Skocz do zawartości

Chłodzenie lodówki, czyli jak mieć zimne piwo w upały


Rekomendowane odpowiedzi

No cóż, po chłopsku to może i wytłumaczyłeś, ale jakby nie do końca w temacie :) Problem nie w tym, że akumulator ma mniej mocy, to wentylatory się będą wolniej kręcić, ale w tym, że regulator oparty jest o zmniejszanie ilości przepływającego prądu przez element pomiarowy. I przy słabnącym akumulatorze, przez element pomiarowy wcześniej będzie płynął mniejszy prąd niż przy naładowanym. Mam nadzieję, że teraz mnie zrozumiałeś. Ale, jak napisał Gewehr, te spadki nie były u niego tak zauważalne, więc może nie są aż tak istotne. Dzięki Gewehr, że zechciało Ci się zrozumieć moje wywody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 94
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Zgadza się, wszystko jest proste dla znawców.

Nie chciałem pogłębiać tematu w szczegółach bo bym w ten sposób rozumowanie laików otumanił. 

.

W gruncie rzeczy nie zrozumiałeś do końca: Na wyczerpanym aku jak pompka przestanie się kręcić, to wentylatory jeszcze długo będą , niekoniecznie pełna swoją mocą , ale będą i nie ważne gdzie jakie spadki, prądy itd. 

.

Zupełnie inna sprawa jest to, że takie wysysanie energii z aku do samego końca skończy się jego zasiarczeniem. 

Ale... polemika wskazana bo z tego same korzyści :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz - nie o to chodzi! To, że na słabym akumulatorze wentylator będzie się jeszcze kręcił, to ja doskonale rozumiem. Ja piszę o elemencie pomiarowym, który oparty jest o przepływ prądu. Opis ze strony producenta mówi o tym, że spadek przepływu prądu powoduje włączenie wentylatora. Zupełnie naturalnym dla mnie (w wyniku wcześniejszych innych wątków dotyczących prądu) istnienie zabezpieczenia przed rozładowaniem akumulatora. Stąd podana przeze mnie wartość napięcia - nieco powyżej 10,6V. Mnie chodzi o zakłamanie sposobu pracy elementu pomiarowego, a nie wysysanie akumulatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat był wałkowany wielokrotnie i ponownie przestrzegam przed rozumowaniem, że zwiększenie przepływu powietrza polepsza chłodzenie lodówki.

Wydajność i lokalizację wiatraków trzeba dobrać doświadczalnie, bo nie ma tu bezpośredniego przełożenia, że więcej wiatraków, to zimniej w lodówce, bo może być na odwrót.

Należy pamiętać, że komin grzałki lodówki ma dwa ujścia : jedno na zewnątrz, drugie do środka i to może być przyczyną, że diody będą migały, elektronika zwiększała obroty, piwo w lodówce będzie coraz cieplejsze, a w budzie będzie smród i ciepło, jak po włączeniu ceramicznego ogrzewacza gazowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

piszę o elemencie pomiarowym, który oparty jest o przepływ prądu. Opis ze strony producenta mówi o tym, że spadek przepływu prądu powoduje włączenie wentylatora

...

 

Michał, dokładnie na odwrót. Termistor im zimniej, tym opór większy = wentylator stoi. Cieplej = opór mniejszy = wentylator startuje  i zwiększa obroty ze wzrostem temperatury na czujniku.

Albo... ja czegoś nie wiem. 

.

Adam, oczywiście mamy tu na myśli wspomaganie wentylacji a nie robienie huraganu w komorze lodówki. 

Edytowane przez WojtEwa (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz - tej wiedzy już nie posiadałem. Z opisu w instrukcji zalinkowanej przeczytałem o spadającym napięciu i jakoś tak wywnioskowałem, że następuje to przy wzroście temperatury. A okazuje się, że może być dokładnie na odwrót. Wtedy, zamiast wentylator włączać się za wcześnie może się włączać za późno. Jednak całość dywagacji ma się nijak do rzeczywistości, bo Gewehr już wcześniej napisał, że nie zauważył znaczących różnic przy zmianie napięcia zasilającego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak całość dywagacji ma się nijak do rzeczywistości, bo Gewehr już wcześniej napisał, że nie zauważył znaczących różnic przy zmianie napięcia zasilającego.

 

Tak jak napisałem wcześniej, sprawdzę to dokładnie. Jak będę na pierwszym wyjeździe, to specjalnie podłącze pod jakiś mały oddzielny akumulator i zobaczymy. Na pewno jak będzie :pupa: , to napiszę tu o tym. Nie chciał bym, aby ktoś się w to ubrał, jak będzie źle działało :mlot:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojna głowa. Akurat z wentylatorkami w zakresie 0-12V ostatnio bardzo dużo pracowałem=zarabiałem .

Sądzę że różnicy między 12 a 10V nie dostrzeżesz, ale pod warunkiem, że zasilacz jest wydolny prądowo.

Podłączając pod zasilacz np 18V-50mA będzie ledwo się kręcić, aniżeli pod "słabszym" zasilaczem 9V 500mA.

To tak dla porównania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gewehr - myślę, że jesli nie zauważyłeś w pierwszych testach różnicy, to późniejsze obserwacje też nie powinny być znacząco różne od pierwszych. W końcu, gdyby różnica napięć 10,8 - 14, które przypuszczalnie realnie wystąpią, była tak znacząca, to już byś to wiedział. A działanie wentylatorków ma być wspieraniem i tak działającej lodówki. Lodówce, która w żadnych warunkach się nie wyrabia nic już nie pomoże, a lodówka sprawna na pewno uzyska spadek rzędu kilku stopni. Gdybym zauważył u siebie problemy z lodówką, to bez względu na Twoje dalsze testy już u mnie lażałby cały zestaw do montażu :) Na szczęście ja nie zauważyłem takich problemów i, póki co, daruję sobie. Bo skoro lodówka chłodzi w stopniu zadowalającym, to nie będę kombinował :) Ale Twoja koncepcja, jak dla mnie, jest rewelacyjna. A wątpliwości? Przecież chyba po to wystawiłeś pomysł, żebyśmy wszelkie pomysły przeciw, które Tobie nie wpadły do głowy powymyślali - co kilkadziesiąt głów, to nie jedna :)

Edytowane przez Michalc3 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

działanie wentylatorków ma być wspieraniem i tak działającej lodówki. Lodówce, która w żadnych warunkach się nie wyrabia nic już nie pomoże, ...

skoro lodówka chłodzi w stopniu zadowalającym, to nie będę kombinował :)

...

 

Dobrze prawisz Michal, ale zapomniałeś że nie tylko o wspomaganie lodówki chodzi, ale i o chłodniejszy blat wewnątrz. 

Dwie sroki za jeden ogon, więc naprawdę warto bo nawet sprawna i wydolna lodówka po prostu łatwiej będzie sobie radzić ze swoim zadaniem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

W ten weekend, stałem cztery dni na dziko.  Była tam straszna patelnia i nie było cienia. Blat nad lodówką był zimny i ona sama dobrze dawała :]  W zeszłym roku, na blacie można było jajecznicę pichcić :czerwona:

Muszę koniecznie dodać, że się spieprzył włącznik od tych wentyli. Najnormalniej w świecie, sam z siebie przestał przewodzić. Zorientowałem się po tym, że blat i zlew się nagrzał. Lodówka nadal była sprawna, a przez nieruchome wentylatory, uwalniało się ciepło. Słabo, ale wystarczająco w razie awarii. Przy pracy na wszystkich wentylatorach, nie było zaburzenia płomienia, ani smrodu ze źle spalonego gazu. Wylot spalin z lodówki, mam do przedsionka i by było czuć :mlot:  Nie zauważyłem również zmian w załączeniu wentyli, wynikających ze spadku napięcia.

To by było na tyle, tak w ramach pełnego opisu :dzieki:

 

PS: Włącznika nie wymieniłem. Połączyłem na stałe i tak zostawiam :puk:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jesteśmy w Chorwacji temperatura na zewnątrz ~35-40°C zapełniona lodówka podłączona na  220V w przyczepie "pada". Temperatura w stojącej na słońcu przyczepie jest wyższa o ~5-10°C. "p i e k ł o ".

Większy wentylator na okrągło "chodzi" w przyczepie. Drugi mniejszy wentylator ustawiłem i skierowałem strumień powietrza przez 2 otwory pod drzwiami lodówki przy podłodze.

Wymuszona cyrkulacja powietrza pod lodówką w znaczny sposób poprawia chłodzenie lodówki.

Lodówka chłodzi tak jak powinna mamy teraz wewnątrz ~8-10 °C w dzień i ~5-7°C w nocy ...

Pomysł polecam do wykorzystania.

 

Pozdrawiam,

PS

Lodówka sprężarkowa pomimo że ustawiona jest w przedsionku gdzie jest wyższa temperatura chłodzi bez zarzutu.

Edytowane przez ired (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja w swojej lodówce użyłem termostatu machanicznego oraz 3 wentylatowów na napiecie 24V .

Dzieki termostatowi mechanicznemu mam mniejsze zużycie energi ponieważ termostat mechaniczny nic nie pobiera.

Wentylatory zasilane o połowe niższym napięciem są prawie nie słyszalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.