Skocz do zawartości

Chłodzenie lodówki, czyli jak mieć zimne piwo w upały


Rekomendowane odpowiedzi

Zastosowałem rozwiązanie z czterokanałowym termostatem z AVT (pdzedstawione przez jednego z forumowiczów). Na razie 2 ciche wentylatory 100mm z możliwością dołożenia kolejnego. Układ w trakcie testów ale widzę, że w naszych warunkach to wystarczy. Na Chorwację zabiorę trzeci wentylatorek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • Odpowiedzi 94
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Chcę na szybko zrobić dodatkowe chłodzenie lodówki zawieszając na kratce wentylacyjnej lub w jej miejsce  płytę do chłodzenia laptopa z trzema wentylatorami. Jak myślicie - zda to egzamin?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zamontowałem dwa wentylatory komputerowe o średnicy 12 cm i do tego sterowanie z potencjometrem. Nie wiem czy ta podstawka od lapka spełni swoje zadanie.

Edytowane przez kawa221 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja przed pierwszym wyjazdem zainwestowałem w 2 wiatraczki po 25 cm, które ledwo ledwo upchałem w górnej dużej ramce za lodówką. W zestawie kupiłem regulator obrotów, ale dzięki temu, że wiatraczki mają dobre łożyska to chodzą na 100% mocy przez 24h - od wyjazdu spod domu do końca wczasów.

 

regulator posiada alarm informujący o zatrzymaniu wiatraka - jakby coś wpadło w łopatki lub cały oderwał się od kratki lodówkowej.

 

działanie jest rewelacyjnie, niezależnie od zasilania lodówki mrożonki spokojnie trzymają temperaturę - 15C a i -24C też się pojawiało na termometrze co przy dużej lodówce jest dobrym wynikiem.

post-8007-0-99650400-1430820008_thumb.jpg

post-8007-0-25834100-1430820015_thumb.jpg

Edytowane przez maarec (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tylko wiatraczki bez regulatora, to jeśli okaże się że za głośno- w szereg zasilania wlutowuj diody (np typ 1N400X).

Na każdej jest spadek napięcia ~0.7V więc ilością wyregulujesz obroty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś od człowieka który ma o tym pojęcie usłyszałem że nie nalezy przesadzić z tymi wiatraczkami, tak samo nalezy je załaczyć dopiero jak lodówka nabierze temperature a nie od samego jej startu

 

 

Moja budka w oryginale ma jeden wiartaczek może ciut większy od komputerowego ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przeciągu zrobić też nie można. W poprzedniej przyczepie początkowo miałem jeden wiatrak w dolnej kratce a drugi w górnej i był taki przewiew, że na gazie grzała a nie chłodziła, po przełożeniu 2 wiatraka do górnej kratki było już super.

 

ja wiatraki odpalam od razu razem z lodówką

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja przed pierwszym wyjazdem zainwestowałem w 2 wiatraczki po 25 cm, które ledwo ledwo upchałem w górnej dużej ramce za lodówką. W zestawie kupiłem regulator obrotów, ale dzięki temu, że wiatraczki mają dobre łożyska to chodzą na 100% mocy przez 24h - od wyjazdu spod domu do końca wczasów.

 

regulator posiada alarm informujący o zatrzymaniu wiatraka - jakby coś wpadło w łopatki lub cały oderwał się od kratki lodówkowej.

 

działanie jest rewelacyjnie, niezależnie od zasilania lodówki mrożonki spokojnie trzymają temperaturę - 15C a i -24C też się pojawiało na termometrze co przy dużej lodówce jest dobrym wynikiem.

Super! Mam pytanie dotyczące zasilania - do czego podpiąłeś zasilanie wiatraków? I zapewne lamerskie pytanie "zielonego" - działają jako nadmuch czy wyciągają powietrze.

 

Edit: w międzyczasie na drugie pytanie pośrednio odpowiedziałeś :)

Edytowane przez Hobbyuser (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja przerabiałem instalację el. w tym 12V, w szafie sąsiadującej z lodówką mam całą  skrzynkę z bezpiecznikami 230 i 12v, tam mam wpięte wiatraczki.

 

może masz oświetlenie w lodówce działające po otwarciu drzwi ?, jeżeli tak, to z tyłu za lodówką miernik w rękę i szukaj kabelka w którym na stałe jest 12V.

 

powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę o podstawce chłodzącej pod notebook-a EA102 BREEZE która w "Stokrotce" będzie sprzedawana od 11.05 w cenie 34,99 zł. Jej parametry:

ilość wentylatorów            3 szt,

przepływ powietrza           28 CFM|

prędkość obrotowa          1500 rpm

poziom hałasu                 25 dBA

pobór mocy                    < 0,9 W

wymiary wentylatorów       60x60x10 mm

wymiary podstawki            300x230x13,8 mm 

Nie wymaga zewnętrznych źródeł zasilania – zasilana z portu USB notebooka.

Co myślicie o tych parametrach. Przyczepę mam kilkanaście kilometrów od domu i  bardzo mi zależy aby  szybko i tanio zamontować chłodzenie lodówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiatraczki zamontowane. Włącznik na blacie, z prądem nie było problemu mam pociągniętą nową instalacje 12v. Pobór prądu 0.5 A. Bezpiecznik 0.75A. Wiatraczki mam dwu biegowe 1500-4000 obr.min. Na wyższym biegu hałasują na niższym są nie słyszalne a z kratki wydobywa się ciepłe (38st.C) powietrze. Trochę potestuję i postaram się opisać jak to u mnie z temperaturą w lodówce wygląda. Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ktoś pomyślał, że moim zamiarem było reklamowanie jakiejś tam płytki z wentylatorami to bardzo przepraszam. Nie miałem takiego zamiaru. Jako nie elektronik i nie elektryk kombinowałem i nadal kombinuję aby samemu coś usprawnić. Bardzo dużo korzystam z porad na forum. Dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.