Skocz do zawartości

Pływanie pontonem z silnikiem w Chorwacji.


Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 17.03.2023 o 14:42, czyś napisał(a):

U nast tego silnika oficjalnie nie "przypiszesz" do łódki - od 2009 r. zakaz wprowadzania do obrotu takich silników.

A widzisz - tego nie wiedziałem - nie pływam po Mazurach a na jachcie mam stacjonarne Volvo Penta 40 PS.

Ale może to i dobrze, bo dwusuwy brudziły bardzo.

Sam mając do pontonu swoją Hondę wiem na ile to czysty silnik a poza tym mam wrażenie, że w takiej np. Szwecji - a tam pływam dużo - ktoś mógłby się do takiego dwusuwa letuchno przyczepić - oni czasem mają świra na punkcie ekologii.

Pzdr

Włodek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dzień dzisiejszy nie ma zakazu używania 2T .

2T też ma plusy :)  waga -dużo lżejszy od 4T , nie ma konieczności wymiany oleju i filtra - bo go tam nie ma  , żadnych regulacji zaworów . Dużym plusem jest moment obrotowy  . I gdy np. powiesimy na łódce 6 km 2 T i na takiej samej 6km 4T to ten 4T nie ma szans na starcie jak i prędkości . Warto też napisać ,że taki 6 konny silnik w 2T ma dwa gary a 4T jeden !  I może być tak ,że 2T będzie leciał już w ślizgu a 4T nadal będzie pchał wodę .

2T można w prosty sposób odblokować na większą moc. I teraz na przykładzie Yamahy. W 2T były sprzedawane   6 i 8km dwa cylindry , to jest to samo body czyli praktycznie ten sam silnik i taką szóstkę bez problemy można odblokować na 8 km. 

Kolejne body było dla silników 9,9 -13.5 - 15km ,też dwa gary ale odblokowanie już nieco trudniejsze ale do wykonania . 

13,5 km pojawiło się w ofercie bo to jest górna granica silnika na którym można pływać bez patentu.

Więc jak ktoś wiedział co i jak to kupił mniejszą moc za mniejszą kasę i resztę zrobił sam.  Takie były czasy teraz w 4T już tak kolorowo nie jest  ....    ale jeszcze  jest :)  Taki np. Tohatsu 9,9 o pięknej nazwie SPORT . Mamy na czapie 9.9 czyli patent nam nie potrzebny a cieszymy się mocą 15 koników.   Nie mylić z Tohatsu 9.8 bo to jest inne body ,inna pojemność , inna waga i inna cena i mocy już nie podniesiemy.      

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
2 godziny temu, tomikolec napisał(a):

Jeśli chodzi o 2T jest wiele zalet jak i wad .W Polsce możesz oczywiście pływać ale do np w Chorwacji takiego silnika nie możesz zabrać gdyż nie wykupisz zezwolenia na pływanie ponieważ nie będziesz miał zarejestrowanego jak kupisz nowy silnik 2T  w Polsce.

Nie rozumiem, o co chodzi z tym silnikiem 2T. Piszesz coś o zabieraniu, o pływaniu, rejestrowaniu. Bardzo proszę Cię, sprecyzuj o co Ci chodzi. Ja teraz rejestrowałem dwie jednostki z silnikami 2 t w Reja 24 i  nie miałem z tym żadnych problemów. Teraz kupuję ubezpieczenie, tam odpowiednie opłaty i pływam w Chorwacji. Tak było do tej pory.

Edytowane przez grzerog (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem ponton 360 kolibri teraz chcę kupić nowy silnik .Na początku myślałem o 13,5 km 2t ale zarówno sprzedający silnik jak i dzwoniąc do starostwa w celu uzyskania informacji czy mogę taki silnik zarejestrować otrzymałem negatywną odpowiedz , jedynie  tylko 4T. Więc jeśli nie będę mógł zarejestrować 2T to w Chorwacji może być problem z wykupieniem zezwolenia na pływanie. Pomijając fakt ,ze muszę tam mieć sternika motorowodnego .Doczytałem się ,ze w Chorwacji bez względu na moc silnika wymagane są uprawnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.