Skocz do zawartości

Lampa zewnętrzna przedsionkowa.


kit

Rekomendowane odpowiedzi

to teraz mój patent - na oświetlenie w przedsionku - taśma led - 3m + 1m - po kolei - najpierw foto z wyłączonymi - praktycznie nie zauważalne, później załączenie etapami i najciekawsze - jak działa po ciemku - podjechałem dziś z ciekawości do p-py na 15 min i efekt bardzo mnie zadowala - myślę, że na jakimś zlocie moja p-pa może oświetlić spokojnie teren o średnicy minimum 12 metrów - a chodzić bez obaw o potknięcie o przeszkodę to i 20m od niej można.

 

wiem - Ktoś powie - że choinka - a ja odpowiem, że mogę zapalić sobie tylko 1 metr, lub starą lampkę oryginalną i mam dyskrecję.

 

zapraszam do komentowania

 

 

Ten post zawierał zdjęcia lub inne załączniki, które zostały utracone w wyniku awarii technicznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 135
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

a do czego przykleiłeś ta taśme? i jak długo już tam wisi? :niewiem:

 

 

ostatnio oglądałem u jednego z kolegów ten patent i u niego to odłazi i musiał później przyklejać róznymi cudami ...

Edytowane przez kit (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a do czego przykleiłeś ta taśme? i jak długo już tam wisi? :niewiem:

 

 

ostatnio oglądałem u jednego z kolegów ten patent i u niego to odłazi i musiał później przyklejać róznymi cudami ...

 

przykleiłem kilka dni temu, oczyściłem najpierw benzyną - do jakiegoś twardego plastiku - który był tam jako uszczelnienie - trzymało się ładnie, zobaczymy jak z czasem będzie to wyglądać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja taśmę led przykleiłem na aluminiowym kszałtniku i założyłem do tego zaczepy i podwieszam do stelaża w przedsionku. Podłączona jest do zwenętrznego gnizada w przyczepie. Takie rozwiązanie ma zaletę bo wystarczy mniejsza liczba led żeby oświetlić przyzwoicie przedsionek, no i oświetlenie górne nie daje po oczach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przykleiłem kilka dni temu, oczyściłem najpierw benzyną - do jakiegoś twardego plastiku - który był tam jako uszczelnienie - trzymało się ładnie, zobaczymy jak z czasem będzie to wyglądać.

 

Jeśli przy obecnych temperaturach i taśmie klejącej 3M (taśma większości ledów) na odtłuszczonej powierzchni wisi już kilka dni to co najmniej do zimy powinno wisieć.

3M-ka trzyma dobrze . Pierwsze dni są wyrocznią bo wówczas odpuszczają naprężenia przy klejeniu. Po czasie ciężej odkleić 3M niż krótko po przyklejeniu.

Gorzej jeśli zacznie przy diodach gromadzić się woda a w mrozy ją zetnie to może zacząć odskakiwać.

 

Pozdrawiam i gratuluje pomysłu oraz wykonania.

Ps.

 

"choinka"? - bez przesady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

No i po trzech miesiącach Nasza lampka doczekała sie montażu :-] jakoś mnie natchnęło i z pomocą żonki dokończylismy "dzieło" :ok: Narazie na dworze szaro ale moc oświetlenia już mnie zaskoczyła :look: niewiem czy te 45cm leda nie okaże się za dużo :hmm: ale to bez problemu ogranicze po pierwszych testach w terenie Wtedy albo część odlutuje albo zastosuje włącznik dwustopniowy Montaż takiej lampki to dosłownie 15min :ok:

 

 

Ten post zawierał zdjęcia lub inne załączniki, które zostały utracone w wyniku awarii technicznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to tylko niedostatek w dokumentacji foto, czy też rzeczywiście nie uszczelniłeś pod lampą? Zapewne nie zapomniałeś, ale upewnij nas, proszę.

 

A świeci rewelacyjnie :-)

Edytowane przez Michalc3 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

W podobnych rozwiązaniach zwykle ładowałem  taśmę ip68 - droższa trochę ale przy 50cm to nie szał, wtedy zostaje tylko temat zalania przyłączeń.

 

50cm taśmy może spokojnie być jaśniejsze niż żarówka samochodowa 12v/21W. Taka żarówka to ok. 460-470 lm   a taśmy są dostępne np. 4000K i 6900lm/5m czyli 50cm będzie dawać ok. 690lm.  Zimna nawet będzie pewnie miała ciut więcej ale ja osobiście nie lubię zimnych.

 

Przedsionkową miałem robić ale w sumie zrezygnowałem,  poniewierała mi się chińska lampa przenośna samochodowa z uwaloną elektroniką świetlówki wywaliłem bebechy,  władowałem. listewkę i niecałe 1m taśmy LED 5w/m do tej skośnookiej lichoty i po zabiegu. Jeszcze tylko hermetyczne zatykane gniazdo 12v wywalę na zewnątrz i będzie.  Jak stoję oprzedsionkowany to wieszam na rurkę lub maszcik, jak nie to na zaczep od rurek na budzie. Ma to plus że mogę i poza przedsionek np. na grilla poświecić albo jak impreza poza przedsionkiem to zerknąć ile jest w szkle też można :)  Nawet ściemniacz ma poprzez obrót :)

Tyle że skośnooki kabel jest nitkowaty i lichy, miałem dziada wymienić ale jak na razie o dziwo 2 sezony przeżył.

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu już kombinować z taśmami w tej lampce - sam o tym myślałem. W Castoramie/LeroyMerlin na dziale żarówki jest tona żarówek led w oprawach 12V dużej mocy, które można umocować w tej oprawce kierując snop światła bardziej w dół.

 

ru3e4y4y.jpg

 

Tak na szybko zrobiłem to u mnie. Czy to wystarczy jeszcze nie wiem. Żarówka 12V 5W lumenów miała dużo i wziąłem o najszerszym kącie świecenia.

Edytowane przez witus (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie ma jednak sens zarówno ekonomiczny jak i techniczny.

Żarówki marketowe 5w a częściej 4,7w mają ok. 400-450lm kosztując 10-15 zł  zatem lm o ok. 30% mniej niż to co osiągnie na taśmie za tę samą kasę,  można wziąć żarówkę większej mocy i będzie te 600 czy 650lm tyle taka żarówa też  dość mocno punktowo grzeje i trochę kosztuje z oprawką wyjdzie ok. 25-30zł, pozytyw dla żarówek to wbudowany odbłyśnik,

Taśma będzie na większej powierzchni  więc grzanie się bardziej rozłoży  a dodatkowo można dać taśmę na białym podkładzie i na blaszce aluminiowej zagiętej u góry i będzie miała i radiatorek i kawałek odbłyśnika do takiej lampy wejdzie szacuję 0,6-0,7m jak dobrze pokombinuje np. w popularnej taśmie ip65 7,2w/m będzie to ok. 600-700 lm w zależności od barwy a koszt 1m taśmy to ok. 10zł. 

Przeróbka jest tak czy tak, czy na taśmę czy na żarówkę np. gu10 - bez przeróbki to tylko można władować ledowy odpowiednik samochodowej 21w i będzie miała około130-150lm za 10-12zł, jak zaszaleć i jakąś mocniejszą z tym samym trzonkiem to i ze 40zł wyda.   

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.