Skocz do zawartości

Urzadzenia elektryczne w przednim schowku


Rafał

Rekomendowane odpowiedzi

Witam kolegów temat bardzo ciekawy jeżeli chodzi o 230V w przedziale z butlą , osobiście zrobił bym to tak gniazdo najwyżej jak się da, czujnik gazu zamontowany w połowie wysokości od podłogi do gniazda 230V oraz jedno fazową różnicówkę w obwodzie tego gniazda. A no i jeszcze jedno w takim przedziale zawsze jest jakaś wentylacja czyli stężenie gazu raczej nie będzie aż tak duże.Być może się mylę ale uważam że to wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 84
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Skoro producent przyczep w przedziale instaluje urządządzenia gazowe i elektryczne ( w naszych kuchniach domowych też tak mamy) prawobodobieństwo wybuchu znikome.

U mnie nie tylko są butle gazowe , ale i piecyk gazowy Primus i jest też instalacja elektryczna 12V ( pompka wody i oświetlenie) jest oczywiście wentylacja ( otwory przy piecyku). W poprzedniej przyczepie Hobby też była luka między przyczepą a podłogą przedziału , tak wieć stężenie gazu w wypadku rozzczelnienie instalacji gazowej nie będzie dużo, ponieważ gaz będzie miał ujście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak wieć stężenie gazu w wypadku rozzczelnienie instalacji gazowej nie będzie dużo

Stężenie nie musi być duże tylko musi mieścić się w granicach wybuchowości dla mieszanki Propan-Butan 1,5 - 13,5 % :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomii, ale czy to takiego stężenia dojdzie skoro są otwory wentylacyjne ??,

no chyba , że nieszczelność instalacji gazowej jest aż tak duża , że gaz ulatnia się w dużej ilośći , co przy tak dużym rozczelnieniu powinno być słyszalne.

 

Wszystko jest możliwe awarie instalacji gazowych zdarzają się i w domach mieszkalnych .

 

Czyli poważna awaria instalacji gazowej plus awaria instalacji elektrycznej , która spowodowała by iskrę i wtedy nastapiło by BUUUUUUUUUM.

 

Teoretycznie możliwe, ale prawdopodobieństwo oby tych awarii razem małe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak inni - każdy odpowiada za siebie, ale ja osobiście bym unikał takich połączeń. Pytaliście, czy w domu nie macie gniazdek w kuchni? Mam, ale w kuchni bywam na tyle często, że wyczuwam wyciek gazu. Pomieszczenie jest znacznie większe niż komora na butlę w przyczepie i wentylacja jest znacznie lepsza. Czy w przyczepie czepa aż tak dużego zbiegu okoliczności? Wcale nie wielkiego. Co wozicie w przedziale na butlę? Ja np. m.in wożę kilka drewnianych klocków do podłożenia pod nogi. Owszem, staram się, żeby nie miały możliwości zakryć otworu, ale... Niektórzy pisali o rozszczelniających się połączeniach butli. Zdarzyło sie Wam przyjechac na kemping i stwierdzić, że przed wyjazdem odkręciliście butlę i jest otwarta? No i podłączenie lampki oświetlenia wewnętrznego, która na drodze, przsy podskoku na nierówności spowodowało zaiskrzenie pomiędzy żarówką i stycznikiem. Na prawdę uważacie, że to jest tak mało prawdopodobne? A scenariuszy takich można mnożyć. Jak dodamy do tego jeszcze gniazdo 230 i podłączane różne produkty własnej twórczości użytkowników - ja bym się bał. Ale każdy odpowiada za siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michalc3, napisz do do producenta przyczep , który instaluje w tym przedziale i instalacje gazowa i elektryczną :)

A prawdopodobieństwo wybuchu czy w kuchni domowej , czy w tym przedziale jest takie same. A to co piszesz, ze nie zakręcona butla gazowa podczas jazdy to juz Twoja nieuwaga, zatykanie wentylacji w tym przedziale - nierozsądne - czyli czynnik ludzki przyczynia sie do ewentualnego nieszczęscia , a nie techniczny.

 

Można równie dobrze napisać otwórz gaz i spowoduj iskre z instalacji elektrycznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro producent przyczep w przedziale instaluje urządządzenia gazowe i elektryczne ( w naszych kuchniach domowych też tak mamy) prawobodobieństwo wybuchu znikome.

 

To ja mam teraz pytanie za 100 punktów.

 

Czy Fendt instaluje gniazdka w schowku?

 

My mamy chyba nawet dwa i tak się teraz zastanawiam, czy to przeróbka, czy "fabryka dała"... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michalc3, napisz do do producenta przyczep , który instaluje w tym przedziale i instalacje gazowa i elektryczną :)

A prawdopodobieństwo wybuchu czy w kuchni domowej , czy w tym przedziale jest takie same. A to co piszesz, ze nie zakręcona butla gazowa podczas jazdy to juz Twoja nieuwaga, zatykanie wentylacji w tym przedziale - nierozsądne - czyli czynnik ludzki przyczynia sie do ewentualnego nieszczęscia , a nie techniczny.

 

Oj, trochę przesadziłeś. Nie jest to takie samo prawdopodobieństwo. W kuchni trzeba jednak zdecydowanie więcej tego gazu. Masz rację co do nieuwagi - oczywiście jest to czynnik ludzki. Problem jednak w tym, że szczególnie w przypadku karawaningu, tenże czynnik jest bardzo ważny. Tu trochę zahaczamy o temat sprawdzania instalacji gazowych - mamy różnych użytkowników bardziej i mniej świadomych. Nawet na tym forum. Tylko, że tutaj oni zdają sobie sprawę ze swojej nieświadomości i pytają. Są tacy, którzy nie zapytają (mam nadzieję, że nie na tym forum ;-)) i zrobią bardzo dziwne poprawki. Nie zajmuję się zawodowo elektryką, ale musiałem trochę porobić we własnym zakresie i potem miałem okazję przyjrzeć się wykonanym różnym pracom przez różnych "elektryków". Nawet zawodowi wstawiali tak dziwne "knoty", że głowa boli. Dlatego właśnie tak boję się dziwnych przeróbek. Co do prądu i gazu, nawet w tym wypadku są obowiązkowe pewne odległości jednej instalacji od drugiej. W schowku przyczepy nie masz miejsca na utrzymanie tych norm. Nie są one wymyślone tak dla przyjemności czyjejś. Wynikają z rzeczywistego zagrożenia. Ostatecznie, wracając do tematu - znając swoje działania i biorąc za nie odpowiedzialność - pewno bym sobie zrobił dodatkowe gniazdo, gdybym bardzo go potrzebował. Ale nie mam pewności, komu w przyszłości odsprzedam przyczepkę (mam nadzieję, że nie będzie musiała pójść na złom), być może ją komuś pożyczę - nieco mniej odpowiedzialnemu itp. A znając pomysłowość ludzi - boję się co może mieć zainstalowane u siebie mój najbliższy sąsiad na polu kempingowym. Dlatego też unikam pewnych rozwiązań. Na szczęście jest to moje zdanie, które chętnie wyłuszczam, ale nikomu go nie narzucam - każdemu wolno :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do różnicy instalacji gazowej w kuchni domowej a w tym schowku zwróć uwagę na przekrój rur gazowych w kuchni i w schowku i jeśli miało by cos sie wydarzyć w kuchni jaka ilość gazu poprzez te rury może sie wydostać? , wiec nie widze różnicy zagrożen i tu sa podobne i tu.

 

Możesz mi podac normy odległośći instalacji gazowej od elektrycznej??

 

Gniazdka 230V w tym schowku nie mam i nie widze potrzeby tam go montować - zamontowałem takie gniazdko hermetyczne od strony przedsionka.

 

Natomiast fabrycznie mam w tym schowku instalacje gazową , piecyk gazowy Primus i instalacje elektryczną 12V do pomki wody i oświetlenia.

 

Oświetlenie jest na górze tego schowka w kloszu, po prawej stronie jest piecyk gazowy , a po lewej pomka wody zazwyczaj w zbiorniku wody , no i oczywiście po prawej stronie otwory wentylacyjne.

 

I jeśli te otwory wentylacyjne nie będą zatkane, nie dojdzie do takiego stężenia gazu aby powtało BUUUUM, mało tego aby powstało to buuum musi nastapić jakieś zwarcie w instalacji elektrycznej w tym momencie.

 

Ile samochodów jeździ z instalacja gazową i obok idą przewody elektryczne?? i słyszy sie aby wybuchały??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do różnicy instalacji gazowej w kuchni domowej a w tym schowku zwróć uwagę na przekrój rur gazowych w kuchni i w schowku i jeśli miało by cos sie wydarzyć w kuchni jaka ilość gazu poprzez te rury może sie wydostać? , wiec nie widze różnicy zagrożen i tu sa podobne i tu.

 

Tyle że w kuchni masz GZ-50 zazwyczaj (gaz ziemny), a w instalacji w przyczepie gaz płynny. Kaloryczność (siła eksplozji) też jest dużo większa w przypadku gazu płynnego.

Instalacja w domu nie jest narażona na wstrząsy tak jak instalacja w przyczepie.

 

O ilości wypływającego gazu decyduje wielkość nieszczelności oraz nadciśnienie w instalacji a nie przekrój przewodu gazowego :)

 

Możesz mi podac normy odległośći instalacji gazowej od elektrycznej??

 

ROZPORZĄDZENIE

MINISTRA INFRASTRUKTURY

 

z dnia 12 kwietnia 2002 r.

 

w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

 

(Dz. U. z dnia 15 czerwca 2002 r.)

 

Rozdział 7

 

Instalacja gazowa na paliwa gazowe

 

┬ž 164. 3. Przewody instalacji gazowej, w stosunku do przewodów innych instalacji stanowiących wyposażenie budynku (ogrzewczej wodociągowej, kanalizacyjnej, elektrycznej, piorunochronnej itp.), należy lokalizować w sposób zapewniający bezpieczeństwo ich użytkowania. Odległość między przewodami instalacji gazowej a innymi przewodami powinna umożliwiać wykonywanie prac konserwacyjnych.

4. Poziome odcinki instalacji gazowych powinny być usytuowane w odległości co najmniej 0,1 m powyżej innych przewodów instalacyjnych, natomiast jeżeli gęstość gazu jest większa od gęstości powietrza - poniżej przewodów elektrycznych i urządzeń iskrzących.

5. Przewody instalacji gazowej krzyżujące się z innymi przewodami instalacyjnymi powinny być od nich oddalone co najmniej o 0,02 m.

┬ž 167. Gazomierzy nie można instalować:

1) w pomieszczeniach mieszkalnych, łazienkach lub innych, w których występuje zagrożenie korozyjne (wilgoć, opary związków chemicznych itp.),

2) we wspólnych wnękach z licznikami elektrycznymi,

3) w odległości mniejszej w rzucie poziomym niż 1 m od palnika gazowego lub innego paleniska,

4) w odległości mniejszej niż 3 m od urządzenia gazowego, mierząc w rozwinięciu długości przewodu.

 

┬ž 168. 1. Gazomierze należy instalować w przedziale wysokości od 0,3 m do 1,8 m od poziomu podłogi do spodu gazomierza lub co najmniej 0,5 m od poziomu terenu.

2. Gazomierze do pomiaru przepływu gazu o gęstości mniejszej od gęstości powietrza powinny być umieszczone powyżej licznika elektrycznego i innych urządzeń mogących iskrzyć, a do gazu o gęstości większej od gęstości powietrza - o co najmniej 0,3 m poniżej licznika i takich urządzeń.

3. Gazomierze instalowane bez szafek, na tym samym poziomie co liczniki elektryczne lub inne mogące iskrzyć urządzenia, powinny być od nich oddalone co najmniej o 1 m.

4. Dopuszcza się zmniejszenie odległości, o której jest mowa w ust. 3, jeżeli między tymi urządzeniami zostanie wykonana przegroda z materiału niepalnego o wysokości co najmniej 0,5 m powyżej i poniżej gazomierza oraz wysięgu większym o co najmniej 0,1 m od odległości lica gazomierza od ściany, na której jest zainstalowany.

┬ž 173. 1. Przy instalowaniu urządzeń gazowych należy spełnić następujące warunki:

1) urządzenia gazowe należy połączyć ze stalowymi lub miedzianymi przewodami instalacji gazowej na stałe lub z zastosowaniem elastycznych przewodów metalowych,

2) zawór odcinający dopływ gazu do urządzenia należy umieścić w pomieszczeniu, w którym jest zainstalowane urządzenie gazowe, w miejscu łatwo dostępnym, w odległości nie większej niż 1 m od króćca przyłączeniowego,

3) kuchnie i kuchenki gazowe należy instalować w odległości co najmniej 0,5 m od okien do boku urządzenia, licząc w rzucie poziomym,

4) ogrzewacze pomieszczeń, których temperatura osłon może przekroczyć 60°C, należy instalować w odległości co najmniej 0,3 m od ścian z materiałów łatwo zapalnych, otynkowanych oraz w odległości 0,6 m od elementów ścian z materiałów łatwo zapalnych, nieosłoniętych tynkiem,

5) grzejniki gazowe wody przepływowej należy instalować na ścianach z materiałów niepalnych bądź odizolować je od ściany z materiałów palnych płytą z materiału niepalnego.

2. Urządzenia gazowe, wymagające przemieszczania, takie jak palniki, kolby, lutownice, mogą być instalowane za pomocą przewodów elastycznych przeznaczonych do takich celów.

 

I jeśli te otwory wentylacyjne nie będą zatkane, nie dojdzie do takiego stężenia gazu aby powtało BUUUUM, mało tego aby powstało to buuum musi nastapić jakieś zwarcie w instalacji elektrycznej w tym momenc

 

Jakie zwarcie - wystarczy iskra :) - różnica potencjałów.

Rysiek co do tej wentylacji i dopuszczalnego stężenia to jesteś pewien tego co napisałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do stężenia miałem na myśli skoro jest wentylacja, gaz sie ulotni.

 

i jak z tego rozporządzenia wynika, że instalacje elektryczna moze byc w odległości :

4. Poziome odcinki instalacji gazowych powinny być usytuowane w odległości co najmniej 0,1 m powyżej innych przewodów instalacyjnych, natomiast jeżeli gęstość gazu jest większa od gęstości powietrza - poniżej przewodów elektrycznych i urządzeń iskrzących.

5. Przewody instalacji gazowej krzyżujące się z innymi przewodami instalacyjnymi powinny być od nich oddalone co najmniej o 0,02 m.

 

Jednym slowem może być instalacja elektryczna w jednym pomieszczeniu z instalacją elektryczną.

 

A piszemy o możliwości wybuchu jakie jest prawdopodobieństwo zaistnienia ??

 

Pisałem wcześniej, że wszystko jest możliwe, ale również rozważam prodopobodobieństwo zaistnienia takiej sytuacji, że może nastąpić wielkie BUUUUUM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, kilka postów wyżej napisałem:

 

temat bardzo ciekawy jeżeli chodzi o 230V w przedziale z butlą , osobiście zrobił bym to tak gniazdo najwyżej jak się da, czujnik gazu zamontowany w połowie wysokości od podłogi do gniazda 230V oraz jedno fazową różnicówkę w obwodzie tego gniazda. A no i jeszcze jedno w takim przedziale zawsze jest jakaś wentylacja czyli stężenie gazu raczej nie będzie aż tak duże.

 

Być może się mylę ale uważam że to wystarczy.

 

Pozdrawiam Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.