Skocz do zawartości

Marmurowe zmagania


marmur

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 198
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

ale wtedy już nie jesteś "tajny" a tu najbardziej o to mi chodziło.

 

http://www.mora.com.pl/index.php/Ogrzewacze_wn%C4%99trz_MORA.html

W okolicach Andrespola facet produkował podobne piecyki 30 lat temu. Grzały rewelacyjnie, miały wszelkie atesty i były tanie. Przy budowie piecyka należy pamiętać, że czad (produkt spalania) występuje razem z dwutlenkiem węgla co w sumie daje większą gęstość niż ma powietrze zatem nie komin ale dobra dziura w podłodze uchronią nas przed nieszczęściem. Gdyby było inaczej czad nie zabijałby ludzi w łóżkach ale uchodził kominem. Komin o wysokości pomieszczenia samochodu dostawczego nie wytworzy odpowiedniego ciągu. Za mała różnica poziomów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na placu boju pozorny spokój bo obecne prace nie są zbyt efektowne. Całkowicie opróżniłem wnętrze, zdjąłem fotele, wykładziny, plastiki itp. w ruch poszły materiały ścierne i walczymy z korozją.

 

W międzyczasie trwa rejestracja, papiery powinny być w poniedziałek.

 

Powoli zwłóczam materiały, mam już prawie wszystko do konstrukcji spanka. Kupiłem też kompletny dach z szyberdachem od Zafiry. Bydle wielkie więc muszę jechać po niego Ducatem a ten jeszcze nie zarejestrowany. We wtorek powinien być już na miejscu. Przywiozłem też lodówkę.

 

 

 

 

post-1214-0-11261300-1353099051_thumb.jpg

 

post-1214-0-48087300-1353099062_thumb.jpg

Edytowane przez marmur (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samochód zarejesrtowany i ubezpieczony.

 

Zacząłem zwozić materiały do budowy, Drogą kupna nabyłem kompletny dach wraz z szyberdachem od Zafiry.

 

Znalazłem również po wielu poszukiwaniach obrotowe fotele z Sharana w bardzo przyzwoitym stanie. Do kompletu przywiozłem lodówkę, Webasto i sporo różnego rodzaju sikaflexów itp.

 

Pogoda nie sprzyja więc na początek będzie montaż Webasta, narazie tymczasowy, bo w budzie łapy grabieją. Kabelkologia chyba opanowana, więc może już jutro będę miał niezależne ogrzewanie w moim autku. Będzie też okazja do szczegółowych pomiarów i sprawdzenia czy takie rozwiązanie może być docelowe, czy też powinienem jednak poszukać trumy.

 

No i pytanie do znawców. Kupiłem kilkanaście opakowań pianki dwuskładnikowej (za 30-40% ceny rynkowej). Zastanawiam się nad wykonaniem ocieplenia ścian przy użyciu tej pianki. Co Wy na to.

 

post-1214-0-85152900-1353525749_thumb.jpg

 

post-1214-0-87013000-1353525764_thumb.jpg

 

 

post-1214-0-15263100-1353525781_thumb.jpg

 

post-1214-0-76399600-1353525794_thumb.jpg

 

post-1214-0-15262600-1353525807_thumb.jpg

 

post-1214-0-58161300-1353525826_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marmur, Webasto mokre? Sterowanie analogowe?

Co do ocieplania pianką... hmmm... moje nikłe doświadczenie: mam uszczelnione pianką przepusty na rury CO przez stropy. Przy ogrzewaniu układu, bądź stygnięciu (np w momencie gdy sterownik pieca odpina kaloryfery, bo grzeje bojler - priorytet CWU) słychać trzeszczenie rurek o piankę.

Mnie to wkurza. A samochód chyba jest delikatną i w sumie podatną na drgania i drobne odkształcenia konstrukcją. Ja bym się tego trzeszczenia obawiał...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Webasto jest wiekowe i mokre. Sterowanie prymitywne analogowe. Moc 5kW, Było sprawne gdy je demontowałem.

 

Styropian będzie trzeszczał bardziej niś pianka. Temu można przeciwdziałać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy czytałem na CT opisy budowy różnych kamperów z blaszaków to jakoś pianka nie była podstawowym izolatorem ścian. Warto zgłębić temat dlaczego, bo aż się narzuca takie rozwiązanie. Może kwestia wykraplania wilgoci od spodu blachy dokładnie na styku wewnętrznej warstwy blachy i pianki. W nocy na zewątrz robi się zimno, powietrze w środku jest ciepłe i automatycznie wilgotne. Wtedy zimna blacha powoduje obniżenie temperatury wilgotnego powietrza poniżej punktu rosy i wykrapla się woda na blasze od środka. Tylko ona nie ma jak i gdzie spłynąć albo wyschnąć, bo pianka ją trzyma. Masz zatem mokry kompres na blasze od środka auta. Obawiam się korozji.

 

Ale czy moje wytłumaczenie jest faktycznie tym, które doświadczeni budowniczy uznają za słuszne to nie mam pojęcia. Z tego co widziałem to jednym z najbardziej popularnych "patentów" jest upychanie wełny mineralnej w gałgankach pakowanych osobno do foliowych woreczków. Czy to lepsze niż wypełnienie pianką???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat był wałkowany wielokotnie. Tradycyjna pianka utwardzana wilgocią ma strutkurę otwartokomórkową i ze względu na to, że chłonie wilgoć nie za bardzo nadaje się do ocieplenia kampera.

 

Pianki dwuskładnikowe są utwardzane chemicznie a ich komórki są zamknięie i chłoną podobno 10 krotnie mniej wody. I ocieplenie taką właśnie pianką mnie interesuje.

 

Przy mojej cenie zakupu takiej pianki całkowity koszt ocieplenia nie powinien przekroczyć kwoty 400 zł a jest to suma porównywalna z innymi sposobami ocieplenia/uszczelnienia.

Edytowane przez marmur (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak technicznie chcesz przeprowadzić tą operację ?

Nie mam zdania co do samego pomysłu , widziałem takie piankowanie wnętrza ale nie z nabojów tylko z wielkiej maszyny , kiedyś Świstak gdzieś nadał takie sposoby i nawet coś się kręcił w temacie wprowadzenia tego na nasz rynek . Diabeł chyba tkwi w sposobie aplikacji , rozszerzalności przed zastygnięciem , przytwierdzenia pianki do sufitu ..... to mogą być problemy ... ale nie muszą .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem też o tej metodzie i nawet przeprowadziłem próby. Na karton nałożyłem w miarę równo pianki i docisnąłem do

sufitu. Pianka się rozprężyła i powstała w miarę równa warstwa. Jeszcze muszę przetestować docięcie drutem oporowym

by powstała równa powierzchnia. Ja na proste powierzchnie będę wklejał styrodur, a pianką tylko łuki i wypełnienie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr, nie przesadzaj , aż tak źle to ze mną nie jest.

 

Będę miał ładniejsze wnętrze.

 

Póki co walczę z Webastem jak z wiatrakami. Pracuje, ale niestabilnie. Załączy się, pochodzi chwilę i wyłączy się.I tak w kółko.

 

Jutro postaram się wrzucić kilka zdjęć z postępu prac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.