Skocz do zawartości

chcę otworzyć pole kempingowe


rosołek

Rekomendowane odpowiedzi

Kristofer - niech na duzym polu stanie 50 cepek czy kamperkow z takimi wymaganiami jak Twoje... i najstaje ciemnosc

 

heh, możesz mieć rację - ale trzeba to mimo wszystko uśrednić.

 

jeden będzie miał farelkę 2,5 KW, inny słoneczko 800W, jeden klimę 2,5 KW inny klimę 800W (taką aktualnie zakupuję).

 

z punktu widzenia właściciela kempingu - zrobiłbym 10A za załóżmy 10pln jako standard, a jak ktoś chce to 16A z dopłatą.

 

moja 15 letnia przyczepa ma bezpieczniki 16A, więc domyślam się, że nowsze też mogą tyle mieć.

 

Boiler 800W, kuchenka elektryczna 1500W i już po 10A bezpieczniku - trzeba się po prostu pilnować i tyle.

 

u mnie sam pokładowy prostownik przy ładowaniu aku zjada jakieś 200W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 186
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Jeśli pole nie jest na "sto" przyczep, to 16A. Tak jest na wszystkich "cywilizowanych" kempingach :ok:

Oczywiście są też pola, gdzie właściciele montują zabezpieczenia po 10A , aby w ten sposób dyscyplinować "wymagających" turystów, przez co sami, czasem po kilka razy dziennie, latają do skrzynek, aby włączyć padnięty bezpiecznik.

Ja takie kempingi staram się omijać, zawsze jednym z pierwszych moich pytań w recepcji, jest pytanie o wielkość zabezpieczenia.

Nie wszyscy potrzebują takich parametrów, nawet są tacy, którzy w ogóle nie potrzebują przyłącza sieci, ale są i tacy, którzy nie chcą mieć sztucznych ograniczeń.

Ogólnie i tak wszystko się uśredni, bo jeden będzie potrzebował prąd tylko na oświetlenie i ugotowanie wody, a inny na wszystko, co ma (łącznie z ogrzewaniem, jak zdarzy się zimna noc), ale przecież te wszystkie urządzenia nie pracują u każdego non-stop 24 godziny.

Jak wspomniałem, sam nie wyobrażam sobie, że musiałbym pamiętać o wyłączaniu czegoś tam, bo żona chce nastawić dzbanek z wodą na herbatę :hmm:

 

:hej:

 

Widocznie ja bywam na niecywilizowanych kempingach. We Francji jest zabezpieczenie 6A za 1,76 Eu i 10 A za 2,59 Eu -tam gdzie przebywałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kristofer - sorki, masz trochę racji, ale też wydaje mi się, że zużycie prądu masz zdecydowanie za duże. Masz rację, że czasy się zmieniają i coraz więcej urządzeń mamy elektrycznych. Jednak nie znaczy to, że specjalnie pod uruchomienie pola kempingowsego od razu trzeba stawiać małą elektrownię. Nasze małe domki na kółkach są z definicji przeznaczone na życie nieco ascetyczne. Oczywiście nie do końca przy świeczkach. Jednak nasze tendencje do zmieniania żarówek na LED bierze się z dążności do oszczędzania. Nie wiąże się z tym dobrze dokładanie pełnowymiarowej klimy na 1,5 kW. Dlatego też uważam, że w przyczepie należy "trochę" się ograniczyć :-) Oczywiście, kiedy podłączam się do prądu, to mam prawo oczekiwać, że uruchomię sobie kuchenkę elektryczną, Ale mogę też sobie przpilnować, że chcąc włączyć czajnik elektryczny - wyłączę w tym czasie grzejnik. Na ogół nie jest to dużo biegania po przyczepie. Osobiście klimy nie mam, choć często chodzi mi po głowie taki zakup. Jednak wówczas też optowałbym za czymś mało obciążającym. Raczej nastawiając się na zmieszczenie się w 10A. Piszesz, że masz zabezpieczenie w przyczepce 16A. A jakie masz przewody? Bo przy takim zabezpieczeniu powinieneś już mieć przynajmniej 3x2,5 mm A raczej takich w przyczepkach naszych nie ma. Ale oczywiście nie twiedzę, że u Ciebie takowych nie ma, może ktoś zmieniając zabezpieczenie, zmienił również przewody. Czy producent przewidział takie zabezpieczenie? Nie wiem, ale przewidując - powinien również przewidzieć odpowiednie przewody. Nie widziałem wszystkich przyczepek. Mało - w ogóle niewiele przyczepek widziałem. Jednak wiem, że są to konstrukcje drewniane, w których dbamy o to, żeby były jak najbardziej suche. Po tych konstrukcjach prowadzone są przewody elektryczne, które w pewnych warunkach mają prawo się grzać. Co z tego wynika, chyba nie muszę nikomu tłumaczyć. Stąd wydaje mi się, że powinno wystarczyć 10A. Oczywiście - jak słusznie napisałeś, pytający wyciągnie sobie odpowiednie wnioski i podejmie odpowiednią decyzję.

 

Jeszcze co do kalkulacji zabezpieczeń. Trzeba pamiętać o tym, że na polu mamy podłączenie pojedynczej przyczepy o określonym zabezpieczeniu. Ale miejsce podpięcia przyczep musi dostarczyć odpowiedni prąd. Jeśli masz na jednym słupku np. 10 podłączeń, to przewód podłączający też musi mieć odpowiednie przekroje. Wiem, dochodzi współczynnik jednoczesności, faktyczne obciążenie itp. Jednak i tak trzeba to kalkulować z pewną dozą bezpieczeństwa. Teraz kolejna sprawa - ile takich punktów podłączeń będzie. Zasilanie całego pola też musi być odpowiednie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

10A wystarcza, jak chcesz się bawić to 16A za dopłatą zróbcie-> koszty raczej znikome a dla wygodnickich dodatkowe kilka PLN do wydania..

Teren jest utwardzony tzn. nie kopie się auto lub kamper ?

Drzewo widoczne na środku placu-> należało by podciąć gałęzie do wysokości min 3 metry.

Pozdro

Edytowane przez Przemo.D (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Na ogół nie jest to dużo biegania po przyczepie. Osobiście klimy nie mam, choć często chodzi mi po głowie taki zakup. Jednak wówczas też optowałbym za czymś mało obciążającym. Raczej nastawiając się na zmieszczenie się w 10A. Piszesz, że masz zabezpieczenie w przyczepce 16A. A jakie masz przewody? Bo przy takim zabezpieczeniu powinieneś już mieć przynajmniej 3x2,5 mm A raczej takich w przyczepkach naszych nie ma. Ale oczywiście nie twiedzę, że u Ciebie takowych nie ma, może ktoś zmieniając zabezpieczenie, zmienił również przewody. Czy producent przewidział takie zabezpieczenie? Nie wiem, ale przewidując - powinien również przewidzieć odpowiednie przewody. Nie widziałem wszystkich przyczepek. Mało - w ogóle niewiele przyczepek widziałem. Jednak wiem, że są to konstrukcje drewniane, w których dbamy o to, żeby były jak najbardziej suche. Po tych konstrukcjach prowadzone są przewody elektryczne, które w pewnych warunkach mają prawo się grzać. Co z tego wynika, chyba nie muszę nikomu tłumaczyć. Stąd wydaje mi się, że powinno wystarczyć 10A. Oczywiście - jak słusznie napisałeś, pytający wyciągnie sobie odpowiednie wnioski i podejmie odpowiednią decyzję.

 

Jeszcze co do kalkulacji zabezpieczeń. Trzeba pamiętać o tym, że na polu mamy podłączenie pojedynczej przyczepy o określonym zabezpieczeniu. Ale miejsce podpięcia przyczep musi dostarczyć odpowiedni prąd. Jeśli masz na jednym słupku np. 10 podłączeń, to przewód podłączający też musi mieć odpowiednie przekroje. Wiem, dochodzi współczynnik jednoczesności, faktyczne obciążenie itp. Jednak i tak trzeba to kalkulować z pewną dozą bezpieczeństwa. Teraz kolejna sprawa - ile takich punktów podłączeń będzie. Zasilanie całego pola też musi być odpowiednie.

 

w temacie klimy - ja dziś kupuję w OBI przenośną - 880W - chłodzenie 8000BTU, w tej samej cenie jest druga 1000W na 9000 BTU - ten sam producent ale już cięższa o 5kg ( ok 23 lub 28kg), za chwilkę zapodam zresztą do tematu o ciekawych ofertach.

 

w temacie kabli - u mnie w angielce z 1995r są przewody ok 2mm2 - demontowałem ostatnio gniazdko wewnętrzne - przy przeróbkach - kable spokojnie starczą na 16A. Zresztą nie planuję wykorzystywać tego 16A jak będzie - na stałe....

 

Odnośnie przyłączy na kempingu - jeżeli płacisz za 16A, to Ciebie w sumie nie interesuje co jest w skrzynce i ile jest skrzynek - jest w ofercie to płacisz i wymagasz - o to ma zadbać właściciel pola. Jak zrobi 16A i będzie miał w szczycie sezonu kłopoty - to zaraz zmieni cennik i zabezpieczenie i po kłopocie. - w Miłkowie na Wiśniowej Polanie było w ofercie 10A a bezpiecznik w skrzynce 16C - więc sporo, a itak znaleźli się tacy (cały wieczór farelka 2000W w przedsionku + dodatki), którzy dali mu radę.

 

w trakcie planowania - puściłbym kable pod 16 A, i pozakładał różne bezpieczniki i różne ceny w cenniku - od 6 do 16 A i niech klient decyduje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki Panowie za cenne rady i rzeczową dyskusję:)

na razie jeszcze nie wiem jak sprawa się zakończy czy 10 A czy 16 A

póki co cały czas działamy dzisiaj jutro postaram się dodać fotki

z racji innych zajęć był krótki przestój - ale już wracamy do działania:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komplikujemy cennik. Co do tego, że nie moje zmartwienie, to masz raqcję, tylko że tu pyta gościu, który chce założyć kemping, więc podpowiadam mu, gdzie może szukać problemów dla siebie :-) Dla mnie to żaden problem. Ja się i w 6 A potrafiłem zmieścić jak było potrzeba. :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie już wszystko napisano o podłączeniach zasilania, ale jeszcze jeden głos nie zaszkodzi, bo sam przemyśliwałem o założeniu malutkiego miejsca postojowego dla kamperów i cepek. I wymyśliłem wówczas, że tak jak to poprzednicy napisali - najlepsza jest oferta różnorodna. Jak ktoś ma solar, to cena powinna być bez prądu, bo się nie podłacza. Jak ktos chce farelką się dogrzewać - niech ma 16A, a jak tylko doładować aku - 6A, ja akurat mam takie bezpieczniki na wejściu, więc po co mam płacić za więcej ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem odnośnie opłat za energię elektryczną jest rozliczanie wg wskazań licznika. Wzorcowany (legalizowany) licznik kosztuje ok.30zł. Opłatę, aby być w zgodzie z wszystkimi przepisami dzielimy na dwie części. Pierwsza to opłata za przyłączenie (jednorazowa lub dzienna - spotkałem się z dzienną w wysokości 4zł) plus opłata za każdą zużytą kilowatokodzinę wskazaną na liczniku w wysokości identycznej jaką płaci zarządca pola do Zakładu Energetycznego.

Opłata za przyłączenie zawiera w sobie koszty amortyzacji instalacji na polu oraz koszty stałe z faktury za energię (abonament, opłata przesyłowa itp).

Przy takim rozliczeniu bez znaczenia jakie urządzenia elektryczne są w przyczepce.

Można przyjąć takie rozwiązanie - pole wyposaża się w kilka przyłączy 16A z opomiarowaniem (dla tych co potrzebują sporo watów), pozostałe przyłącza mogą być 6A płatne ryczałtem dziennym i sukcesywnie w miarę możliwości finansowych zarządcy zastępować je przyłączami 16A z opomiarowaniem.

Edytowane przez archisan (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zadaniem bez przesady ... liczniki, rozliczanie... jest opłata ryczałtowa i tyle ... zaraz nasępni powiedzią, że oczekują niższej opłaty za pobyt na polu bo nie korzystają z toalet tylko mają swoje ... itd, itp.

 

Im mniej wariantów i bardziej wystandaryzowana oferta tym mniej wątpliwości :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś w tym jest :ok:

Ale przynajmniej warto mieć w ofercie "z podłaczeniem prądu" i "bez podłączenia". Tak na początek, a potem już życie pokaże. Ale też planując inwestycję warto posłuchać różnych głosów, żeby później nie przerabiać świeżo zrobionych skrzynek :mlot:

 

My możemy sobie pogadać, a decyzje i tak podejmuje inwestor. Ale tak czy inaczej - fajnie, że powstanie kolejne miejsce do postoju !

:ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. powstaje nowe miejsce

2. budujący pyta nas o zdanie

3. czyta nasz wypowiedzi i wyciąga wnioski dla siebie

 

 

 

 

 

0. Daje nam rabat :-)

 

Tylko się cieszyć :-)

 

miło takie słowa słyszeć:)

 

ale jeszcze trochę pracy przed nami

Edytowane przez rosolez (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.