Skocz do zawartości

Chłodzenie lodówki, czyli jak mieć zimne piwo w upały


Rekomendowane odpowiedzi

Temat nabrał nowego wymiaru i i wielkim zainteresowaniem będę go śledził nadal. Wszak wszystko zmierza ku znakomitemu celowi, czyli ZIMNEMU PIWKU  :piwo: w trakcie naszych gorących wakacji. 

Dla mnie jedno jest pewne. Bez względu na zastosowane rozwiązanie i tak to zamocuję TRYTYTKAMI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 94
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

To jak masz te wentylatorki zainstalowane na kratce?

One przez tą kratkę wpychają powietrze do środka czy wyciągają na zewnątrz?

 

std, tzn na górnej kratce od środka, na tyrtyrkach :-]

wiatraczki wyciagają ciepłe powietrze zza lodówki i wyrzucają na zewnątrz

dałem dwa, żeby nie blokować całkiem przepływu powietrza gdy wiatraczki są wyłączone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Gewehr. Nikt się nie czepa, a wręcz przeciwnie.

Nazwa mnie urzekła i tyle. Nie znałem jej, ale od dziś będę jej używał.

A piwko ma być zimne.

Edytowane przez marmur (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak ale co z tą temperaturą przy jakiej powinien załączyć się wiatrak.

Jaka ona powinna być.

sprawdzał ktoś to kiedy.

 

Mając na uwadze te wskazane, to 38stC to za niski próg, dlatego wspomniałem o rezystorach.

Czujnik na radiatorze już na starcie będzie miał ponad 50stC więc odpada.

 

One mają możliwość auto wyłączenia, czy tylko regulację obrotów?

Jak będzie wystarczająco "zimno" nie będą się kręciły, ale już przy 32st startują z zatrzymanego a przy 38st osiągają obroty max.

 

Dlatego najlepiej zainstalować te wiatraczki bezpośrednio przy skraplaczu żeby wiały bezpośrednio na skraplacz ...

 

Ale wyzwolone ciepło pozostaje w komorze lodówki = grzanie w blat = ogrzewanie budki w środku.

Wystarczy nie kombinować, tylko wydalać zgromadzone ciepło na zewnątrz.

 

Edit : Ups, Konrad  sorry, zdublowałem Twoją wypowiedź.

Edytowane przez WojtEwa (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wy się mnie czepialiście o te TRYTYTKI :]

Ojtam Ojtam. Nie przejmuj się.

 

Ja raz podałem wymiar do skrócenia materiału  " o jeden minlimisiek mniej"  Kiedy wyjaśniłem że "milimisiek" to mniej niż  milimetr to też mnie zbeczeli w robocie , a dziś  stało się  to normą  umowną  w firmie  ;)

Sądząc po zainteresowaniu i atrakcyjności Twoich "Trytytek" na Twoim miejscu zaczął bym od czasu do czasu zerkać  w Wiki bo prawdopodobnie doczekają  się tam odpowiedniego opisu. ;)

 

 

A jeszcze chciałem się  zapytać  czy w świetle kratki wszystkie trzy wiatraki pompują powietrze do wewnątrz? czy jeden z nich działa odwrotnie ?

Edytowane przez pasjonat (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej "pokazówce", wszystkie trzy wentylatory wyciągają na zewnątrz. Są zamontowane w górnej kratce. Jak wiadomo ciepłe powietrze idzie do góry i na dole ten zabieg by mijał się z celem. Powinienem to napisać przy opisie montażu, ale tego nie uczyniłem. Za co przepraszam :blagac:  :]

Oczywiście zdaje sobie sprawę z tego, że Ty o tym wiesz :ok:

 

Z montażu dolnego wentyla zrezygnowałem. Bałem się że będzie wpływał na spalanie gazu i pchał ciepłe wiatry do przyczepy :sciana:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja przepraszam, bo ja nie elektronik, ale tak mi się deczko nasunęło. Urządzenie opisane jest, że kiedy temperatura wpłynie na termistor, to ten powoduje obniżenie napięcia. Po przejściu tegoż napięcia poniżej określonego progu uruchamiają się wentylatorki. No i niby wszystko OK, ale jak sami zauważyliście napięcie w przyczepie waha się dość mocno w zależności od tego, czy mamy podpięcie pod 220, czy akumulator jest świeżo naładowany, czy na ostatnich oddechach. I teraz, kiedy akumulator daje już napięcie rzędu 10,8 to wentylatory będą się włączać znacznie wcześniej niż przewidywaliśmy przy w pełni naładowanych akumulatorach. Efekt - wcześniej rozładowujemy akumulatory i równocześnie za wcześnie chłodzimy lodówkę = ciepłe piwo przy słabej lodówce. Oczywiście, jak pisałem wcześniej nie jestem elektronikiem i nie jestem pewny tego,co piszę, ale poprosiłbym o wyprowadzenie mnie z błędu, albo potwierdzenie, że na chłopski rozum też coś się wykombinuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to testowałem, to rozładowałem aku do 11v. Niżej nie miałem. W momencie podłączenia do testu, akumulator był dopiero co odpięty od ładowarki, więc było coś koło 13v. Kalibracja została ustawiona na samym starcie i taka sama pozostała do końca. Nie zauważyłem zmian załączenia układu, po spadku napięcia na aku. Fakt, że nie mierzyłem tego dokładnie, tylko obserwacja. Teraz jak będę na JG, to wentyle pociągnę z jakiegoś małego aku i to sprawdzę dokładnie  :hmm:

Edytowane przez Gewehr (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można. Mi zależało na bezobsługowym urządzeniu :yay:  Raz włączę i już nic mnie nie interesuje.

Po co chcesz mieszać, do tego przetwornice :hmm:

Mam na myśli transformator z 220v na 12v. Dwa kabelki od trafo do wiatraczka i przełącznik on/off po drodze :)

 

A wy się mnie czepialiście o te TRYTYTKI :]

TRYTYTKI to podstawa egzystencji. Bez TRYTYTEK nie ma dobrego warsztatu samochodowego 0zlosc.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam na myśli transformator z 220v na 12v. Dwa kabelki od trafo do wiatraczka i przełącznik on/off po drodze :)

i co najmniej jedna dioda w obwodzie aby prąd wyprostować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam na myśli transformator z 220v na 12v. Dwa kabelki od trafo do wiatraczka i przełącznik on/off po drodze :)

Możesz tak podłączyć. Byle było tyle volt,(może być mniej) na ile jest wentylator i napięcie stałe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja przepraszam, bo ja nie elektronik...

...i nie jestem pewny tego,co piszę, ale poprosiłbym o wyprowadzenie mnie z błędu, albo potwierdzenie, że na chłopski rozum też coś się wykombinuje :)

 

No właśnie troszkę na odwrót.

Im cieplej na czujniku, tym większe obroty wentylatorka.

Zdolność wykonania zadania przez urządzenia jest ściśle zależna od ilości energii, jaką dane urządzenie do swojej poprawnej pracy potrzebuje.

Tak na chłopski rozum, kiedy pompka wody lub oświetlenie nie chce już działać lub działa słabo, to wentylatory będą jeszcze długo się kręciły, bowiem ich zapotrzebowanie na energię jest nieporównywalnie mniejsze od innych urządzeń.

Do czego to porównać... hm... no może tak:

 

. Jak aku w samochodzie jest w nie najlepszej kondycji, przychodzisz rano, radio zadziała, kontrolki zaświecą, ale rozrusznik kręci się ledwo co , to oznacza że dla niego energii jest już za mało - dla radia i kontrolek jeszcze wystarcza, prawda?

. Zabawka na baterie. Ledwo zipie nie ma siły się poruszać. Wyjmujesz baterie, wkładasz do pilota od TV i... pilot działa jeszcze całkiem długo prawda? Jak pilot przestanie działać, to ta sama bateria jeszcze w zegarku na ścianie pół roku pochodzi.

 

Tak się właśnie dzieje w fizyce a ludzie często baterie z zabawki do śmietnika... a przecież z nich pożytek jeszcze jest spory.

To z braku świadomości.

Mam nadzieję że zrozumiałeś, tak po chłopsku?

Bo jak nie to mogę jeszcze wytłumaczyć jak babie, albo jak krowie na rowie , hih :ee:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.