Skocz do zawartości

Na narty z przyczepą


janekorka

Rekomendowane odpowiedzi

43 minuty temu, czyś napisał:

nie wiem czy nie lepiej odżałować i kupić nowe - dmuchawę za co prawda 1000-1100 zł bodajże, regulator nie wiem ile teraz kosztuje? 250-300 zł, nie wiem, czy on nie jest aby wtedy w kpl. z kablem, 

Przerabiałem temat niedawno, da się kupić w okoliach 1000 zł TEB-3, w cenie jest kabel i sterownik, do wyboru są dwa sterowniki. Jeden montowany w obudowie pieca, drugi na dłuższym kablu do zamontowania w dowolnym miejscu. Cenowo wychodzą podobnie, różnica kilku euro.

26 minut temu, Tofel napisał:

Może wiecie jak może być zrealizwane przejście pomiędzy WC a tyłem przyczepy, bo - uwaga - u mnie są drzwi przesuwne?

Zapewne jest miejsce w narożniku pod całym WC. Przeciągnięcie bez demontażu calej łazienki może być trudne, bardzo trudne lub niemożliwe - w fabryce rura jest montowana przezd instalacją łazienki. U mnie się udało, ale nie było lekko. Jest jeszcze opcja, ze rura wchodzi pod przyczepę i dołem omija WC. Przeciągnięcie pod łóżkami i w bakistach to prosta sprawa.

Przed montażem u siebie dość mocno zgłębiłem temat, wiec jak coś, to pisz na pw. Mam trochę fotek i "patentów" jak przeciągnąć rury pod łazienką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, czyś napisał:

[...] więc powietrze może krążyć w pionie wzdłuż ścian między bakistą a wnętrzem - i przeważnie jest tak w każdej cepie. [...]

Powinno być: więc powietrze może krążyć w pionie wzdłuż ścian między bagażnikami (pod siedziskami/łóżkiem) a wnętrzem - i przeważnie jest tak w każdej cepie.

Co bakista to bakista, bagażnik pod łóżkiem (przestrzeń pod łóżkiem na graty) to inksza inkszość.

2 minuty temu, pjetko napisał:

Przerabiałem temat niedawno, da się kupić w okoliach 1000 zł TEB-3, w cenie jest kabel i sterownik, do wyboru są dwa sterowniki. Jeden montowany w obudowie pieca, drugi na dłuższym kablu do zamontowania w dowolnym miejscu. Cenowo wychodzą podobnie, różnica kilku euro.

Tylko Teb-3 będzie zdaje się do pieców 3004/5004, do starszych chyba teb-2 (piece 3002/5002) - nie pamiętam czy są zamienne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, pjetko napisał:

Przed montażem u siebie dość mocno zgłębiłem temat, wiec jak coś, to pisz na pw. Mam trochę fotek i "patentów" jak przeciągnąć rury pod łazienką.

:yes:. Bardzo chętnie.

18 minut temu, czyś napisał:

Tylko Teb-3 będzie zdaje się do pieców 3004/5004, do starszych chyba teb-2 (piece 3002/5002) - nie pamiętam czy są zamienne.

U mnie S3002P. Porozglądam się za ventem. Ten na 12V chyba jest bardziej uniwersalny.

To ja się dyskretnie zrewanżuję informacją choć projekt jeszcze nie skończony. Tak pracuje panel grzejny o mocy 50W gdy w przyczepie było poniżej 10*C. Ściana za osłoną miała ok 35 (powietrze) a przy oknie prawie 20.

Cover.jpg.1824c3f28896be7241bb9128e8a57edd.jpg  Temp.jpg.40cffda969d042cecc85a462e55b8c23.jpg

Gorące powietrze leci za oparciami. Jak dałem na full, po firance widać jak powietrze się unosi. Okno całe ciepłe. Leżanki i pościel ciepła. A na zewnątrz przyczepa na ścianie pod oknem sucha - brak rosy.

Co do bakisty - 3 godziny trwa podniesienie temp. z 10*C do 20*C.

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc z przetwornicy jak najbardziej ok, tylko na jak długo prądu starczy na pracującą przetwornicę i wentylator starczy? Truma 12V pobiera od 0,3 do 1,0A, 230-ka ma maksymalną moc 65W, więc puszczona na ful ściągnie 5A, plus straty na pracy praca przetwornicy. 

Oczywiście, nikt nie "puści" żadnego z tych wentylatorów na full, ale niech pracują z częścią mocy, niech 12-voltowa z aku pociągnie 0,7A, a 230-ka łącznie z przetwornicą 2,8-3,5A, czyli cztery-pięć razy tyle. 12-ka nawet zimą na dzikusa może chodzić dwie doby nie rozładowując aku do imentu, 230-ka zasilona z przetwornicy zrobi sporą "wyrwę" w akumulatorze już po jednym wieczorze i nocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, czyś napisał:

Moc z przetwornicy jak najbardziej ok, tylko na jak długo prądu starczy na pracującą przetwornicę i wentylator starczy? Truma 12V pobiera od 0,3 do 1,0A, 230-ka ma maksymalną moc 65W, więc puszczona na ful ściągnie 5A, plus straty na pracy praca przetwornicy. 

Oczywiście, nikt nie "puści" żadnego z tych wentylatorów na full, ale niech pracują z częścią mocy, niech 12-voltowa z aku pociągnie 0,7A, a 230-ka łącznie z przetwornicą 2,8-3,5A, czyli cztery-pięć razy tyle. 12-ka nawet zimą na dzikusa może chodzić dwie doby nie rozładowując aku do imentu, 230-ka zasilona z przetwornicy zrobi sporą "wyrwę" w akumulatorze już po jednym wieczorze i nocy.

ja ostatnio sprawdzałem to po pierwszej nocy, kiedy truma combi działała ok 14h od zgaszenia silnika miałem na akumulatorze 12,6V. Na drugą noc też prądu starczyło ale szczerze - nie sprawdzałem już napięcia. Było ok 0 i truma chodziła z dużą mocą nawiewów. Akumulator nowy, kwasowy 120Ah.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojawił się projekt rozporządzenia i nie widać tam ani słowa o zamknięciu wyciągów:

http://scan.lex.pl/dzienniki/2020/2437569.pdf

EDIT:

Jest jednak zapis, ukryty pod kodem PKD 93.29.B, który obejmuje obsługę m.in. obsługę stoków narciarskich, jednakże ten PKD nie obejmuje "działalności związanej z funkcjonowaniem kolejek linowych naziemnych i nadziemnych oraz wyciągów narciarskich, sklasyfikowanej w 49.39.Z"

49.39.Z to:

Podklasa ta obejmuje:

 

O PKD 49.39.Z w rozporządzeniu nie ma mowy.

 

Wychodzi więc na to, że obsługa stoków zakazana, natomiast same wyciągi mogą działać? :blink:

Edytowane przez pjetko (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, maarec napisał:

ja ostatnio sprawdzałem to po pierwszej nocy, kiedy truma combi działała ok 14h od zgaszenia silnika miałem na akumulatorze 12,6V. Na drugą noc też prądu starczyło ale szczerze - nie sprawdzałem już napięcia. Było ok 0 i truma chodziła z dużą mocą nawiewów. Akumulator nowy, kwasowy 120Ah.

Marku, ale piszesz o trumie combi, gdzie poza wersjami eco i comfort plus, wszystko idzie bezpośrednio z 12V (eco i comfort plus mają też grzałki elektryczne, ale to inny temat). Akurat wiatraki w trumach 12-voltowe pobierają b. mało prądu jak na wydajność. Nie ma potrzeby używania przetwornicy, wg danych technicznych podawane jest max. zużycie prądu z instalacji 12V rzędu 6.1 A, ale średnie Truma podaje cirka 1.6-1.8A. Ze 120-ki to pochodzi. Ale zasil przetwornicę po to żeby zasilić wiatrak od zwykłej trumy, plus wiatrak na 230V z przetwornicy, zużycie będzie m.zd. większe, a przy mniejszym, a tym bardziej nie-nowym aku będzie to działać też zdecydowanie krócej. Chyba że jest szansa doładowania na bieżąco z solara, czyli np. zimą piękne słoneczko. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, czyś napisał:

Marku, ale piszesz o trumie combi, gdzie poza wersjami eco i comfort plus, wszystko idzie bezpośrednio z 12V (eco i comfort plus mają też grzałki elektryczne, ale to inny temat). Akurat wiatraki w trumach 12-voltowe pobierają b. mało prądu jak na wydajność. Nie ma potrzeby używania przetwornicy, wg danych technicznych podawane jest max. zużycie prądu z instalacji 12V rzędu 6.1 A, ale średnie Truma podaje cirka 1.6-1.8A. Ze 120-ki to pochodzi. Ale zasil przetwornicę po to żeby zasilić wiatrak od zwykłej trumy, plus wiatrak na 230V z przetwornicy, zużycie będzie m.zd. większe, a przy mniejszym, a tym bardziej nie-nowym aku będzie to działać też zdecydowanie krócej. Chyba że jest szansa doładowania na bieżąco z solara, czyli np. zimą piękne słoneczko. 

oczywiście masz rację, trzeba jeszcze uwzględnić jakość przetwornicy i instalacji. Na szczęście ja od dawna we wszystkich posiadanych sprzętach miałem nadmuch na 12V, przetwornica jeździła kiedyś na wypadek W, nigdy nie użyta została wypakowania, teraz awaryjnie jest agregat, ale jego odpalamy głównie dla ekspresu do kawy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, pjetko napisał:

Pojawił się projekt rozporządzenia i nie widać tam ani słowa o zamknięciu wyciągów:

http://scan.lex.pl/dzienniki/2020/2437569.pdf

EDIT:

Jest jednak zapis, ukryty pod kodem PKD 93.29.B, który obejmuje obsługę m.in. obsługę stoków narciarskich, jednakże ten PKD nie obejmuje "działalności związanej z funkcjonowaniem kolejek linowych naziemnych i nadziemnych oraz wyciągów narciarskich, sklasyfikowanej w 49.39.Z"

49.39.Z to:

 

Podklasa ta obejmuje:

 

O PKD 49.39.Z w rozporządzeniu nie ma mowy.

 

Wychodzi więc na to, że obsługa stoków zakazana, natomiast same wyciągi mogą działać? :blink:

No właśnie też próbuję to czytać i tak się zastanawiam, czy oni nie myśleli tego upchać w tym:

15. Do dnia 17 stycznia 2021 r. prowadzenie przez przedsiębiorców w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców oraz przez inne podmioty działalności związanej ze sportem, rozrywkowej i rekreacyjnej (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w dziale 93.0) polegającej na organizacji współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych i wydarzenia sportowego

Tylko, że jeśli ma to dotyczyć całej klasy 93, to tam jest wyraźnie - przy 93.29.B wyłączenie, że nie dotyczy to m.in.:

A z kolei w tej podklasie mowa jest tylko o "obsłudze stoków narciarskich".

No więc też zastanawiam się otsoo chooozi...

Edytowane przez Zulos (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wyciągi chodzą, płacisz za wjazd wyciągiem, ale oficjalnie trasa narciarska nie działa, zjeżdżasz na dziko? Nie może być naśnieżana, ratrakowana, wszystkie dodatkowe usługi obsługi trasy narciarskiej out (chyba że GOPR cie zwiezie). Eh, przepisy tworzone na szybko. Ale popiszmy o tym jeszcze, i za chwilę będzie "szczelne". Najpóźniej jutro skoro świt :)

Edytowane przez czyś (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Zulos napisał:

No więc też zastanawiam się otsoo chooozi...

Jak o co? O to, że tworzą przepisy na kolanie i jest burdel, który nie ma nawet umocowania prawnego

Teraz, czyś napisał:

Czyli wyciągi chodzą, płacisz za wjazd wyciągiem, ale oficjalnie trasa narciarska nie działa, zjeżdżasz na dziko? Nie może być naśnieżana, ratrakowana, wszystkie dodatkowe usługi obsługi trasy narciarskiej out (chyba że GOPR cie zwiezie). Eh, przepisy. Ale popiszmy o tym jeszcze, i za chwilę będzie "szczelne". Najpóźniej jutro skoro świt :)

Wg mnie może być i ratrakowana i naśnieżana - czyli można robić wszystko co niezbędne do tego aby utrzymać infrastrukturę w należytym stanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, czyś napisał:

Czyli wyciągi chodzą, płacisz za wjazd wyciągiem, ale oficjalnie trasa narciarska nie działa, zjeżdżasz na dziko? Nie może być naśnieżana, ratrakowana, wszystkie dodatkowe usługi obsługi trasy narciarskiej out (chyba że GOPR cie zwiezie). Eh, przepisy tworzone na szybko. Ale popiszmy o tym jeszcze, i za chwilę będzie "szczelne". Najpóźniej jutro skoro świt :)

Myślisz, że mają czas aż tak inwigilować nasze forum??:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.