Skocz do zawartości

Chłodzenie lodówki, czyli jak mieć zimne piwo w upały


Rekomendowane odpowiedzi

A nie można po prostu takiego wentylatora z kompa na 12V bez całej tej elektroniki?  :hmm: Mnie to przerasta... :look:

Zwykłe dwa kable z przetwornicy i hebelek gdzieś po drodze? :] To leży w granicach mojej percepcji elektrycznej :lol2:

 

Można. Mi zależało na bezobsługowym urządzeniu :yay:  Raz włączę i już nic mnie nie interesuje.

Po co chcesz mieszać, do tego przetwornice :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 94
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Koledzy po Wam jakakolwiek regulacja. Ja kupiłem na zaprzyjaźnionym forum gotowy zestaw składający się z 4 wiatraczków komputerowych zespolonych na wspólnej ramce. Do sterowania tym ustrojstwem zamontowany został zwykły wyłącznik pracujący w położeniach "włącz" i "wyłącz" i  dodatkowy włącznik termiczny mocowany do radiatora lodówki. Po włączeniu głównego wyłącznika i niepracującej lodówce nic się nie dzieje.Układ zaczyna pracować po nagrzaniu radiatora gdy zwierają się styki wyłącznika termicznego. Z własnego długiego doświadczenia mogę powiedzieć, że dodatkowy wyłącznik termiczny jest zbędny. Podczas pracy lodówki ( nawet przy niższych temperaturach otoczenia) wyłącznik termiczny nie wyłączył wiatraczków ani raz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy po Wam jakakolwiek regulacja. Ja kupiłem na zaprzyjaźnionym forum gotowy zestaw składający się z 4 wiatraczków komputerowych zespolonych na wspólnej ramce. Do sterowania tym ustrojstwem zamontowany został zwykły wyłącznik pracujący w położeniach "włącz" i "wyłącz" i  dodatkowy włącznik termiczny mocowany do radiatora lodówki. Po włączeniu głównego wyłącznika i niepracującej lodówce nic się nie dzieje.Układ zaczyna pracować po nagrzaniu radiatora gdy zwierają się styki wyłącznika termicznego. Z własnego długiego doświadczenia mogę powiedzieć, że dodatkowy wyłącznik termiczny jest zbędny. Podczas pracy lodówki ( nawet przy niższych temperaturach otoczenia) wyłącznik termiczny nie wyłączył wiatraczków ani raz. 

Z całym szacunkiem, ale Twój układ nie działa. Termiczny włącznik, stosuje się po to aby nie zużywać niepotrzebnie energię elektryczną, której nigdy jest za wiele. Przy temperaturach poniżej 15-20 stopni, praca wentyli jest zbędna :ok: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kajtek, można śmigiełko prosto pod 12V podpiąć i niech hula. Jeśli jest wolnoobrotowe to nawet lepiej bo cicho.

Łączenie 2 w szeregu może w ogóle nie wystartować, równolegle owszem i jak najbardziej.

.

Teurgus, po co w autach poduchy, navi, grzanie w ...nie i inne luksusy, skoro można też poruszać się autkiem pokroju Poloneza :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z całym szacunkiem, ale Twój układ nie działa. Termiczny włącznik, stosuje się po to aby nie zużywać niepotrzebnie energię elektryczną, której nigdy jest za wiele. Przy temperaturach poniżej 15-20 stopni, praca wentyli jest zbędna :ok:

Jeżeli jak twierdzisz, termik nie działa, to dlaczego wiatraki włączają się po pewnym czasie od uruchomienia lodówki ( nagrzanie się radiatorów) i przestają działać gdy  radiatory stygną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jak twierdzisz, termik nie działa, to dlaczego wiatraki włączają się po pewnym czasie od uruchomienia lodówki ( nagrzanie się radiatorów) i przestają działać gdy  radiatory stygną.

Nie napisałem że włącznik termiczny nie działa. Pisałem o całym układzie. Przeczytaj jeszcze raz moją odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę się kopał z koniem. Układ działa czy nie działa, nie ma to najmniejszego znaczenia. Mam termometr pokładowy podający temperaturę wewnętrzna i zewnętrzną , tradycyjny wyłącznik prądowy oraz miernik stopnia naładowania akumulatora. Sam wiem kiedy mogę używać wiatraków, a kiedy muszę z tego zrezygnować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Optymalny bezobsługowy układ sterowania wentylatorami powinien spełniać warunki:

 

- cały układ załącza się tylko w czasie pracy lodówki. (czujnik osiągnie ustaloną temperaturę)

- wentylatory załączają się gdy temperatura na czujniku przekroczy zadaną wartość

i w wersji DeLux

- wraz ze wzrostem temperatury na czujniku zwiększają się obroty wentylatorów lub załącza kolejne (ja bym skłaniał się do regulacji obrotami)

W praktyce temperatura włączenia całego będzie oscylować w okolicy minimalnej temperatury gdy zaczyna pracę wentylator.

Ideałem była by możliwość regulacji tych temperatur

 

moim skromnym zdaniem takie warunki powinien spełniać

 

teraz kwestia ustalenia zakresu temperatur załączenia całego układu oraz minimalnej temperatury gdy zaczyna pracę wentylator oraz ustalenie optymalnego miejsca gdzie zamontować czujnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego napisałem że układ kolegi nie działa. Ma źle dobrany włącznik bimetaliczny, albo źle jest zamontowany. Sam napisał że "nigdy nie wyłączył wentylatorów" podczas pracy lodówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i tak i nie

 Wentylator się załącza czy potrzeba czy nie .

Więc połowicznie działa .

Ale jeszcze powinien się jeszcze wyłączać gdy temperatura jest niższa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... układ kolegi nie działa. Ma źle dobrany włącznik bimetaliczny...

 

Wyłącznik bimetaliczny się do tego absolutnie nie nadaje. 

On jest skuteczny w żelazkach i innych urządzeniach wysoko temperaturowych. 

 

Są wiatraki z "4 kabelkami" 2 na zasilanie i 2 na czujnik. Wiatrak sam sobie reguluje obroty w oparciu o ten czujnik.

 

...układ sterowania wentylatorami powinien spełniać warunki:

 

- cały układ załącza się tylko w czasie pracy lodówki. ...

Obligatoryjnie. Jak lodówka jest wyłączona , nie generuje ciepła=wiatraki nie zostaną uruchomione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są wiatraki z "4 kabelkami" 2 na zasilanie i 2 na czujnik. Wiatrak sam sobie reguluje obroty w oparciu o ten czujnik.

 

Konkrety proszę: link, model itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konkrety proszę: link, model itp.

 

http://aab.com.pl/arctic-cooling-arctic-F12-pro-tc.html

 

za późno znalazłem te wentylatory, bo takie cos wydaje sie lepszym rozwiązaniem niż prosty system 0-1

Edytowane przez konrad_b (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też zrobiłem sobie dodatkowe chłodzenie, w bardzo prosty sposób. Otóż najpierw wybrałem wentylatorki na 12VDC o wielkości zasłaniające w całości kratkę wylotową. Wyszło mi że potrzebuję 4 sztuki. Nastepnie wybrałem takie które są najcichsze i najbardziej energooszczędne przy b.dobrej wydajności. Połączyłem je !!! taśmami nylonowymi elektrycznymi za otwory mocujące, jeden obok drugiego. Połączyłem elektrycznie i na przewodzie w pudełeczku dałem 4 wyłączniki. Taki zestaw wieszam na kratce na zewnątrz. Zawsze rozkładam przedsionek. Rano włączam i wieczorem wyłączam. W nocy jest chłodniej i nie ma potrzeby ich pracy.

Jutro załączę zdjęcie mojej prostej konstrukcji i parametry wentylatorków. Pomiar temperatury wykazywał wyrażną poprawę chłodzenia, w zupelności mnie zadawalającą. Pomiar bezprzewodowo stacją meteo. Może kiedyś pokuszę się o zrobienie jakiegoś sterownika, na codzień to mój chleb powszedni, ale szewc bez butów chodzi i na razie to mi wystarcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.