Jump to content
Jery

Agregat prądotwórczy - jaki?

Recommended Posts

danielpoz

Nawet najtańszy agregat ma na wyjściu napięcie sinusoidalne(nie kwadratowe) . Za to inwertorowy wcale nie musi mieć prawdziwej sinusoidy a zwłaszcza te najtańsze no name. 

Agulek

No i kupił waćpan agregat...znaczy mój mąż...kraft&dele Progessional model st 1100/st1000 symbol KD109...

Opis tabliczki znamion. Napięcie / częstotliwość 230V/50Hz, ibroty silnika 3600 r/ min...moc prądnicy 1.5 KVA....pojemność zbiornika paliwa 4 L

I odpalać odpala, praca jest równa ale... przy podłączeniu ( w celu próby) małej żarówki z lampki nocnej / nie led - żarówka nie świeci jasno a tylko się żarzy, rozjaśnia się i przyciemnia.....co może być przyczyną?

Agulek

Taki 300 zeta

received_2300560906704949.jpeg

OnionSkin
7 godzin temu, Agulek napisał:

.....żarówka nie świeci jasno a tylko się żarzy, rozjaśnia się i przyciemnia.....co może być przyczyną?

Prądnica musi mieć odpowiedni prąd wzbudzenia dla prawidłowego działania.
A jako że w wielu konstrukcjach "pobiera go poprzez obciążenie" to bywa taj jak u ciebie- trzeba wybadać od jakiego obciążenia działa OK: może przy dwóch żarówkach będzie OK.

Bob Duży

Odgrzewam kotleta, szukam małego agregatu. Warunki dwa, wielkość i hałas. Nie może być duży i głośny mocy nie potrzebuje aby zasilić podstawy przyczepy w razie braku słońca, wiadomo aku ileś tam wytrzyma. Ma ktoś sprawdzone modele?  Dużo na allegro chinoli 2-suwa się pojawiło ale jak to chodzi? Ojciec kupe lat używa chinola ale 4takta i jest ok, sam używam Kipora ale 8kw więc bydle jak na warunki polowe nie ma mowy o zabraniu ze sobą. Są godne polecenia sprzęty "walizkowe"??

Stu

Np Kipor IG1000.

Pzdr

kalapan
Godzinę temu, Stu napisał:

Np Kipor IG1000.

Przy prądzie znamionowym na poziomie 3,9 A  - to ten wynalazek nie pociągnie  nawet dobrej ładowarki od laptopa... 

Bob Duży

Nie wiem jak ten kipor ale mój w domu 8kw daje rade cała chałupę napędzić .

chris_66
Przy prądzie znamionowym na poziomie 3,9 A  - to ten wynalazek nie pociągnie  nawet dobrej ładowarki od laptopa... 

Daje radę normalnie używać tego z odbiornikami koło 1000W jak wiertarka, kompresor czy opalarka. Kolega w busie do przy tego używa

kalapan
15 minut temu, chris_66 napisał:

Daje radę normalnie używać tego z odbiornikami koło 1000W jak wiertarka, kompresor czy opalarka. Kolega w busie do przy tego używa

No to już nic nie rozumiem, dla pewności  na mądrą stronę zajrzałem , a tam pisze :

Prąd znamionowy – ustalony prąd pracy urządzenia elektrycznego, przy poziomie którego urządzenie to zachowuje się zgodnie z jego przeznaczeniem. Informacja o prądzie znamionowym zamieszczana jest na tabliczce znamionowej urządzenia oraz zamieszczana w instrukcji obsługi urządzenia.

A w instrukcji tego urządzenia pisze :

Prąd znamionowy -  3,9A

A przykładowo na mojej ładowarce od Della Precisiona pisze  230V   2,5A - czyli  jedną ładowarkę pociągnie, ale już dwóch nie. Wychodzi na to, że zbyt mocne to jednak nie jest, albo ja głupio coś tu rozumuję, bo przecież stróżem nocnym jestem , a nie elektrykiem :) 

chris_66

2,5 A zasilacz laptopa. Czyli powiedzmy 400-460W po stronie wtórnej . Moja na 70 i starsza 90W Widocznie na tej samej zasadzie wiertarka 1000W chodzi na agregacie 900W

Stu

Trochę fizyki:

Kipor pozwala obciążyć się prądem 3,9A przy napięciu 230V, co daje moc 3,9 x 230, czyli 897W.

Najmocniejsza ładowarka do tego Della pobiera maksymalny prąd 2,5A ale przy zakresie napięć 100-230V, dlatego daje maksymalnie 250W (2,5 x100 =250, przy 230V będzie pobierała prąd 250 / 230 = 1,08A)

Na elektronarzędziach podana jest maksymalna moc, czyli np w przypadku wiertarki podczas wiercenia w stali wiertłem 13mm. Jeżeli będziemy wiercić w drewnie wiertłem 6mm, nie sprzęt nie będzie używał nawet połowy mocy :)

Dlatego:

1. Ten mały Kipor zasili nawet 4 takie ładowarki

2. Zasili też wiertarkę (używam go czasami z młotem 1,3kW, delikatnie, ale działa)

3. Jest optymalny do przyczepy - gabaryt/cena/zużycie paliwa -  przy obciążeniu 50% spala ok 0,5l/h

Natomiast, jeżeli komuś to nie wystarcza, zawsze można zabierać takiego potworka 8kW, wystarczy zamontować dodatkowy hak holowniczy z tyłu przyczepy :D

PS. Od kilkunastu lat używam agregatów i innych zapasowych źródeł energii. Jak coś, to śmiało pytać.

Pzdr

danielpoz

Miałem 800W agregat i całą przyczepę łącznie z ciepłą wodą spokojnie zasilał. Bywało że i 3 przyczepy były podłączone.

Bob Duży, ten Kipor spełni Twoje potrzeby w 100% i nie słuchaj teoretyków🤣

Możesz jeszcze pomyśleć o IG770 ale może być problem z dostępnością. Mniejszy i lżejszy no i mniej pali, kwestia tylko jakie planujesz zapotrzebowanie na moc.

Edited by danielpoz (see edit history)

Bob Duży
1 godzinę temu, danielpoz napisał:

Miałem 800W agregat i całą przyczepę łącznie z ciepłą wodą spokojnie zasilał. Bywało że i 3 przyczepy były podłączone.

Bob Duży, ten Kipor spełni Twoje potrzeby w 100% i nie słuchaj teoretyków🤣

Możesz jeszcze pomyśleć o IG770 ale może być problem z dostępnością. Mniejszy i lżejszy no i mniej pali, kwestia tylko jakie planujesz zapotrzebowanie na moc.

Jadąc na ryby jadę zazwyczaj tam gdzie jest "cień" i czasami brakuje prądu po dzieciak jakieś bajki, tu światło tu to laptop. A jeszcze jak włączy mikrofalówke . Natomiast jeżeli te 800-900 W jest realne to mi styka.

AdamH
21 godzin temu, Stu napisał:

Np Kipor IG1000.

Pzdr

Mam takiego od 8 lat.  Jak potrzeba jeżdzi na pace, dawniej na dachu w boxie.     Złego słowa nie mogę powiedzieć.