Skocz do zawartości

Agregat prądotwórczy - jaki?


Jery

Rekomendowane odpowiedzi

9 godzin temu, Marek4791 napisał:

............ Ale lepszy rydz niż nic..............

w zasadzie sedno sprawy ............cokolwiek będzie zrobione będzie lepsze niż nic

Godzinę temu, smutny napisał:

.........Honda EX7.......

to słabsza wersja EU1000I , co prawda nie wiem jak można zrobić słabsze niż 900-1000W ale widocznie japończykom wyszło

sprzęt fajny tylko słaby , ale mając tę świadomość da się żyć

6 godzin temu, czyś napisał:

.........do agregatu podłączać należałoby urządzenia II klasy ochronności, a inne, klasy I (z wtyczką z PE) co najwyżej jeśli w 100% są sprawne, i pracują w warunkach suchych, ale .............

dobrze kombinujesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, czyś napisał:

Sorry, czy ja dobrze kumam, a elektrykiem nie jestem:

Uziemienie szpilką, rozumiem, wątpliwe (tym bardziej w suchym piachu), i generalnie jak rozumiem, będzie to uziemienie samego urządzenia (agregatu), i nie przekłada się na skuteczne uziemienie na gniazdach (tj. nawet jeżeli ma połącznie ze stykiem PE w gniazdach, i choćbyśmy podłączyli się do agregatu przewodem trójżyłowym z przewodem ochronnym nie będzie stanowiło skutecznej ochrony przeciwporażeniowej i nie spełni funkcji przewodu ochronnego [PE]). Pomimo takiej "szpilki" mamy z agregatu sytuację taką, jak przy braku PE, a nawet gorszą, jeśli wziąć pod uwagę, że agregat nie ma ścisłego rozróżnienia fazy i zera - to układ separowany  IT, więc jakakolwiek ochrona, która jest zależna od rozróżnienia fazy i zera leży i kwiczy. "Zrobienie" z jednego z "biegunów" stałego zera wymagałoby zdaje się jego osobnego, skutecznego i bezpiecznego uziemienia, ale nie tego przez obudowę agregatu.

Tak to kumam, więc do agregatu podłączać należałoby urządzenia II klasy ochronności, a inne, klasy I (z wtyczką z PE) co najwyżej jeśli w 100% są sprawne, i pracują w warunkach suchych, ale i tak w takim przypadku nie mamy standardu ochrony klasy I, a de facto klasę 0. Czyli jak coś co wymaga "bolca" jest podłączone do agregatu, to m.zd. dla bezpieczeństwa należałoby się wystrzegać dotykania jakichkolwiek elementów mogących przewodzić prąd na obudowie, itp (np. metalowa obudowa, przeważnie malowana, ale niech się trafi odprysk itp), tak, jakby było to urzędzenie klasy 0?   

To nie jest tak, że agregat jako źródło prądowe nie może być zabezpieczony przeciwporażeniowo, bo można taka instalację wykonać, w urządzeniach stacjonarnych (profesjonalnych) są takie rozwiązania stosowane, współpracujące z automatyką zasilania, itd.

Pytanie dotyczyło jak wykonać taki obwód amatorsko (pręt, rura, gniazdko) czyli coś co nie jest przewidziane w istniejących obwodach. Czego robić nie wolno.

Tak. Najlepiej korzystać ze sprawnych odbiorników w 2 klasie ochronności, ale nie popadajmy w paranoje. Wykorzystywanie agregatu jako urządzenia awaryjnego  / tymczasowego  dopuszcza zasilanie sprawnych urządzeń bez ich ochrony, ale tymczasowo - lokalnie i to pojedynczych, a nie całych obwodów, w warunkach nie stwarzających zagrożenia.

Uziemienie ("bolec" na agregacie) dotyczy tak naprawdę samego agregatu, a nie odbiorników, zresztą kto to wie jak takie urządzenie jest wykonane, szczególnie w przypadku tanich chińskich wyrobów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrzucę tu swoje info. Proszę tego nie traktować jako reklamę. Nie mam w tym biznesu. Chce się podzielić sprawdzoną informacją, ponieważ sam spędziłem sporo czasu na poszukiwaniach jakiegoś godnego agregatu.

Mieszkam w takim miejscu, że od początku lutego łącznie nie mieliśmy prądu ponad 4 doby. W tym także zero zasięgu internetu oraz zero zasięgu GSM. Czyli kończy się prąd a po kilku godzinach wysiadają okoliczne nadajniki. Nauczony pierwszą awarią na początku lutego (100 procent urządzeń zasilanych jest przez prąd), postanowiłem nabyć agregat. Kupiłem z myślą, że przez najbliższe lata będzie się kurzył w garażu. Nic bardziej mylnego. W trakcie ostatnich wichur znów dwie doby bez prądu. 

Nowo nabyty agregat stanął na wysokości zadania. Potrafił jednocześnie zasilać głębinowa pompę do wody (ponad 1 kW), zasilał cztery pompy w kotłowni, a także lodówkę, telewizor i ekspres do kawy.  Oczywiście ze względów bezpieczeństwa gdy włączałem ekspres, pompę głębinową rozliczałem.

Zapewne nie jest to cud techniki ale do awaryjnego zasilenia gospodarstwa domowego sprawdził mi się w 100 %

 

 

Screenshot_2022-02-24-11-47-29-06_a038fdda0361bc57fee075193df50ddc.jpg

Edytowane przez Batman (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mocno kusiła HONDA EU22i (cenię markę) ale ostatecznie za połowę jej ceny zamówiłem FOGO F 2001 iS.

Napiszę o cenach dla potomnych, bo rok do roku zwyżka jest spora, za Fogo dałem 2 812,91 brutto (zalany olejem , odpalony - przegląd zerowy) z dostępnością za 2 miesiące, w większości sklepów cena mocno przekracza 3000,00 przy braku dostępności a za prawie 4.000,00 można dostać od ręki. Hondę da się kupić za niecałe 6.000,00 

Przesądził jednak dystrybutor i serwis które mam pod nosem.

Sporo naszukałem się i Hondy i Fogo po sieci, dostępność marginalna, albo pozorna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Marek4791 napisał:

To nie jest tak, że agregat jako źródło prądowe nie może być zabezpieczony przeciwporażeniowo, bo można taka instalację wykonać, w urządzeniach stacjonarnych (profesjonalnych) są takie rozwiązania stosowane, współpracujące z automatyką zasilania, itd.

Dzięki, zaznaczyłem że w przenośnych, bo stacjonarki to inna bajka, tak z uziemieniem, jak i separacją (przełączaniem agregat-sieć), automatycznym startem przy braku zasilania, podtrzymaniem napięcia na czas rozruchu, to da się wykonać - dlatego pracuje to bez problemu z siecią wewnętrzną, z pełnym zakresem działania zabezpieczeń, i to także w razie zaniku napięcia w sieci, po prostu zasila instalację domową "na wejściu", czego z przenośnego pod żadnym pozorem robić nie wolno. 

A w paranoję nie popadam, tyle że na wszelki wypadek traktuję jej jako "trochę podejrzane", więc nie "tulę się" do urządzeń w I klasie zasilanych ze źródeł przenośnych (agregatów, przetwornic) - po prostu są używane z większą ostrożnością, bez  zbędnego tykania, manipulowania, opierania się, przenoszenie czy przesuwanie itp. tylko za nieprzewodzące uchwyty, a nie za metalową obudowę, mają mieć kompletne osłony, obudowy, porządnie założone wtyczki itp. dyrdymały :)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, czyś napisał:

Dzięki, zaznaczyłem że w przenośnych, bo stacjonarki to inna bajka, tak z uziemieniem, jak i separacją (przełączaniem agregat-sieć), automatycznym startem przy braku zasilania, podtrzymaniem napięcia na czas rozruchu, to da się wykonać - dlatego pracuje to bez problemu z siecią wewnętrzną, z pełnym zakresem działania zabezpieczeń, i to także w razie zaniku napięcia w sieci, po prostu zasila instalację domową "na wejściu", czego z przenośnego pod żadnym pozorem robić nie wolno. 

Trochę inna skala, ale tak właśnie działa w wielu przypadkach zasilanie przyczepy a tam często panel lodówki/kuchenki cały metalowy.

Jakie wtedy najlepsze zabezpieczenie? Chyba różnicówka w instalacji przyczepy  i uziemienie jej.

Bo jak rozumiem, uziom agregatu zabezpiecza sam agregat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, filipert napisał:

Napiszę o cenach dla potomnych, bo rok do roku zwyżka jest spora, za Fogo dałem 2 812,91 brutto (zalany olejem , odpalony - przegląd zerowy) z dostępnością za 2 miesiące, w większości sklepów cena mocno przekracza 3000,00 przy braku dostępności a za prawie 4.000,00 można dostać od ręki.

Sam siebie cytuję, ale muszę zaledwie po 1 dniu dokonać korekty cen, znów dla potomnych, bo za 2-5 lat ktoś będzie czytał i nie zrozumie kontekstu, nie jestem pewny, czy niektóre ceny wrócą do normalności.

Ceny miedzy innymi agregatów poszybowały w górę od momentu rozpoczęcia się pandemii koronawirusa.

Wczoraj rano Rosja dokonała ataku zbrojnego na Ukrainę, w Polsce odbija się to na nastrojach społecznych, niektórzy panikują inni na tym zarabiają

image.png.bf6f918897b632dc19ffde45504c6edb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Hej

udało mi się kupić Honda EX7 z 99roku i mam parę pytań:

Czy powinienem ten filtr powietrza (gąbka) od razu nasączyć olejem silnikowym tak jak podaje książka serwisowa po umyciu w ramach serwisu? Bo ta maszyna i stan filtra  wygląda jakby nigdy nie używane (igła, stan fabryczny)

Olej 10w30 koniecznie "honda" ?

Zalewacie tłoka olejem jak nie użuwacie powiedzmy 6-10 miesięcy? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, smutny napisał:

Hej

udało mi się kupić Honda EX7 z 99roku i mam parę pytań:

Czy powinienem ten filtr powietrza (gąbka) od razu nasączyć olejem silnikowym tak jak podaje książka serwisowa po umyciu w ramach serwisu? Bo ta maszyna i stan filtra  wygląda jakby nigdy nie używane (igła, stan fabryczny)

Olej 10w30 koniecznie "honda" ?

Zalewacie tłoka olejem jak nie użuwacie powiedzmy 6-10 miesięcy? 

 

tak

dowolny dobry

tak, ale raczej zapominamy

ważne jest wypalenie albo spuszczenie paliwa z gaźnika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już nie będę się cytował, ale kontynuuję informacje o cenach:

image.png.c0ae3588dec179c0e2b91bce2966c6a4.png

oczywiście wersja dostępna w poniedziałek

a to chyba jakiś straszak:

 

image.png.bfa8dc506cd341dd4443b33dedd8d773.png

a tutaj to już wymiekam... o co chodzi???

image.thumb.png.88cdfc49b144e351161b202afd17e950.png

 

Honda też wystrzeliła:

image.png.c100bd951ddb8d70a743274504389fcf.png

Edytowane przez filipert (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Cezarr napisał:

Pewnie nie mają na stanie i aby nie stracić ogłoszenia podnoszą cenę tak aby ogłoszenie było ale nikt nie kupił :hmm:

Właśnie te kosmiczne ceny dotyczą braku zapasów, dostawa za 89 dni.

 

Sprawdziłem u mojego dostawcy i ceny zniknęły - cena na zapytanie.

Edytowane przez filipert (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 27.01.2022 o 00:10, chris_66 napisał:
W dniu 26.01.2022 o 20:13, Misio napisał:

Ale kolega by był spokojniejszy gdyby miał jednak jakąś "spalinówkę"...

najmniejsze jakie widziałem to 800-900W , fajne , cichutkie inwertorowe - większość to klony/kopie hondy EU1000i

W dniu 26.01.2022 o 19:31, czyś napisał:

Istnieć mogą, ale w handlu raczej nie występują, w każdym razie nie spalinowe. Spaliniaki startują od ok. 600W, i są to paskudnie głośne dwusuwy dość lekkie, ale mniejszych już raczej nie ma (nie ma sensu robić mniejszych silników, musiałyby to być silniki jak modelarskie - ile pojemności - 10? 15? 20? cm3.

 

najmniejszy to chyba 40 ccm

czterosów , prawie bezgłośny

dwusuwów wogóle nie można brać pod uwagę - smród i hałas koszmarny

to chyba przebija

https://www.amazon.pl/POXL-Generator-przycisk-przenośny-2000-17000/dp/B07YSLGJYJ/ref=pd_rhf_se_s_hlp13n_t4imv3_11/257-9947945-2242228?pd_rd_w=TAFpG&pf_rd_p=5cd4b222-6bd5-46f8-b36c-237e9c304f14&pf_rd_r=7W9EMX6ZFQXGHET9W0AZ&pd_rd_r=393a3f51-3d57-4cdf-9d94-325c67e256a8&pd_rd_wg=VOqtz&pd_rd_i=B07YSLGJYJ&psc=1

image.thumb.png.165ef9c2214c66c90a646284802e160e.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.