Skocz do zawartości

Chłodzenie lodówki, czyli jak mieć zimne piwo w upały


Rekomendowane odpowiedzi

Ja rok temu w upały zamontowałem dwa zwykłe wiatraki ze starych zasilaczy komputerowych. Jest tego pełno i za darmo, bo z reguły padają inne podzespoły w zasilaczach a wentylatory są ok. 

Tak wiec - ramka wycięta z metalowej obudowy zasilacza - nawet ma otwory oryginalnie do chłodzenia, u mnie do montażu wiatraczków i zamontowania całości po wewnętrznej stronie do kratki wentylacyjnej od lodówki. Do tego wyłącznik 1-0 też z zasilacza. Proste podpięcie do instalacji 12V oczywiście z bezpiecznikiem. Wszystko za darmo. 

Super spełnia swoją rolę. W ciągu dnia mogę włączyć, na noc wyłączyć bo i tak jest chłodniej i słońce nie nagrzewa więc lodówka sama daje radę. A czy są głośne czy nie... w ciągu dnia nie przeszkadzają, w nocy wyłączone. Zapobiegawczo podczas montażu kropelka oleju do maszyn na panewkę łożyska.

Nie wiem po co kombinować z automatycznym włączaniem i wyłączaniem wentylatorów. Przecież to nie problem by wcisnąć przycisk. A sami czujemy czy jest gorąco czy nie, czy lodówka jest wystarczająco chłodzona, czy może to my napakowaliśmy na siłą pełna lodówkę żarcia i ciepłego piwa i liczymy, że w ciągu 2 godzin temp napoju spadnie z 25 do 5 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 94
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Przejdź się po marketach - tam w koszach do zbiórki sprzętu elektronicznego często można trafić albo stara obudowę od kompa z zasilaczem. Na 80 % wentylator jest sprawny. Z reguły tez są w zasilaczach włączniki które można ładnie wbudować w szafkę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I często w zasilaczach, te wentylatory są podpięte poprzez płytkę zawierająca sterowanie termistorem. Umieszczasz tę płytkę w pobliżu radiatora lodówki, do niego wpinasz wentylatorki i masz za darmochę sterowanie zależne od temperatury. Im cieplej tym szybciej i głośniej. W chłodne dni całkowicie nie słychać pracy dodatkowego chłodzenia natomiast w upały i owszem, ale da się przyzwyczaić. Dodatkowa korzyść to zimna płyta kuchenki i brak podgrzewania wnętrza przyczepki oczywiście w upały. lub gdy słoneczko zbyt mocno nagrzeje przedsionek.

 

ten sterownik może wyglądać np tak:

post-2010-0-89810400-1431007882_thumb.jpg

Edytowane przez AKISSJG (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.