Skocz do zawartości

Chłodzenie lodówki, czyli jak mieć zimne piwo w upały


Rekomendowane odpowiedzi

http://aab.com.pl/arctic-cooling-arctic-F12-pro-tc.html

 

za późno znalazłem te wentylatory, bo takie cos wydaje sie lepszym rozwiązaniem niż prosty system 0-1

 

Zgadza się. Ja znalazłem podobny http://allegro.pl/listing/listing.php?string=temperatury&search_scope=category-45906

ale są wentylatorki do których podłącza się czujnik z osobna i takich jest więcej i znacznie taniej.

te wskazane wyżej zostały opracowane na potrzeby komputerowe i pełne obroty (+hałas) osiągają już przy 38st.C.

W takim wypadku warto wstawić w szereg obwodu czujnika, rezystor 1kOhm lub eksperymentalnie inny, 2,2k , 4,7k, 10k, by dopasować zachowanie wiatraka do własnych potrzeb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 94
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Zgadza się. Ja znalazłem podobny http://allegro.pl/listing/listing.php?string=temperatury&search_scope=category-45906

ale są wentylatorki do których podłącza się czujnik z osobna i takich jest więcej i znacznie taniej.

te wskazane wyżej zostały opracowane na potrzeby komputerowe i pełne obroty (+hałas) osiągają już przy 38st.C.

W takim wypadku warto wstawić w szereg obwodu czujnika, rezystor 1kOhm lub eksperymentalnie inny, 2,2k , 4,7k, 10k, by dopasować zachowanie wiatraka do własnych potrzeb.

 

można też eksperymentować z umiejscowieniem czujnika, np montując dwa wiatraki jeden czujnik blisko radiatora lodówki, a drugi bliżej kratki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak ale co z tą temperaturą przy jakiej powinien załączyć się wiatrak.

Jaka ona powinna być.

sprawdzał ktoś to kiedy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://aab.com.pl/arctic-cooling-arctic-F12-pro-tc.html

 

za późno znalazłem te wentylatory, bo takie cos wydaje sie lepszym rozwiązaniem niż prosty system 0-1

 

One mają możliwość auto wyłączenia, czy tylko regulację obrotów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak ale co z tą temperaturą przy jakiej powinien załączyć się wiatrak.

Jaka ona powinna być.

sprawdzał ktoś to kiedy.

 

Witam, no właśnie najważniejszy parametr nie jest znany :hmm:  czyli jaką temperaturę powinien mieć radiator by lodówka pracowała najwydajniej :hmm:  , bo jak wiadomo musi być dość ciepła by było w środku zimno. Więc to jaka ma być ta temperatura ??? na radiatorze ? . Większość montuje wiatraczki poprawia tym działanie lodówki lecz czy wykorzystuje pełne możliwości lodówki :hmm: .

 

Pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, no właśnie najważniejszy parametr nie jest znany :hmm:  czyli jaką temperaturę powinien mieć radiator by lodówka pracowała najwydajniej :hmm:  , bo jak wiadomo musi być dość ciepła by było w środku zimno. Więc to jaka ma być ta temperatura ??? na radiatorze ? . Większość montuje wiatraczki poprawia tym działanie lodówki lecz czy wykorzystuje pełne możliwości lodówki :hmm: .

 

Pozdrawiam serdecznie.

 

Ja na tą chwilę, nie jestem w stanie odpowiedzieć. Będę na bieżąco testował na wyjazdach i dopiero wtedy coś ustalę.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, no właśnie najważniejszy parametr nie jest znany :hmm:  czyli jaką temperaturę powinien mieć radiator by lodówka pracowała najwydajniej :hmm:  , bo jak wiadomo musi być dość ciepła by było w środku zimno. Więc to jaka ma być ta temperatura ??? na radiatorze ? . Większość montuje wiatraczki poprawia tym działanie lodówki lecz czy wykorzystuje pełne możliwości lodówki :hmm: .

 

Pozdrawiam serdecznie.

no nie tak do końca

 

Po włączeniu grzejnika (u nas palnik gazowy lub grzałka elektryczna)

(1) odbywa się szybkie parowanie substancji w zbior­niku absorbera (2)

Pary tej substancji przechodzą do skraplacza (3)

Po skropleniu w skraplaczu substancja chłodząca ścieka do elementu chłodzącego (4)

gdzie paruje przy niskim ciśnieniu, ochładzając jego ścianki.

 

Wentylator ma schładzać skraplacz. A im większa różnica temperatur między absorberem (2) a skraplaczem (3) tym lepsza sprawność lodówki i tym niższą temperaturę można uzyskać wewnątrz lodówki

post-1073-0-22009900-1363645677_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, no to jeśli tak to już wiem jak zmodyfikować swoją lodóweczkę by wycisnąć z niej maksymalne obniżenie temperatury , za lodówką jest dość miejsca by zbudować tunel idący z podłogi aż do kratki wentylacyjnej po przez właśnie ten skraplacz i dodatkowo wymuszony obieg po przez wentylatorki , i będzie się działo :yay: a i  :piwko: będzie schłodzone odpowiednio. Dzięki za rozjaśnienie sytuacji.

 

Pozdrawiam serdecznie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chylę czoła  :dzieki:  na znajomością tych wszystkich e-zabawek , i pomysł świetny również ,  rozumiem że chłodzenie "pleców " możliwe będzie rownież przy zasilaniu 12V z akumulatora samochodu, pytam ponieważ dość często używam chłodzenia na gaz , a w tym przypadku kiedy nie będzie zasilania na 12V ,przy nieruchomych wiatraczkach wymiana powietrza chyba mocno utrudniona ? 

 

a jeszcze jedno pytanko bo zupełnie nie mam pojęcia ... czy testowałeś już to urządzonko podczas nocy ,czy nie hałasuje zbytnio ?  pozdrawiam

 

Ja mam to prościej wykonane 2 wentylatory trytytkami do kratki lodówki połączone kablem i przez włącznik podłączone do instalacji 12v. Załączanie ręczne :). Jeżeli chodzi o prace przy gazie to trzeba to wytestować akurat teraz nie mam tego problemu ale w cepie jak szła na gazie to wentylatorki zaburzały na tyle cykl powietrza przy spalaniu gazu że śmierdziało spalinami w środku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego najlepiej zainstalować te wiatraczki bezpośrednio przy skraplaczu żeby wiały bezpośrednio na skraplacz i wtedy system będzie najwydajniejszy i zmniejszy się prawdopodobieństwo wpychania spalin do wnętrza przyczepy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Jeżeli chodzi o prace przy gazie to trzeba to wytestować akurat teraz nie mam tego problemu ale w cepie jak szła na gazie to wentylatorki zaburzały na tyle cykl powietrza przy spalaniu gazu że śmierdziało spalinami w środku.

 

U siebie nie zaobserwowałem takiego zjawiska, a testowałem z gazem. Może miałeś nieszczelny wylot spalin? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego najlepiej zainstalować te wiatraczki bezpośrednio przy skraplaczu żeby wiały bezpośrednio na skraplacz i wtedy system będzie najwydajniejszy i zmniejszy się prawdopodobieństwo wpychania spalin do wnętrza przyczepy.

tyle że wtedy tracisz istotną cechę, jak wyciąganie ciepłego powietrza na zewnątrz

u mnie cały blat nad lodówką był gorący, średnio to przyjemne zwłaszcza w upały 

po włączeniu wentylatorów na kratce, blat jest chłodny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak masz te wentylatorki zainstalowane na kratce?

One przez tą kratkę wpychają powietrze do środka czy wyciągają na zewnątrz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.