Skocz do zawartości

Masy O.1 i O.2 w dowodzie rej.


Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Volvos80 napisał(a):

rzykład taki :

samochód Volvo dla przyczepy bez ham w polu Q 650kg a przyczepa dmc 750kg.  Zakładam że przyczepa ma realna masę z ładunkiem 500kg

Czy tak jadąc  podpada sie pod bram uprawnień  czy jakos inny mandat 

W Polsce nie możesz ciągnąć tym Volvo takiej przyczepy. Liczy się DMC przyczepy a nie realna waga przyczepy z zawartością. 
Inna sprawa, że w zasadzie u nas tego nikt nie kontroluje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy jest za to jakis mandat przewidziany, bo raczej uprawnienia masz skoro masz prawko jazdy kat.B ( miescisz sie w 3,5T). W kazdym razie Policja moze zakazac dalszej jazdy takim zestawem,  bo auto nie spełnia warunków holowania tej przyczepy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według prawa polskiego auto (według danych z dowodu rejestracyjnego a dokładniej z jego homologacji) nie jest przystosowane do ciągnięcia przyczepy o DMC wyższym niż z pola O2.

Edytowane przez Eastnomad (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Eastnomad napisał(a):

Według prawa polskiego auto (według danych z dowodu rejestracyjnego a dokładniej z jego homologacji) nie jest przystosowane do ciągnięcia przyczepy o DMC wyższym niż z pola O2.

I co w tej sytuacji ? Zakaz dalszej jazdy pewnie , a mandat grzywna . Mnie ciekawi pod co to podpada ? Brak uprawnien , brak dopuszczenia do ruchu ? Jakiś mandat z taryfikatora?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kontroluje ? A jeśli to jaka kara 
Interesuje mnie czy to podpada pod brak uprawnień.  Czy jakaś inna kara?  Co w przypadku jak ktoś skontroluje 
Jeśli przekraczasz zestawem 3500 kg to będzie traktowane jako brak uprawnień. Jeśli natomiast mieścisz się w 3500 kg to o braku uprawnień nie ma mowy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co w tej sytuacji ? Zakaz dalszej jazdy pewnie , a mandat grzywna . Mnie ciekawi pod co to podpada ? Brak uprawnien , brak dopuszczenia do ruchu ? Jakiś mandat z taryfikatora?
Na mocy art. 97 kodeksu wykroczeń grzywna wynosi do 3000 zł, do tego zakaz dalszej jazdy takim zestawem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, jacek00 napisał(a):

Na mocy art. 97 kodeksu wykroczeń grzywna wynosi do 3000 zł, do tego zakaz dalszej jazdy takim zestawem.
 

Z posta robi się zagadka :) 

Auto 3,5T przyczepa lekka 750kg - zestaw przekracza 3,5 T nie mam E do B ( przy lekkiej nie jest wymagane) ale mam C :) 

Mogę takim zestawem jeździć po drogach PL czy nie :) ?

Oczywiście w dowodzie auta max przyczepa 3,2 T wpisana 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja aktualnie rozpatruje przypadek gdzie zestaw nie wychodzi poza kat B . Po prostu samochód ma przyczepkę większą niż wpis w dowodzie w pozycjach Q.  Już ustaliliśmy że w Pl tak nie można ( w De podobno można o ile masa faktyczna  nie przekeacza wpisu). Ustalamy jak by to było przy kontroli policji. 

 

Wpis kolegi z art 97 bardzo rozsadny.  

Ja pytałem o to policjantów i powiem szczerze że oni tego nie ogarniają. Rozrzut mają od zakazu dalszej jazdy po sąd.  I każdy gada inaczej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z posta robi się zagadka  
Auto 3,5T przyczepa lekka 750kg - zestaw przekracza 3,5 T nie mam E do B ( przy lekkiej nie jest wymagane) ale mam C  
Mogę takim zestawem jeździć po drogach PL czy nie  ?
Oczywiście w dowodzie auta max przyczepa 3,2 T wpisana 
Możesz. Na B zawsze możesz kierować autem do 3500 kg z przyczepą lekką do 750 kg. Łącznie taki zestaw na kat. B może mieć 4250 kg.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale gdzie zagadka? Do 3500 kg plus przyczepa lekka mieści się w kat. B. Zwykle przy 3500 jest te 750 kg dla lekkiej, ale nie musi, więc przyczepa musi odpowiadać temu, co producent określił dla holownika dla DMC cepy bez hamulca/hamowanej i przy tym być przyczepą lekką, tj. z max DMC dla przyczepy lekkiej (DMC do 750 kg wyznacza kryterium przyczepy lekkiej, bez znaczenia, czy ma hamulec, czy nie).

Więc np. holownik ma te 3500, ale DMC przyczepy niehamowanej 600, hamowanej 2500. Można podpiąć do niego przyczepę niehamowaną o DMC max. 600 kg, albo przyczepę hamowaną o DMC max. 750 kg (przy tym DMC cepa hamowana jest p-pą lekką).

„Goła” kat C1 lub C (bez B ) nie uprawnia do prowadzenia pojazdów z kat B! I nie ma tu żadnej zagadki, a wynika to z przepisów (gole C1 lub C - pojazd o DMC powyżej 3,5 tony, z wyjątkiem autobusu, ew. z ppą lekką, pojazdy kat. AM [motorower, czterokołowiec lekki], w RP - ciągnikiem rolniczym/pojazdem wolnobieżnym solo lub z ppą lekką). Finito. Nie obowiązuje zasada, że skoro na C wolno „więcej”, to wolno i mniej.

Więc pojazdem do 3,5 t z ppą lekką można kierować na kat C, jeżeli jednocześnie ma się B. Bez B będzie to jazda bez uprawnień, a to już grubo po zmianach.

 

Inna kwestia poruszanie się zestawem w którym któryś z pojazdów/zestaw przekracza dopuszczalne masy podane przez producenta, choćby masy się „mieściły”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Volvos80 napisał(a):

Ja aktualnie rozpatruje przypadek gdzie zestaw nie wychodzi poza kat B .

Ale co tutaj rozpatrywac, co do zasady nie mozesz holowac przyczepy wiekszej (DMC) niz przewiduje Twoj ciagnik. Rozumiem ze planujesz tak mimo wszystko jezdzic i sprawdzasz jakie moga byc konsekwencje i szacujesz ryzyko. Dlatego proponuje po prostu tak jezdzic a w razie kontroli, albo co gorsza wypadku sam zobaczysz jak mocno zaboli.

W przypadku przelicznika 1.33 byly podobne dyskusje, jeden policjant mowil jedno, drugi co innego, a ubezpieczyciel jeszcze inaczej :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.