Jump to content
fish

Detektory - czyli bezpieczeństwo w naszych przyczepach.

Jakie czujniki używasz w swojej przyczepie  

106 members have voted

1. 1. Jakiego czujnika/detektora używasz w swojej przyczepie

Recommended Posts

reflexes

Fajnie, że przypomniałeś, bo właśnie miałem sprawdzać gdzie co wieszać gdyż po "elektrycznej" Niewiadówce zbliża się pierwszy wyjazd z gazem na pokładzie i zastanawiam się czy rano się obudzę. Na szczęście wszystko co trzeba już leży w przyczepie (czad i gaz) i czeka na swoje miejsce.

griswold

Spokojnie,Kolego,wszystkie urzadzenia gazowe w przyczepkach sa skonstruowane tak,ze posiadaja wewnetrzne systemy,ktore w wypadku zgasniecia plomienia odcinaja doplyw gazu.Plus zaopatrzenie sie w czujniki z alarmem/tez uzywam/daja Tobie dostateczne zabezpieczenie.Swoja droga,ile razy slyszales o wypadkach zatrucia gazem w przyczepie...?Tak ze ...spoko...i bez paniki.Powodzenia.

stef

Masz rację ale konstrukcja to jedno a drugie to przewody doprowadzające ten gaz. Wiele z nich prowadzi się wewnątrz szafek. Podczas jazdy - drgania mogę powodować rozszczelnienie połączeń. I właśnie po to są te detektory.

Osobiście uważam, że w przyczepach nie ma sensu montować czujki czy detektora dymu, gdyż jak już będzie dym to i ogień... a to już za późno... detektor LPG jak najbardziej i tak jak pisze szary - nisko gdyż LPG zawsze jest cięższy od powietrza. Natomiast czujka CO czyli tlenku węgla u góry - jak najwyżej, nawet na suficie.

A co do tego czy słyszeliśmy czy ktoś zatruł się gazem w przyczepie?? A słyszeliście ile było w zeszłym roku pożarów przyczep kempingowych?? Założę się, że nie. Po prostu nie jest to tak nagłaśniane jak np. zatrucie tlenkiem węgla z piecyków gazowych i pieców na paliwa stał. Państwowa Straż Pożarna zrobiła wielka kampanię informacyjną na ten temat i stąd tez każda taka sytuacja jest nagłaśniana. 

Szukałem w prasie i internecie informacji o pożarach przyczep z zeszłego roku na terenie woj. podlaskiego. I nic nie znalazłem... a były 3 w tym jeden z ofiarą śmiertelną - to są dane ze straży pożarnej. Tak więc ja wolę wydać 80zł i zamontować czujkę LPG. Poza tym zawsze przed sezonem sprawdzam połączenia przewodów za pomocą testera w sprayu - 9 zł w markecie.

Każdy jest panem swojego losu jak to mówią.

gryczak

Kristofer szybkie pytanie czy ten czujnik jest ok bo chce go zamówić ...... pytam się o Twoje zdanie jako specjalisty w tym temacie :)

Kidde 10LLDCO Czujnik Tlenku Węgla Czadu

http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=6119529200&reco_id=9dae6a0a-0598-11e6-b95a-fa163e1b0a15&ars_rule_id=201

Kristofer

;)

Witaj!

Moim zdaniem jest najlepszy (najbardziej rozbudowany i z zaawansowanym sensorem) - kupuj śmiało  :ok: 

gryczak

;)

Witaj!

Moim zdaniem jest najlepszy (najbardziej rozbudowany i z zaawansowanym sensorem) - kupuj śmiało  :ok:

No i git .... już zamówiony jak coś będzie na Ciebie :ee:

chris_66

Ludzie , jak ktoś nie ma to kupujcie takie czujniki , moi znajomi prawie pozbawili sie życia poprzez czad a sąsiad mojej siostry z rodziną - im sie nie udało , fakt że to w domach ale ogrzewanie i gaz w szopach naszych też jest , więc lepiej zapobiegać ...

piecyk ma szczelną komorę spalania i nie jest połączony w żaden sposób z "mieszkaniem", nawet powietrze do spalania bierze z zewnątrz

lodówka też nie ma połączenia z wnętrzem, więc mając sprawną instalację ryzyka powstania czadu praktycznie nie ma 

ewentualnie sam czujnik gazu jak ktoś przewrażliwiony jest 

w mieszkaniu przy ogrzewaniu czy "junkersie" też jest odpowiednia wentylacja i dopływ powietrza do spalania w piecu - ale jak ktoś uszczelnia wszystko i nie dba to potem niech się nie dziwi, że mu się zejdzie przedwcześnie w czasie kąpieli  :]

Edited by chris_66 (see edit history)

jacek00

W przyczepie też jest masa otworów wentylacyjnych. Ja jak grzeję to zawsze uchylam okienko dachowe czy w oknie ustawiam mikrowentylację. Nie ma sensu się szczelnie grodzić

strus251

Czad może powstawać w Trumie i w lodówce,

Truma:

- przytkanie wlotu powietrza do komory poprzez np.: liść z drogi, pajęczynę, inne ustrojstowo

- przytkanie światła komina np. poprzez pająka który tam sobie zamieszkał w okresie letnim bo było mu cicho i sucho.

Lodówka:

dokładnie tak samo jak w przypadku trumy.

Czad jest bezwonny i nigdy nie wiemy czy go nie ma w pomieszczeniu, dla tego warto nie tylko w przyczepie ale i w domu mieć czujnik czadu.

Nie prawda jest, że ludzie uszczelniają co się da. Prawdą jest np. że wentylacja może mieć mniejszą skuteczność wymiany powietrza niż w danej chwili produkowanego jest czadu. Nie zawsze otworzenie okna na mikrowentylację, czy luku dachowego zapewni odpowiednią wymianę powietrza.

A teraz jak to (CO) może się dostać do wnętrza, a wystarczy mała nieszczelność w uszczelce przy wyjściu z trumy w komin, lub też nieszczelność samej rury czy łączenia z kominkiem dachowym.

Według mnie, czujnik gazu i CO to obowiązkowe wyposażenie każdej cepki/kampera. Obadużo mniej groźnie w dzień, dużo bardziej w nocy (na śnie wielu rzeczy się nie czuje i tu są problemy. 

stef

strus251 masz w 100% rację.

Ale jak ktoś nie chce to nikt go nie zmusi i nie ma sensu tłumaczyć. Jesteśmy wolnymi ludźmi. Uważam, że wiedza została przekazana, a co kto z nią zrobi to już jego sprawa i jego rodziny.

Widziałem już w życiu kilka pożarów i kilka zgonów spowodowanych teoretycznie "dobrymi instalacjami" różnego rodzaju (kominek, piecyk gazowy, piec c.o.).

U mnie osobiście czujnik tlenku węgla to pierwsza rzecz jaką dokupiłem do kampera. Co sezon biorę czujnik wielogazowy i piankę do sprawdzania szczelności i przeglądam instalacje gazową. Cóż może nie potrzebnie bo zawsze wszystko jest ok. Ale... teoretycznie to po co nam koło zapasowe w przyczepie skoro osobiście od 1995 roku nie złapałem gumy w żadnej przyczepie... czy to towarowej czy kempingowej?? hmm, a jednak to koło wożę. :mlot:

iwohank

Możecie polecić jakiś sensowny model czujnika gazu i czadu w jednym? Najlepiej żeby był na baterie.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

jacek00

Z tym wspólnym czujnikiem to trochę lipa bo czujnik czadu powinien być u góry a czujnik gazu na dole. Tak więc nie wiem jak można mieć dwa w jednym

iwohank

jacek00, dzięki za sugestię.

Czy możecie zatem polecić sensowny czujnik gazu?

Czadu kupię taki jak polecany kilka postów wcześniej.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka