Skocz do zawartości

Kompozytowe butle gazowe


eeik

Rekomendowane odpowiedzi

właśnie single (zawór pojedynczy) a nie wielozawór- w tym cała różnica
takie mamy przepisy a raczej ich brak
(w przytoczonym linku powiększ sobie obrazek butli z góry- tam jak byk pisze o uprawnieniach do napełnianie
w DE i Nederlandach jest łącznie raptem kilka stacji benzynowych z LPG, gdzie obsługa może je napełniać
poniżęj cytat z opisu tejże butli na stronie niemieckiego sprzedwacy
cyt:

Butelka jest idealna do stosowania we wszystkich obszarach zastosowań gazowych. Ich  nierdzewny materiał umożliwia stałą pracę na zewnątrz. Ze względu na  niską masę własną  wynoszącą zaledwie 3,56-5,20 kg,  butelka szczególnie nadaje się jako pojemnik przenośny, np. rzemieślniczy, budowlany itp. - uwaga :tu nic nie piszą o kamperach, przyczepach czy samodzielnym napełnianiu w Europie !!!!

Zalety w skrócie:

- Lżejszy niż butelki aluminiowe lub stalowe
- Nierdzewny materiał kompozytowy
- Łatwy w obsłudze dzięki wygodnym uchwytom do przenoszenia
- Nie wymaga malowania
- Elastyczny w użyciu

Jest to zastrzeżona butelka, którą może napełniać wyłącznie wykwalifikowany personel na licencjonowanych stacjach benzynowych.

koniec cytatu

 
Przecież to jest dokładnie ta sama butla, która w carbonzorro kosztuje 1099 zł. Obie mają zawór single i obie mają zawór zwrotny ograniczający tankowanie do 80% pojemności butli.

W Polsce nie możesz tankować ani butli single, ani z multizaworem ani żadnej, nawet takiej z zaworem bezpieczeństwa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"bo prawo zabranie tankowanie do jakiejkolwiek butli/zbiornika luzem"

bo są stosowne przepisy o umocowaniu zbiornika (to o czym mówię to zbiornik w kształcie butli

i teraz pojawia się znowu brak polskich szczegółowych przepisów 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"bo prawo zabranie tankowanie do jakiejkolwiek butli/zbiornika luzem"
bo są stosowne przepisy o umocowaniu zbiornika (to o czym mówię to zbiornik w kształcie butli
i teraz pojawia się znowu brak polskich szczegółowych przepisów 
Nawet jak zamocujesz zbiornik w przyczepie lub kamperze to także nie spowoduje, że zgodnie z prawem taką butle będziesz mógł tankować.

Zgodnie z naszymi przepisami tankować można tylko i wyłącznie pojazdy samochodowych przystosowane technicznie do zasilania gazem.

Tyle teoria bo w praktyce wszyscy tankują te gasbanki (single czy multi, bez różnicy) i większości przypadków nie ma z tym najmniejszych problemów
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to znaczy żę wszystkie auta na LPG są tankowane nielegalnie? 

niepotrzebna dyskusja, zamontuj zbiornik (w kształcie butli- jeszcze raz podkreślam) odpowiednio  (poprawnie i z wymogami tak jak to robią gazownicy i nie będzie problemu,

niestety brak przepisów szczegółowych i nasza (polska) nadinterpretacja i mamy o czym dyskutować............do czasu

Edytowane przez papamila (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, jacek00 napisał(a):

Nawet jak zamocujesz zbiornik w przyczepie lub kamperze to także nie spowoduje, że zgodnie z prawem taką butle będziesz mógł tankować.

Zgodnie z naszymi przepisami tankować można tylko i wyłącznie pojazdy samochodowych przystosowane technicznie do zasilania gazem.

Tyle teoria bo w praktyce wszyscy tankują te gasbanki (single czy multi, bez różnicy) i większości przypadków nie ma z tym najmniejszych problemów

Tak to wygląda. Zdarza się problem jak na stacji benzynowej ktoś mocno dopytuje o lokalizacje gniazda do LPG w kamperze lub sam chce podłączyć. Wszystko u nas zależy na kogo się trafi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



to znaczy żę wszystkie auta na LPG są tankowane nielegalnie? 
niepotrzebna dyskusja, zamontuj zbiornik (w kształcie butli- jeszcze raz podkreślam) odpowiednio  (poprawnie i z wymogami tak jak to robią gazownicy i nie będzie problemu,
niestety brak przepisów szczegółowych i nasza (polska) nadinterpretacja i mamy o czym dyskutować............do czasu


Pisałem wyżej, że zgodnie z naszymi przepisami tankować można tylko i wyłącznie pojazdy samochodowych przystosowane technicznie do zasilania gazem. Nie jest to żadna nasza interprtacja a wynika to wprost z przepisów. Wyżej je nawet cytowałem.

I jak pisałem, przepisy przepisami a życie życiem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Koledzy, czy mając butle DomLight w przyczepie, i Trume DuoControl, można jechać z odkręconą butlą?

Chodzi mi o to że połączenie w butli DomLight jest za pomocą złącza klik-on, tego specjalnego adaptera. Czy jest to na tyle szczelne połączenie jak standardowe połączenie na gwint reduktora?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, borek6 napisał(a):

Koledzy, czy mając butle DomLight w przyczepie, i Trume DuoControl, można jechać z odkręconą butlą?

Chodzi mi o to że połączenie w butli DomLight jest za pomocą złącza klik-on, tego specjalnego adaptera. Czy jest to na tyle szczelne połączenie jak standardowe połączenie na gwint reduktora?

Nie miej obaw o to połączenie. Używaj :mellow:

Zainwestuj tylko w odpowiedni reduktor i wąż, ale zakładam, że to wiesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Marcin T napisał(a):

Nie miej obaw o to połączenie. Używaj :mellow:

Zainwestuj tylko w odpowiedni reduktor i wąż, ale zakładam, że to wiesz.

ok, dzięki za info. Oczywiście reduktor jest, Adapter również.

Pytam pod kątem nowej przyczepy gdzie będę miał DuoControl, docelowo będę chciał zamienić butle na gasbanki ale zanim to nastąpi nadal będę używał DomLight (mam swoją własną butlę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

A powie mi ktoś czy bakista powinna być oznaczona jakąś naklejką że znajduje się w niej butla ? 

Jest na to jakiś przepis ?

 

Ostatnio zerwałem swoją bo się łuszczyła i nie wiem czy powinna być nowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.