Skocz do zawartości

Agregat prądotwórczy - jaki?


Jery

Rekomendowane odpowiedzi

To ja robiłem testy na moim maluszku, podane 1,5kw. Podłączyłem odkurzacz 1400w i zdechł, następnie suszarke 1200w i dłużej walczył ale zdechł, ekspres do kawy 1000w delikatnie się zająknął ale poszedł bez problemu. Czyli to jest jego graniczna wartość. Przynajmniej kawy się napiję jak odłączą prund ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli wiem, że agregat będzie stał długo nieużywany to w Hondzie jest pozycja do wypalenia paliwa z gaźnika i zawsze to robię, A zbiornik zalewam do pełna. Ale nie trzymałbym paliwa przez kilka miesięcy w zbiorniku czy tym bardziej nie w gaźniku. Lepiej jest wypalić paliwo do końca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, jacekzoo napisał:

To ja robiłem testy na moim maluszku, podane 1,5kw. Podłączyłem odkurzacz 1400w i zdechł, następnie suszarke 1200w i dłużej walczył ale zdechł, ekspres do kawy 1000w delikatnie się zająknął ale poszedł bez problemu. Czyli to jest jego graniczna wartość. Przynajmniej kawy się napiję jak odłączą prund ?

Jacek jak pisałem na pewno nie będę tak mocno obciążał agregatu, test wykonałem tylko z ciekawości. Mój agregat nie posiada AVR ale mnie to jest raczej nie potrzebne
cieszę się że mimo tak dużego obciążenia agregat dalej pracował, oczywiście było słychać że czuje obciążenie ale napięcie i moc była utrzymywana.

9 minut temu, pawel1966 napisał:

Jesli wiem, że agregat będzie stał długo nieużywany to w Hondzie jest pozycja do wypalenia paliwa z gaźnika i zawsze to robię, A zbiornik zalewam do pełna. Ale nie trzymałbym paliwa przez kilka miesięcy w zbiorniku czy tym bardziej nie w gaźniku. Lepiej jest wypalić paliwo do końca.

Paweł, nie wiem o jakiej funkcji piszesz ale w moim agregacie jest zawór doprowadzający paliwo do gaźnika, wystraszy go zakręcić i po chwili agregat gaśnie
myślę że właśnie to jest tak funkcja :puk:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aweł, nie wiem o jakiej funkcji piszesz ale w moim agregacie jest zawór doprowadzający paliwo do gaźnika, wystraszy go zakręcić i po chwili agregat gaśnie

myślę że właśnie to jest tak funkcja

Tak - chodzi właśnie o to. W Hondzie przestawiasz w odpowiednie miejsce "pokrętło" i wypalasz benzynę z gaźnika do zera.

 

577fd00802c0bcad00f0ab9e8c2f4f23.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, pawel1966 napisał:

Tak - chodzi właśnie o to. W Hondzie przestawiasz w odpowiednie miejsce "pokrętło" i wypalasz benzynę z gaźnika do zera.

To będzie to bo na początku źle go ustawiłem i po chwili agregat zgasła, oj już myślałem że się coś zepsuło :blink:
Ale u mnie agregat jest odpalany co najmniej raz na tydzień, myślę że to wystarczy aby nic z paliwem się nie stało w gaźniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Cezarr napisał:

Ale u mnie agregat jest odpalany co najmniej raz na tydzień, myślę że to wystarczy aby nic z paliwem się nie stało w gaźniku.

Nic nie musisz w takim razie  robić. Gdyby agregat stał miesiąc lub dłużej to wtedy warto to zrobić. Ale przy częstym użytkowaniu nie ma w ogóle tematu:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, jacekzoo napisał:

To ja robiłem testy na moim maluszku, podane 1,5kw. Podłączyłem odkurzacz 1400w i zdechł, następnie suszarke 1200w i dłużej walczył ale zdechł, ekspres do kawy 1000w delikatnie się zająknął ale poszedł bez problemu. Czyli to jest jego graniczna wartość. Przynajmniej kawy się napiję jak odłączą prund ?

Odkurzacz i suszarka = silniki, to samo, co w przetwornicach, obciążenie indukcyjne. Agregat powinien mieć Pmax co najmniej 1,5-2 Pmax urządzenia, i to dla mało obciążonych ustrojstw. O ile np. przetwornica da sobie radę przez chwilę z przeciążeniem,  agregat raczej od razu wywali zabezpieczenia (przetwornica "pociągnie" przez chwilę więcej prądu z aku, a agregat nie "przeskoczy" max mocy silnika i prądnicy). Przy dużych obciążeniach na urządzeniach indukcyjnych, moc agregatu musi być większa, nawet 2,5-3x moc odbiornika (załadowana betoniarka z silnikiem 550W na  agregacie z Pmax 1200W z trudem ruszy, jak się kosz rozkręci z popychu, i to nie na każdym). Ekspres to w dużej części grzałka, obciążenie rezystancyjne. 

17 godzin temu, pawel1966 napisał:

Tak - chodzi właśnie o to. W Hondzie przestawiasz w odpowiednie miejsce "pokrętło" i wypalasz benzynę z gaźnika do zera.

Hohoho, Honda ma nawet specjalne pokrętło do wypalania paliwa :)  W każdym praktycznie agregacie będzie albo pokrętło, albo poczciwy kranik zamykający dopływ paliwa ze zbiornika. Pokrętło to nic innego, jak sterowanie "kranikiem", takie bardziej "user friendly" i które łatwiej opisać łopatologicznei w instrukcji.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@czyś spoko, dla mnie i tak z górką. Jak będzie awaryjna sytuacja to w domu

- lodówka do 90w

- piec do 140+ pompa 50w

- ewentualnie turbina do rozprowadzenia ciepła z kominka 150w 

i parę żarówek. Spokojnie pociągnie

 

a bardziej do firmy

- 20 filtrów w akwariach po 5w to jest 100

- grzałek łącznie na 800w co nigdy wszystkie na raz nie grzeją. 
poprzeliczane ?

 

dzisiaj trochę na dachu porobiłem, wiertarka 800w albo flex też 800w i bez problemu szło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To spokojnie starczy. "Dopinając" wyliczanki, ze stacjonarną lodówką trzeba uważać, mają podane malutkie moce, ale zwykle "na starcie" sprężarki potężny "strzał" poboru, bywa że chwilowo 3-4x moc podana na tabliczce, miej to na uwadze (tylko te z agregatem inwerterowym startują zwykle łagodniej). Z agregatem trzeba uważać bardziej niż z przetwornicą, bo przetwornica ma "bufor" w postaci akumulatora, a agregat zwykle pod większy pobór musi "rozpędzić" prądnicę, co chwilę trwa. 

Jak miałem takie obciążenie, pojawiajhące się ni z gruchy, ni z pietruchy, albo wyłączałem automat przepustnicy (agregat przy małym obciażeniu schodził z obrotów) albo zapinałem pod agregat dodatkowe stałe obciążenie (np. halogen 150W), żeby silnik pracował stale na trochę wyższych obrotach - to już zależy od agregatu, bo jak zejdzie na niskie obroty, nagły większy pobór potrafi tak przydusić silnik (niestety  małe gaźniki bez pompek przyspieszających tak mają), że zanim się rozkręci na wyższe, potrafiły zadziałać zabezpieczenia. Z podłączonym halogenem łatwiej pracowało się elektronarzędziami - szybciej agregat podbijał moc, więc "rozpędzanie" narzędzia na starcie trwało krócej.

Edytowane przez czyś (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, czyś napisał:

 Honda ma nawet specjalne pokrętło do wypalania paliwa :)  W każdym praktycznie agregacie będzie albo pokrętło, albo poczciwy kranik zamykający dopływ paliwa ze zbiornika. Pokrętło to nic innego, jak sterowanie "kranikiem", takie bardziej "user friendly" i które łatwiej opisać łopatologicznei w instrukcji.  

większość małych agregatów ma dwie pozycje - 0 i I , ta pozycja do wypalania to 0 bez wyłączenia świecy

a chyba wszystkie gaźniczki mają śrubeczkę do osuszenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Cezarr napisał:

@jacekzoo jaki masz agregat?

@Cezarr taki jak ten, kupiłem używkę od jednego tu gagatka na forum ?

https://archiwum.allegro.pl/oferta/agregat-pradotworczy-honda-gc135-4-0-i5735205804.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, chris_66 napisał:

większość małych agregatów ma dwie pozycje - 0 i I , ta pozycja do wypalania to 0 bez wyłączenia świecy

Sprytnie to owszem, jest to zrobione, tak jak napisałem, "user friendly". poz. "0" to wyłączenie, przesuwając dalej otwiera się kranik, dalej załączenie na I, jadąc z I w dół w kierunku 0 zamyka się kranik, potem dopiero wyłącza. Sterowanie kranikiem podpięte pod pokrętło wyłączające. Kosmicznej techniki tam nie ma, po prostu sterowanie kranikiem podpięte pod pokrętło od włączania/wyłączania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.