Skocz do zawartości

Lampa zewnętrzna przedsionkowa.


kit

Rekomendowane odpowiedzi

Sporo droższa była ta żarówka niż 10 zł tak bliżej 30 zł jak piszesz. To jeżeli taśma to też musiałaby być droższa z silniejszymi diodami. Nad łóżkiem wkleiłem jej z 1,5 m żeby dało się czytać, a tyle ciężko by było upchnąć w tej lampce. Halogenik to proste rozwiązanie i ukierunkowanie strumienia w stolik przed przyczepą. Czy wystarczy zobaczę na pierszym biwaku. Celowo ne brałem tych samochodówek bo część światła oświetlałaby wnętrze szafki.

Edytowane przez witus (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 135
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Zanim zrobiłem powyższą przeróbke to testowałem jakieś tam zamienniki ledowe (takie punktowe i z ledami dookoła) ale nic nie dawało takiego efektu jak pasek na wyprofilowanej sklejce (kąt i jasność świecenia najlepsza) Jak byłoby trzeba mocniejsze światło to myśle że metr paska by wszedł w taką lampe ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim zrobiłem powyższą przeróbke to testowałem jakieś tam zamienniki ledowe (takie punktowe i z ledami dookoła) ale nic nie dawało takiego efektu jak pasek na wyprofilowanej sklejce (kąt i jasność świecenia najlepsza) Jak byłoby trzeba mocniejsze światło to myśle że metr paska by wszedł w taką lampe ;)

Czy Ty tam miałeś 12V zasilanie czy coś przerabiałeś, bo u mnie jest 220V i trzeba by coś kombinować :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy Ty tam miałeś 12V zasilanie czy coś przerabiałeś, bo u mnie jest 220V i trzeba by coś kombinować :hmm:

Najczęściej jest 220v trzeba się przerzucić z kabelkami z jednej puszki do drugiej.

 

post-373-1395930989,36_thumb.jpg

 

U mnie chwila roboty bo puszki znajdują się nad lampką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta lampka jest z jakiejś puszki zasilona, musisz to miejsce odnaleźć i przełączyć do instalacji 12V w przyczepie. U mnie są dwie puszki w jednej idą instalacje 220 w drugiej 12V. Przzerzucenie do 12 było pikusiem chwilę dlużej szukałem kabli idących od włącznika, który jest przy drzwiach do przyczepy. Udało się teraz nawet będąc w trasie mam oswietlenie w tej lampie co przydaje się przy wchodzeniu do przyczepy w nocy na drzemkę, na campingu to też najczęściej wykorzystywana lampa. Ważne żeby przerobić ją na 12V wtedy możemy się nią cieszyć w kazdych warunkach. Przerabiałem też w starszym Buerstnerze teściow było dokładni tak samo, lampa nad stołem podobna przeróbka. Działa to jak cała instalacja przyczepy czyli jak masz 220 V zasila to zasilacz przyczepy, jak nie to akumulator.

Edytowane przez witus (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo droższa była ta żarówka niż 10 zł tak bliżej 30 zł jak piszesz. To jeżeli taśma to też musiałaby być droższa z silniejszymi diodami. Nad łóżkiem wkleiłem jej z 1,5 m żeby dało się czytać, a tyle ciężko by było upchnąć w tej lampce. Halogenik to proste rozwiązanie i ukierunkowanie strumienia w stolik przed przyczepą. Czy wystarczy zobaczę na pierszym biwaku. Celowo ne brałem tych samochodówek bo część światła oświetlałaby wnętrze szafki.

Niekoniecznie samochodowa oświetlałaby szafkę - wystarczyłby jakikolwiek odbłyśnik. nawet  alu folia na pół żarówki i sprawa załatwiona.

 

Do środka i na ukierunkowane światło tak to ok.- najprościej można  właśnie kinkiecik nawet z wył. kupić i żarówka LED.

Do przedsionkowej jednak ładowałbym zdecydowanie taśmę na blaszce alu zagiętej od góry na odbłyśnik - ile potrzeba to można policzyć z lumenów, albo i lepiej doświadczalnie wypróbować. Taśma na białym podkładzie też będzie jaśniejsza od taśmy bez podkładu, nawet najzwyklejsza wyklejka z alu folii po czekoladzie też dużo daje jako reflektor.

 

Taśmy też są przeróżne nie zawsze prawdziwe dane ludzie podają, jak i ze wszystkim. 

Bardzo ważna sprawa dla jasności świecenia led to napięcie - proponuję zapoznać się z tematem odległości i spadków napięć planując instalację i oświetlenia led - z grubsza "na leniucha" np.  tutaj kalkulator  tutaj drugi

W plafonierze ośw. ogólnego mojej budy z mlecznym kloszem mam włożone ok. 1,20m zwykłej  taśmy 4,7w/m podzielone na 2 obwody gdy włączę obydwa mam jaśniej niż w domu przy bardzo mocnych żarówkach np. obrazowym porównaniem tej jasności mogłoby być 200-250w  żarówek na pokój 18m2 o  wys. 2,60 o jasnych ścianach i suficie. Ostatnio nawet "odchudzałem" mniejszy obw. bo był za jasny.  W samoróbie do przedsionka mam 90-100cm tejże samej taśmy - w przedsionku aż za jasno jak zaświecę. Nie umię jednak podać producenta i dokł. lumenów ale niewątpliwie jest to taśma 4,7w/m bo to pomierzyłem, po prostu kupiłem siatkę różnych kawałków od 30 cm do 100cm od reklamiarza za pól litra polskiej waluty wymienialnej :).

 

Tak przy okazji mogę jeszcze podpowiedzieć rozwiązanie zastępcze dla eletrobloków - to zasilacze impulsowe stosowane np. w automatyce przemysłowej - 150W 230/12 np. w niezłej klasy Meanwell'u to koszt ok. 100zł (są też równie dobre i ciut tańsze) dodatkowa ich zaleta to regulowane napięcie wyjściowe - wiadomo jakie są straty napięciowe a co za tym idzie jasność świecenia LED w długich obwodach niskonapięciowych a nie zawsze jest możliwość dać zasilacz blisko.

 

W oświetleniu wnętrza budy można też fajnie pokombinować również z taśmą i profilami alu - tu np. szeroki wybór  profili, zaślepek, mocowań i kloszy - kupowałem u nich do kuchni w domu,  głównie robiłem z Pen, Corner, Slim i Wide - nawiasem mówiąc jak Corner'a by umocować i wsadzić w niego taśmę ip68 to całkiem fajna przedsionkowa by była świecąca lekko w dół z Wide z kolei można zrobić wewnętrzne a i przedsionkową też, Pen z kolei jest obrotowy też fajny efekt dla regulacji kierunku świecenia - zastosowania ograniczone tylko pomysłowością , nawet drążek do szafy :)  Jedyna wada to to że w anodzie te profile są nieco drogawe.

Profile w innych źródłach zakupu występują też w okleinie imitacji drewna nie ma co prawda całej gamy dekorów ale coś z grubsza podobnego do szafek to podbierze :)

Moduł "zrób to sam" taśma Led + profil i zalany np. żywicą wyjdzie tak z 30-40%  ceny sklepowej - więc może warto się też zastanowić nad profilami w oświetleniu budy czy to wewn. czy zewn.?.

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy Ty tam miałeś 12V zasilanie czy coś przerabiałeś, bo u mnie jest 220V i trzeba by coś kombinować :hmm:

 

Nie pamiętam już jak to tam dokładnie było :hmm:  ale jedna puszka to 12V a druga 230V więc znalezienie zasilania to nie problem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu już kombinować z taśmami w tej lampce - sam o tym myślałem. W Castoramie/LeroyMerlin na dziale żarówki jest tona żarówek led w oprawach 12V dużej mocy, które można umocować w tej oprawce kierując snop światła bardziej w dół. ru3e4y4y.jpg Tak na szybko zrobiłem to u mnie. Czy to wystarczy jeszcze nie wiem. Żarówka 12V 5W lumenów miała dużo i wziąłem o najszerszym kącie świecenia.

@witus

O o o... la, la, la  jak jesteś ładnie oświecony ...

 

Pozdrawiamy,

Ir & Ed

PS

Nowy zestaw  biało - czerwony  przentuje się dostojnie i elegancko, brawo...

Edytowane przez ired (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do środka i na ukierunkowane światło tak to ok.- najprościej można właśnie kinkiecik nawet z wył. kupić i żarówka LED.

Do przedsionkowej jednak ładowałbym zdecydowanie taśmę na blaszce alu zagiętej od góry na odbłyśnik - ile potrzeba to można policzyć z lumenów, albo i lepiej doświadczalnie wypróbować. Taśma na białym podkładzie też będzie jaśniejsza od taśmy bez podkładu, nawet najzwyklejsza wyklejka z alu folii po czekoladzie też dużo daje jako reflektor.

 

Taśmy też są przeróżne nie zawsze prawdziwe dane ludzie podają, jak i ze wszystkim.

W plafonierze ośw. ogólnego mojej budy z mlecznym kloszem mam włożone ok. 1,20m zwykłej taśmy 4,7w/m podzielone na 2 obwody gdy włączę obydwa mam jaśniej niż w domu przy bardzo mocnych żarówkach np. obrazowym porównaniem tej jasności mogłoby być 200-250w żarówek na pokój 18m2 o wys. 2,60 o jasnych ścianach i suficie. Ostatnio nawet "odchudzałem" mniejszy obw. bo był za jasny. W samoróbie do przedsionka mam 90-100cm tejże samej taśmy - w przedsionku aż za jasno jak zaświecę. Nie umię jednak podać producenta i dokł. lumenów ale niewątpliwie jest to taśma 4,7w/m bo to pomierzyłem, po prostu kupiłem siatkę różnych kawałków od 30 cm do 100cm od reklamiarza za pól litra polskiej waluty wymienialnej :).

 

Tak przy okazji mogę jeszcze podpowiedzieć rozwiązanie zastępcze dla eletrobloków - to zasilacze impulsowe stosowane np. w automatyce przemysłowej - 150W 230/12 np. w niezłej klasy Meanwell'u to koszt poniżej 100zł dodatkowa ich zaleta to regulowane napięcie wyjściowe - wiadomo jakie są straty napięciowe a co za tym idzie jasność świecenia LED w długich obwodach niskonapięciowych a nie zawsze jest możliwość dać zasilacz blisko.

 

W oświetleniu wnętrza budy można też fajnie pokombinować również z taśmą i profilami alu - tu np. szeroki wybór profili, zaślepek, mocowań i kloszy - kupowałem u nich do kuchni, głównie robiłem z Pen, Corner, Slim i Wide - nawiasem mówiąc jak Corner'a by umocować i wsadzić w niego wsadzić taśmę ip68 to całkiem fajna przedsionkowa by była świecąca lekko w dół z Wide z kolei można zrobić wewnętrzne a i przedsionkową też, Pen z kolei jest obrotowy też fajny efekt dla regulacji kierunku świecenia - zastosowania ograniczone tylko pomysłowością , nawet drążek do szafy :) Jedyna wada to to że w anodzie te profile są nieco drogawe.

Profile w innych źródłach zakupu występują też w okleinie imitacji drewna nie ma co prawda całej gamy dekorów ale coś z grubsza podobnego do szafek to podbierze :)

 

Niekoniecznie samochodowa oświetlałaby szafkę - wystarczyłby jakikolwiek odbłyśnik. nawet alu folia na pół żarówki i sprawa załatwiona.

Wnętrze to jasna sprawa wszystkie plafony i oprawy wypełniłem paskami. Zawsze się to fajnie spisywało. Nad łóżkami kleję je bezpośrednio do mebli jest ok. Jak halogen się nie sprawdzi do przedsionka będę musiał kombinować z wyklejaniem. A może nawet nie będę musiał bo w elektronicznych są gotowce w formie prostokątnych płytek. Z halogenami sobie wykombinowałem dlatego że powinien dawać lepszy snop w stół bo przyczepa jest dosyć wysoka (przedsionka nie rozkładam). Zobaczymy nie mogę się doczekać testów. Zamieszczę fotorelację już wkrótce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że jak ma 600lm to się spokojnie sprawdzi w sumie światło ukierunkowane jest na szybkę przedsionkowej.

Posty się minęły - jeszcze przeedytowałem i dopisałem właśnie o modułach w wersji zrób to sam te porządne i jasne w skl. elektronicznych jednak sporo kosztują i bardzo trudno dostać np. 4000K a ja nie lubię zimno-białych, materiał mi leży więc  stąd te wymyślanki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pod zasilacz przyczepy. Chyba, że jest jakiś bardzo stary i niestabilizowany. Jak radio samochodowe na nim gra to i ledy zadziałają ;)

Edytowane przez witus (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.