Skocz do zawartości

Agregat prądotwórczy - jaki?


Jery

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 miesiące temu...

Czy stacje zasilania EcoFlow można ładować za pomocą zwykłego agregatu prądotwórczego na benzynę (np. jakiś tani chińczyk)? Jeśli ktoś próbował to czy deklarowany czas ładowania stacji (ok. 1h) jest taki sam jak w przypadku ładowanie ze zwykłego gniazdka elektrycznego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy czy agregat będzie miał odpowiednią moc - ale śmiem domniemywać że jeżeli będziemy mieli agregat z w pełni zmiennym prądem o odpowiedniej mocy, będzie się tak samo długo ładował jak z gniazdka z sieci (powstaje też pytanie czy deklarowany czas ładowania jest porównywalny z realnym czasem ładowania z "gniazdka").

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym kupić EcoFlow Delta 2:
 
 
i ładować stację za pomocą takiego agregatora:
 
 
Czy taki agregat musi być inwertorowy i czy stację mogę bezpośrednio podpiąć do agregatu?
Jeśli tak to ile czasu potrzebuje agregat, żeby naładować rozładowaną stację? EcoFlow deklaruje, że rozładowaną stację można naładować bezpośrednio z sieci w 60 min.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Honda raczej nie będzie problemu...tego drugiego nie znam...

Co do EcoFlow:

Cytat

Wystarczy około 50 minut, aby za pomocą gniazdka AC naładować ją do 80%. 100% energii odzyska już po około 80 minutach!

Więc nie widzę tych 60min...

 

Jednak ja uważam, że nie ma sensu w karawaningu bawić się w agregaty bez inwertera...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.02.2023 o 19:42, Helmut napisał(a):

Agregaty Hondy z serii EU 20i, czy 22i, są naprawdę wspaniałe. Trochę cena w Polsce jest wysoka. Normalnie powinna wynosić w przedziale 800-maks. 950 €.

Znajdź mi proszę za tyle i kupię od razu. Co to znaczy "powinna". Chinczyk ubrany w jakąśtam markę 70cc 2200W szczytowe z fabryki Bison kosztuje w DE 799EUR. 

 

Honda EU20 kosztuje na amazon.de 1690EUR...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 6.02.2023 o 13:25, rabinhut napisał(a):
Chciałbym kupić EcoFlow Delta 2:
 
 
i ładować stację za pomocą takiego agregatora:
 
 
Czy taki agregat musi być inwertorowy i czy stację mogę bezpośrednio podpiąć do agregatu?
Jeśli tak to ile czasu potrzebuje agregat, żeby naładować rozładowaną stację? EcoFlow deklaruje, że rozładowaną stację można naładować bezpośrednio z sieci w 60 min.

 

Mam stację Jackery 1000W. Na wyświetlaczu po podłączeniu do gniazdka 230 V pokazuje ładowanie 144 W. Tak więc do pełnego naładowania ładnych kilka godzin potrzeba. Nie sądzę, żeby z agregatu przyjął więcej. Nie wiem jak ze stacją ECOFLOW którą zamierzasz kupić. Może ona da się ładować większym prądem ale co do tych 60 minut to mam wątpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, glomir napisał(a):

Mam stację Jackery 1000W. Na wyświetlaczu po podłączeniu do gniazdka 230 V pokazuje ładowanie 144 W. Tak więc do pełnego naładowania ładnych kilka godzin potrzeba. Nie sądzę, żeby z agregatu przyjął więcej. Nie wiem jak ze stacją ECOFLOW którą zamierzasz kupić. Może ona da się ładować większym prądem ale co do tych 60 minut to mam wątpliwości.

Jackery był dobry do czasu kiedy pojawiły się baterie LifePO4, które mają o wiele dłuższą żywotność i znacznie krótszy czas ładowania. Jackery z baterią Lithium już staje się przeżytkiem i za tą cenę to tylko LifePO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.02.2023 o 13:25, rabinhut napisał(a):
i ładować stację za pomocą takiego agregatora:
 
 
Czy taki agregat musi być inwertorowy i czy stację mogę bezpośrednio podpiąć do agregatu?

Z hondy będzie Pan zadowolony :) Pod względem technicznym to jest sprzęt bezkonkurencyjny. Ale cena wyrywa z butów. Jeżeli ktoś używa tego przemysłowo to na pewno taki zakup jest uzasadniony. Do użytku karawaningowego z pewnością nie. Są dużo tańsze, tak samo ciche produkty na rynku. Ja mam od zeszłego roku endress ese2100. Tak samo cichy jak honda a kosztuje dużo mniej. 

A tak swoją drogą to właśnie nie taniej wychodzi samemu się zaopatrzyć w LifePo4 i przetwornicę? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, marek230482 napisał(a):

Z hondy będzie Pan zadowolony :) Pod względem technicznym to jest sprzęt bezkonkurencyjny. Ale cena wyrywa z butów. Jeżeli ktoś używa tego przemysłowo to na pewno taki zakup jest uzasadniony. Do użytku karawaningowego z pewnością nie. Są dużo tańsze, tak samo ciche produkty na rynku. Ja mam od zeszłego roku endress ese2100. Tak samo cichy jak honda a kosztuje dużo mniej. 

A tak swoją drogą to właśnie nie taniej wychodzi samemu się zaopatrzyć w LifePo4 i przetwornicę? 

Cena za agregaty Hondy rzeczywiście są dla większości z nas zaporowe. Gdyby nie jakość prądu, który generuje Honda (inwerter) to w ogóle nie brałbym tego agregatu pod uwagę do celów kempingowych. Ja osobiście potrzebuję czegoś do zasilania delikatnych urządzeń elektronicznych (komputer, router, etc.), które są czułe na skoki napięcia a tego już nie gwarantują tanie generatory po przeczytaniu różnych opinii użytkowników na forach anglojęzycznych. Producenci budżetowych agregatów deklarują, że jest czysta fala sinusoidalna a w praktyce bywa różnie (niektórzy nawet twierdzą, że nie baliby się jedynie żarówki podłaczyć do takiego budżetowego agregatu inwertorowego). Wynika z tego że, za jakość i niezawodność się płaci. Pytanie tylko czy w przypadku Hondy nie płaci się głównie za logo...

Z drugiej jednak strony, w zasadzie to myślę o ładowaniu akumulatora LifePo4 agregatem spalinowym bo ze słońcem to różnie bywa, więc jakiś taki super czysty w 100% prąd nie jest mi potrzebny, żeby ładować akumulator (chyba, że się mylę). Mam w swoim vanie akumulator hotelowy (dedykowany pod webasto) i chciałbym go zastąpić jakimś mocnym LifePo. Czy ktoś z Was ma jakieś podobne rozwiązanie i ewentualnie jak to się sprawdza w praktyce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WYdaje mi się że honda to tylko marka. Oczywiście nie rozpatrujemy agregatów "najtańszych" ale powiedzmy za połowę ceny. Wydaje mi się, że np taki endress czy fogo parametrami nie ustępuje hondzie. 
Jak poza oscyloskopem można to sprawdzić? Poszedłbym sprawdzić swojego endressa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy lepszy zakład naprawy RTV? Będzie miał oscyloskop...

 

Płacenie, za logo - to tak samo jak płacenie za Victrona, a jednak uważam, że jest on dużo lepszy od konkurencji i warty wyższej ceny - tak samo Honda... co nie znaczy że kupując np osprzęt od Epevera, czy innych Voltów, AZO itd. nie będą one też prawidłowo pracowały...

 

trzeci myśl...

9 godzin temu, marek230482 napisał(a):

A tak swoją drogą to właśnie nie taniej wychodzi samemu się zaopatrzyć w LifePo4 i przetwornicę? 

Moim zdaniem bardzo słuszna (szczególnie szukając oszczędności)... a jak są nadal obawy o prąd bez słońca - to jak się bardzo długo zimą/jesienią gdzieś stoi, wówczas agregat który doładuje akumulator... lub gdy co 2-3-4dni się jedzie przynajmniej 50-100km odpowiednio duży akumulator + spora ładowarka z alternatora.

Po tym wszystkim dopowiem - sam kupiłem agregat "chiński" i jestem z niego bardzo zadowolony, ale też doszedłem do wniosku że mając nie najmniejsze LiFePO4 i dobre ładowanie z alternatora, jest mi on na razie zbędny !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Misio napisał(a):

Płacenie, za logo - to tak samo jak płacenie za Victrona, a jednak uważam, że jest on dużo lepszy od konkurencji i warty wyższej ceny - tak samo Honda... co nie znaczy że kupując np osprzęt od Epevera, czy innych Voltów, AZO itd. nie będą one też prawidłowo pracowały...

I tak i nie. 
Jeżeli chodzi o victrona to przyznam że regulator solarny robi robotę. Śmiem twierdzić że wyraźnie lepszą niż np tracer i volt jakie miałem na testach. Nie brałem go "za nazwę". Miałem możliwość pożyczyć kilka regulatorów solarnych i faktycznie myślę, że warto rozpatrzyć dopłatę do victrona. Chodzi o skuteczność ładowania jak i funkcję, o które u innych producentów trudno.
Jeżeli chodzi o orion-tr DC-DC do ładowania z alternatora to go wybrałem bo...... kosztuje niemal tyle samo co dobra konkurencja. A wybór jest bardzo słaby. 

Ładowarki pokładowej (230->12V) victrona bym już nie kupił bo nie reprezentuje sobą absolutnie nic ponad konkurencję. A jest ona przeogromna i można równie skuteczne urządzenie kupić za mniej niż połowę a nawet 1/3 ceny. 

Agregat hondy wszystkim jest znany. Sam też go słuchałem i widziałem raz w akcji. Endressa kupiłem bo kosztował 1/3 ceny hondy, jest chyba tak samo cichy i ma takie same parametry. Fakt że ta sinusoida do sprawdzenia czy faktycznie jest tak jak deklaruje producent. Nie mnie jednak nie jest to firma krzak.

34 minuty temu, Misio napisał(a):

Po tym wszystkim dopowiem - sam kupiłem agregat "chiński" i jestem z niego bardzo zadowolony, ale też doszedłem do wniosku że mając nie najmniejsze LiFePO4 i dobre ładowanie z alternatora, jest mi on na razie zbędny !

To fakt. Jak ktoś jest "ciągle w drodze" (co dzień lub co drugi) to faktycznie nawet solary nie są potrzebne (przy umiarkowanym spożyciu energii). Wystarczy pojemna bateria i właściwe ładowanie z alternatora.
Agregat uważam jest dobrą opcją jak ktoś właśnie stoi po kilka dni a nawet tydzień. Honda, czy taki agregat jak mam jest dużo cichszy od silnika. Można się doładować a nawet zasilić klimę lub ogrzewanie elektryczne. Jest niezawodny bez względu na pogodę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, marek230482 napisał(a):

Agregat hondy wszystkim jest znany. Sam też go słuchałem i widziałem raz w akcji. Endressa kupiłem bo kosztował 1/3 ceny hondy, jest chyba tak samo cichy

Z chęcią bym osłuchał (dla idei) Twojego agregata, najchętniej przy akompaniamencie... pracowałem troszkę z Hondą i widziałem w akcji też inne agregaty... zawsze widziałem przepaść między nimi...

W tym co kupiłem urzekło  mnie to, że przy obciążeniu 300-400W jest naprawdę całkiem cichy i ogólnie lekki... i nie bardzo duży (jeszcze niedawno prawie mieścił mi się pod maskę ;) )...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.