Skocz do zawartości

Detektory - czyli bezpieczeństwo w naszych przyczepach.


fish

Jakie czujniki używasz w swojej przyczepie  

116 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jakiego czujnika/detektora używasz w swojej przyczepie



Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 15.03.2014 o 06:35, LMC napisał:

 

Posluchalem rad forumowiczow i kupilem Kidde 5 DCO. Niestety po otwarciu opakowania przeczytalem ostrzezenie: nie nadaje sie do pojazdow kempingowych. 

Szkoda ze nikt o tym nie pisal wczesniej bo w tej samej cenie widzialem czujniki ktore spelnialy normy kempingowe. 

To tak ku przestrodze:) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 87
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Tlenek węgla w domu, czy w przyczepie, to nie powinno mieć znaczenia.

Zaciekawiło mnie to, co napisałeś. Mógłbyś wkleić fotkę tej ulotki z tym "ostrzeżeniem"? Tylko jakiś większy fragment z ewentualnym kontekstem, jeżeli jest. :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że ta  uwaga, to tak trochę na wyrost. Tlenek węgla - ten w przyczepie (jeśli powstanie) i ten w domu, niczym się nie różnią, więc jaki czujnik by nie był, to powinien CO wykryć. Co do wspomnianej normy (pełne oznaczenie PN-EN 50291-2.2010.), to przypuszczam, że powstała ona trochę później, niż norma obowiązująca dla czujników w chwili, gdy były na forum omawiane. Powstała raczej w celu uzupełnienia dotychczasowej "dokumentacji", być może właśnie, o pojazdy "kempingowe" itp. Pewnie bardziej chodziło o jakieś ujednolicenia prawne/unijne, niż szczególne cechy dla tych urządzeń. Oczywiście w świetle powstałych unormowań, producent musi jakąś informację tego typu podać, ale czy w związku z tym, detektory, które jeszcze nie tak dawno nadawały się do detekcji CO w przyczepie, teraz straciły tą właściwość tylko dlatego, że powstała konkretna norma? Moim zdaniem, nie i dlatego można raczej spokojnie poczekać z wymianą do końca daty ważności detektora.
To jest instrukcja od modelu detektora, o którym napisałeś (z oficjalnej strony firmy Kidde), w której są zawarte identyczne, dodatkowe informacje dla właścicieli przyczep, czyli już tylko ten fakt sugeruje, że detektor może być w przyczepie użyty.

Manual_5DCO_pl.pdf

Nie ma tu wzmianki, że "nie należy ...", więc, jak pisałem na wstępie, chyba nie jest to aż tak istotne. :hmm: Podałem jedynie własną opinię i nie twierdzę, że muszę mieć rację. Detektory mają swój ograniczony okres ważności, więc jeśli się skończy, można kupić detektor, który posiada już zgodność z ową normą - np. "Kidde" 7CO lub 7DCO.
IMHO

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacje norm powstają przez pracę Komitetów Technicznych danej branży. Zgłaszają swoje postulaty a te są głosowane w Brukseli. Kto ma większość tego prawo.

W mojej branży rządzą Niemcy.  Zmiany idą raczej w tym kierunku aby ktoś zarobił więcej. Np. konieczność nowej certyfikacji bo są nieistotne zmiany ale uzgodnione wcześniej przez większość. 

Jeżeli producent spełnia wcześniejsze normy to na pewno też ich aktualizacje. Certyfikacja kosztuje więc nie zawsze ją przeprowadza.

Zmiany są najczęściej widoczne po 2005 roku. W Uni znalazły się nowe państwa i trzeba było ograniczyć rynek dla ich produktów.

Na szczęście ci nowi się szybko adaptują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Je teraz mam bezpośrednio pod akumulator, ale we wcześniejszej przyczepie po "Duńczyku" był wpięty w energoblok.
Jaki masz czujnik ? Bo kupiłem MTG-3000H i nie ma podłączenia na 12 v tylko gniazdo na zasilacz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej używałem takiego https://sklep.klaja.pl/pl/p/Czujnik-gazu-LPG-CO-Usypiajacego-Alarm-Przyczepa-Kamper/5846 wpiętego bezpośrednio pod aku. Ściągasz obudowę i wkręcasz przewody bezpośrednio do płytki czujnika.

Aktualnie w związku z instalacją alarmową mam podłączony pod centralę alarmową czujnik satela

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam coś takiego, tylko wcześniejszy model (okrągły) . Do podłączenia 12v ma tylko dwa tabelki + I - . 

 

 

https://allegro.pl/oferta/czujnik-gazu-trigas-12v-propan-butan-co-narkogaz-7688406510

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.