Skocz do zawartości

Wystrzał opony


Rekomendowane odpowiedzi

Ja mam opony nowe ,ale zwykłe 79T i gość który wieki pracuje z oponami zapewnia ,że 500 kg spokojnie wytrzymią ,ale ,żeby więcej jak 2,5 atm nie pompować.

Wydaje mi się, że nie tyle co nośność opony jest ważna , a ciśnienie.

Fakt jak doładuję przyczepę na max , o wiele więcej jak wolno to oponki się uginają ,nawet na nierównej powierzchni wyglądają jak by było za mało powietrza.

Ostatnio wbiłem wielką śrubę i mimo wielkiego przeładowania i wysokiej temp otoczenia nie było wystrzału , tylko spokojnie dojechałem do domu.

Ja stawiam na nowe opony i odpowiednie ciśnienie. :piwo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 215
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Ja mam opony nowe ,ale zwykłe 79T i gość który wieki pracuje z oponami zapewnia ,że 500 kg spokojnie wytrzymią

 

 

A kuku ...........

 

•79 - 437 kg / na oponę

 

 

Ten gość pracuje kilka wieków za dużo :piwo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

437 kg / na oponę

... przy prędkości nawet 189 km/h

 

Teoretycznie rzecz biorąc przy prędkości 80 km/h siły dynamiczne działające na przyczepę są mniejsze więc pewnie te 500 kg wytrzyma. Gość może tylko nie wziął pod uwagę że na wakacje jeździmy kiedy temperatura na zewnątrz jest stosunkowo wysoka (asfalt prawie płynie). Poza tym auto zazwyczaj jest tak zapakowane że klucz do kół jest na samym dnie :piwo: i lepiej gumy nie łapać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaja sobie robisz ROBICAR ? Ty fachowiec w dziedzinie motoryzacji mnie podpuszczasz

 

Trochę tak :ok: a i znygusiałem po wakacjach żeby szukać tych oznaczeń :piwo: a i na nowo nie chcę wpaść w nałóg siedzenia godzinami w necie :jump: tak, więc, od czego mam kolegów podających zakres pomocy: badania techniczne pojazdów

 

A tak na poważnie brakuje w twoich danych oznaczenia N – symbol prędkości ( do ilu km/h)

oraz oznaczenia, LT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak na poważnie brakuje w twoich danych oznaczenia N – symbol prędkości ( do ilu km/h)

 

No to masz wszystkie :

 

•J - do 100 km/h

•K - do 110 km/h

•L - do 120 km/h

•M - do 130 km/h

•N - do 140 km/h

•P - do 150 km/h

•Q - do 160 km/h

•R - do 170 km/h

•S - do 180 km/h

•T - do 190 km/h

•H - do 210 km/h

•V - do 240 km/h

•W - do 270 km/h

•Y - do 300 km/h

•VR - powyżej 210 km/h

•ZR - powyżej 240 km/h

 

Dla indeksów prędkości VR, ZR, V, W, Y:

•Dla opon kategorii VR maksymalne obciążenie podawane jest dla prędkości 210km/h.

•Dla opon kategorii ZR maksymalne obciążenie podawane jest dla prędkości 240km/h.

•Dla opon z indeksem V należy zmniejszyć obciążenie o 3% co 10km/h w zakresie od 210 do 240km/h.

•Dla opon z indeksem W należy zmniejszyć obciążenie o 5% co 10km/h w zakresie od 240 do 270km/h.

•Dla opon z indeksem Y należy zmniejszyć obciążenie o 5% co 10km/h w zakresie od 270 do 300km/h.

 

oraz oznaczenia, LT

 

Też nie wiem , :piwo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kuku ...........

 

•79 - 437 kg / na oponę

 

 

Ten gość pracuje kilka wieków za dużo :piwo:

 

Ja mam opony markowe ,a nie Chińskie.

Przy Chińskich należy parametry zaniżać , a tych co mam producent gwarantuje lekko ponad 500 kg .

Oznaczenie jest katalogowe i dotyczy danego typu opony.

Tomii słusznie zauważył ,że 79T odnosi się do prędkości 190 Km/h .

Na chłopski rozum przy 190 Km/h musi opona wytrzymać siłę obciążenia 437kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trafko bardzo dobrze że kupujesz markowe ogumienie

 

Ale my tu piszemy o wystrzale opony czyli rozerwaniu przeważnie jej boku

 

To jak myślisz ? Z jakiej przyczyny te wystrzały ? Ile samochodów jeżdzi po drogach i nie jest to częste zjawisko , No , przeładowane TIR-y to trochę częściej . A ila taka opona przejeżdzi w sezonie w przyczepie campingowej ? 1000 , 2000 , 3000 km ? Z jaką prędkością jest eksploatowana ? Max. 100 km/h To z jakiego powodu ma strzelić ? Tylko i wyłącznie nieodpowiednie dobranie nośności do obciążenia na oponę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W cywilizowanych krajach nie zrobi się przeglądu technicznego ze starymi (ponad 5-6 lat) oponami.A u nas.......?

 

A u nas tak... i znam sam stacje diagnostyczne gdzie diagnosta sprawdza tylko hamulce, porusza sterem sprawdzi, co niektóre światła i wyjazd…a gdzie opony i inne podzespoły.

 

PS. Dobrze, że sam sobie sprawdzam samochód/ przyczepę, a jazda na przegląd to tylko czysta formalność.

 

Takie mizerne przeglądy tyczą się również przeglądów autokarów wycieczkowych przez :piwo: . Byłem 2 razy świadkiem jak :jump: "udawał", że sprawdza stan techniczny autokaru przed wyjazdem. W pierwszym przypadku obszedł autokar, do okoła i nie zauważył w trzech obrysówkach spalonych żarówek, co więcej nawet sam kierowca nie pofatygował się ich wymienić, bo jak autokar po trzech dniach wrócił z trasy to te same obrysówki nadal nie działały. W drugim przypadku śmiesznie wyglądało jak :ok: próbował przykucnąć przy kole tak żeby spodnie nie pękły mu w kroku, a mógł ocenić, chociaż stan zewnętrznej opony bliźniaczej.

 

Jedyne, co dobre w tych kontrolach to, że tylko rzetelnie sprawdzają trzeźwość kierowcy i ważność odpowiednich dokumentów, a co do oceny stanu technicznego przez :-] to jak dla mnie to :-] a później :-]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po tym wystrzale dziś zmieniłem opony 175 R14 C 99/98P nówki i zapłaciłem za dwie 360 zł i mam nadziej, że już odpowiednia nośność przy moim 1230 DMC

Jarekkow, jako fachowiec będą dobre?

mymlon, u mnie wystrzał nastąpił na prostym odcinku drogi , ale fakt wcześniej po drogach mazurskich mogła dostać - stan dróg na Mazurach fatalny i co rusz remonty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

będą dobre?

 

Będą wyśmienite :jump: Łączna nośność to 1550 kg. I idę w zakład o 0,7 l że przez 5 lat nie złapiesz kapcia :piwo:

 

Teraz jeszcze moja jedna rada , zobacz na oponie do ilu atm. można ją pompować i pompuj 0,5 atm mniej niż dopuszcza producent

 

Przypuszczam , że jakieś 4,5 atm. są dopuszczalne , to pompuj do 4

 

Przyczepa wcale nie będzie się gorzej prowadziła , a zobaczysz że zużycie paliwa spadnie radykalnie . Ciągałem Burstnerkę na kiepskich oponach do których mogłem napompować 2,5 atm. , przyczepa miała DMC 850 kg. i samochód palił mi więcej niż teraz przy przyczepie 1000 kg. szerszych oponach do których ja dmucham 4,5 atm .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.