjeżdżałem do kumpla na podwórko a stanąłem na miejscu jego Scanii która odwiózł na bazę a tylko prąd mi rzucił przez płot  :) 
Stałem tak 3 dni bo tyle trwał nasz spęd, w którymś roku tez spęd z tymi samymi przyjaciółmi - oni mieszkali w pensjonacie a ja się przywlokłem z budą 
W tym roku na tym przyjacielskim spędzie byłem zielona puszką i  było mi to egal co z budą :)

Tyle że kamperem ja robię to 8-10-15 razy w roku (a nawet może więcej)...z przyczepą zrobiłem tak chyba z 5razy (mając 9lat przyczepy), stojąc u kogoś pod domem, czasem nawet poza ogrodzeniem, a nawet czasem gdzieś na parkingu pod blokiem...

A zestaw - jak to napisałeś "egal", ale zająłby sporo więcej miejsca niż nawet mój nie mały kamper (nie mówiąc już o "zielonej puszce")...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Paweł7 napisał:

Czyli najlepsze rozwiązanie to np: HILUX z zakładaną na pakę budą.
Połączenie jednej z najlepszych terenówek z przyczepą  ;) .

 

Znam osobiście jednego z użytkowników, sprzęt widziałem.  Też ma dużo wad takie rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jakiegoś tam powodu napisałem że "ja wolę" i dlaczego wolę.

Stwierdzenie że niedokończony Jumper jest tańszy od niejednej budy wprowadza w błąd. Bo jak będzie dokończony i osiągnie jakość porównywalnej przyczepy (wielkość, jakość itd) to musisz cenę przyczepy pomnożyć razy 4 - to jest jedno.

Odwiedzać znajomych kamperem - no umówmy się - jaki ma to mieć sens? Wracając z Bieszczad zatrzymałem się na 2 noce u kuzynki w Strzelinie. Powiedziałem jej że w przyczepie będziemy spali - nie będę tutaj cytować co odpowiedziała. 

Na ten pomysł odwiedzania znajomych przyczepą lub kamperem najpierw trzeba wpaść, ale jako uzasadnienie kupna kampera można wrzucić na listę, zawsze to lepiej wygląda ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, portier napisał:

Z jakiegoś tam powodu napisałem że "ja wolę" i dlaczego wolę.

Stwierdzenie że niedokończony Jumper jest tańszy od niejednej budy wprowadza w błąd. Bo jak będzie dokończony i osiągnie jakość porównywalnej przyczepy (wielkość, jakość itd) to musisz cenę przyczepy pomnożyć razy 4 - to jest jedno.

Odwiedzać znajomych kamperem - no umówmy się - jaki ma to mieć sens? Wracając z Bieszczad zatrzymałem się na 2 noce u kuzynki w Strzelinie. Powiedziałem jej że w przyczepie będziemy spali - nie będę tutaj cytować co odpowiedziała. 

Na ten pomysł odwiedzania znajomych przyczepą lub kamperem najpierw trzeba wpaść, ale jako uzasadnienie kupna kampera można wrzucić na listę, zawsze to lepiej wygląda ?

W dzisiejszych czasach spanie po rodzinie czy znajomych u nich w domu lub co gorsza w mieszkaniu to dopiero  ciekawostka. Ostatnio we Wrocławiu za 400zl mieliśmy fajne mieszkanie na weekend byle tylko nie spać komuś na głowie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, portier napisał:

Na ten pomysł odwiedzania znajomych przyczepą lub kamperem najpierw trzeba wpaść, ale jako uzasadnienie kupna kampera można wrzucić na listę, zawsze to lepiej wygląda ?

wszystko trzeba sobie  uzasadniać ?

ja nie muszę sobie uzasadniać swoich zakupów. Kupuję jak  mi się coś spodoba, jak się przestanie podobać  lub się znudzi to sprzedaję i tyle.

37 minut temu, portier napisał:

Odwiedzać znajomych kamperem - no umówmy się - jaki ma to mieć sens?

 powiedz co jest w tym dziwnego że będąc w podróży w danym miejscu przypadkowo dowiadujesz się że kilka km dalej są twoi znajomi z którymi nie widziałeś się od dłuższego czasu, zapraszają cie żebyś przyjechał w odwiedziny , odwiedziny się przeciągają do późnych godzin nocnych, znajomi proponują Ci nocleg  i co w tym dziwnego że chcesz im zaoszczędzić prania i sprzątania po czteroosobowej rodzinie jak za kilka godzin jedziesz dalej ?

do tego w swoim sprzęcie masz własną pościel, piżamy, szczoteczki do zębów , kosmetyki i resztę rzeczy.

Przenosić to o pierwszej w nocy do znajomych po to żeby za kilka godzin spowrotem pakować do przyczepy czy kampera to dopiero bezsens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, portier napisał:

Z jakiegoś tam powodu napisałem że "ja wolę" i dlaczego wolę.

...

I tego się trzymajmy ?  ... nie potrzebnie próbujesz wszytskim narzucić swój punkt widzenia ... Tobie pasuje przyczepa i super ? ale jest gro osób która lepiej odnajduje się w kamperze 

Dla mnie osobiście blaszak idealnie spełnia moje oczekiwania i wymagania ... ale zawsze powtarzam że to nie sprzęt dla każdego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, maarec napisał:

W dzisiejszych czasach spanie po rodzinie czy znajomych u nich w domu lub co gorsza w mieszkaniu to dopiero  ciekawostka. Ostatnio we Wrocławiu za 400zl mieliśmy fajne mieszkanie na weekend byle tylko nie spać komuś na głowie. 

Nie, teraz tak serio?

24 minuty temu, kit napisał:

I tego się trzymajmy ?  ... nie potrzebnie próbujesz wszytskim narzucić swój punkt widzenia ... Tobie pasuje przyczepa i super ? ale jest gro osób która lepiej odnajduje się w kamperze 

Dla mnie osobiście blaszak idealnie spełnia moje oczekiwania i wymagania ... ale zawsze powtarzam że to nie sprzęt dla każdego...

Nie narzucam, tylko przedstawiam. Albo Ty robisz to inaczej? No widzisz...

30 minut temu, Suzu4x4 napisał:

wszystko trzeba sobie  uzasadniać ?

ja nie muszę sobie uzasadniać swoich zakupów. Kupuję jak  mi się coś spodoba, jak się przestanie podobać  lub się znudzi to sprzedaję i tyle.

 powiedz co jest w tym dziwnego że będąc w podróży w danym miejscu przypadkowo dowiadujesz się że kilka km dalej są twoi znajomi z którymi nie widziałeś się od dłuższego czasu, zapraszają cie żebyś przyjechał w odwiedziny , odwiedziny się przeciągają do późnych godzin nocnych, znajomi proponują Ci nocleg  i co w tym dziwnego że chcesz im zaoszczędzić prania i sprzątania po czteroosobowej rodzinie jak za kilka godzin jedziesz dalej ?

do tego w swoim sprzęcie masz własną pościel, piżamy, szczoteczki do zębów , kosmetyki i resztę rzeczy.

Przenosić to o pierwszej w nocy do znajomych po to żeby za kilka godzin spowrotem pakować do przyczepy czy kampera to dopiero bezsens.

Przenieść można to wcześniej, ale oczywiście, prościej kupić sobie kampera ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, portier napisał:

Stwierdzenie że niedokończony Jumper jest tańszy od niejednej budy wprowadza w błąd. Bo jak będzie dokończony i osiągnie jakość porównywalnej przyczepy (wielkość, jakość itd) to musisz cenę przyczepy pomnożyć razy 4 .....

Mylisz się to co napisałem to nie jest logiczny  fałsz - to po prostu bardzo też zależy jak ja wykończę tego Jumpera i jaka budę weźmiemy do porównania - to stwierdzenie może być również prawdą  bo za 20 tysi idzie zrobić bieda kampera a i idzie kupić  przyczepę za 50-60 tysi ale  ok masz racje jeśli porównujemy porównywać należy w podobnych klasach wielkości i standardu - zatem tutaj należałoby porównywać z małą przyczepa z lat powiedzmy 2000-2010 bowiem ten rocznik trudno określić - Jumper jest 2005 ale wyposażenie to mieszanka firmowa używek, nówek i samoróbek :) wiec z rocznika i przebiegu tez nie dojdziemy do dokładnego wspólnego mianownika - inaczej to liczy się dla auta a inaczej dla przyczepy.
Nie jest tajemnica ze w sensownym vanie robionym DIY na pake wrzuca się 2-3 razy tyle co kosztuje auto :) a można i wrzucić większa krotność.i jeśli tak już dokładnie liczymy to dolicz do wartości budy przynajmniej kawałek holownika bo ona sama nie jeździ 

 

4 godziny temu, maarec napisał:

W dzisiejszych czasach spanie po rodzinie czy znajomych u nich w domu lub co gorsza w mieszkaniu to dopiero  ciekawostka. Ostatnio we Wrocławiu za 400zl mieliśmy fajne mieszkanie na weekend byle tylko nie spać komuś na głowie. 

Marek - nie zaglądam nikomu w kieszeń ale to trochę nie tak -  jesli chodzi o wartości finansowe dla jednego 400zł moze być to mało a dla drugiego dużo 
Natomiast są jeszcze inne wartości hotel czy wynajęte mieszkanie troche ogranicza luz czasowy pobytu z rodzina czy przyjaciółmi

 

5 godzin temu, portier napisał:

Odwiedzać znajomych kamperem - no umówmy się - jaki ma to mieć sens?

Powiedziałbym że nawet zasadniczy :lol:
Mam wielu przyjaciół z małymi mieszkaniami czy brakiem miejsca w małym domku zarówno w PL jak i zagranicą 
Wspomniany wcześniej Ozorków mały domek jeszcze częściowo w remoncie i spęd przyjaciół 3 rodziny z dziećmi  + mieszkańcy - ile można tam upchać ludzi i ile aut na podwórko a najbliższy hotel 3-4km - co było wygodniejsze taksówka za każdym razem czy buda pod chałupą ? :)
Chcąc odwiedzić niektórych moich przyjaciół, spokojnie zapalić grilla i  flaszke wypić muszę zostać na noc bo nie mam second drivera a nawet gdyby zona jeździła to jej się też należy bania z przyjaciółmi tak samo jak mnie :) - zatem gdzie mamy się przespać  jeśli jest to np. mała miejscowość i nie ma tam hotelu ?
Ma to też też ekonomiczny wymiar - ile kosztuje camping w Pisie ?  a jak stanę sobie u kumpla pod domem to nie tylko na luzie wypijemy flaszkę ale zostanie mi też trochę eurasów na dalszą podroż czy zwiedzanie - nawet już nie biorąc pod uwagę bezcennej wartości pobytu z przyjaciółmi przemnóż przez tydzień pobytu  będzie sporo eurasów a na dojazdy do Pisy Florencji Vinci czy relaksowy do Livorno czy Castigioncello ile wydam ?  
Aby uprzedzić ripostę że możliwe to również z przyczepą - ok np. w Ozorkowie było miejsce po Scanii i spoko ale  nie wszędzie bo na tym małym podwórku pod Pisą stoją już 2 auta moich przyjaciół  i nawet zestaw z n-ką nie wejdzie a puszka 5,6m oprze się tyłkiem  o bramkę ale wejdzie
Więc masz odpowiedź czy to ma sens....

 

4 godziny temu, kit napisał:

Dla mnie osobiście blaszak idealnie spełnia moje oczekiwania i wymagania ... ale zawsze powtarzam że to nie sprzęt dla każdego...

Dla mnie również - dla kogoś idealnie spełnia je przyczepa bo  ma inne uwarunkowania i potrzeby 
I tego się trzymajmy :) 

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, to ja jakąś wyjątkową rodzinę i znajomych mam, jakoś do tej pory problemów z noclegiem nie było. 

Ale jak to tu wszystko czytam, to właściwie taki kamper, to podstawa egzystencji i bez niego nie należy ruszać się z domu. 

Ja tu od dobrych chyba 70 stron szukam odpowiedzi na pytanie - co potrafi kamper a przyczepa nie. Do tej pory tej odpowiedzi nie znalazłem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, portier napisał:

Hmmm, to ja jakąś wyjątkową rodzinę i znajomych mam, jakoś do tej pory problemów z noclegiem nie było. 

Ja też mam wielu takich przyjaciół gdzie mogę się przespać ale po co mamy się cisnąć i jeśli są rozwiązania alternatywne zapewniające większą swobodę ?
To nawet szacunek dla tej rodziny czy przyjaciół nakazuje mi wybrać te alternatywę a nie godzić się na to żeby przyjaciel udostępniał mi wyro a sam spał na polówce czy materacu :) 
Nawet jak nie ma ciasnoty też wole na swoim - właśnie wole bo daje mi to większy luz , wole też puszkę z mniejszą przestrzenią życiowa bo zmieszczę się w krótsze miejsce   -   po prostu wolę podobnie jak Ty wolisz przyczepę - to chyba nie jest tak  trudno zrozumieć 

34 minuty temu, portier napisał:

Ale jak to tu wszystko czytam, to właściwie taki kamper, to podstawa egzystencji i bez niego nie należy ruszać się z domu

Bzdura - To stwierdzenie jest albo ironią albo błędem logicznym  - wróć i przeczytaj ze zrozumieniem  mój ostatni post  - tu znów mamy ja to wolę bo mam takie a nie inne uwarunkowania, poglądy i upodobania a nie twierdze że puszka jest lepsza od budy - tak dla mnie jest lepsza w moich konkretnych uwarunkowaniach i wg mojego gustu ale nie mówi to o tym ze dla drugiego nie może być lepsza buda

34 minuty temu, portier napisał:

Ja tu od dobrych chyba 70 stron szukam odpowiedzi na pytanie - co potrafi kamper a przyczepa nie. Do tej pory tej odpowiedzi nie znalazłem...

Słabo szukasz - wróć do mojego przedostatniego postu gdzie o trochę o tym pisałem podając przykład Albanii - wróć także na opisywane przeze mnie podwórko pod Pisą - to sa rzeczy których nie przeskoczysz - wynikają z konstrukcji i możliwości pojazdu kempingowego. A to co kto woli to druga odrębna sprawa 

Rozpatrywać dla porównań  można tylko np. wyposażenie, parametry i możliwości techniczne bo one są wymierne ale nie można rozpatrywać ich łącząc razem z "wolę" bo te sprawy są oddzielne wiec "wolę" możne wcale  nie należy rozpatrywać jako porównanie bo tu nie dojdzie się ładu bowiem każdy ma inne potrzeby i  gust,  opinia jest subiektywna i prawdziwa tylko w odniesieniu do tego co "woli"  - taka opinia może być tylko luźną dyskusją o tym co komu lepiej pasi a nie o tym co może jaki pojazd - sorry ale prościej nie umiem wytłumaczyć

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, portier napisał:

Przenieść można to wcześniej, ale oczywiście, prościej kupić sobie kampera ?

Chłopie co żeś się tak czepił tego kampera ?

pisałem "do przyczepy czy kampera" , przecież w tym przypadku  nie chodzi  o to czy przyczepa czy kamper tylko o sposób bycia.

Są ludzie którzy wykorzystują swoje sprzęty (bez względy na to czy przyczepy czy kampery czy blaszaki) nie tylko  do wypoczynku podczas urlopu na kempingu.

tak ciężko to pojąć :sciana:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, portier napisał:

Ja tu od dobrych chyba 70 stron szukam odpowiedzi na pytanie - co potrafi kamper a przyczepa nie. Do tej pory tej odpowiedzi nie znalazłem...

Dostałeś, ale nie przyjałeś do wiadomosci ;) 

Mam wrażenie, że większość użytkowników kamperów ma za sobą epizod (czasem całkiem długi "epizod") przyczepowy i zna zalety jeżdzenia z przyczepą i, jesli tylko będzie mieć taką potrzebę, przesiądzie się z kampera na przyczepę. A przyczepowcy w stylu Portiera na silę szukają zalet przyczepy w zastosowaniach, w których przewagę ma kamper. Bywa to humorystyczne ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, portier napisał:

...Ja tu od dobrych chyba 70 stron szukam odpowiedzi na pytanie - co potrafi kamper a przyczepa nie. Do tej pory tej odpowiedzi nie znalazłem...

Zaparkuje na jednym miejscu parkingowym ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.