Skocz do zawartości

Peugeot Boxer


NICKT

Rekomendowane odpowiedzi

koszt solarów 160 W + 2 akumulatory +grzałka (efekt marny ) .....sporo ponad bojler 10 l /gaz /230 v /sterowanie 12v i jeszcze pytanie po co komu 100 litrów ciepłej wody w kamperze ?

Edytowane przez Kogut69 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niekoniecznie drożej, pytałem o bojler, bo chciałem kiedyś założyć w przyczepie: koszt samego bojlera 600 euro + montaż, doprowadzenie gazu, dodatkowych węży ciepłej wody = ok. 3000-4000zł + mały solar i aku ok. 1200zł.

Biorąc pod uwagę to, że i tak chcę kupić solar i akumulatory to mocniejszy zestaw to koszt ok.2500zł http://www.modernhome.pl/product-pol-2118-Zestaw-solarny-o-mocy-160W-na-przyczepe-kempingowa.html + 2 x aku + grzałka 300-400zł

Ale fakt, że wygodniejszy byłby bojler, ale pisałem o powodach, dla których na razie ten pomysł odrzuciłem.

Najtańsze rozwiązanie to ogrzewanie z webasto, ale ja się na tym nie znam, więc szukam kogoś, kto by coś takiego zrobił.

Adam, Ty wszystko robisz sam, a ja wszystko muszę komuś zlecić - to dodatkowy koszt :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz Webasto mokre czy suche ? Przy mokrym (wpięte w silnik) , robisz tylko trójnik z elktrozaworem i doprowadzasz węże wodne do zbiornika wody użytkowej, na końcu weży montujesz nagrzewnice z demobilu .Taki zestaw będzie miał efektywnośc zbliżoną do gazowej Trumy.Jest zdecydowanie wygodniejszy bo do jego zasilania używaż ON z baku samochodu , niestety jest jeszcze minus czyli zużycie prądu ok 35W.

Edytowane przez piotrekbb (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Mariusz, gratuluję zakupu, autko pierwsza klasa, no i na pewno bardziej ekonomiczne niż "normalny" kamper - mam tu na myśli zużycie paliwa.

Co do Twojego pytania o webasto, to tak, w każdym trybie pracy (grzanie silnika, kabiny, czy też po przerobieniu, podgrzewanie wody w bojlerze) zużywa prąd z akumulatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w tym momencie jak mam to webasto w aucie to też zużywa te 35W, czy dopiero jak zrobię to ustrojstwo do grzania wody? Może dziecinne pytania, ale ja zielonego pojęcia o tym nie mam, nigdy nie miałem webasta w aucie ;)

 

teraz powinieneś mieć dwa akumulatory w aucie bo do webasta jest oddzielny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, Ty wszystko robisz sam, a ja wszystko muszę komuś zlecić - to dodatkowy koszt :(

Fakt ... u mnie koszt robocizny odpada ale też nie przesadzajmy , ze to są kosmosy jakieś ... widziałem , że jesteś i na CT , tam też piszesz o aucie ... proponuję Ci tam zapytać o elektryczne grzanie wody na 12 V .... zobaczysz reakcję kamperowców na ten pomysł , ja osobiście się nie spotkałem z takim rozwiązaniem a trochę już tych aut widziałem ... podstawa do grzania wody to gaz ... w ostatnim czasie świat wymyślił do tych 10-cio litrowych bojlerów i grzałki elektryczne na 230 v 800w , są w tym samym "garnku " ... są jeszcze bojlery combi połączone razem z ogrzewaniem i też mają dodatkową funkcję grzania elektrycznego na 230v ( chyba model 4e jak pamiętam) . Te grzałki wody jakie podałeś za przykład są chyba z błędnym opisem ( 12V) wyrażnie widać przy nich wtyczki do 230v .... moim zdaniem się pomylili w opisie . Faktycznie koszty sprzętów w Polsce są kosmiczne i to za stare modele , np bojler gazowy 10 l sprzedawany jest za 1500 zł i widocznie znajduje nabywców jeśli taka cena ma wzięcie .... trzeba jednak poszukać , poszperać i poprosić kogoś kto ma dostęp i możliwości gdzieś zagramanicą , ja poprosiłem Maćka i udało się na e-bay"u kupić nowy bojler gaz/230v z uszkodzoną kartonową obudową (bez znaczenia dla działania) za 185 funtów ( nowe od 350 - 399 ) , więc nie jest tak strasznie ...

Też kombinowałem z webastem , nie znalazłem nic co by sprawiało choć wrażenie sprawnego ... tylko nowe a to już koszty większe ... hurtowo kupiłem wszystko w rozwalonej przyczepie i to był strzał w dychę !!! Tobie też życzę takich strzałów :skromny:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, czytałem te wątki "bojlerowe" na CT i nadal kombinuję, by było dobrze. Tu też koledzy coś nie coś pisali o ciepłej wodzie w cepce, więc do wakacji coś wykombinuję. Śledzę też ogłoszenia o jakimś używanym sprzęcie, ale cały czas też na razie jestem za nie ujawnianiem kampera na zewnątrz. W T4 California, o którym myślałem nie ma nawet namiastki łazienki, więc tu też może nie być ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kombinuj z solarem kup boiler, a prądu wystarczy z akku pokładowego na 3 dni chyba, że jesteś maniakiem TV.

 

Na wakacje TV? W życiu! Nie po to jadę na wakacje, by oglądać telewizję ;) Czy mocny aku pokładowy (lub dwa) naładuje się w czasie np dziennej jazdy 300km? I jeśli kupie bojler elektryczny to mi się nie rozładuje podczas grzania wody dla 4os?Tu piszą http://www.modernhom...kempingowa.html , że dzienne ładowanie wystarczy na 3h pracy 230W TV. To bojler o mocy 200W będzie pracował 1h-1,5h http://www.elcamp.artplus24.pl/bojler-elektryczny-elgena-6-litrowy-12-v.html .

Edytowane przez NICKT (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak dobrze webasto przerobisz to zapewni Tobie wszystko tj ogrzewanie i ciepłą wode :ok: to urządzenie jest niesamowicie wydajne i sam myślałem by założyć do budki jako grzanie wody ale trafił mi sie bojler gazowy i koncepcja się zmieniła :-] Ja bym właśnie w ta strone szedł i w webasto inwestował :ok: jaki masz aku w tym autku? ja mam w moim holowniku 120Ah właśnie ze względu na zasilanie webasta więc aku potrzebujesz potężny :-]

Edytowane przez kit (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak dobrze webasto przerobisz to zapewni Tobie wszystko tj ogrzewanie i ciepłą wode :ok: to urządzenie jest niesamowicie wydajne i sam myślałem by założyć do budki jako grzanie wody ale trafił mi sie bojler gazowy i koncepcja się zmieniła :-]

 

No dla mnie to by było chyba najrozsądniejsze, tylko muszę takiego speca znaleźć, który to przerobi :)

 

Nie wiem jaki mam aku... Za tydzień będę coś wiedział. Jadę też do DUNI - może z Włodkiem coś wymyślimy. On zrobił fajnego kamperka na vanie, można było podziwiać w Krakowie na targach http://www.duni.pl/eagle/eagle.html

Edytowane przez NICKT (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.